שחקני בית"ר לפני ספרינט. צילום: באדיבות דוברות בית"ר ירושלים
בעיירה ג'יוונינו בפולין, "מלון  מיסטרל הוטל ספורט" בו משתכנת בית"ר, הוא שם דבר בהיבט הספורטיבי. בשנת 2012, התאכסנה כאן נבחרת ספרד בעת אליפות אירופה והעובדה שהלה רוחה זכתה בתואר, גרמה לבעלי המלון להסב את שמם של כמה מהחדרים לשמם של כוכבי הנבחרת. כך למשל, ישנו חדר במלון ששמו "חדר קסיאס", "חדר אינסייטה" ושמו של המגרש עליו מתאמנת בית"ר, הוא "מגרש מדריד". ספרד אגב, ניצחה ב-2012 בגמר את נבחרת איטליה 4:1, ועד היום מדברים במלון על ביצועיהם של הספרדים.עם ההגעה למחנה אמר לוי לשחקניו: "זה מחנה מאד חשוב, עשינו הכנה טובה ועכשיו צריך להגביר את הקצב ונעשה את זה עם הזמן. זאת הזדמנות טובה לכולם להשתפר ואני מצפה להתנהגות נאותה מכולם. מצפה שתהיו מפוקסים ונחזור לארץ קבוצה טובה יותר. אני מאמין שנחזור לארץ קבוצה טובה ומאחל שיהיה מחנה מוצלח לכולם". 

בניון וחוגג מפרסמים את יומברו. צילום: באדיבות דוברות בית"ר ירושלים

המחנה הזה, מביא לידי ביטוי כמה מהיתרונות הבולטים שיש לבית"ר מודל 2019-2020 מצד אחד אבל גם מבליט כמה מהחסרונות המאד בעייתים שיש לסגל של רוני לוי. הדבר הבולט ביותר, זה שלבית"ר הנוכחית יש חדר הלבשה בריא, הרבה מאד אנשים שהצליח לייצר בינם לבין עצמם חברויות, פרגון, כבוד הדדי, רחוק שנות אור מהניכור שהיה כאן רק לפני שנה כשערן לוי היה בפינה אחת, מאור בוזגלו בשניה, טל בן חיים בשלישית והזרים בבית וגן היו עסוקים בשיחות עם הסוכנים שלהם מאשר עם החברים שלהם לקבוצה. אנטואן קונטה, פרדי פלומיין, לוי גארסיה ועלי מוחמד זו קבוצה אחת אבל לא כזו שמבדלת את עצמה אלה מתקשרת גם החבר'ה הישראליים. צריך לשים דגש מיוחד על מוחמד, שמצד אחד מאד מופנם וסגור מחוץ לשעות האימונים אבל בתוך חדר ההלבשה הוא הרוח החיה של המועדון, אחד ששר בעברית, מספר בדיחות ומרבה להתלוצץ עם חבריו שבקטע של צחוק, קוראים לו פברגאס, הכינוי שמנסים להדביק לו ביציע המזרחי מטעמים ילדותיים וגזעניים לגמרי. במסגרת החניכה של כל שחקן חדש, נדרש כל שחקן רכש לשיר שיר במחנה אל מול חבריו לקבוצה. בבית"ר אומרים שמוחמד פרט לעובדה שגילה כישורי שירה יוצאי דופן גם זכה למירב התשואות מחבריו לקבוצה אחרי שסיים את הנאמבר שלו. 

בית"ר של חודש יולי, לא יכולה להרשות לעצמה לדבר על תארים ועל קריאת תיגר אל מול מכבי תל אביב ושאר הטוענות לכתר באר שבע מכבי חיפה ושות'. הכשרון שיש לבית"ר, הוא הרב ביותר בארץ כולל מכבי תל אביב. מה שמיכאל אוחנה פלומיין קינדה ומעל כולם מוחמד עושים עם הכדור אלה דברים שאמורים לגרום לכל אוהד לרוץ ולרכוש מינוי לעונה הבאה. מצד שני, מרכז ההגנה של בית"ר עם חור עצום בעמדת הבלם והמגן השמאלי, מחזיר את בית"ר אחורה מקבוצה טובה מאד לבינונית במקרה הטוב. 

