משה חוגג. יש לו דרכים משונות לומר לך שהוא אוהב. צילום: עמית שאבי
בשנים של אלי טביב בבית"ר מחלקת הנוער של המועדון סבלה מהזנחה פושעת. המוטו של טביב היה שצריך להשקיע רק בקבוצה הבוגרת וגם לגזור דרכה קופונים. על הדרך, קבוצת הנוער של בית"ר ירדה ליגה, והיה נראה כאילו למועדון יש עבר מדהים והווה מוצלח, אבל עתיד? יוק. במספרים טביב השקיע במחלקה סכומים זניחים של פחות ממיליון שקל תקציב. אצל חוגג, שלקח את המחלקה כפרויקט, מושקעים כ־4.5 מיליוני שקלים מדי שנה ואינספור חידושים ושדרוגים, וזה בצד הדרישה של הבעלים מהמנהל המקצועי תומר כרמל והמנהל המקצועי הכללי חנן אזולאי לבצע כאן מהפכה

הבנייה המחודשת של מחלקת הנוער כוללת, שימו לב, את הדברים האלה:  מינוי התזונאית רקפת אריאלי, מינוי יועץ מנטלי וחינוכי ששמו אבישי רגב, פיזיותרפיסטים המתמחים בשיקום פציעות ובטיפולים מונעי פציעות, מינוי דוקטור יוסי חליבה, מומחה למדעי הספורט ותורת האימון, שבין היתר עבד עם מועדונים גדולים מהבונדסליג הגרמנית, אורתופד מומחה במשרה מלאה לפציעות ספורט, הבאתו של אילון שווגר, שאחראי על כל עבודת ההגנה הטקטית לאורך ולרוחב, מנהל טקטיקה ששמו איתי כהן ורכישת תוכנת פליימייקר שמנתחת ומעבדת אינפורמציה לכל פעולה במגרש, כולל צ'יפים בנעלי השחקנים שמעניקים מדדים לכל שחקן וצילום של כל אימון ומשחק של קבוצת נוער בכל גיל.

הסיפור המרכזי הוא שבחודשים האחרונים עשרות שחקנים מכל רחבי הארץ דורשים להגיע לבית"ר, שהיתה עד העונה מחלקה מושמצת. עד כדי כך, שלמרות פער הפופולריות העצום בין בית"ר להפועל קטמון, הצד האדום של העיר היה מבוקש על ידי נערים צעירים ואילו במחלקת הנוער של בית"ר התגייסו לשכנע כשרונות צעירים להגיע לבית וגן. התשובה היתה כמעט קבועה אצל כל הורה של כישרון צעיר: "אנחנו חולמים שהילד ישחק בבוגרים של בית"ר ירושלים יום אחד, אבל מחלקת הנוער שלכם, שאף אחד לא מתייחס אליה, לא מעניינת אותנו". את זה חוגג נחוש לשנות.   

המועדון שם לעצמו למטרה לעבוד במתכונת של אקדמיה וחממה לשחקנים וברמת התשתיות פתחו בבית וגן כיתת לימוד שתופעל כל השבוע בידי סטודנטים שיסייעו לשחקנים גם בתוכניות הלימוד ויהיו בקשר עם בתי הספר תחת פיקוח של היועצים החינוכיים. בבית וגן הוסבו חדרים לתזונאית וליועץ מנטלי, ובבית וגן, תאמינו או לא, נפתחה קליניקה חמה שבה יישבו כל בעלי המקצוע ויעבדו על אותה תוכנת ניהול ובקרה של המועדון.

כל החומר של אנשי המקצוע הרבים בבית וגן יוזן לתיק שחקן אישי בתוכנה מיוחדת ויאפשר למנהלים המקצועיים להעניק לכל שחקן ולתת לו את כל הכלים והמעטפת המקצועית כדי להצליח. לדוגמה: מאמן מנטלי יידע בדיוק מה עובר על השחקן באימונים ובמשחקים וכן מהו מצבו הבריאותי ולמעשה יוכל לאבחן את הסיטואציות בצורה מקצועית ביותר.

האנליסטים של המועדון ודוקטור חליבה יקבלו את האינפורמציה מתוכנת המעקב, ביניהן תוכנת פליימקר ומצלמות פיקסלוט, ויעבדו אותה, ועל פי הנתונים שיתקבלו יכתבו אימונים מיוחדים.

