שרצקי.  "אין מתכון להצלחה בכדורגל". צילום: יריב כץ

איזי שרצקי, בניגוד גמור לתדמית, הוא איש מאוד מצחיק באחד על אחד. השבוע כששאלנו אותו איזו עצה היה נותן לבעלים של בית"ר, משה חוגג, הוא אמר: "שיברח. בשביל מה הוא צריך את זה. הנה, תראה אותי, שמתי בקרית שמונה העיר ומועדון הכדורגל מאות מיליוני שקלים. בשביל מה צריך את זה? הבעיה שאני לא יכול ללכת כי אז קרית שמונה תחזור למקום שבו היא היתה כשהגעתי אליה, הליגה הרביעית". כשהוא מרצין שרצקי שופע מחמאות על איש ההייטק שהגיע לבית וגן. "אני אוהב את מה שהוא עושה, כי למרות שהוא בנה את בית"ר בצורה לא חכמה בקיץ רואים עליו שהוא לומד, רואים שהוא בא ממקום של נתינה ושהוא לא מרים ידיים אלא ממשיך לנסות. זה הסיפור בכדורגל: כל הזמן לחפש עוד רעיון ועוד דרך, לא להרים ידיים וללמוד מטעויות. ההחתמה הזו השבוע של שטקוס למשל, זה עסק של 300 אלף יורו פחות או יותר, ואם הגישה של חוגג היא 'אני רוצה את הכי טוב למועדון, יעלה כמה שיעלה' זו השיטה, צריך להגיד לו תודה". 

אצל חבר טוב שלך, אלי טביב, השיטה היתה 'לקנות בכמה שפחות ולמכור בכמה שיותר'.
"אני מכיר את אלי טביב מאז שהוא ילד כי אימא שלו היתה עוזרת בית אצלנו בבית. אני מאוד מחבב את האיש. ההבדלים בין משה לאלי כמו שאני רואה את זה הם שחוגג יותר לארג' ואלי יותר מבין כדורגל. אין משהו שהוא עדיף, כי אתה אף פעם לא יודע אם מה ששילמת הוא כדאי ואם בפחות מזה לא היית מקבל את אותה התפוקה. הרעיון הוא כל הזמן לנסות לעשות את הכי טוב ולהפיק לקחים. אם היתה פורמולה להצליח בכדורגל לא היו קבוצות תחתית בעולם ומאמנים לא היו מפוטרים".

בשבוע שעבר נפרדת מחיים סילבס. קשה להחזיק מעמד אצלך.
"דווקא סילבס החזיק מעמד (צוחק). חוץ מברק בכר סילבס הוא היחיד שעבד אצלי שנה וחצי. הוא לא אשם בכלום והוא עשה את כל מה שהוא יכול. מי שטעה בגדול והרבה זה אני. בוא נגיד שאם הייתי צריך ללכת לפי ההיגיון אז אני צריך ללכת הביתה, לא סילבס. הבעיה היא שאם אני הולך הביתה אין יותר עירוני קרית שמונה, אז המאמן לצערי שילם את המחיר אבל אלה החיים". 

סילבס. "דווקא החזיק מעמד".ראובן שוורץ

אתה הבעלים הראשון שהחתים מאמן ערבי, את סלאח חסארמה. אתה מאמין שחוגג מסוגל להנחית כאן שחקן ערבי כפי שהוא אומר?
 "אף אחד לא יודע איך יהיו ומה יהיו התגובות עד שפיזית לא יגיע לאימון של בית"ר שחקן ערבי שחוגג החתים. ראינו מה קרה בפעם שעברה עם הצ'צ'נים, אבל אני רוצה להאמין שהחלק הרועש בקרב אוהדי בית"ר התבגר. תראה, היה השבוע משחק של בית"ר מול סכנין בדוחא, משחק נפיץ ועם הרבה רעש ותקריות בכל פעם ששתי הקבוצות הללו נפגשות, והוא עבר בשקט מופתי פרט לאירוע אחד שולי. זה סימן שאוהדי בית"ר עושים הרבה חשבון לחוגג, וסימן גם שהתהליך שחוגג מנסה להעביר את המועדון כן נושא פרי, כי אנחנו כבר לא שומעים קריאות גזעניות ביציעים וכבר לא שומעים על אוהדי בית"ר שמתעקשים להרוס את חוויית הצפייה.

"הבעיה היא אצלנו שרוצים הכול כאן ומהר ועכשיו, שחוגג גם יוריד את הווליום ביציעים, גם ינחית שחקן ערבי וגם יבנה סגל שירוץ לאליפות. הלו, לאן אתם ממהרים?" 

× × ×

לא איש קל שרצקי. בצד פרס ישראל שמגיע לו על מה שעשה למען הפריפריה, לא פעם הוא תופס כותרות שליליות, בעיקר אחרי שהקבוצה שלו מפסידה. אז פעם הוא מביך את המאמן שלו חיים סילבס וצורח עליו לעיני הוריו, ופעם הוא אומר על בנימין נתניהו שהוא "הכי שמאלני בארץ", אבל נראה שהוא הולך ומתעדן עם השנים. בגיל 71 וחצי הוא הוריד הילוך בנסיעות התכופות לקרית שמונה, וגם באימפריה שלו חברת איתוראן הוא שוהה בממוצע 4-3 שעות ביום. על ילדיו שמנהלים את העסק בפועל אמר לפני מספר חודשים: "ב־30 השנים האחרונות הם למדו את העסק ואני לא למדתי כלום. לימדו אותי שמי שמתנהג ישר והולך ישר מגיע למשרד הסעד אבל את כל מה שעשיתי עשיתי לבד וביושר. חוק ראשון בעסקים ובחיים זה לומר את האמת. גם אם פישלת, תגיד עלי, בלי לספר סיפורים. זה הסיכוי היחיד שלך".

לשאלה עד מתי ימשיך בקרית שמונה הוא עונה ברצינות תהומית: "תביא מישֻהו. אני אשלם לו, אעזור לו, אבל זה לא רק הכדורגל. יש לי אחריות כלפי עיר שלמה. 20 שנה אני פה אז די, מספיק". 

ביום ראשון הקבוצה שלך נגד בית"ר. ייאוש פוגש ייאוש.
"גם אנחנו וגם בית"ר מחפשים את המתכון לעשות כמה נצחונות רצופים ולהידבק לחלק העליון של הטבלה. מאכזב שבליגה שהיא לא ברמה הכי גבוהה אנחנו ובית"ר לא נמצאים למעלה, אבל זה הרבה בגלל טעויות שאני עשיתי אצלי וחוגג עשה אצלו בבית"ר. אני עדיין אומר לך שאם אנשים יהיו סבלנים עם חוגג וייתנו לו זמן הוא יעשה מהפכה בכדורגל הישראלי ובבית"ר, כי אני קולט את הראש שלו, הוא רוצה להיות פורץ דרך והרעיונות שלו מעניינים".

השאלה אם יהיו לו כיסים עמוקים להחזיק את בית"ר לאורך שנים.
"אתה לעולם לא יכול לדעת מה ייתן לך דרייב להמשיך ומה עלול לשבור אותך. כלכלית אני מניח שהוא יוכל לעמוד בזה לאורך הרבה שנים. הבעיה עם הכדורגל היא שהוא שובר לך את הלב לפעמים, ולמרבה האירוניה דווקא זה נותן לך מוטיבציה להמשיך כדי להוכיח שאתה מסוגל לעבור עוד מכשול ולהפוך את הקערה על פיה".