גיא ישראלי מלה־פמיליה וחוגג במסיבת עיתונאים. צילום: שחר גרוס- באדיבות אתר one
הפוסט של משה חוגג, שפורסם ביום שני בערב, אמר בעצם הכל, אבל נקודה אחת המחישה מצוין את האסטרטגיה של בעל בית, והיא תביעות משפטיות נגד כל מי שיתבטא בגזענות בפומבי הן ביציע, הן ברשתות החברתיות והן בכל מדיה אחרת ויפגע בשל כך במוניטין של מועדון הכדורגל של בית"ר. "נראה אם יש לאנשי לה פמיליה זמן וכסף להסתובב שנים בבתי משפט". 

נשק יום הדין של חוגג, והלה פמיליה כבר קיבלו מסרים בעניין, הוא לתבוע את הארגון רטרואקטיבית מהיום שבו החל הארגון למכור מוצרי מרצ'נדייז (צעיפים, חולצות 

וכדומה), ובמקביל לפנות למס הכנסה על מנת שיפתחו את הספרים של הארגון. מדובר בתביעה של 11 שנים אחורה, או במקרה של התיישנות של שבע שנים לאחור.    

בבית"ר סירבו להגיב לדברים. 

× × ×

"האם איימתי בתביעות?" שאל חוגג בפתיחת הדברים בפוסט שלו. "ברור, אני גם לא אפסיק. כל מי שיפגע בבית"ר או ישלם על זה או ייתבע וישלם על זה. האם לא כואב לי לקחת כסף מאוהדים שאין להם? בדרך כלל לא. לא תעשו נזק, לא תשלמו עליו". חוגג גם ייפגש במהלך השבוע הבא עם השר לבטחון פנים גלעד ארדן. לארדן יגיד חוגג: "אני לא יכול להילחם את המלחמה הזאת לבד. אני דורש רוח גבית, מבקש שהמשטרה תקצה את כל המשאבים שהיא יכולה כדי לעזור לי למגר את הנגע הזה". 

לה פמיליה ביציע.  צילום: אורן אהרוני

אחד מקציני המשטרה הבכירים שנמצא בקשר רציף עם בית"ר בעניין הזה, סיפר לנו השבוע: "העברנו למועדון את כל השמות של אוהדים שמעורבים בגזענות ואנחנו בדיאלוג מתמיד עם בית"ר. חוגג פועל בצורה מושכלת, מדודה והדרגתית וראוי לכל המחמאות. המטרה הסופית שלנו היא לא להושיב אנשים בכלא אלא להפוך את טדי למה שהוא אמור להיות: אירוע תרבות משמח עם הפנינג ושירים, כשגזענות, אלימות וכדומה נשארות מחוץ למגרש תרתי משמע".    

בצד זה, קצין משטרה בכיר שמלווה מקרוב את לה פמיליה במסגרת תפקידו, מסביר שגם אם חוגג נחוש וגם אם יקבל את כל הסיוע הדרוש, בכלל לא בטוח שזה יחזיק לאורך זמן. "הבעיה המרכזית שמשטרת ישראל יכולה לסייע, אבל לאורך זמן סדר העדיפויות שלה מוריד את הסיוע לבית"ר לתחתית הסולם. אנחנו חיים בעיר מורכבת ועדיף להקצות כוחות לעיר העתיקה מאשר ללה פמיליה, עם כל הכבוד. בצד זה, אם המשטרה תחליט שהיא נכנסת לסיפור הזה בכל הכוח היא תפגע אנושות בארגון, אבל גם זה בתנאי שחוגג לא ייקח באמצע התהליך צעד אחורה".        
מאבקי שליטה 

חוגג לא משועמם. רק מי שהיה לידו, וצפה בקללות לעלי מוחמד, בדמעות שהיו בעיני השחקן,  יכול אולי להבין את העובדה שחוגג סימן לעצמו מטרה שהיא לא בקשה מוגזמת מדי, אותה העביר ללה פמיליה: "תצהירו שאתם נגד גזענות. שאתם מקבלים את כולם. שדת וגזע לא משחקים תפקיד". הכי בסיסי בעולם. בשיחות סגורות חוגג אומר שלא יביא לכאן שחקן ערבי מוסלמי כדי להתריס, אבל היה מוכן, אם זה היה במספרים הרלוונטים להנחית כאן את טווטאחה או דאבור. 

אחד האנשים המובילים והמשפיעים בארגון לה פמיליה, נקרא לו צ', שאיתו שוחחנו השבוע, מציג את הצד של הלה פמיליה בסיפור הזה, שמאיים לקרוע את בית"ר. 
"כולם מכירים את הפעילות שלנו לטוב ולרע", אומר אותו בכיר בלה פמיליה.

