רפפורט. "מסתכלים לירושלים בלבן של העיניים" | צילום: עוז מועלם

הקרבות בשנות התשעים בין הפועל להפועל תל אביב צרובים היטב בתודעה של כל חובב כדורסל ישראלי. הקזת הדם באוסישקין ובמלחה, שניהם כבר פריטים היסטוריים, על הזכות להיות אלטרנטיבה למכבי, היו בימים ההם אחת ההצגות הכי מותחות בארץ ( בימים בהם ל'מעגל' של דן שילון היה רייטינג שיא). בעלי הפועל תל אביב הנוכחי, ידידיה רפפורט הוא השריד  הפעיל האחרון מהתקופה ההיא יחד עם מנכ"ל הפועל גיא הראל.

"המאבקים בין הקבוצות הם חלק חשוב ברומנטיקה של הכדורסל הישראלי, וכך גם המפגש ביום ראשון הקרוב", אומר רפפורט. "אנחנו מודעים ליחסי הכוחות ולפערי התקציב, מה גם שאנחנו באים חבולים למשחק הזה בלי טירדוול הפצוע ועם שוכמן שרק חוזר מפציעה של חודש, אבל זה משחק אחד והכל פתוח.

הפועל ירושלים פייבוריטית ברורה.
"
על הנייר נכון. אבל אנחנו בהחלט באים להסתכל בלבן של העיניים של הפועל ירושלים עם כל הכבוד. לא זכינו בתואר כבר 26 שנה (הזכייה האחרונה של הפועל תל אביב בגביע היתה בעונת 1993) והגיע הזמן לצעד ראשון בכיוון. המועדון הזה נמחק וקם לתחייה ואנחנו גאים למקום שאליו הגענו אחרי שעשינו יש מאין".

הפועל תל אביב כדורסל והפועל קטמון הקימו קבוצות אלטרנטיביות. יש לך עצה לקטמון?
"
קבוצות אוהדים זה דבר מבורך אבל קשה לקיים אותו בלי גב כלכלי רחב. אני מאחל לקטמון שיגיעו גם הם כמונו לקדמת הבמה".  

"נחשוב בזהירות"

רפפורט משוכנע, משוכנע שעם הניצחון הראשון בליגה (הפועל תל אביב במאזן של נצחון אחד וארבעה הפסדים בליגה)  יסתדרו הדברים לטובה. "ההתנהלות בקיץ הייתה זהירה, רצינית ומקצועית", הוא אומר. "אריאל בית הלחמי הגיע ובנינו קבוצה שהייתה טובה על הנייר. עשינו את השינויים המתבקשים. סבלנות היא שם המשחק".

הפעם הייתה ציפייה שפתיחת העונה תיראה אחרת למרות סדרת המשחקים הקשה.
"
מסכים לגמרי. היינו צריכים להיות עם מאזן אחר, אבל זה לא סוף העולם".

יכול להיות שבמודל הזה אי אפשר לנפץ את תקרת הזכוכית?
"
בהחלט. שנה אחת אתה יכול לסיים במקום השני או לגנוב איזו אליפות, אבל בסף הכול זה פוטנציאל של קבוצת אוהדים, ואולי אפילו מעבר לזה. בדרך כלל קבוצות מסתדרות בטבלה על פי תקציבן. בכל שנה יש קבוצה בעלת תקציב נמוך שתופסת מקום למעלה ויש קבוצה בעלת תקציב גבוה שמשתלבת למטה. התקציב שלנו בערך אותו הדבר בשלוש השנים האחרונות וכנראה ילווה אותנו גם בשנים הבאות אם לא נעשה שינוי. זה דבר שצריך לבדוק לעומק, אבל כולם מבינים שבסופו של דבר זה יצטרך להיות השלב הבא. נחשוב בזהירות ונקבל החלטות נכונות. רעיון העמותה מצוין ועשה דברים גדולים. לא בטוח שבצורה אחרת היינו מצליחים יותר.

בית הלחמי וקטש. ניפגש ביום ראשון. צילום: עוז מועלם

"אני גם לא יודע מה היה קורה אם היינו מביאים איזה אוליגרך שיתייחס לקבוצה כמו צעצוע, זה ממש לא בשבילנו. לפני שנים היו לנו בעלים כזה ואחריו התרסקנו. לא צריך הצלחה רגעית אלא משהו שיימשך גם בעתיד ויביא הישגים. העמותה צריכה להישאר בעניינים ולהיות חלק בלתי נפרד מהמועדון. כל דבר נבחן ונעשה בדקדוק".

עד כמה מציקה לך הפרידה מלימונד, שלא החמיאה לשני הצדדים?
"
לפעמים דברים קורים. אני לא מאמין בסמלים. לצערי הרב, הסמל של הדולר היום הוא מה שקובע. לא הראינו לרביב את הדרך החוצה ולא אמרנו לו ללכת. רביב הוא לא שחקן לעשר דקות אלא ל־25 ומעלה. חשבנו שצריך להצעיר את הסגל, ואני לא רואה בזה משהו רע".  

