שכטר. הזהיר את חבריו במכבי מבית"ר. צילום: אורן אהרוני

שלושה ימים לפני גמר הגביע של בית"ר נגד הפועל חיפה איתי שכטר היה בטירוף. בזמן ששאר שחקני  המועדון ועובדיו ניסו לדוג עוד כרטיס למשפחה והחברים, שכטר הסתובב בבית וגן כמוכה ירח. "אני פותח בהרכב או לא?" שאל את כל הצוות המקצועי, כולל המאמן בני בן זקן. שאל ולא קיבל תשובה. חברים של שכטר אמרו לנו השבוע שהימים האלה של גמר הגביע היו הקשים בקריירה שלו. "איך בעל בית מתעלל ככה בקפטן שלו, שוכח את כל מה שתרם לבית"ר? את כל הפסגות שאליהן הביא את המועדון?" שאלו אז מקורביו. "אתה לא רוצה לתת חוזה חדש? סבבה. אבל למה להרוס שנתיים ושלושה חודשים של חיבור בלתי רגיל?" 

על הקו של שכטר היו אז הפועל באר שבע ומכבי תל אביב. שכטר היה נעול על מכבי. הוא רצה מועדון שמנסה לחזור לזכות בתארים, להתחיל משהו חדש מאפס, לא להגיע לקבוצה כמו באר שבע, שכבר חוותה שיאים שלוש עונות ברצף ושבה אתה יכול להיות בחודש יולי רכש נוצץ ובחודש ספטמבר לארוז את החפצים, כמו איינבינדר ושיימן למשל. הבעיה היא ששכטר לקח הימור ענק. הוא ידע מראש שבמכבי, למרות שנתנו לו חוזה מהסרטים, מחפשים במקביל חלוצים נוספים, שוידאר קיארטנסון ואלירן עטר ידרכו לו על האצבעות. אבל הוא אמר למי שהיה צריך שככה הוא בערך חי כל הקריירה שלו, זורק את הקובייה ומתפלל. בנתניה, בבית"ר ובקדנציה הראשונה בהפועל תל אביב זה יצא שש שש, במכבי חיפה הוא כמעט גמר קריירה ונשרט נפשית

בקיץ האחרון ניסה שכטר לעבוד בשני מסלולים: להרוויח את המקום שלו במכבי ולעקוב בדאגה אחרי מה שקורה בבית"ר. הטבע האנושי, כפי שאמר פעם אייל ברקוביץ', אחרי שלא שותף במשחק נבחרת והודה שהתפלל שתפסיד, הוא לרצות להוכיח למי שסגר לך את הדלת שהוא עשה טעות מרה. שכטר היה אמור להיות בפוזיציה שבה הוא מייחל לכך שבית"ר תתרסק, רק כדי שאלי טביב ילמד איזשהו לקח. אבל כל מי שמכיר את החלוץ שומע ממנו גם היום וגם במקרים אחרים שהוא מאמין ב'הכרת הטוב'.

טביב פירק אותו לגורמים בסוף העונה שעברה ברמות שאי אפשר לתאר מצד אחד, אבל אותו טביב גם הציל לו את הקריירה לפני שנתיים וחצי כשהנחית אותו בבית"ר והמועדון עצמו החזיר אותו לקדמת הבמה ושיקם גם את תדמית הילד הרע שדבקה בו. בגלל כל הדברים האלה, ובגלל החבר הכי טוב שלו, עידן ורד, שכטר עקב בדאגה אחרי המתרחש בבית וגן, אבל גם חיכה כבר למשחק רשמי במדי מכבי, כי רק שם, האמין, המאמן בקרית שלום, שלא ממש מתייחס אליו באימונים, יוכל לגלות אותו מחדש. אז שכטר ישב בחוץ כמעט חמישה משחקים במכבי בלי בכלל שמישהו זוכר שהוא קיים. פה כמה דקות במשחק אימון זניח, שם איזה עשר דקות אחרי שהוחלפו שלושה הרכבים, ובסביבה של שכטר כבר התחילו לדבר על זה שמי שהיה הפנים של בית"ר והקפטן שלה מצא חוזה חלומי קרוב לבית רק כדי להיות נער פוסטר.

אבל זה כנראה שיעור שצריכים ללמוד כמה מאמנים ישראלים מולדימיר איביץ'. כי כשמאמן מכבי היה מכניס את שכטר, בעיקר בליגה האירופית כשהמצב אבוד והקבוצה שלו בפיגור של שני שערים, הוא עקב אחרי הנתונים של שכטר ב־20 דקות שנתן לו ונדהם. תנועה בלתי פוסקת, איומים על השער, אבל יותר מכול תקשורת בלתי נגמרת עם שאר השחקנים על המגרש. בבית"ר עד היום אומרים שהכוח האמיתי של הקבוצה בעונה שעברה היה, ובכן, לא המאמן ולא הניתוחים המקצועיים שטביב התעקש לבצע אלא הגדלת הראש.