מוחמד. בלה פמיליה טוענים: "אין לנו בעיה איתו" | צילום: האלבום הפרטי

"בשנתיים האחרונות לה פמיליה דאגו להוריד את הגזענות לאפס כולל השיר 'הנה היא עולה הקבוצה הגזענית של המדינה' שהוצא מהיציע ויש שקט ביציעים. אנחנו כבר לא משתמשים בשום סממן גזעני בשנתיים האחרונות והעובדות מדברות בעד עצמן. מה שקרה באימון הפתיחה עם הקריאות נגד עלי מוחמד זה מקרה נקודתי של כמה בודדים נקראו על ידינו ולא על ידי אף אחד אחר לסדר. חוץ מזה, ראשי הארגון, ובבית"ר יודעים מצוין את השמות, תמכו ללא סייג בעלי מוחמד עם ההגעה שלו וגם אחרי האימון הראשון. אנחנו לא צבועים. אם חוגג יביא מחר את טוואטחה או כיאל או כזה כן תהיה לנו בעיה עם זה, אבל עם עלי מוחמד אין לנו שום בעיה. נקודה. 

"הבעיה שלנו מתחילה בטון של בעל הבית משה חוגג. אין ספק שהוא עשה, עושה ויעשה דברים גדולים למען בית"ר ומגיע לו על זה כל הכבוד. אבל אין מציאות שבה הוא הופך אותנו, ארגון אוהדים, לשכירי החרב שלו. הוא רוצה לקבוע מה נגיד, מתי נגיד ואיך נגיד, וזה לא מקובל. אנחנו לא שם, אבל תאר לך שמחר הוא מוביל את המועדון למקומות לא טובים ואז מן הסתם אנחנו רוצים ליצור נגדו מחאה, מה אז? הוא יכתיב לנו מה להודיע, איך להתנהג, מה אנחנו חושבים ורוצים ואומרים? ארגון אוהדים תפקידו לשרת את המועדון בעידוד. לא הארגון עובד אצל בעל הבית, כמו כמובן שבעל הבית לא עובד אצל הארגון". 

סוף השבוע שעבר היה כאמור מלא התרחשויות שהפכו את הנושא הזה לחם, וגם נתנו תחושת אשליה שבא לבית וגן גואל והלה פמיליה וחוגג משלבים ידיים. "ישבו אצל חוגג בפגישה ביום רביעי שעבר כמה מנציגי הארגון" אומר צ'. "המסר של חוגג היה 'אני אשלם לכם ואני אחנך אתכם', כלומר הוא יממן את הארגון אבל ישלוט בו לחלוטין, כולל העלאת פוסטים שהוא, חוגג, יכתיב לנו, כשברור לכולם שכל זמן שאנחנו סרים למרותו אנחנו מקבלים ממנו מה שאנחנו רוצים כיד המלך, כאילו אין לנו דעות עצמאיות ואין לנו מה להגיד, מריונטות. כל זה כשחוגג בטוח שכולנו מסונוורים מזה שהוא משקיע מיליונים ובונה פה משהו יפה לטווח ארוך. 

"הבעיה היא שיש לעניין הזה גם שוט. אנשים מהארגון כבר קיבלו מכתבים לפני תביעה, זה להוריד ארגון אוהדים על הברכיים, ולזה אנחנו לא מוכנים".

גיא ישראלי, חבר בכיר בארגון, ישב עם חוגג במסיבת העיתונאים.
"אתה מכיר את גיא 25 שנה. ראית אותו פעם ככה? שפוף, עם הראש למטה? תשים לב מה הוא אמר במסיבת העיתונאים: 'אני מצטער בפני חבריי', 'הצלתי הרבה אוהדי בית"ר'. אנחנו מבינים מצוין למה גיא ישב שם עם חוגג ולא כועסים עליו, אבל בוא נגיד שהוא עשה את זה כי לא היתה לא ברירה, ומי שצריך להבין שיבין".

בבית"ר טוענים שאתם דרשתם מסיבת עיתונאים.
"חוגג דיבר על העלאת פוסט, אנחנו אמרנו 'למה לא מסיבת עיתונאים?' בסופו של יום אין לזה אח ורע בעולם שאוהד יושב עם בעל בית במסיבת עיתונאים. המועדון צריך להעביר מידע לתקשורת במסיבת עיתונאים ואוהדים צריכים לשבת או לעמוד ביציע עם דגלים ולעודד. קצת התבלבל פה הסדר". 