מי שיבקר בבית וגן יגלה כי בימים מסוימים האימונים לא יהיו על פי גיל ושנתונים אלא על פי אימוני שיפורים ספציפיים שיתקבלו על סמך תוכנות המעקב.

השחקנים עצמם יזכו גם לשיפור תשתיות במתחם. בין היתר, בכניסה למתחם הם יעבירו צ'יפ בקרה שיאפשר למאמנים לעקוב אחר שעות ההגעה לאימונים וחיסורים. חדרי ההלבשה שודרגו ובימים אלה מסיימים במועדון את הסבת החדרים והפיכתם לחדרי הרצאות.

בבית וגן נבנה גם מגרש לחץ סינתטי שייתן מענה לכל אימוני הקואורדינציה, חדר הכושר הוגדל והותאם לצורכי כדורגלנים. נוצר אזור סטרילי לשחקנים ולמאמנים מנותק מההורים, טריבונות הועתקו למרכזי המגרשים ופועלים להגדילן.

כל זה קורה תחת פיקוח וסיוע צמוד של המנכ"ל מוני ברוש, המנהלים המקצועיים אלי אוחנה ויוסי בניון. המנהל המקצועי תומר כרמל אמר בעניין הזה השבוע: "אני חייב לציין את העזרה שאנחנו מקבלים מאלי, יוסי ומוני, שעבורם מחלקת הנוער לא פחות חשובה מהקבוצה הבוגרת. יוסי כבר ביומו הראשון בתפקיד מסייע עם הידע הרב שלו לקידום המחלקה, אלי חי ונושם את המחלקה ונענה לכל בקשה שלנו, ומוני ברוש זה נכס ענק לכל ארגון.
"
בפגישה הראשונה שלי במתחם הבנתי ממוני כי הדרישות שלו חד־משמעיות: להפוך את בית"ר למחלקה המובילה בארץ, ואני יכול להגיד שאני מקבל מכל המנהלים במועדון את כל הגיבוי והעזרה. לכן משה חוגג הגדיל את תקציב מחלקת הנוער בצורה משמעותית, ומעבר לכסף מושיקו נרתם בכל פנייה שלנו לקידום המחלקה ותמיד שואף למצוינות, עוקב אחר קבוצות ושחקנים ומגיע לתמוך". 

 תומר כרמל, ד"ר חליבה וחנן אזולאי. העתיד כבר כאן | צילום: האלבום הפרטי

כמה שחקנים הצטרפו לבית"ר בשבועות האחרונים
"
צירפנו למעלה מ־50 שחקנים ממועדונים שונים, כגון הפועל קטמון, מודיעין, חולון, באר שבע, ובכוונתנו למקצע את המחלקה והשחקנים כמה שיותר ואף לפתוח שתי קבוצות חזקות באותה שכבת גיל, מתוך ראייה של הגדלת הפוטנציאל לקידום השחקנים במחלקת הנוער והפיכתם לשחקני בוגרים.

יש לנו נציגות יפה בנבחרות והשאיפה היא להגדיל ולפתח אותה בימים אלה. גם הגענו להסדרים עם מוסדות חינוך לפתיחת אופציות לינה לשחקנים מרחוק, שיזכו גם לאימוני בוקר במתחם האימונים בבית וגן". כמו כן בבית"ר פתחו קבוצת נשים, ומבטיחים שם לסייע במלגות לשחקנים ומתחילים בהקמת חמש שלוחות של בתי ספר לכדורגל ברחבי הארץ.

ועוד אנקדוטה אחת לפני סיום: במתחם בבית וגן יש כוונה להקים קפיטריה שתשמש את הורי השחקנים המגיעים לבקר באימונים, וכמו כן יש כוונה כבר עם החזרה של הקבוצה הבוגרת ממחנה האימונים שיוסי בניון ורוני לוי המאמן יהיו נוכחים באימונים, יפקחו על תוכניות העבודה וישדרגו את השחקנים מקצועית ואישית. אז אם הבן שלכם בן 11 למשל והוא יבוא יום אחד הביתה מהאימון ויספר שרוני לוי ובניון העבירו לו אימון, תאמינו לו.