"שכטר, ורד, קלאודימיר פריירה, חן עזרא היו יושבים לפני משחק ומדברים ביניהם מה ואיך עושים ואיך אחד מחפה על השני כשאחד בא מהצד השני, מוציא את ההגנה היריבה החוצה או סוחב אותה על הגב, וזה היה סוד ההצלחה שלנו", סיפרו לנו השבוע בבית וגן. במכבי עם מאמן סופר איכותי וסיסטמתי זה פחות מורגש ומוחצן, אבל איביץ' מתמוגג כשהוא רואה את שכטר ודור מיכה מסתודדים ומתכננים מהלכים או את שכטר ואצילי יושבים לתוכנית העבודה שלהם על כר הדשא לפני משחק חשוב. ביום שני בסמי עופר איביץ' ביקש מהשחקנים שלו שיסתכלו על שכטר, שילמדו ממנו משהו. זה קרה דקות ספורות אחרי סיום המשחק כששחקני מכבי חוגגים ושכטר משתולל מעצבים על זה שפסלו לו את השער הרביעי בגלל שכבש אותו אחרי עבירה על שחקן הגנה של חיפה.

מכבי ממשיכה להתחזק ולחפש שחקני התקפה בקצב שבו היא צוברת נקודות בליגה, אבל איביץ' סימן כבר מזמן את שכטר כאחד המפקדים שלו. עובדה שגם ללא סרט הקפטן ועם וטרנים כמו ייני, דור מיכה וראיקוביץ', אין שום התייעצות קבוצתית, פנייה למאמן או בקשה להנהלה שלא עוברת דרך שכטר ועצה ממרום שנותיו כיצד לנהוג. ברק יצחקי, אחד מצוות הניהול של מכבי וזה ששכטר הבטיח לו שאם יבוא לבית"ר לפני שנה וחצי יוותר עבורו על החולצה מספר 9, לקח את שכטר כבן חסותו והוא מגדיר אותו בפניו ושלא בפניו "אחד המנהיגים הכי גדולים שפגשתי בכל שנותיי במקצוע". אפרופו מנהיגות, שכטר הסביר השבוע לחבריו שהמשחק מחר בטדי הוא הכי קשה שיכול להיות במסגרת הגביע. "בית"ר קבוצה טובה שחיה על אנרגיות. המצב שם הולך ומתהפך לכיוון חיובי והמשמעות של גביע עבור האוהדים היא מיוחדת, אז אנחנו חייבים להיזהר ולהיות בשיאנו". 

שכטר יגיע מחר לטדי לביקור שני אחרי שבמסגרת הליגה יצא מטדי עם טקס פרידה, שלוש נקודות וכמה קללות מכוערות כלפיו מצד אוהדי בית"ר. העובדה שסיים את הפרק שלו בבית"ר עם הזנב בין הרגליים במקום להיפרד כמו גדול מטדי מלא כשהוא מקבל לידיו את גביע המדינה מהנשיא ראובן ריבלין תלווה אותו עד היום שבו יתלה את הנעליים. בינתיים הוא ינסה לבנות לעצמו פרק מפואר גם בצהוב־כחול של מכבי עם עונה מושלמת, אחרי שהיה חביב הקהל של הפועל תל אביב ושל בית"ר. כשמשה חוגג נכנס לבית"ר היה דיבור על כך ששכטר לא מוצא את עצמו במכבי ואולי כדאי לנסות להחזיר אותו לבית"ר. שכטר אמר אז לאנשים סביבו ולאנשים במכבי ש"גם אם כל העונה הזו לא אראה דשא אני אשאר כאן עונה שלמה".

מאז הוא החלוץ הכי בכיר של איביץ', גם כשאלירן עטר כובש פעמיים השבוע וגם כשעל הפרק חלוץ זר שאמור להצטרף בינואר. מחר שכטר מתחיל את המסע לעבר פגישה נוספת עם ראובן ריבלין בתקווה שהפעם זה ייגמר במדליית זהב וגביע. כמה סמלי שאם זה יקרה זה יהיה על חשבון בית"ר, מועדון שהציל לו את הקריירה ואז בעט אותו לכל הרוחות דווקא במעמד הכי מפואר ומכובד בכדורגל הישראלי.