רוני לוי הוא סיפור בפני עצמו במחנה הזה. בזמן ההפסקות בין שני האימונים ביום, הוא עסוק בהכנת האימון הבא, רושם לעצמו הערות, תופס סמול טוק'ס עם שחקנים שבאימון הבוקר הוא ראה שהם לא עושים את הדברים עד הסוף. מי שחוטף הכי הרבה זו חוליית ההגנה, במיוחד הבלם הטבעי היחיד שנשאר כלגיטימי להרכב, אור זהבי. טל בן חיים אמור להחלים מהפציעה שלו בימים הקרובים ולהתחיל להתאמן באופן סדיר אבל רוני לוי לא ישן טוב בלילה ממה שהוא רואה מההגנה שלו. בית"ר כרגע פריכה בחלק ההגנתי, אין לה מנהיג אמיתי והעובדה שבן חיים כבר בשלהי הקריירה הופכת את הצורך בבלם לדחוף פי כמה.  

לוי. קצר חד וממוקד. צילום: באדיבות דוברות בית"ר ירושלים

לוי לא מעוניין להנחית כאן שורה של בלמים שהוצעו לו הן על ידי סוכנים והן על ידי יוסי בניון מתוך ידיעה שאם בית"ר תתפשר בעמדה הזו, היא עלולה לשלם מחיר כבד שיהיה ההבדל בין קבוצה סבירה לקבוצת צמרת. "עדיף שיגידו עכשיו שאין לנו הגנה ונביא לכאן בלם קליבר שיעשה את ההבדל מאשר להחתים מישהו רק כדי לסמן וי ולהרגיע את כולם", אומרים בצוות המקצועי של בית"ר. 

לגבי עמדת המגן השמאלי, ישנן שיחות עם מכבי חיפה על סאן מנחם אבל זו תהיה בהחלט ברירת מחדל מבחינתו של לוי, שמעדיף מגן זר ברמה הרבה יותר גבוהה. העובדה שמשה חוגג לא שש לפתוח את הכיס עבור זר שישי כופה במידה מסוימת על המאמן להתפשר על מנחם למרות שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה בעניין הזה.

לוי לא מאמין באסיפות ארוכות. כל אסיפה שלו אורכת לכל היותר שש דקות עם דגשים מקצועיים מאד ברורים. בית"ר של השנה, וזו המדיניות של לוי, אמורה למקסם את כמויות הכשרון שיש לה עד תום כשלכולם ברור שברגע שהוא מתחיל לעשות שכונה: כלומר להחזיק את הכדור יותר מדי, לא לרדת להגנה או לנסות לשחק קט רגל כמו שהרגילו אותו במקומות אחרים, או אז מגיע המבט של לוי, זה שמבהיר היטב מה הוא חושב על זה. תשאלו את קינדה ופלומיין ולוי גארסיה איך הם מכריחים את עצמם לשחק בשתי נגיעות מקסימום, ולהרשות לעצמם לדרבל רק 20 מטר מהשער ותבינו את מידת ההשפעה של המאמן בזמן כל כך קצר.

השחקנים אגב, הרבו לציין את העובדה שהרבה יותר קל אצל לוי במובן הזה שהוא לא חופר להם ולא מעביר אסיפות קבוצה טרחניות שגורמות לכולם לפהק. "רוני יודע מה הוא רוצה מאיתנו, אנחנו מחויבים כי כולם מבינים שלשחק בבית"ר הנוכחית זה מחייב ומאתגר ובגלל זה הכל נראה טוב", הסבירו השחקנים. נראה אותם מדברים ככה במהלך העונה כשלוי יראה להם אחר כבוד את הספסל או לא יספור אותם. יוסי בניון בכל מקרה, כבר אמר לחוגג באחד האימונים במחנה: "רוני לוי זה הרכש הכי טוב והכי משמעותי שעשינו הקיץ". 

