רוקאביצה.  מלך השערים?  צילומים: ראובן שוורץ

בקיץ האחרון כשניקיטה רוקאביצה ישב עם ראשי מכבי חיפה על חידוש חוזהו הוא חזר הביתה עצבני במיוחד. התחושה של מספר 13 היתה שבחיפה לא באמת מעוניינים בו, שהשיחות איתו הן כדי לצאת ידי חובה. גם ההצעה הכספית, שעמדה על כמעט 80 אלף דולר פחות בברוטו ממה שקיבל עונה קודם, גרמה לחלוץ לחשוב שמראים לו את הדרך החוצה. בחיפה הסבירו באותה תקופה שהפער בין ההצעה החדשה לישנה נוגע לענייני מס, שהרי רוקאביצה שהפך לישראלי יעלה מעתה למעסיקים שלו כ־25 אחוז יותר, אבל רוקאביצה מיאן להירגע.

על הקו היו באותה תקופה בית"ר, שרצתה להחזיר את השחקן לבית וגן, הפועל באר שבע, שחיפשה חלוץ בנרות, מכבי תל אביב, וגם כמה קבוצות מהליגה האוסטרלית. מי שנכנס לתמונה, ולפי גורמים בחיפה 'התאבד' על רוקאביצה, היה המאמן מרקו בלבול, שלא הסכים לשמוע על אפשרות שהוא מאבד את השחקן. יתרה מזאת, בלבול הבהיר בכפר גלים שרוקאביצה, שנדד לאורך הקריירה שלו בין עמדה של שחקן כנף לחלוץ מרכזי, מיועד להיות אך ורק מספר 9, חלוץ שפיץ, עניין שבחיפה התקבל בפרצוף חמוץ, לנוכח העובדה שזה יבוא על חשבונו של הנכס להשבחה, ירדן שועה. יש גם מי שאומר היום בחיפה בבדיחות הדעת שלא ההתנהגות הפרחחית של שועה היא זו שגרמה לו להפוך לנער פוסטר בכפר גלים, זה הכושר המדהים של רוקאביצה שהפך אותו ללא רלוונטי.

רוקאביצה חתם בסופו של דבר בכרמל בגלל ההתעקשות של אשתו ויקה, חיפאית מלידה, שרצתה להישאר בעיר קרוב להוריה שעוזרים בטיפול בבת הקטנה של הזוג. בשיחה עם בלבול רוקאביצה קיבל מהרגע הראשון את המסר שלפיו הוא מייעד לו את תפקיד המוציא לפועל עם דרישה ברורה להפסיק לבזבז כוחות בריצה על הקווים והליכה אחורה כדי לקבל את הכדור. "כל מה שאתה צריך זה רק לשים את הכדור ברשת", ביקש המאמן.

ייאמר מיד: רוקאביצה בבסיסו הוא לא חלוץ מטרה מקורי. לאורך כל הקריירה שלו הוא תופקד באגפים, היה זה שפותח את הדרך לחלוצים בזכות המהירות והחוכמה שלו לנוע בלי כדור לשטחים מתים. כשהגיע לבית"ר, ב־2016/2015, סלובודן דראפיץ' ושי ברדה, המאמנים דאז, לקחו אותו כפרויקט. הם ערכו לו אינספור אימונים אישיים על שטח קטן ומול צפיפות הגנתית. המטרה היתה ברורה: להפוך את ההסתננות שלו מהצדדים כשחקן אגף לחלוץ מטרה שמגיע לאחד על אחד מול השוער. זו אגב הסיבה שבמשחקים הראשונים שלו בבית"ר רוקאביצה היה רוב הזמן באופסייד. הוא לא הצליח להגיע עם הפנים לשער בטיימינג הנכון ולתפוס את הגנת היריב 'עם המכנסיים למטה', עד שבאחד המשחקים היותר זכורים של בית"ר, ה־2:4 מול מכבי תל אביב (הופעת הבכורה שגילתה לעולם הכדורגל הישראלי את דוד קלטינס), רוקאביצה השאיר את ההגנה של הצהובים־כחולים פעורת פה וגם לקח בסיום את כדור המשחק הביתה למזכרת.

