הולנד. נכנס לעניינים מהר מהצפוי | צילום: באדיבות הפועל ירושלים

העוצמה של הפועל העונה היא לא בהכרח ביכולת (הנהדרת לכשעצמה) לשמור על יציבות לאורך כמעט חצי עונה ולסיים גם משחקים פחות טובים כשידה על העליונה.

הבשורה הכי גדולה שאפשר לקבל מהארנה, שאולי מבשרת גם על כך שהחבורה של עודד קטש תלך השנה עד הסוף גם בגביע וגם בליגה, זו יכולת ניהול המשבר בסיפור טרנט לוקט. בכלום זמן גיא הראל ועודד קטש היו צריכים למצוא גם שחקן איכותי מספיק כדי שימלא את החלל של לוקט וגם כזה שיתחבר למרקם הקבוצתי והחברתי שיש בארנה, משימה שבחלון הזמן הנוכחי היא כמעט בלתי אפשרית. השוק דל, שחקנים פנויים או שהם סובלים מבעיה פיזית כזו או אחרת או שהם נזרקו ממועדון בגלל אישיות בעייתית.

אבל בדיעבד מה שקרה, מתחת לרדאר, זה שהראל וקטש מצאו תחליף שעולה על המקור. עם כל האמפתיה ללוקט ובתקווה שהטרגדיה המשפחתית שהוא מתמודד איתה תיפתר בדרך נס, ג'ון הולנד הצליח בתוך שני משחקים גם להשכיח את לוקט וגם להפוך לאחד הדברים הכי מרעננים ומרתקים בכדורסל הישראלי. מספרית, במשחקים מול נהריה ווכטה הגרמנית ביום שלישי בערב בגרמניה הולנד סיפק את הסחורה בענק עם 9 נקודות מול הקבוצה של דני פרנקו, אבל גם ארבע חטיפות וארבעה ריבאונדים. מול הגרמנים מספר 23 החדש קלע 17 נקודות ותפקד כחוט המקשר בין כל שחקני הקבוצה.

"זה נראה כאילו הוא פתח איתנו את העונה", אמר קטש על הרכש החדש שלו. ושחקנים אחרים הוסיפו: "זה בדיוק השחקן שהיינו צריכים כדי להפוך מקבוצה מחוברת לקבוצה שבלתי אפשרי לעצור אותה".

הולנד נהנה מכל רגע, וכך גם שאר החברים האדומים, כי העסק של קטש פתאום עובד כמעט על 'עיוור'. פתאום אין רגעים שהכל נתקע ומחפשים בבהילות את פלדין ואת ג'ייקובן בראון, פתאום הולנד הוא עוד מוציא לפועל שגם דואג לעצירות של היריבה וגם מעיף את כל החבורה של קטש קדימה. העובדה שבמטרייה האווירית נוסף לסולימן בריימו עוד שחקן עם מסה כמו של הולנד מתסכלת את היריבות. נהריה בשבוע שעבר עשתה כמעט הכל נכון מול יריבה איכותית ממנה בהרבה, אבל יצאה רק עם המחמאות מהמשחק מול הפועל, כי ברגעים הקטנים של 'שוברי השוויון', אם נתייחס לזה לרגע כמו לטניס, הולנד היה שם כדי להשיב את הסדר על כנו.

הפועל היתה קבוצה קשה וטובה לפני הולנד והשתדרגה עם הגעתו. אף אחד לא מנסה להציג אותו כמי שהציל את המולדת כי זה לא מדויק בעליל. לצד הערך המוסף של הולנד, קשה שלא להמשיך להתרשם מהעובדה שטיישון תומאס ממשיך לעשות עונה שבה האחוזים שלו קרובים מאוד לערב מושלם משחק אחרי משחק. מול הגרמנים, פרט להחטאת עונשין אחת (משלוש זריקות) הוא שמר על מאה אחוזים מהשלוש (1 מ־1) ואפס החטאות מ־2 (תשע מתשע!) עם 23 נקודות.

לפני שבעה חודשים וחצי, ערב חצי גמר הפיינל־פור, אמר גיא גודס מאמן ראשון לציון כי במשחק מול הפועל "אתה לא ידוע מאיפה זה יבוא לך". הוא התכוון שגם אם כמאמן יריב תצליח לעצור את ה'גו טו גאי', במקרה הזה ג'יימס פלדין, יהיה מי שיתעלה ויגרום לך להודות שניצחת בקרב אבל הפסדת במלחמה. גודס הדיח את הפועל מגמר הפלייאוף אומנם, אבל נזכרנו בו השבוע, כי הדברים שאמר בחודש מאי 2019 נכונים שבעתיים בחודש ינואר 2020. פלדין, תומאס בראון או הולנד, עוד לא נולדה קבוצת הכדורסל שיכולה במשחק אחד להצר את צעדיהם של ארבעה שחקנים עם מנעד כל כך רחב של יכולות. הפועל היום גדולה בכמה מספרים על הליגה הישראלית והיא ומכבי תל אביב זו ליגה בפני עצמה. באשר לאירופה, גם אם הפועל תשמיט פה ושם משחק, בקצב הזה היא בעמדת זינוק להביא לכאן את הפיינל־פור, בתנאי שתוך כדי תנועה היא תצליח להפיק גם משחקנים אחרים פרט לריבוע הקסם שלה את המקסימום.

בעניין הזה, אפשר כבר לקבוע שהחוליה החלשה של קטש ביבשת היא הסנטר הליטאי מינדאוגאס קופשאס.

קופשאס נתפס כשהגיע לכאן בקיץ כגימיק. סנטר אירופאי, עם גובה אימתני. היה מי שהיה בטוח שזו עוד גירסה חיוורת של קונסטנטין פופה הזכור לטוב, אחרים פנטזו שאולי הפועל מצאה את דינו ראדג'ה הענק תרתי משמע. בסופו של יום קופשאס אינו מצליח לגרום לקטש בלשון המעטה לישון טוב בלילה עם התפוקה הדלה שהוא מנפק על המגרש. ביום שלישי בגרמניה, בשש דקות וארבעים ואחת שניות על הפרקט קופשאס סיפק אפס נקודות, ארבעה איבודי כדור, שלוש עבירות, שני ריבאונדים וחסימה אחת. קטש הוא מאמן של שחקנים. הוא האחרון שאפשר להגיד שהאצבע אצלו קלה על ההדק, אבל דומה שגם הוא מבין שהגיע הזמן לעשות חילוף ולשדרג את עמדת הסנטר כי באירופה זה לא ילך לאורך זמן.

בראשון הקרוב תצא הפועל למשחק חוץ מול גלבוע גליל. גליל תחסר את ג'סטין טילמן הפצוע. ברביעי הבא תפגוש הפועל בפולין את ולוצלאבק.