כחילה ביוון. הצלה הירואית במשחק בליגה האירופית | צילום: האלבום הפרטי

יום ראשון, אצטדיון המושבה. דיוגו ורדאסקה עושה טעות של גול ושל משחק, וכמעט כל 7,500 הצהובים־שחורים ביציע תוהים בינם לבין עצמם אם זו לעזאזל הבשורה שהבטיחו לנו אחרי קיץ שלם של חיפושים אחרי בלם. ויותר חשוב מזה: איך, עם הגנה כזו, העיזו בבית וגן לוותר על טל כחילה?

אבל הדבר האחרון שכחילה, שצפה במשחק של בית"ר מול רעננה בביתו החדש באתונה, רוצה עכשיו זה לזרות למישהו מלח על הפצעים. "זה קרה לורדאסקה וזה עלול לקרות גם לי. זה לא קולגיאלי שאבקר אותו. כשחקן זר במדינה זרה, הדבר הכי נורא זה שמדברים עליך מאחורי הגב ועוד בשפה שהיא לא שלך", אומר מספר 6 לשעבר של בית"ר. "אני בטוח שבבית"ר עשו עיסקה טובה עם ורדאסקה, פשוט לפעמים לוקח זמן להסתגל ולהיכנס לעניינים, ולרוע מזלו זה קרה לו במשחק הראשון. לאורך זמן בית"ר תרוויח אותו והוא יחזיר מהר מאוד את החוב הזה כביכול שיש לו מהמשחק האחרון". 

כחילה לא גר כאן יותר, עניין שמאוד הרגיז את ראשי בית"ר, שבעקבות המעבר שלו לחו"ל הפסידו עליו דמי השבחה ומיהרו לצאת ולומר שבגלל הנזק הכספי הדלת בבית וגן סגורה בפניו. "העובדה שלא אהיה בבית"ר היתה באוויר כבר מחודש פברואר", מסביר כחילה.

אוהדי בית"ר. בצבעים של אריס סלוניקי | צילום: יאיר שגיא

"ישבתי עם יוסי בניון והוא אמר לי: 'יש לנו את טל בן חיים ואור זהבי ואנחנו מתכוונים להנחית כאן בלם זר ובלם ישראלי. אם אתה רוצה להתמודד על המקום שלך, אין בעיה, אבל אם אתה רוצה לשחק תצטרך לעשות חושבים'. הדבר האחרון שעניין אותי זה מה יקרה עם דמי ההשבחה. הראיתי לבניון הצעות מכל מיני מקומות הזויים בעולם, כמו למשל קזחסטן, ואמרתי לו:  'אם הייתי רוצה למנוע מכם דמי השבחה הייתי הולך לכל מקום בעולם שקיבלתי ממנו הצעה'. ההצעה מאטרומיטוס היוונית הגיעה בהפתעה אז אמרתי ליוסי שאני רוצה להגשים חלום ולשחק בחו"ל. הוא אמר לי: 'אני מבין אותך. דרך צלחה. דרכינו יצטלבו בהמשך הדרך'. דלת סגורה? כדורגל זה אמוציות. ברור לכולם שכשאחזור לארץ האופציה הראשונה זו בית"ר ורק אם הם לא ירצו אחפש מקום אחר, אבל עכשיו טוב לי בחיים החדשים באתונה".

בשני משחקי הליגה שקיימה אטרומיטוס, שבעונה שעברה סיימה רביעית ביון, כחילה לא שותף בגלל פציעה מציקה בקרסול. במסגרת הליגה האירופית עברה הקבוצה היוונית את דאץ' 1923 הסלובקית, אחרי ניצחון כפול 1:2 בחוץ ו־2:3 באתונה. בנצחון הבית כחילה סיפק הצלה הרואית מקו השער, שגרמה ליוונים לצאת מגדרם. "עשיתי הצלה מהסרטים", הוא מספר. "אמרו לי אחרי המשחק במועדון שההצלה הזו העלתה אותנו לשלב הבא כי זה היה משנה מומנטום, וההצלה הזו הוציאה לסלובקים את האוויר". בשלב הבא הפסידה אטרומיטוס ללגיה ורשה ביוון 2:0, אחרי תיקו מאופס בפולין, והודחה. 

"אני לא מנסה להקטין את הכדורגל הישראלי אבל כל ההתנהלות פה היא מקצוענית ברמות הכי גבוהות. כשהגעתי לפה עשו לי בדיקות רפואיות במשך שעות, כולל מבדקי כושר שבמהלכם עשו לי בדיקות דם, והעבירו את הממצאים און ליין לנשיא המועדון ולמאמן. התאקלמתי מצוין במיוחד בגלל שכולם פה דוברי אנגלית ועושים הכל כדי שארגיש בבית. אחרי הרבה שנים נפרדתי מהמספר 6 שליווה אותי כל הקריירה כי הוא היה תפוס, אז עכשיו אני מספר 5. בשני משחקי הליגה שבהם לא שיחקתי סיימנו בתיקו (1:1 ו־2:2) ואני כבר מחכה להופעת הבכורה שלי בליגה מול פאוק באתונה, ב־14 בספטמבר".

