ששר בפסק זמן. צילום: באדיבות Rebecca Kowalsky

דניאל ששר ומחלקת הנוער של הפועל בכדורסל מציינים בימים אלו 20 שנה משותפות, זמן טוב לעצור ולסכם שני עשורים במחלקה הצעירה של האדומים. 

ששר (44, נשוי +2, תושב העיר) הוא אחת הדמויות המשפיעות ביותר בתחום הכדורסל בירושלים. הוא מכהן כמנכ"ל מחלקת הנוער כבר יותר משבע שנים, בנוסף לתפקידו כמנהל המקצועי של המחלקה כבר עשור. ששר יסיים בקרוב את לימודי התואר השני באוניברסיטה העברית עם מיקוד בקבלת החלטות בספורט.

הוא צמח מלמטה ואימן את כל הקבוצות במחלקת הנוער מקט־סל דרך הילדים והנערים ועד לאימון קבוצת הנוער ולתפקיד עוזר המאמן בקבוצה הבוגרת. כמאמן קבוצת הנוער הוא הגיע חמש פעמים לגמר אליפות המדינה וזכה פעם אחת בגביע המדינה. בעשור האחרון זכתה המחלקה תחת ניהולו המקצועי בארבעה תארים, שתי אליפויות נערים, גביע נוער וגביע בנערים.

כיום מנהלים יו"ר המחלקה יובל קורן וששר את מחלקת הנוער ביד רמה. השניים הפכו את מחלקת הנוער בשנים האחרונות למחלקה מפוארת ולאחת המחלקות הגדולות בארץ עם קרוב ל־1,800 שחקנים בירושלים והסביבה, כולל מבשרת ציון וצור הדסה, ולמותג כדורסל מצליח השם דגש בראש ובראשונה על מצוינות ומקצוענות בכדורסל כשלצידן הקניית ערכים, ארגז כלים לחיים ופעילות קהילתית ענפה.

"המטרה הראשונה שלנו", אומר ששר, "היא  להוציא כמה שיותר ילדים ובני נוער ירושלמים למגרש, שיאהבו כדורסל, שייקחו חלק בפעילות ספורטיבית אינטנסיבית, ושירגישו חלק מהמועדון. חשוב לנו לצייד את השחקנים בכלים ובערכים שישרתו אותם בעתיד, כאשר בראש סדר העדיפויות נמצאים ערך כבוד האדם, אחריות אישית, מחויבות ונחישות. אנו רואים חובה שהיא זכות גדולה להעניק ערך מוסף מעבר ליכולת לזרוק לסל או לכדרר".

מהם הדגשים המקצועיים?
 "אנחנו מאוד רוצים להעניק לשחקנים שלנו את כל הכלים  כדי שאלה שיש להם יכולת וכישרון יגיעו בגיל 18 לעמדה שתאפשר להם להשתלב במסגרת של קבוצה בוגרת באחת משלוש הליגות הבכירות, מתוך כוונה שמשם הם יוכלו לעשות את המסלול לקבוצת בוגרים בליגת העל. השאיפה האולטימטיבית היא כמובן שזה יקרה בקבוצת הבוגרים של הפועל ירושלים. בנוסף, כגוף תחרותי, אנחנו רוצים קבוצות שיוכלו להתמודד על תארים בנערים ובנוער – מתוך הבנה שזה משמעותי לניסיון של השחקנים. מטרה נוספת וחשובה שלנו היא פעילות רחבה למען הקהילה".

המורה של סטף קרי 

מדברים הרבה על חשיבותה של מקצועיות המאמנים בגילים הצעירים.
"בהחלט. הפרמטר של מאמנים טובים חוזר פעם אחר פעם כמשתנה משמעותי מאוד להצלחה בספורט. אנחנו לחלוטין מסכימים עם זה, ולכן עושים מאמצים מאוד גדולים לפתח את המאמנים שלנו. במשתנה של הידע אנחנו מנסים לחשוף את השחקנים שלנו לידע העדכני ביותר בעולם.

"כך אירחנו שתי השתלמויות בינלאומיות עם בוב מקילופ שאימן את סטף קרי בקולג', ובקיץ האחרון שלחנו עשרה מאמנים שלנו לברצלונה להשתלמות המאמנים של היורוליג. מעבר לזה, יש לנו מערך של ביקורות ומשוב, שבמסגרתו אני כמנהל מקצועי והרכזים המקצועיים שלנו רואים את המאמנים באימונים ומשחקים ונותנים להם משוב וכיווני מחשבה".

יש לא מעט ביקורת על כך שבשנים האחרונות שחקנים צעירים לא עולים לקבוצה הבוגרת.
"היינו כמובן מאוד שמחים לראות יותר בוגרים של מחלקת הנוער שמשחקים בליגת העל. אבל חשוב לזכור שזה לא תלוי רק בנו. התהליך הזה רק מתחיל אצלנו והוא נמשך עוד שנים רבות אחרי שהשחקן סיים לשחק אצלנו. בוגר מחלקת הנוער לא מסיים נוער ומיד לוקחים אותו להיות בהרכב של קבוצה. הוא חייב לעבור דרך לא פשוטה שבה הוא נדרש לאורך רוח, סבלנות ומעל הכל להתמדה ויכולת להתמודד עם קושי.

