הפועל קטמון. צילום: ראובן שוורץ

בעיירה קילצ'ה בפולין ערכו בהפועל קטמון קבלת פנים מאוד מיוחדת לשחקני הרכש של המועדון. בחדר הווידאו במלון הוקרן סרטון של 6 דקות שמספר את תולדות המועדון, מימי הפועל ירושלים בקטמון ותמונות מהזכייה בגביע ב־1973, דרך סאסי ויונה, פסקול השיר 'מהפכה של שמחה' של ליאור נרקיס ועומר אדם, וכמובן משפט אלמותי של אחד המרואיינים בסרט: "תחשוב שאישה מוכה במשך עשר שנים ויום אחד היא קמה ועוזבת. זה בדיוק מה שעשינו".

סרטון מורשת הקרב הזה הוא בדיוק החומרים שאיתם קטמון אמורה להתחיל עונה. בלי שמות מפוצצים, בלי עלייה לליגת העל כיעד, אפילו בלי מבט מלמעלה על הליגה, אלא ניסיון להסתכל בלבן של העיניים למכבי פתח תקווה וסכנין (בהנחה שהקבוצה של המגזר לא תורד לליגה א'). "אנחנו בפירוש רוצים להיות חדרה שמלפני שנתיים ונס ציונה של העונה שעברה, קבוצות שאף אחד לא לקח בחשבון אבל בזכות החיבור, הרעב והתשוקה הן עשו את זה", אמרו לנו השבוע בקטמון. "אנחנו באים מלמטה, ואם הכל יתחבר השמיים הם הגבול".

להיות בית"ר 

מקצועית, קטמון אמורה להיות קבוצה מאוד דינמית, עמוסה באנרגיות, כזאת שכל הזמן אמורה לרוץ, בחלק מהזמן ללחוץ גבוה, בחלקים אחרים לשחק נסוג ולעקוץ. בגלל זה זיו אריה ניסה השבוע הרכבים הרפתקניים של שלושה בלמים, מלכה, מאיו וסהר בראון בחלק אחר של הזמן, ורביעייה קדמית עם עומר אגבדיש, אייל דנין, וילי אגדה ורועי פדידה. המסקנה, לפחות כרגע, מהמהלכים האלה של המאמן, של ניסוי וטעייה, היא שלקטמון יש בור לא קטן בעמדת הקשר האחורי. אווקה וגוני נאור מתפקדים במשבצת הזאת חליפות, כשלפניהם אביחי וודג'ה ושרון זיסו. הבעיה היא שקבוצה אנרגטית שרצה ומנסה כל הזמן ללחוץ מאוד חשופה בהתקפות המעבר.

אם לקטמון לא יהיה קשר אחורי שהוא גרזן אמיתי היא עשויה לפתוח כל משחק בפיגור, להיקלע לא פעם למצב שבו במקום להכתיב את קצב המשחק, כפי שזיו אריה רוצה, היא נאלצת להתחיל לרדוף אחרי היריבה

קטמון, וזה לזכותו של אריה, מאוד דומה באופי שלה כרגע לבית"ר תל אביב/רמלה של השנים האחרונות, הקבוצה הכי מרעננת בליגה הלאומית שגם היה הכי הרבה עניין במשחקיה. זה חיובי, כי אין אחד בקרב אנשי קטמון ואוהדיה שלא חותם מעכשיו על קבוצה אטרקטיבית ומעניינת, אבל זה עלול לא להספיק כי ברבים ממשחקיה, קטמון תהיה ככל הנראה קבוצה חשופה במרכז המגרש, אלא אם כן שי אהרון ינחית כאן קשר אחורי שהוא שובר שוויון. כרגע לפחות אריה מעוניין להישאר עם אווקה וגוני נאור גם במחיר של שכר לימוד, כי הוא מאמין שהם יתבשלו להיות העתיד של המועדון.

דווקא בצד ההגנתי קטמון צפויה להיות קבוצה מאוד חזקה. אבי מלכה, שבעונה שעברה הפגין יכולת מאכזבת, פורח, וזה כנראה הרבה בגלל העזיבה של יוגב לרמן. מקצועית, מלכה ולרמן לא היו צוות מנצח, ומלכה לפחות, לא הסתיר במיוחד את מורת רוחו מהפרטנר שלו להגנה. כרגע עם בלם הרכש גל מאיו מלכה הרבה יותר נינוח, מה גם שמאיו עצמו נראה כמו בינגו של אהרון ואריה במקצוענות, בשקט ובאלגנטיות שהוא מקרין על המגרש ובחדר ההלבשה. סהר בראון, שהגיע לכאן אחרי פציעה, יכול לתת למאמן את האפשרות לשחק עם שלושה בלמים או להיות גיבוי למאיו או מלכה בעקבות פציעות, הרחקות או יכולת חלשה.

על ספת הפסיכולוג 

קטמון קיימה במהלך המחנה שלושה משחקי אימון, מהם אפשר ללמוד  שוילי אגדה הרבה יותר חד מבעונה שעברה. יכול להיות שזה בגלל שהוא אחרי שנת ניסיון בליגה הלאומית, וייתכן גם, וזו כנראה הסיבה, שאגדה מרגיש הרבה יותר בנוח לצידו של רועי פדידה שהגיע מבית"ר. בעונה שעברה ליד עדן שרם נדמה היה לא פעם שאגדה סובל מחוסר התנועה של שרם ומהעובדה ששרם לא מוציא אל הפועל את מרב המצבים שקטמון מייצרת בחוליה הקדמית. פדידה, ובקטמון יכעסו עלינו מאוד שאנחנו מנפחים את הילד, נראה כמו חלוץ שהליגה הלאומית תהיה קטנה עליו בעוד כמה חודשים

אם נחזור לאגדה, אז בשני משחקי אימון שקטמון קיימה היא ניצחה 0:4 ו־0:1. במשחק הראשון כבש החלוץ הניגרי צמד (סהר בראון ושרון זיסו הוסיפו), ובמשחק השני מבצע אישי שלו, שפירק לבד את ההגנה של היריבה הפולנית, הוליד את הפנדל שממנו כבש שרון זיסו את שער הניצחון, 0:1 לקטמון בסיום. ביום שלישי ניצחה קטמון את הקבוצה הפולנית NKP 0:1 משער של יוראי מליח

כפי שסיפרנו לכם בשבוע שעבר, קטמון צירפה לצוות המקצועי את המאמן המנטלי עמוס ביאלי. ביאלי, 34, בעל תואר שני בייעוץ ארגוני ובוגר הקורס הפסיכולוגיה של הספורט מטעם המרכז לפסיכולוגיית ספורט. "אני נרגש וגאה ללבוש את מדי הפועל קטמון ירושלים", אמר ביאלי השבוע. "ברור לי שמדובר באתגר יוצא דופן".    
ועוד אנקדוטה: במהלך המחנה בעט שי אהרון מספר בעיטות מחוץ לרחבה והשיג שיעורי הצלחה מרשימים כשרוב הבעיטות עפו לכיוון החיבורים. כמה שחקנים חדשים שאלו את המנהל המקצועי איך יכול להיות שאחרי 15 שנה ללא כדורגל (בפועל, אהרון פרש לפני ארבע שנים) יש לו יכולת הבקעה כזאת. זה לא עזר להם לקבל ממנו הקלות במחנה