דוד קלטינס. צילום: עוז מועלם

במהלך מסיבת העיתונאים אחרי משחק ההפסד של הפועל באר שבע נשאל ברק בכר על ידי הנוכחים: "איך יכול להיות שבקבוצה שלך יש פרות קדושות?" בכר הבין מהר מאוד לאן כיוון אותו עיתונאי, וענה: "עדן שמיר הוא שחקן מצוין שעושה את מה שמצופה ממנו ולכן הוא משחק".

שמיר הוא חביבו של בכר. המאמן העלה אותו מקבוצת הנוער של קרית שמונה והפציר בקיץ האחרון באלונה ברקת לרכוש אותו מאיזי שרצקי. גם נאור סבג, שהגיע לבאר שבע מליגה א', הוא אחד הפייבוריטים של מאמן באר שבע, שמקפיד לתת לרכש האלמוני מהליגה השלישית דקות משחק מרובות. והשניים האלה, שמיר וסבג, הם הטרגדיה של דוד קלטינס, שאינו מוצא את עצמו בבירת הנגב. עד כדי כך, שבמשחק האחרון מול חיפה הוא לא ראה אפילו דקת דשא לרפואה, אף שבאר שבע הפסידה שוב, הפסד שני בארבעה משחקים, יותר מדי עבור מועדון שכיוון לקרב ראש בראש עם מכבי תל אביב על התואר.

חלום בלהות

קלטינס היה בטוח שהמעבר שלו לבאר שבע הוא סוג של ירח דבש. ראשית: שדרוג משמעותי בשכר. בעוד בית"ר הציעה לו שכר של 130 אלף דולר בעונה הקרובה, 180 אלף בעונה הבאה ו־220 אלף לאחר שנתיים, כשהחוזה אינו כולל בתוכו בונוסים, בבאר שבע לעומת זאת קיבל הקשר חוזה חלומי של 200 אלף יורו לחמש שנים.

מעבר לכסף, באר שבע זו קבוצה עם יומרות שבצידן הדובדבן שבקצפת, מגורים משותפים עם בת הזוג הבאר שבעית שלו, שרון אייזנברג. "אני שמחה בשבילו. אלווה אותו בכל החלטה שייקח, ואני בטוחה שהעונה באדום הולכת להיות חלומית", אמרה בת הזוג אייזנברג עם המעבר לבאר שבע. העונה החלומית באדום, עד עכשיו, היא חלום בלהות.

הרבה ביקורות, חלקן מוצדקות, הוטחו במועדון הכדורגל של בית"ר על עצם הוויתור על קלטינס. שחקן בית מוכשר, בין היחידים שיצאו מפס הייצור של בית וגן בשנים האחרונות והפכו לתגלית העונה ולשחקני נבחרת, בעוד לקבוצה של משה חוגג, עד עצם היום הזה, אין קשר אחורי אמיתי. עוד יותר תמוהה היתה הדרך שבה נפרדו בבית וגן מקלטינס. 

"זה לא חוג או קייטנה, זאת הפרנסה של בן הזוג שלי. עם הכישרון והפוטנציאל שלו מגיע לו הרבה יותר ממה שבית"ר ירושלים הציעה. במקום שהמעבר ילווה בשמחה ואושר במעמד חתימה שמתואם מראש כשמישהו מלווה אותו, נוצר מצב של לחץ אטומי בלתי מוסבר", סיפרה אייזנברג על תהליך הפרידה מבית"ר, כשבתווך, באופן כשר אבל מריח רע מאוד, בתוך שבוע ימים בוצעו שתי ההעברות המשמעותיות של הכדורגל הישראלי, מיכאל אוחנה לבית"ר וקלטינס לבאר שבע, מה שנראה כטרייד בין הידידים הטובים אלונה ברקת ומשה חוגג.

 "אתה פעם קיבלת תוספת של 40 אחוז לשכר אחרי עונת כישלון?" כתב חוגג לאוהד שתקף את המכירה של הקשר. "נתתי לקלטינס הצעה יפה מאוד ואפילו דן איינבינדר לא מקבל סכום דומה", הוסיף בעלי בית"ר לאותו אוהד.

לא נעים להגיד, אבל לא מעט אנשים בבית וגן די מרוצים מהעובדה שקלטינס אינו מוצא את עצמו בבאר שבע. "כנראה ידענו מה אנחנו עושים כשוויתרנו עליו עבור סכום כל כך גדול ששילמו עבורו", אמרו השבוע בבית"ר. זה לא משנה את העובדה שאף אחד לא באמת הרוויח מהעיסקה הזו: באר שבע לא מפיקה מקלטינס כמעט כלום, בית"ר תקועה בלי קשר אחורי, וקלטינס עצמו היה מוותר על חלק מהשדרוג הכלכלי המשמעותי שזכה לו בשביל קצת יותר עדנה מקצועית.

