הנבחרת של בויאר. גאווה מקומית. צילום: באדיבות תיכון בויאר

נבחרות הכדורסל של תיכון בויאר, בנים ובנות, זכו השבוע בהישג מרשים  בטורניר בינלאומי שנערך בארצות הברית.

שתי הנבחרות של התיכון (בבעלות האגודה לקידום החינוך ובתמיכתה) השתתפו זו השנה החמישית בטורניר כדורסל חגיגי בהשתתפות מכללות אמריקאיות יהודיות, שמתקיים בבולטימור, וייצגו את ישראל ואת העיר ירושלים בכבוד.מדובר בטורניר יוקרתי עם נבחרות מארה"ב וקנדה ברמה גבוהה מאוד, שהתקיים במתקני כדורסל חדישים ולעיני קהל רב. מי שעומדים מאחורי הוצאת הנבחרות מבויאר הם חגי  לביא, היוזם וההוגה של שילוב בית ספר ישראלי בטורניר כדורסל אמריקאי, ומנהלת התיכון דפנה מנשה ברוך. לביא אף דאג לשלב לשחקנים והשחקניות מירושלים אטרקציות מעניינות לאורך כל שהותם בארה"ב, כולל צפייה במשחק אן־בי־איי.

נבחרת הבנים סיימה את הטורניר במקום השלישי לאחר שהפגינה כדורסל מצוין לכל אורך הדרך, כששניים מכוכבי הנבחרת, אור כהן ואיתי נחמד, נבחרו לחמישיית הטורניר פה אחד. גם נבחרת הבנות רשמה טורניר מוצלח עם נצחונות על נבחרות חזקות ממנה, כאשר בשורות נבחרת הבנות בלטו נגה טל, שהציגה יכולת שיא ונבחרה לחמישיית הטורניר, וכן הקפטנית נועה לוינץ, שהנהיגה את הנבחרת.

עבור אור כהן ההצלחה בטורניר בבולטימור אינה חדשה. כהן, בן 17.5, שמככב גם בקבוצת הנוער של הפועל ירושלים, נחשב בעיני רבים לאחד הכשרונות העולים והמבטיחים של הכדורסל הירושלמי.

זו השנה הרביעית ברציפות שבה כהן משתתף בטורניר החגיגי בארה"ב ומציג יכולת מרשימה. לאור יכולת קליעה יוצא דופן, יכולת שהביאה אותו לזכות במשך ארבע שנים ברציפות בטורניר 'הקלע של המדינה' בירושלים, הוא נבחר מבין עשרות שחקנים צעירים להשתתף לפני כשנתיים בתחרות השלשות באירוע האולסטאר הישראלי מול כוכבי ליגת העל והתמודד מולם בכבוד.

מאמן נבחרות בויאר, גילי זלצבוך, סיפר על החוויה: "הטורניר הינו הגשמת חלום לכל שחקן צעיר. נבחרות הבנים והבנות של בויאר עשו טורניר מוצלח. השחקנים והשחקניות שלנו מקצוענים, מקפידים על תפריט מאוזן, מבצעים תרגילי הרפיה ממשחק למשחק, מנומסים ובאים דרוכים לכל משחק. לטורניר יש חשיבות רבה משום שהוא מהדק את הקשר בין יהודים בגולה לארץ ואנו לומדים על כדורסל מזוית אחרת ודגשים שונים. מה שמיוחד בנבחרות של בויאר הוא שהנבחרות בריאות, יש היררכיה ברורה וכל שחקן יודע את מקומו. שמחת החיים והמזג הבויאריסטי השואף למצוינות, לצד אהבת האדם, מדביקים את כל הנבחרות באווירה הטובה. קיבלנו המון הצעות מעוד בתי ספר בארה"ב להשתתף בעוד טורנירים והיד עוד נטויה"

מנהלת תיכון בויאר, דפנה מנשה ברוך: "עבור תלמידי בויאר זוהי חוויה ייחודית תלמידיי נחשפים לתרבות האמריקאית ומתנסים בחוויות גלובליות ולא רק מקומיות. ברמת הכדורסל, התלמידים מתנסים ברמת משחק בינלאומית גבוהה. המפגש של תלמידי בויאר עם בני נוער יהודי מהתפוצות הוא לב העניין והוא מפגש פורה ומעשיר.

התלמידים הישראלים זוכים להתארח בבתי משפחות יהודיות ולהכיר מקרוב את אורח חייהן ולרקום קשרים שמלווים אותם גם מעבר לטורניר. אני מאמינה שהמפגש תורם לשני הצדדים ומעניק לכל צד תחושה של שייכות לעם היהודי בארץ ובתפוצה. אציין גם את רוח הלחימה והחתירה למצוינות, שמאפיינת את תלמידי בויאר ובאה לידי ביטוי לכל אורך הטורניר".