"סגרנו סגל טוב"

הכתובת כאמור, היתה על הקיר. עוד לפני שהחלה הליגה היה נדמה כי משהו חורק אצל האדומים מהיכל שלמה. הגארד רודני פרוויס, שהגיע על תקן הבטחה, נחתך, ומרק ליונס, ששיחק בקבוצה ואף לקח אליפות עם מכבי ראשון לציון ב־2016, הגיע להחליפו. בשבועות האחרונים מצא את עצמו מלקלום גריפין בחוץ, ובמקומו חתמו ג'ורדן המילטון ולנזל סמית ג'וניור ששיחק באילת.

"עשינו הכנה מהטובות שאני זוכר, ואני כבר 12 שנים בקבוצה", אומר היו"ר רמי כהן. "אתה לומד ומנסה להבין את הדברים הפחות טובים ולא לחזור אליהם, ולהפך בדברים הטובים. החתמנו מאמן מצויין, סגרנו סגל טוב אבל  קחלק מהעניין זה להיות יותר סבלני. לא צריך להיות בהיסטריה, זה רק יפגע במערכת. אם הייתי חושב שאין לנו קבוצה טובה זה משהו אחר, אבל אני חושב בדיוק ההיפך".  

אתה אומר שאתם לא בלחץ, אבל שחררתם שני שחקנים יקרים כמו גריפין ופרוויס בתחילת העונה. זה לא מעיד על פאניקה מסוימת?
"
אנחנו לא בפאניקה. החתמנו את המילטון, את ליונס ועכשיו גם סמית בדרך. ידענו מה אנחנו מביאים. אולי החתמנו שחקנים מהר מדי, ואולי היה מקום לחשוב עוד קצת, אבל עשינו את השינוי די מהר, והעונה רק התחילה. לא צריך לצאת מפרופורציות. עדיין יש לנו קבוצה טובה ושחקנים מצוינים. צריך בעיקר ביטחון כי יש הרבה לחץ סביב הקבוצה".

סמית בעייתי כמו שמספרים?
"
אנחנו עוקבים אחריו בשלושת השבועות האחרונים וגם אחרי המילטון. שחקנים ששיחקו איתו תמימי דעים שהסיטואציה באילת הייתה קשה לו. קיבלנו חוות דעת טובות, וככה זה נראה מהימים שהוא פה".

איך בית הלחמי מתאקלם במועדון גדול כמו הפועל תל אביב?
"
ברור שזה שינוי גם לאריאל, זה משהו אחר, בלי לזלזל בקבוצות האחרות. בהפועל הכול יותר מוקצן וחשוף לקהל ולתקשורת. אריאל מתרגל ולא נותן לזה להשפיע עליו. הוא עושה את המקסימום שלו. בינתיים זה פחות מתחבר לנו, אבל אנחנו אופטימיים".

לא היה פשוט לצאת מפתיחה כזאת.
"
לפתוח עם ארבעה משחקי חוץ ומשחק בית מול ירושלים זה סידור על גבול האקסטרים, אבל עדיין לא היינו צריכים להיות במאזן כזה. בכל משחק שהפסדנו הייתה התפרקות שלא כיף לראות, אבל אתה רואה שכולם רוצים, ועכשיו הכיוון חיובי. ברמת התקציב שלנו השמיכה שלנו קצרה. אולי זה היופי בכדורסל – לדעת לכסות על החסרונות, לשחק עם היתרונות שלך ולפצות בהרבה קשיחות".

המטרה היא להגיע לצמרת?
"
למדנו שהגדרת מטרה היא לא בהכרח דבר טוב. לפעמים זה גורם לך להילחץ בשלב מוקדם מדי. אנחנו רוצים להחזיר את הפועל לשחק כדורסל שמח, מהיר ולוחם, ומשם הדברים יבואו לבד".

היה אפשר להיפרד אחרת מרביב לימונד?
"
חבל שזה נגמר ככה. הייתה לו תקופה יפה מאוד של שש שנים. אתה לא רואה הרבה שחקנים עם רצף כזה בקבוצה אחת היום, אבל לפעמים אלה החיים. הייתה מטרה להצעיר את הקבוצה לצד שחקנים מנוסים, זה היה הכיוון".

יכול להיות שהגעתם לתקרת הזכוכית מבחינתכם?
"
בכל מודל יש יתרונות וחסרונות. אנחנו בודקים את עצמנו כל הזמן ונעשה מה שצריך. אנחנו שואלים את עצמנו על תקרת הזכוכית וכל הזמן מנסים ללמוד".

בואו רק נקווה שהיציאה לדרך חדשה, לא תתחיל בעוד יומיים בארנה.