"אין לנו גם אפשרות לקחת שחקנים ממחלקות אחרות בגלל המרחק וזמינות של מקומות אחרים. קח לדוגמה את יובל זוסמן, שהוא דוגמה נהדרת לשחקן שנחשב לעתיד של מכבי תל אביב. הוא עבר אליהם רק בכיתה י"א, הוא לא גדל במכבי. לנו אין אפשרות לעשות זאת, ואני מעדיף כך כי אני מאמין בחומר הירושלמי שיש לנו".

שיטת היהלום

בשנים האחרונות פיתחה מחלקת הנוער את 'סגל היהלום', ששם דגש על הקניית נחישות ויכולת מנטלית לכ־20 שחקנים מהמחלקה. "זו תוכנית מותאמת אישית שמעניקה לשחקנים את מה שהם צריכים באופן פרטני על מנת שזה יעזור להם להתפתח בעתיד.

ששר עם יובל קורן. הקהילה מעל הכל | צילום: יח"צ

התוכנית כוללת תגבור של אימוני כדורסל, אימונים מנטליים, ייעוץ תזונתי, אימוני כוח ועוד. זה גם המקום להודות לחברת מובילאיי שמאפשרת לנו לקיים את התוכנית, ולעמותת הבוגרים של הפועל ירושלים, שבלי התמיכה שלהם לא היינו יכולים להוציא את זה לפועל. בנוסף אנחנו נמצאים בקשרי עבודה ענפיים עם אגף הספורט העירוני בראשותו של איציק קורנפיין, שיחד עם משה רנד מסייעים ותומכים במחלקה לאורך כל השנה".

ספר לנו על הפעילות הקהילתית של שחקני מחלקת הנוער.
"הנושא הקהילתי הוא פרמטר חשוב בהצלחה של מחלקת הנוער. נושא הקהילה קרוב מאוד לליבו של יובל קורן, שמקדם את התחום במחלקה בצורה בלתי רגילה. אנחנו מאוד מאמינים שהכדורסל מספק פלטפורמה נפלאה לחבר'ה צעירים להתפתח בהמון מישורים, ואין שום סיבה שחבר'ה עם צרכים מיוחדים, או כאלה שמגיעים מרקע של אוכלוסיות מוחלשות, לא ייהנו מזה.

"בתחום הקהילה אנו משתפים פעולה עם בנק יהב בפעילות עם קבוצה של הקהילה האתיופית בקרית מנחם, ועם עמותת שלוה, שם פתחנו כבר חמש קבוצות. עם בנק ירושלים אנחנו פועלים בהרי ירושלים, בנווה יעקב עם קרן קנדה, ויש עוד הרבה פעילויות שמעניקות לנו זכות גדולה להעניק לאחרים".

בעניין הזה מוסיף יו"ר מחלקת הנוער, יובל קורן: "אנו רואים בחינוך לערכים, בהצטיינות בספורט, בהישגיות ובמובילות חברתית את אבני היסוד המרכזיות של מחלקת הנוער של הפועל ירושלים. אנו מעניקים ל־1,800 ילדים ובני נוער מסגרת ספורטיבית מקצועית, שמעבר למתן יסודות והתמקצעות בכדורסל מקנה להם גם כלים אמיתיים להתמודדות בחיים. אני רוצה להודות לכל השותפים להצלחה של המחלקה, ובייחוד לקבוצה הבוגרת של הפועל ירושלים, לגיא הראל, אייל חומסקי ויותם הלפרין על שיתוף הפעולה המלא ועל התמיכה הגדולה לאורך כל השנה". 

דניאל, בוא נסתכל קדימה. איפה תהיה מחלקת הנוער של הפועל בעוד עשר שנים?
"הייתי רוצה לראות אותנו ב'בית הפועל' שזה חלום שלנו שקורם עור וגידים בימים אלו, כשהמטרה היא שיהיו אולם כדורסל ומועדון שבהם נוכל לתת לשחקנים את כל התשתיות להתפתח - חדר כושר, כיתות לימוד, מועדון שחקנים ומה לא. ובאותו בית הפועל הייתי רוצה שנמשיך ונשתפר וניתן לשחקנים שלנו את הכלים הכי טובים כדי שיוכלו להתפתח כבני אדם וכשחקנים".

מהן השאיפות המקצועיות שלך באופן אישי?
"לא סתם אני סוגר 20 שנה במחלקת הנוער. אני נמצא איפה שאני רוצה להיות. יו"ר העמותה יובל קורן וחברי העמותה נותנים לנו המון כלים להצליח, וזו סביבת עבודה שאני מאוד נהנה להיות בה. גם השחקנים והמאמנים שלנו הם אנשים מיוחדים שאני נהנה מאוד לעבוד איתם, ובכלל היכולת להשפיע על חבר'ה צעירים, ואולי גם לעזור להם, נותנת לי תחושת משמעות וסיפוק".