 × × ×

ביום שני קיימה בית"ר משחק אימון נגד ביטוביה ביטוב מהליגה השלישית בפולין. קינדה ואוחנה בעיקר עשו ככל העולה על רוחם במשחק הזה, והראו לכולם גם אם מדובר ביריבה מהליגה השלישית בפולין כמה קטלניות התקפות המעבר של בית"ר ועד כמה מסוכן החלק ההתקפי כשנותנים לבית"ר לרוץ על שטח. העובדה שכמעט כל כדור עומק שהגיע בעיקר מהאגפים הזכיר את בית"ר הגדולה של פעם, זו שמפרקת קבוצות בזכות משחק צירופים דרך האגפים שמסתיים על פי רוב כארבעה  שחקנים במצב הבקעה עם הפנים לשער. בצד זה, השער שספגה בית"ר שהיה רק שער מצמק בדיעבד, הוא הוכחה נוספת להגנה הבלתי אפשרית שיש היום לרוני לוי. בעיטת חמש פשוטה של איתמר ניצן כשאף שחקן הגנה בצהוב לא ניגש כדי לקבל ממנו את הכדור, הגיעה לשחקן פולני שבנגיעה בישל שער. למחרת, לוי העביד קשה את שחקניו וניסה ללמד אותם מה עושים מהרגע בו איתמר ניצן מוציא את הכדור מהיד או מהרגל, ותאמינו לנו שכנראה שטעויות מביכות כאלה כמעט ולא יחזרו העונה. 

עלי מוחמד יורד לנוח. צילום: באדיבות דוברות בית"ר ירושלים


לפרוטוקול, בית"ר הבקיעה שני שערים בבעיטות חופשיות (אוחנה ופלומיין) וזו כבר בשורה כי פרט לכדור החופשי של מאור בוזגלו בעונה החולפת בסמי עופר והפנדל של פלומיין בפלייאוף התחתון מול הפועל תל אביב בית"ר כמעט לא ייצרה שערים במצבים נייחים. עוד שער ממצב נייח אותו נגח זהבי פנימה ושער נוסף של קינדה. 

שלומי אזולאי אמר בסיום המשחק: "המשחק לא היה קל כמו שזה נראה. אמנם התוצאה גבוהה, אבל הדרך לא היתה קלה, הפולנים עשו לנו חיים לא קלים והתייחסו למשחק ברצינות. הרגשנו את זה על הגוף שלנו, הם לא ויתרו לשנייה. זה נראה הרבה יותר טוב ממשחקים קודמים, הקבוצה מאוד מתחברת גם חברתית וגם מקצועית, ויש תחושה שהקבוצה הזו רצה כבר כמה שנים. כל שחקן חדש התקבל בברכה ואני מרגיש שאני פה כמה שנים. יש את המשפט 'ואהבת לרעך כמוך', אז זה מורגש בכל שנייה פה. יש אווירה טובה ואני מאמין שנלך ונשתפר לקראת המשחקים הבאים ושתהיה אחלה קבוצה".

 × × ×
משה חוגג לא יאהב את הדברים האלה, אבל לא ייתכן שקבוצת כדורגל מקצוענית גם אם היא שייכת לבעל הבית, מארחת במחנה האימונים, קודש הקודשים המקצועי, את חוגג ופמליית משפחתו שמונה שישה אנשים: חוגג, אשתו, אחיו של בעל הבית, גיסתו והבנים הבכורים של חוגג ואחיו. העובדה שהבוס גם משתעשע מדי פעם על כר הדשא לא מוסיפה בריאות לאף אחד בבית"ר, אבל בגלל ענייני שלום בית והיררכיה אף אחד לא פוצה פה.

מיכאל אוחנה בעוד דריבל. צילום: באדיבות דוברות בית"ר ירושלים

מי שמכיר את רוני לוי יודע, שהוא קנאי לעובדה שאימון, לא משנה אם מתקיים בבית וגן או בעיירה הציורית בפולין, הוא אזור סטרילי. אפילו האנשים הקרובים ביותר למאמן לא מורשים לדרוך על כר הדשא. לוי בכל מקרה, מכיל את הנוכחות המאד בולטת של חוגג ושות' ואין לו באמת בעיה עם זה, לפחות לא כלפי חוץ אבל יותר משחקן אחד הרים גבה נוכח העובדה של הנציגות שחוגגת, תרתי משמע על כר הדשא.