אומרים שהקהל ביוון הוא חוויה מיוחדת.
"למשחקים שלנו בבית מגיעים 5,000־4,000 אוהדים בממוצע, ובמשחקים גדולים עשרת אלפים איש. היה לנו משחק אימון נגד אריס עם 15,000 צהובים־שחורים ביציע, אבוקות, חזיזים ואווירה מטורפת. בסוף המשחק ניסו להסביר לי כמה האווירה פה חמה, אז בשביל שהם יבינו מאיפה הגעתי הראיתי להם סרטונים של אוהדי בית"ר ממשחקים גדולים בטדי. היה מצחיק לראות על הצג של הטלפון טירוף בצהוב־שחור וממול את היציעים של אריס מלאים בכל הצהוב הזה".

× × ×

כחילה מנסה להיות דיפלומט אבל הוא מאוד פגוע מהדרך שבה נפרד ממועדון נעוריו. "ברגע שקלינגר באמצע העונה שעברה הוריד אותי לספסל הבנתי שאני בדרך החוצה. האמת שבתקופה ההיא לא הייתי בשיאי, אבל זה בגלל שכל הקבוצה בעונה שעברה לא הצליחה להתרומם. ברור לכולם שטל כחילה לא היה הבעיה של בית"ר, מה גם שכל מה שקרה פה בעונה שעברה היה משהו שהוא לא הגיוני במועדון כדורגל נורמלי. בקיץ שעבר היינו מפורקים, קבוצה לא איכותית, ואז בא חוגג וניסה בכל דרך אפשרית לבנות את זה מחדש, אבל ברגע שאין כימיה בקבוצת כדורגל ואתה רוצה לעשות מהר ועכשיו קבוצה זה לא יכול לעבוד. הכוח של בית"ר בשנים עברו עם ההגעה לאירופה כל שנה וההגעה לגמר הגביע זה שלד שחקנים ששיחק ביחד שלוש-ארבע שנים והיו בו תיאום, כימיה וחיבור".

בלי להשוות לעונה שעברה, גם עכשיו זה נראה לא משהו.
"חוגג עשה בבית"ר דבר מדהים ואסור לקחת לו את זה. הוא השקיע בקבוצה ובמועדון באמת כדי שיהיה טוב, אבל אין מצב שעשרה שחקנים חדשים יתחברו כל כך מהר. צריך לתת לזה זמן. זה ייקח חודש או חצי שנה, אבל עם החומר שיש בבית"ר ועם התיקונים הקטנים שיעשו שם בית"ר תגיע לטופ. השאלה היא אם מבינים שסבלנות היא שם המשחק".

בוא נדבר דוגרי: יש לך מקום בבית"ר?
"כל איש מקצוע וכל אוהד כדורגל יגיד לך שיש לי מקום בבית"ר. אין שאלה בכלל. הוכחתי את עצמי בכדורגל הישראלי, עם חמש שנים בבית"ר ביכולת טובה, זכייה בגביע עם בני יהודה, הגעה לגמר הגביע ולאירופה עם בית"ר. אני יודע מה אני שווה, וגם אנשי מקצוע יודעים מה אני שווה, כך שזה ברור". 

טל כחילה.. צילום: ראובן שוורץ

× × ×

ליוון היה כחילה אמור לנסוע כשהוא עם טבעת על האצבע ואיש נשוי. הרומן עם אלמוג לוי שסוקר בהרחבה בכלי התקשורת כלל גם הצעת נישואין של הבלם לסטודנטית למשפטים, שנענתה בחיוב. אבל למרות האירוסים, כחילה ולוי בדיוק כמו כחילה ובית"ר - כבר לא.

"אני אהיה זהיר מאוד כי יש פה עוד בנאדם במשוואה וצריך לשמור על כבודו אבל אין פה סיפור סנסציוני או צהוב. בסך הכל הצעתי נישואין, ואחרי חמישה חודשים שבהם היינו מאורסים אני ובת הזוג שלי עברנו לגור יחד. במגורים משותפים אתה מבין את הכימיה האמיתית שיש לך עם הצד השני, ואצלנו מה שקרה זה שהתחילו כל מיני מחלוקות על דברים קטנים. בסופו של יום בגלל שאנחנו אנשים מבוגרים ויקרים אחד לשני ישבנו ודיברנו והגענו למסקנה שזה לא עובד ולכן בוטלה החתונה. היא בחורה מדהימה ואני מאחל לה את כל הטוב שבעולם".