אוהדי הפועל ירושלים. צילום: אלכס קולומויסקי

ב־6 בנובמבר, לפני יותר משבועיים, פנתה הנהלת הפועל לאיגוד הכדורסל והודיעה שמכיוון שמשחק הליגה מול הפועל חולון אמור להתקיים ב־27 בחודש, השבוע בו ישוחק רבע גמר גביע המדינה, הם מבקשים לשחק ברבע הגמר ביום ראשון, שלושה ימים לפני המשחק מול חולון. אלא שמכבי תל אביב, שתחזור לארץ במוצאי שבת אחרי שני משחקי יורוליג (תשחק היום בלילה מול ברצלונה), רוצה גם היא לפחות יום אחד שיאפשר לה להתכונן לרבע הגמר ולכן האיגוד תפס צד, את זה של שמעון מזרחי ושות', וקבע את מועד רבע גמר הגביע, הפועל מול מכבי, ליום שני, 48 שעות לפני שהפועל פוגשת את חולון, אף שהמועד המקורי של רבע הגמר הוא יום ראשון 24 בנובמבר.

גיא הראל מסרב לזוז מעמדתו שלפיה הפועל לא תופיע למשחק ביום שני. בשיחות סגורות אמר מנכ"ל הפועל שמדובר בעקרון ברזל, שלפיו פרט לדאגה הטבעית לאינטרסים של הקבוצה שלו הוא לא מוכן לקיפוח הזה. הראל גם פסל על הסף את האפשרות לדחות את שעות המשחקים ולהשאיר על כנם את ימי המשחקים. "אנחנו רוצים לשחק בגביע ולהעפיל שלב אבל גם אם נצטרך להיות מודחים מהמפעל בגלל עקרונות לא נמצמץ. האיום של הדחה מהמפעל לא משפיע עלינו", אמרו בארנה. נכון לכתיבת שורות אלה, במינהלת הליגה מנסים להזיז את משחק הליגה מול חולון למועד אחר על מנת שכולם יהיו מרוצים וסביר שהמשחק בין מכבי להפועל בגביע יתקיים ויוכרע על הפרקט.

הדאגות באשר למועדי המשחקים מטרידות את ראשי הפועל, אבל הרבה פחות מאשר היכולת של השחקנים על המגרש בשבוע האחרון.

אחרי ההפסד לפו אורטז ברביעי שעבר ולפני המשחק מול בורגוס, שהתקיים שלשום אחרי סגירת הגיליון, הפועל פגשה במוצאי שבת את הפועל תל אביב במסגרת שמינית גמר הגביע, משחק שאמור להיות די נוח בהתחשב בסגל הקצר של הקבוצה של בית הלחמי, העובדה שהמשחק מתקיים בארנה ופערי היכולת והכושר בין הקבוצות. בעוד הפועל תל אביב עדיין מחפשת את עצמה, הקבוצה של קטש היא בפירוש הקבוצה הכי מחוברת בארץ. ובכל זאת, מופע האימים של הקבוצה של קטש בארנה גרם ללא מעט חברי הנהלה ואוהדים לנוע בחוסר נחת בכיסאותיהם. אהוד אולמרט ביציע ראה את הפועל תל אביב מפרקת את המארחת ברבע הראשון עם יתרון של 15 נקודות, 17:32, כולל עבירה בלתי ספורטיבית של ג'ייקובן בראון, שהבהירה שהקבוצה של קטש מתוסכלת מהמשחק החד־צדדי שמתפתח בארנה.

הראל. עקרונות לפני הכל | צילום: אוהד צויגנברג

"יש לנו בעיה מנטלית במשחקים האחרונים וחייבים לתת עליה את הדעת", אומרים בהפועל, "מין תחושה שדברים יסתדרו, שיהיה בסדר, וככה אנחנו גם נראים בפתיחה של משחקים. במקום לאכול את הפרקט מהשנייה הראשונה אנחנו מנומנמים, נותנים לקבוצה השנייה לרוץ ואז מתחילים לרדוף אחריה. משחקים שהם ביד שלנו על הנייר, שבהם אנחנו אמורים להראות מהשנייה הראשונה מי בעלת הבית, הופכים למאבק קשה שבסוף אנחנו מצליחים לנצח בשיניים עם לא מעט דפיקות לב, וחייבים לשנות את הסיפור הזה", אמרו לנו השבוע בארנה. 

הרבע השני נפתח בצורה הרבה יותר מעודדת, לא מעט בגלל הצרחות של קטש על שחקניו, והפועל פתחה אותו בריצת 0:7. עבירה בלתי ספורטיבית נגד מאמן האורחת אריאל בית הלחמי ושלשות של בראון ולוקט הורידו את הפועל למחצית במרחק סביר של ארבע נקודות, 42:46 לאורחים.

הפועל עוברת את שלב שמינית גמר הגביע בשיניים | צילום: אלכס קולמויסקי

ברבע השלישי הכל התחיל להסתדר לירושלמים, כשתומר גינת המצטיין על המגרש נפגע בגבו ונטש את הפרקט עד לסיום, וריצה של נמרוד לוי, לוקט ותומאס סיימה את הרבע כשהפועל ביתרון 60:65, אחרי שני רבעים שבהם כמעט שלא סיפקה מהלכי כדורסל מתקבלים על הדעת. הרבע האחרון כבר היה סיפור אחר לגמרי כי לבית הלחמי, שגם ככה הגיע לירושלים עם שבעה שחקנים בלבד, נגמרה השמיכה על הספסל והפציעה של גינת ושל כדיר, שגם לו נגמר האוויר, ביטלה כל סיכוי להפתעה.

הפועל ניצחה 80:85 בסוג הנצחונות שאי אפשר לקחת מהם שום דבר חיובי פרט לתוצאה. אם המשחק מול מכבי ברבע הגמר לא יתבטל מסיבה כלשהי, יכולת כזאת מול המכונה הצהובה עלולה להסתיים בסטירה מצלצלת.