דרך המלך

רוקאביצה מעולם לא היה מסוג שחקני ההתקפה שכופים את עצמם על המשחק הקבוצתי. הוא לא היה רץ לקחת את הכדור כדי לבעוט פנדלים ולשפר את מאזן השערים שלו, וכמעט אף פעם לא התנהל באנוכיות ולא מסר לחבריו רק כדי לשדרג את הסטטיסטיקה האישית שלו. השנה, כשהוא כבר בן 32, רוקאביצה סימן כבר מתחילת העונה מטרה ברורה והיא לסיים את העונה הנוכחית כמלך שערי הליגה. "ניקיטה רעב מאוד לתואר קבוצתי עם חיפה אבל גם לא מוכן לוותר על זכייה בתואר מלך השערים", אומרים בסביבת השחקן. עד כמה הוא רעב תעיד העובדה שפעמיים העונה פסלו לחלוץ שערים שכבש בעזרת טכנולוגיות ה־VAR, כשבכל המקרים הללו הוא בא בטענות קשות לשופטים ולראשי מכבי חיפה על העובדה שגזלו ממנו גולים שמרחיקים אותו אולי מהתואר מלך שערי הליגה.

בחיפה מאוד מופתעים מהכושר המפלצתי של רוקאביצה העונה. הנחת היסוד בתחילת העונה היתה שלמרות האמון העיוור של בלבול בחלוץ, במקרה שהוא לא יספק את הסחורה במשחקים הראשונים, שועה ו/או מוחמד עוואד הם תחליפים מספיק הולמים כדי לסגור את הפינה של מכסת השערים שחיפה זקוקה לה כדי לחזור להיות פקטור בצמרת. רוקאביצה לעג לכולם. שועה, אתם כבר יודעים, הפך להיות, למגינת ליבם של ראשי חיפה, חבית חומר נפץ בחדר ההלבשה. עוואד מקבל פירורי דקות. ורוקאביצה כובש בצרורות.

הפריחה שלו בחיפה העונה גורמת גם למי ששימש כאופוזיציונר כלפיו בקיץ להתחיל להעריך אותו. אלה לא רק הגולים, אלא בעיקר הג'נטלמניות, המחויבות, היכולת להיות סוג של מנהיג שקט בחדר ההלבשה ולקחת תחת חסותו את הזרים שרי ווידלסחוט. בחיפה כבר יש מי שאומר בקול שרוקאביצה, שיש לו חוזה לשנתיים נוספות בחיפה, יזכה למסלול הוי־איי־פי של שני זרים נוספים שהפכו לאנשי מערכת בכפר גלים אחרי שסיימו קריירה בירוק - גוטסבו בוקולי וג'ובאני רוסו. 

העניין הוא שאם תשאלו את רוקאביצה, פרישה היא לא עניין שהוא בכלל מהרהר בו בשנים הקרובות. "הגיל זה רק מספר. אני מרגיש מאוד מאוד טוב וחזק ואין לי בעיות, ככה שאני מתכוון לשחק כמה שיותר ולא חושב על פרישה בכלל. זה רחוק ממני", אמר לאחרונה.

המספרים של רוקאביצה

דקות: 1,956 (ממוצע עונתי בחמש השנים האחרונות: 1,950)

שערים:  15 (שיא אישי)

בישולים: 4

איומים למסגרת: 52

ניפגש בטדי

ביום שני הקרוב רוקאביצה יגיע לטדי לקרב על הסגנות מול בית"ר. המשחקים האחרונים הרחיקו את חיפה וכמובן את בית"ר מהפנטזיות לגנוב למכבי תל אביב את האליפות, אבל בצד זה, גם בצד הירוק וגם בצד הצהוב־שחור מתחיל תהליך חשוב של חזרה לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי.

כשרוקאביצה נשאל על השינוי של חיפה העונה הוא אמר כך: "אני חושב שבנינו העונה משהו מיוחד. הקבוצה שלנו התחברה מאמצע העונה שעברה, נעשו הרבה שינויים, השחקנים מגלים מחויבות לקבוצה, ויש לנו מאמן טוב, שעוזר ונותן לנו את החופש להביע את עצמנו". בשני הקרוב הוא ינסה שוב להרעיד את הרשת של איתמר ניצן, אחרי שכבש בסיבוב הקודם בסמי עופר מול האקסית. ההגנה של בית"ר תנסה למנוע ממנו לסמן עוד איקס בחגורה בדרך לתואר מלך השערים. ואנחנו שוב ניזכר באלי טביב, שעבור חופן דולרים ויתר על חלוץ מצוין וישראלי שהיה יכול לעזור מאוד לחלק הקדמי של בית"ר.