ערן לוי. צילום: עוז מועלם

30 באפריל היה אמור להיות יום חג עבור האוהדים, המנהלים, המאמנים והשחקנים של מכבי נתניה. באותו ערב הביסה הקבוצה של שי ברדה וסלובודן דראפיץ' את בית"ר 1:4, מה שסימל את תחילת ההידרדרות של הקבוצה של אלי טביב, שממועמדת לאליפות ולגביע סיימה את השנה עם הזנב בין הרגליים ובכאוס מקצועי וכלכלי. אבל מבחינת הנתנייתים, ששבוע קודם לכן הובסו מול הפועל באר שבע, זו היתה אמירה שהקבוצה המפתיעה של העונה שעברה לא נמצאת בפלייאוף העליון כדי להעביר את הזמן.

אייל סגל, בעלי נתניה, היה מאושר בסיום, כמעט כמו כשהעלה את נתניה ליגה, אבל החיוך שלו נמחק כמה שעות לאחר מכן כשצפה בכוכב שלו ערן לוי מתראיין לערוץ הספורט ואומר: "בנתניה צריכים להבין שערן לוי לא מובן מאליו". סגל קרא את לוי לחדר וכמעט התפוצץ לו הווריד מעצבים.

"אייל שמע את ערן מדבר על עצמו בגוף שלישי ולא האמין שזה קורה לו. הוא שומע את ערן מדבר על זה שמכבי נתניה, מועדון עם חמש אליפויות וגביע, ועם קהל אוהדים עצום ומאמנים מהשורה הראשונה ותקציב של 15 מיליון שקל, עם כל הכבוד היא ערן לוי. סגל לא בנאדם של שיחות נפש והוא אמר לערן בפגישה הזו: "לך, תשטוף את הפנים, תיישר את עצמך כי אתה מבולבל ונפוח מחשיבות עצמית ותחזור לתלם כי בפעם הבאה שניפגש זו תהיה הודעת שחרור חד־צדדית ואתה לא תהיה פה יותר". 

סגל היה בטירוף, אומרים בנתניה, אבל כבש את עצביו. בשיחות סגורות תמה איך לוי תזמן מראש את הראיון בערוץ הספורט, איך במקום להישאר באצטדיון ולחגוג עם האוהדים הוא מנכס לעצמו את הניצחון היוקרתי, עניין שסגל, נאיבי שכמותו, היה בטוח שהושג במאמץ משותף של השחקנים, המאמנים והאוהדים ביחד. 

אלא שלמרות הכרטיס הצהוב הבוהק שסגל הוציא ללוי, כמה שבועות לאחר מכן לוי שוב יצא עם הכותרת: "אני רוצה להיות במקום שיעריכו אותי". ואז, בפגישה בנוכחות סגל, המנכ"ל של נתניה, דראפיץ' וברדה המאמנים, וכמובן ערן לוי, זה נגמר בפרידה כואבת. נתניה, המקום היחיד במסע הנדודים של ערן לוי שהצליח להכיל אותו ולהפוך אותו, לטוב ולרע, לפנים של המועדון, בעטה בו בעוצמה שהוא משחרר לכיוון השער עם רגל שמאל הקטלנית שלו. ביום רביעי, לוי, שנדמה שהוא מתגעגע לימים בנתניה כי הרומן שלו בבית"ר עד עכשיו הוא ברווז צולע בלשון המעטה, יארח את נתניה בטדי במחזור אמצע השבוע. השאלה הגדולה היא אם גם אצל היהלומים יש מי שהיה שמח לראות אותו שוב במדים הצהובים־השחורים של הקבוצה היחידה בישראל שאין לה שונאים.

סגל, אומרים בנתניה, לא מצטער על השחרור של לוי. הוא מצטער מאוד שהוא לא חתך את הרומן הזה כבר באותו ערב של ה־30 באפריל, מה שהיה מקנה לו ולצוות המקצועי אפשרות למצוא תחליפים ראויים במועד ומונע מדראפיץ' את ברדה לשבור את הראש איך לחבר מחדש את הקבוצה, בייחוד כשעל הדרך הם איבדו שם גם את דיא סבע. "אתה לא יכול לצאת ראש עם ערן לוי כי ערן לוי לא מבין שבמציאות של 2019 אף אחד לא יותר גדול מהמועדון" אומרים בנתניה. "אם אגדות כמו אלי אוחנה ואורי מלמיליאן לא ניסו לגמד את המועדון ששיחקו בו אלא הקריבו כל איבר בגוף למען ההצלחה שלו, אז בבקשה, טול קורה מבין עיניך".

