קורנפיין. "יכול להיות שחבר'ה בלה פמיליה התבגרו" | צילום: אלכס קולמויסקי 
לפני שבועיים, באימון הפתיחה לקהל שבו אוהדים קיללו את עלי מוחמד וגרמו למשה חוגג לאיים שהוא עוזב את המועדון לאלתר, אין כלי תקשורת שלא פנה לאיציק קורנפיין, אחד שיודע, וביקש ממנו להתייחס לעוד יום בהיסטוריה של מועדון הכדורגל של בית"ר שבו הגזענות הרימה את ראשה וביקשה לנהל את סדר היום של מה שהוא מזמן לא רק מועדון כדורגל אלא תופעה חברתית ואנתרופולוגית.

קורנפיין סירב לשתף פעולה, כי היה ברור לו שמדובר בסערה בכוס תה. עוד אימון פתיחה, עוד קריאות גזעניות, כל כך 2013, העונה שבה שני צ'צ'נים, שלא באשמתם, הפכו את בית וגן וטדי לגיהינום עלי אדמות.

אולם מאז, אף שחוגג 'התקרר' ברצונות שלו לעזוב, הוא חם מאוד לשים סוף לארגון האוהדים לה פמיליה, וזו סיבה טובה להתקשר לקורנפיין ולשמוע ממנו, אחד שיודע, שגם הודה בסיום דרכו בבית"ר ש"הלה פמיליה ניצחו אותו", אם יש לחוגג סיכוי או שמדובר במלחמה אבודה מראש

"חוגג הוכיח שכל הפעולות שהוא עשה מהיום שהוא נכנס לבית"ר אלה פעולות לטווח ארוך עם חשיבה לעתיד, אם זו ההשקעה בנוער, מינוי מנהל מקצועי, רכישת שחקנים בעשרות מיליונים אחרי שכבר השקיע בעונה החולפת עשרות מיליונים. אני מנתח את זה כך: חוגג עומד באימון ורואה שמקללים את עלי מוחמד רק בגלל השם שלו, שלא בא להם טוב בעין או בכלל, ושואל את עצמו: 'אם זה מה שהם עושים בגלל שם של שחקן שקניתי בשמונה מיליוני שקלים, מה הם יעשו כשאביא לפה שחקן מוסלמי? מה יקרה אז?' הוא נחוש, וצריך לחבק אותו. דווקא משום שהוא לא שולף מהמותן אלא מנסה להקדים תרופה למכה צריך לחזק אותו. לא כל יום בא לפה בנאדם ששם כל כך הרבה כסף ופועל לקדם את המועדון וצריך להסיר בפניו את הכובע".

רווח כפול

הסיפור של שני הצ'צ'נים פירק את בית"ר לגורמים. אתה חושב שחוגג יהיה מסוגל לשלם מחיר מקצועי כבד אם וכאשר תהיה פה מלחמה בינו לבין הלה פמיליה?
"
מחיר מקצועי מקדש במקרה הזה את האמצעים. אין ברירה אחרת. חוץ מזה, לא בטוח בכלל שיהיה כאן מחיר מקצועי, כי בית"ר, פרט לכמה שיפוצים קלים של בלם ומגן שמאלי, עושה רושם של קבוצה חזקה שבנויה טוב, ואם מכבי תל אביב נחלשה, באר שבע מאבדת קצת גובה ומכבי חיפה לא מתרוממת, אז יכול להיות שיש כאן הזדמנות כפולה גם לשים סוף לתופעות השליליות ביציעים וגם לייצר הצלחה מקצועית". 

אלי כהן והצ'צ'נים. צילום: אורן אהרוני

שאלת מיליון הדולר היא אם בכלל צריך להיאבק בלה פמיליה ולפרק את הארגון?
"
אני לא רוצה להשתמש במונחים של להילחם ולפרק ולנצח. בסוף הארגון הזה כשהוא שקט והוא מעודד והוא מגיע בהמוניו, יש לו ערך מוסף. צריך לראות איך מביאים אותם למצב שהם מגיעים כדי לעודד ולתמוך ושאין אפילו רגע אחד של גזענות ודברים שאינם מתאימים. יכול להיות גם שהחבר'ה האלה התבגרו, שנפל להם האסימון והם מבינים שיש כאן בעל בית שלא יוותר".

זה בכלל אפשרי שבית"ר תהיה מועדון ככל המועדונים? נורמלית, בלי שום סלקציה של דת, בלי המון שזועם בגלל מוצא או שם של שחקן?
"
הגיע הזמן לנרמל את בית"ר. ובהחלט אפשר להגיע למצב שבית"ר תהיה מועדון נורמלי שהוא לא חריג במובן השלילי. צריך בשביל זה סבלנות, אורך רוח, כסף ועזרה מכל גורם אפשרי. זו לא משימה בלתי אפשרית ולא גזירה משמיים שבית"ר תהיה שונה. אין מה להשוות לתקופה שלי כיושב ראש, כי אני הייתי לבד, כמעט בלי שום עזרה, וכאן יש בעל בית שהוא העומד בראש, הוא מקבל את ההחלטות והוא זה שמעצב את ההווה ואת העתיד של בית"ר". 

לא צריך סלקציה 

ידוע שחוגג דיבר עם כמה גורמים מנוסים כדי למצוא דרכי פעולה בעקבות כוונתו להיאבק בלה פמיליה. איתך הוא דיבר?
"
הוא לא פנה אלי, אבל הוא יודע שאם הוא יפנה אירתם בשמחה, לכל דבר שיעזור לבית"ר ויקדם אותה ויועיל לה. חוגג יודע איך להשיג אותי. היו לנו כל מיני דיאלוגים ושיתוף פעולה ברמה של המועדון מול עיריית ירושלים, מתוקף תפקידי כמנהל רשות הספורט העירונית, אבל לא בענייני הלה פמיליה, גזענות ואוהדים. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות זה שחוגג ירים ידיים". 

לה פמיליה ביציע. צילום: עוז מועלם

חוגג מדבר על סנקציות כמו למשל למנוע כניסת אוהדים 'בעייתיים' לטדי, לפעול להדרת הארגון מהאצטדיון. זה אפשרי בכלל טכנית
"
אני לא חושב שאפשר לסגור את שערי האצטדיון בפני חמשת אלפים או שמונת אלפים אוהדים. צריך לסמן את הבעייתיים, לראות איך מגיעים למצב שהגזענות והאלימות המילולית נשארות מחוץ לתחום. אני גם לא חושב שהמטרה היא הלה פמיליה ושפירוק הארגון זה הדבר שיביא את הגאולה. אין שום עניין אישי בעמידה מול הארגון, זה נטו איך מנרמלים את בית"ר, את האווירה, ומנקים את הגזענות. הלה פמיליה יכולים להמשיך לפעול כארגון ובוודאי להגיע למשחקים, אבל לנתב את כל האנרגיות ואת כל הפעולות רק למען טובתה של בית"ר". 

מתי בפעם האחרונה היית בטדי?
"
בגמר הגביע במאי 2018, כשבית"ר לצערי הפסידה להפועל חיפה. לפני זה לא דרכתי בטדי חמש שנים. מקווה בעזרת השם להגיע בקרוב, וכמובן שבית"ר תצליח".