לה פמיליה. "אמרנו להנהלה 'לא מעוקצכם ולא מדובשכם" | צילום: טל שחר

כאמור, אחרי מסיבת העיתונאים בחמישי הוציא ארגון לה פמיליה את ההודעה הזאת: "כשכסף, אינטרסים, איומים והפחדות נכנסים אל הארגון וזה מה שמניע אותו - זה כבר לא ארגון אוהדים. כולנו היינו יחד ונישאר יחד בעתיד. האהבה לבית"ר היא שמחברת אותנו ומניעה אותנו - לא כסף ואיומים. לא נשמש כבובות ביציע ומחוץ ליציע כשמעלינו מרחפים דברים אחרים שכביכול מניעים אותנו". בבית"ר הגיבו בלקוניות לדברים: "קראנו".

זה לא הגיוני שישראלי יושב עם חוגג ביום חמישי לבקשתכם, שכן חוגג רק ביקש שתפרסמו פוסט, ובמוצאי שבת אתם מוציאים הודעה שאתם מתנתקים מההנהלה.
"אתה מגלה בדיעבד שזה לא המעשה הנכון, אז באנו ואמרנו להנהלה 'לא מעוקצכם ולא מדובשכם'. פנינו לשלום. אנחנו לא באים עכשיו לעשות בלגן ולפגוע במישהו. זה לא הכיוון. ראית ביום ראשון שהגענו למשחק נגד נס ציונה. ישבנו בשקט. אם השקט הזה מועיל למישהו אז סבבה. אני רק יכול להגיד לך שאם היינו מגיעים עם אנרגיות השחקנים והמועדון היו רק מרוויחים מזה".

גול עצמי 

אחרי התגובה של לה פמיליה במוצ"ש התקבלה ההחלטה לאסור מכירת מרצ'נדייז של ארגון האוהדים בטדי, דרישה לפנות את מחסן העידוד בטדי ששימש את הארגון, כשחוגג גם יפסיק לממן החל מעתה תצוגות עידוד של הארגון וגם המגאפון שמשמש את הקהל ייצא משימוש. את כל זה הודיעה בית"ר ללה פמיליה באמצעות קב"ט טדי שהוא מנהל האירועים של האצטדיון. 

"חוגג צריך להבין", אומר צ', "שהכסף שאנחנו מקבלים לצורך עידוד והרווחים מהמרצ'נדייז לא נועדו לצרכים הפרטיים שלנו, אחרת כבר הייינו קונים מכוניות ודירות ומסתובבים עם בגדי מותגים. הכל הולך לטובת מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים. לא יהיה מחסן אביזרים אז לא יהיו תצוגות עידוד. לא תהיה מכירת מרצ'נדייז אז לא יהיה לנו איך להרים את טדי באוויר במשחקים גדולים או במשחקים 'רגילים'. זו ירייה ברגל של המועדון.

"בסוף אוגוסט, נגד באר שבע במחזור הראשון, מבטיח לך שהאצטדיון יהיה מפוצץ, אבל תהיה אווירה ותפאורה של בית שימוש כי לא יהיו שירים, לא תהיה תצוגת עידוד, לא יהיה כלום. אז ישירו עשר דקות ופה זה נגמר. אין אוהד אחד של בית"ר בארץ שלא היה רוצה את החשמל שאנחנו עושים בטדי. אין שחקן בבית"ר שלא מחכה לזה, אבל אם יכולים להסתדר בלעדינו, על הכיפק. אנחנו אוהדי בית"ר כמעט כולם עם כרטיס בית"ריסט ומינוי ואנחנו נגיע לכל משחק ולא נפריע לאף אחד, בטח שלא נשיר שירים גזעניים, אבל את ההשפעה שיש לנו באנרגיות החיוביות ששוות נקודות לבית"ר, את זה איבדנו, וחבל".

יש לציין כי לצד הסנקציות של חוגג נגד לה פמיליה, במת העידוד ביציע המזרחי תישאר על כנה ומכירת המרצ'נדייז תנוהל אבל מחוץ לטדי. בבית"ר מנהלים דיאלוג יומיומי כמעט עם מנהל מערך האבטחה של משטרת ישראל, תנ"צ מוריס חן, על דרכי פעולה נגד לה פמיליה, ובשבוע הבא תיערך פגישה של חוגג ושות' עם השר לבטחון פנים גלעד ארדן, בבקשה שמשטרת ישראל והיחידה לאלימות בספורט תעניק לבית"ר רוח גבית במלחמה מול אוהדים פורעים. בית"ר נמצאת כרגע בצומת קריטי, כי אם לחוגג ייגמר הכיף הוא יילך הביתה ואז אוי ואבוי לכל מי שבית"ר יקרה לו. הסביבה הקרובה כבר תוהה למה הוא צריך את זה. הוא נחוש להישאר, נחוש לנקות את המועדון מגזענות. צריך לתמוך בו. הוא נאבק על עתידה של בית"ר. למקורביו הוא אומר: "אני אנצח". ימים יגידו.