ערן לוי. צילום: עוז מועלם

בנתניה נשבעים שהרומן עם לוי לא נגמר בגלל עניינים כספיים. "זו לא היתה שאלה של מחיר אלא שאלה של מהות ודרך של הבעלים. אם סגל היה משאיר את ערן בנתניה הוא היה צריך לבטל את הסמכות של הצוות המקצועי שלו, לבטל את השחקנים שייאלצו לחסות בצל הענק של לוי, להפוך את נתניה למפעל שבו לא סגל הוא בעל הבית אלא לוי הוא הבוס" אומרים בנתניה.

"זה לא מתקבל על הדעת עם כל הכבוד לכמות השערים והבישולים של לוי ולאהבה המטורפת שיש לו בקרב אוהדי נתניה", מוסיף גורם בהנהלת היהלומים. "המזל של לוי, לאורך הקריירה בנתניה, זה שהוא נפל על מאמנים שחוץ מידע מקצועי יש להם המון חוכמת חיים. יוסי מזרחי ידע בדיוק על אילו כפתורים ללחוץ אצל ערן כדי להוציא ממנו את המקסימום, וכך גם רוני לוי, שסידר את הקבוצה על המגרש כדי שלוי יוכל לבוא לידי ביטוי, וכמובן גם דראפיץ', שהוא אדם אציל וחתול רחוב שיודע להסתדר בכל סיטואציה. ברגע שערן לא הכוכב של ההצגה ומישהו מזיז לו את הגבינה, זו תחילת הסוף". 

ביום שלישי השבוע, "במגרש פתוח" בערוץ הספורט, לוי שוב פתח פה גדול. גליץ' לגיא לוזון: "השפיל אותי, ההתנהלות שלו מכוערת". אבל יותר חשוב: "אם יגידו לי שאני כינור שני לא אקבל את זה. אם המצב הזה יישאר עד ינואר יכול להיות שהדרכים ייפרדו. עברתי תשע קבוצות בליגת העל, אז אעבור עוד אחת". על דברים כאלה, סגל נתן ללוי כרטיס לכיוון אחד. חוגג? זה כנראה יהיה הסיפור גם עם בעל הבית של בית"ר. 

× × ×

כל מי שדיברנו איתו בנתניה, נשבע שלוי, לצד שגעון הגדלות שלו, הוא אחד עם נשמה של ציפור. "הוא היה מממן מכיסו כרטיסים ומינויים לאוהדים שאין להם. אין ילד או מבוגר שפנו אליו בבקשה עזרה והוא לא נרתם במאה אחוז כדי לעזור להם. הוא נשמה טובה אבל הוא קצת התבלבל בדרך.  זו חוכמה קטנה מאוד לשים על אחד כמו ערן איקס בגלל סטיגמה. הגדולה זה לדעת להכיל אותו ולהפיק ממנו את מלוא הפוטנציאל". 

× × ×

אצל ברדה ודראפיץ', מהרגע הראשון לוי הבין שנותנים לו לשיר סולו. הקבוצה עברה לשיטת היהלום, כשלוי הוא חלוץ מדומה. בשיטה הזו כולם בעצם מפנים לו שטח כדי שיוכל להביא פרנסה 30-20 מטר מהשער. לוי היה שותף לשיחות עם הצוות המקצועי והרגיש חלק ממקבלי ההחלטות במועדון.

זה לא שדראפיץ' את ברדה שאלו אותו מי צריך או לא לפתוח בהרכב אבל הרגישו לו את הדופק 4 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. מכאן לוי היה צריך להתרגל למציאות חדשה לגמרי, השידוך עם גיא לוזון שבכלל לא רצה אותו, וגם אמר לא פעם: "על ערן לוי אחד צריך חמישה נינג'ות שיעבדו בשבילו". מוואן מן שואו בנתניה, לוי, עוד לפני משחק ליגה אחד במדיה, הפך בבית"ר לסוג של פשרה, ברירת מחדל של מאמן שרק רוצה לשרוד. "אצל ערן לוי זה שחור ולבן. או שתיתן לו את הכיסא ליד הנהג או שתוריד אותו מהרכב, אין באמצע", אומרים מי שמכירים את לוי שנים.

