שחקני גבעת זאב. שומרים על אופטימיות | צילום: רפי קוץ

מהמקום הכי נמוך באזור ירושלים אפשר כנראה רק לעלות. תשאלו את בית"ר גבעת זאב, שנמצאת נכון להיום במקום שלפני אחרון בטבלת ליגה ג' מחוז מרכז.

כדי להבין את הסיפור של גבעת זאב צריך לחזור כמעט 20 שנה אחורה, אז הוחלט על הקמת הקבוצה ביישוב הקטן הסמוך לירושלים. "היא הוקמה על טהרת החובבנות, כדי לתת מקום לחבר'ה שרוצים לשחק כדורגל בשביל הכיף", מספר השבוע גבי פרץ, שעמד מאחורי המהלך.

פרץ (71), סגן ראש המועצה לשעבר, הוא תושב גבעת זאב שמאוד אוהב כדורגל ולכן משך בחוטים כדי להקים את הקבוצה. "אני הבעלים, יושב הראש, המנהל", הוא אומר. "לפעמים כשצריך אני גם מכסח את הדשא".

פרץ מלווה את הקבוצה מיום הקמתה ויודע לספר על תקופות הרבה יותר טובות. "שנתיים אחרי שהקמנו את הקבוצה עשינו עונה גדולה ועלינו לליגה ב'", הוא נזכר. "אחר כך המשכנו הלאה ועלינו לליגה א'. אז הקמנו גם מחלקת נוער והיינו בצמרת הגבוהה במשך כמה שנים".

במשך כל השנים האלה הקבוצה התבססה על שחקנים שגדלו ביישוב וכאלה שהגיעו מירושלים. "אולי לא שילמנו סכומים גבוהים, אבל אהבו לשחק אצלנו", הוא מספר. "יותר מזה - אין שחקן ששיחק בגבעת זאב שאינו מדבר בשבחה". אלא שעם הזמן המצב הלך והסתבך מבחינה כלכלית והקבוצה החלה להידרדר. השיא הגיע בשנה שעברה – כשהקבוצה נשרה לליגה הכי נמוכה בישראל. "השנה שעברה היתה הכי אכזרית שלנו", אומר פרץ. "היו לנו שחקנים טובים, אבל בסופו של דבר השגנו רק 6 נקודות. זה היה הביזיון הכי גדול. הפסד רדף הפסד".

בתחילת השנה פרץ עוד חשב להרים ידיים ולא לרשום את הקבוצה. אבל אז פנו אליו כמה חבר'ה צעירים וביקשו ממנו לחשוב שוב. "אמרתי להם שמי שרוצה לשחק בלי כסף ובהתנדבות מלאה אז בבקשה", הוא אומר. "כרגע אין לי רצון לטפל בכל ההיבט הכלכלי. אבל הם רצו לשחק".

בינתיים המצב של גבעת זאב לא נראה טוב. אחרי שמונה מחזורים הם נמצאים עמוק בתחתית, עם ניצחון בודד על נועלת הטבלה הפועל טירת שלום ועם שישה הפסדים והפרש שערים רע של 18-7. אך למרות המצב הקשה פרץ אופטימי. הוא מתגאה בתנאים הטובים שיש במועדון וברוח שלו. "רק השבוע כל השחקנים עשו ערב 'על האש'", הוא מתגאה. "אלה צעירים מאוד מוכשרים, אבל חלקם עדיין לא לגמרי מבינים את הליגה. הם מפסידים לא בגלל יכולת אלא בגלל חוסר ניסיון".

במחזור הקרוב תפגוש גבעת זאב את מ.כ ירושלים, קבוצתו החדשה של איש העסקים לורנט לוי. האם הדרבי יסמן יציאה לדרך חדשה? בכלל לא בטוח. "במשחק אחד הכל יכול לקרות", אומר פרץ. "אולי נספוג שישייה ואולי השחקנים יקבלו מוטיבציה ונגנוב כמה שערים. אי אפשר לדעת. בכל מקרה - לא בניתי את הקבוצה הזו כדי שתחזור לליגה ב'. אני צריך כמה שנים של רגיעה ואז אולי נחזור לעצמנו".