"ברק בכר לא ממש מחזיק מקלטינס", אומרים בבאר שבע. "הוא שמח שיש לו אותו כחלק מהרוטציה אבל לא רואה בו את האיש שלו על המגרש".

קלטינס. צילום: עוז מועלם

מצד אחד, עם חוסר ההצלחה של באר שבע, נראה שבכר היה צריך לתת לקלטינס קצת יותר אשראי. מצד שני, קלטינס לא באמת מצליח לשכנע את המאמן שהוא מסוגל להיות זה שמביא לו את הבשורה.

"הוא קצת בלם, קצת מגן וקצת קשר, לא שום עמדה אחת שבה אתה רואה שחקן שלם", אומר גורם בבאר שבע. "התרגלנו שבעמדה הזו יש פה שחקנים בקליבר של ג'ון אוגו, אוביידו הובאן ומהראן ראדי. עכשיו על המשבצת של קלטינס נמצאים שמיר, סבג ומרואן קבהה, המגן הימני הוא הקפטן בן ביטון, והבלמים הם ויטור ולואי טהה, שהם באנקרים, אז איפה בדיוק קלטינס יכול למצוא את המקום שלו?"

אבל יש פה עניין נוסף: בואכה גיל 25, קלטינס אינו מצליח לשכנע אף אחד כבר ארבע עונות ברציפות מאז עונת הפריצה הפנטסטית אצל שי ברדה וסלובודן דראפיץ' בבית"ר שהוא אכן הדבר הגדול הבא. אחרי השנה הפנומנלית הגיע לעיר רן בן שמעון, שבכלל לא הבין מה התקשורת, ההנהלה והאוהדים מוצאים במספר 3 והציב אותו רוב הזמן כבלם. אחרי רב"ש היו פה מימר, לבנדה ובן זקן.

כולם נתנו לקלטינס את חולצת ההרכב, אבל זה היה רחוק ממה שראינו בימים שבהם הנער ההולנדי עלה לבוגרים ולחלק גדול מהקהל הרחב היה קשה להגות את שם המשפחה שלו. "סלובו ושי הפיקו מקלטינס את המקסימום כי הם העלימו את החסרונות שלו", אמרו לנו השבוע בבית וגן. "הם הפילו על איינבינדר את התנועה לקו שני ואת מסירות המפתח מקלאודימיר פריירה והשאירו לדוד את המאבקים ואת התאקלים. כשאתה ממקד אותו ומטיל את המשימות שהוא מצטיין בהן אתה גם מפיק ממנו את המקסימום וגם מעלה לו את הביטחון".  

כולם הפסידו

ביום שני קלטינס מארח את בית"ר בבאר שבע בקרב ישיר על המקום השלישי. ככל הנראה מספר 3 באדום יראה גם את המשחק הזה מהספסל כי בכר נחוש להמשיך עם שמיר וסבג כקשרים שלו.

בצד זה, למרות קורת הרוח מהעובדה שקלטינס הוא לא הצלחה גדולה בבאר שבע, נדמה שאם קלטינס היה נשאר בבית וגן הוא היה מהווה שדרוג משמעותי דווקא לקבוצה של רוני לוי. במציאות שבה יש ואקום בין הקישור הקדמי של בית"ר לחלק ההגנתי שלה, עמדה שבחלק גדול מהזמן הצליח תמיר עדי למלא, קלטינס היה יכול להתאים כמו כפפה לתמהיל המקצועי בבית וגן. האבסורד הוא שבתוך כל העיסקה הסיבובית של קלטינס, מיכאל אוחנה, בית"ר ובאר שבע אף אחד מהצדדים אינו יכול לחייך.

קלטינס אינו מצליח להתאקלם מקצועית בקבוצה החדשה שלו ויש כבר קולות שמבקרים את ההחלטה להוציא עליו סכום כסף כל כך גדול; אוחנה עבר טרגדיה ספורטיבית נוראית, עם פציעה נוספת ברצועות הברך שהשביתה אותו עד לעונה הבאה; באר שבע במשבר מקצועי גדול; ובבית"ר לא מצליחים למצוא ליהוק מתאים לתפקיד של מספר 6. ביום שני בטוטו טרנר קלטינס יקווה לצ'אנס מחודש שיחזיר אותו ואת באר שבע לעניינים, בית"ר תקווה להשיג סוף סוף ניצחון גדול ולהעמיק לגמרי את המשבר של משפחת ברקת.