הביצועים של לוי

*הנתונים באדיבות גל הרנן (חלק מהצוות הטכנולוגי של הפועל קטמון)

"ברגע שאחרי המשחק מול חדרה לוזון הסביר ללוי בשיחה ביניהם שהוא לא שלם אם מה שהוא רואה ממנו התחילה הספירה לאחור. לאחריה הגיעה ההתבטאות האומללה של לוזון על בעיות המשקל של לוי אחרי המשחק מול אשדוד, ששברה את הכלים. יש אומרים שהיא מנעה מלוזון שבוע נוסף בתפקיד מאמן בית"ר, כי עבור חוגג ושות' זה היה יותר מדי. ההגעה של קלינגר, שרצה אותו מאוד בהפועל חיפה, היתה אמורה להצית אצל לוי תקווה חדשה, והקשר גם קיבל את חולצת ההרכב מול מכבי חיפה וישב צמוד לקלינגר בספסל כשהוחלף כאילו הוא עוזר המאמן. המסר היה ברור: לוי שוב חלק מרכזי וחשוב בהיררכיה של בית"ר. אבל לוי לא צריך רק לקבל את התחושה שהוא דומיננטי אלא צריך גם כיסוי למסר הזה. הוא מסתכל מסביב ושומע את האכזבה הרבתי שיש ממנו בבית"ר, רואה את מאור בוזגלו לאט לאט הולך ותופס מקום של כבוד בהיררכיה בבית וגן, כשעידן ורד ודן איינבינדר גם הם בחוד החנית מבחינת הפנים של המועדון, והוא מרגיש שצפוף לו.       

× × ×

שבעת המשחקים הקרובים הם קריטיים לא רק עבור בית"ר אלא גם עבור לוי. אחרי המשחק ביום ראשון מול רעננה בית"ר ולוי יארחו את מכבי נתניה, שאוהדיה צפויים לקבל בעידוד בלתי פוסק את לוי הגם שיהיו מיעוט בטדי. העניין הוא שלוי ייאלץ להילחם גם במשחק הזה וגם באלה שאחריו על המשך דרכו בבית"ר, כי השידוך המחודש שלו לצהוב־שחור הירושלמי עדיין לא הביא ולו נקודה אחת לרפואה לחוגג ושות'. במצב עניינים כזה יצטרכו בבית וגן לבחור בין לוי לבין שחקנים אחרים בחלק הקדמי ומספר 10 של בית"ר מגיע למבחן הזה, בניגוד להגעה שלו בקיץ, כשהוא בעמדת נחיתות.

יכול להיות מאוד שבעוד חודש לוי יהיה שוב על המדף, שוב ינדוד למקום אחר. כמו הרבה החלטות אומללות בקריירה, גם החזית שפתח מול נתניה מתבררת כיום כפנייה לא נכונה, כי במצב עניינים סדיר לוי היה צפוי לסיים את הקריירה בקבוצה של אייל סגל ודראפיץ', אולי אפילו לקבל תפקיד במועדון אחרי הפרישה. מצד שני, לוי תמיד איכשהו קם על הרגליים, וגם את כל ארבעת החודשים האחרונים שעבר, שהיו סיוט, בעיטה אחת מוצלחת ברגל שמאל מ־20 מטר יכולה לסדר.  

מבית"ר נמסר בתגובה לכתבה: "אנחנו מודעים לרצון של לוי לשחק אבל הוא לא לוקח את הספסול שלו למקום שלילי. הוא  אישיות חיובית עם השפעה טובה כל ניסיון לקשור לו התנהגות אחרת פשוט לא נכון. אנחנו יודעים מה הוא מסוגל לתת ומקווים מאד שהוא יתרום מהיכולות שלו. אין לגבי ערן לוי והמשך דרכו בבית"ר שום החלטה כרגע".