שחקני בית"ר. מתי תתחילו להגדיל ראש? צילום: אורן אהרוני

בפגישה הראשונה של ג'ורדי קרויף עם בעלי מכבי תל אביב מיץ' גולדהאר הסביר המנג'ר ההולנדי את המשנה שלו על רגל אחת: "אני בוחר את השחקנים לפי האופי שלהם. מינימום אגו, מקסימום מחויבות וערבות הדדית. שניים־שלושה מגה סטארים זה בסדר, שמות נוצצים מעבר לזה זו כבר צרה. אנחנו בונים קודם כל חדר הלבשה ורק אז איכות מקצועית. אנשים שבטוחים שהם מסי ורונאלדו במונחים ישראליים בלי רצון להזיע לא יהיו פה". 

בית"ר יצאה בשבוע שעבר למחנה אימונים של שלושה ימים בשפיים כדי לתקן את כל הליקויים המקצועיים הרבים שלה. זה מבורך, וקלינגר אכן הצליח לדחוס מקסימום דגשים מקצועיים בטווח זמן קצר יחסית. אבל, וזה אבל גדול, לא קלינגר וגם לא מאמנים גדולים ממנו יכולים לתקן את הרעה החולה שהורסת בבית"ר כל חלקה טובה: חדר הלבשה בלי מינימום של ערבות הדדית, אגו שנמצא בשמיים, כל אחד לעצמו ואף אחד שלא מבין שיש כאן בסוף מטרה משותפת, קבוצתית. כמו הישראלי המכוער שעומד בפקק ומנסה להיחלץ ממנו ושיתפוצצו הנהגים האחרים.

אחרי המשחק מול הפועל באר שבע תפס קלינגר את אור אינברום לשיחה. הוא נזף בו שלא עזר לשיימן לסגור את מליקסון, שהפקיר את המגן השמאלי. אינברום לא באמת הבין מה קלינגר רוצה ממנו. זה במהותו ההבדל בין בית"ר של שלוש השנים האחרונות לזו הנוכחית. בעונה שעברה הדגשים הטקטיים של בני בן זקן היו פתטיים. משחקי טניס רגל ומחניים כמו שיעור התעמלות בתיכון. אבל כולם נלחמו אחד עבור השני כיחידה אחת. שכטר היה רץ למעלה ולמטה כדי לעזור למגינים.

קלאודימיר פריירה היה מפרפר כדי לסגור את הבורות של עידן ורד וחן עזרא. אריק סאבו וקריאף, כל אחד בתורו, היו שומרים אחד על העמדה של השני בהגנה ובהתקפה. היום כל אחד מנסה 'לא לצאת פראייר' ולעשות הגנה. אחד, ערן לוי, בגלל שהוא עדיין בטוח שזו נתניה שעשרה שחקנים היו עובדים בשבילו. אחד, עידן ורד, בגלל שהוא הכוכב של הקבוצה, ואחד מאור בוזגלו, שהגיע לכאן כדי לתת גולים ובישולים

"בעונה שעברה בלי מאמן היינו מגדילים ראש ועובדים אחד בשביל השני כי ידענו שבסוף זה ישתלם. היום לא רק שאף אחד לא מבין שאנחנו קבוצה ולא בודדים אלא גם אין עם מי לדבר. אחד בא מאנגליה וממכבי תל אביב, השני בא עם צלחת אליפות בארון, והשלישי הגיע מחו"ל, מצסק"א מוסקבה, כאילו שלחו אותו למילואים".

כדי שתהיה ערבות הדדית במגרש צריכות גם להירקם חברויות בתוך חדר ההלבשה. מי שראה את שכטר, ורד, עזרא, קליימן, קריאף וקלטינס מסתובבים במדרחוב בבן יהודה, אחרי אחד המשחקים של בית"ר הרבה אחרי חצות, בטריינינגים של המועדון, כשהם מנהלים ויכוח קולני מי מזמין את השני לארוחה ראה חברות. היום בבית"ר כל אחד לעצמו.

באים לעבודה רק כדי להחתים כרטיס ועל הדרך מאחורי הגב מגחיכים אחד את השני. לטל בן חיים שחקני בית"ר לא קוראים בשם אלא מכנים אותו "הבלם של צ'לסי", ויש כאלה שמוסיפים: "אם הוא שיחק בצ'לסי אני יכול לשחק בברצלונה".

ארון אולנארה, שמגיע לכל אימון עם נהג פרטי, הוא בכלל כוכב ההסתלבטויות בבית וגן. השבוע בשפיים, באימון הבוקר, על הליקופטר בשמיים, שכל השחקנים נשאו אליו את העיניים, הדחקה היתה: "תראו, עכשיו אחרי נהג פרטי יש לאולנארה גם מסוק פרטי". ככה הם רוצים לנצח.

משה חוגג ניסה ומנסה לעשות את המקסימום, אבל התמהיל שהוא בנה כאן לא יכול להחזיק קבוצת כדורגל עם השאיפות של בית"ר. "יש כאן אנשים שחיים בסרט שהם כוכבים גדולים בגלל מה שהם עשו בקריירה אבל הם לא מבינים שבית"ר במקום האחרון בליגה. אולי מישהו צריך לשים להם את הטבלה מול הפרצוף 24 שעות ביממה כדי שהם ינחתו אל קרקע המציאות".

כדי שבית"ר תצא מהבוץ שהיא נמצאת בו קלינגר צריך להתחיל לחתוך בבשר החי, ליצור היררכיה, לנכש עשבים שוטים, יהא המחיר אשר יהא. על פי ההיסטוריה הוא אמור להיות האיש המתאים למשימה הזו, כי אם העיז, בלי למצמץ, לזרוק ממכבי תל אביב את אבי נמני (!!!) וטל בנין, החומר הנוכחי בבית"ר קטן עליו.

אין מצב בעולם שאולנארה חוטף על הראש נזיפה חמורה אחרי שהוא יורד לחדר ההלבשה בעקבות חילוף שלו מול באר שבע והשבוע הוא מגיע להתכנסות של הקבוצה בשפיים בחצי שעה איחור. אין גם סרט בעולם שבו חוגג צורח על החלוץ הניגרי אחרי עבירת המשמעת מול באר שבע, אולנארה מהנהן עם מילים כמו "סורי בוס" ואחרי שחוגג מפנה את הגב החלוץ מבצע תנועת ביטול עם היד כלפי הבעלים

אין גם מציאות שבה ערן לוי נוסע כ־250 קילומטר כדי להגיע מאור עקיבא לבית וגן ולחזור ממנו. בבאר שבע, מועדון שחוגג סוגד לו, מחייבים את השחקנים להתגורר בעיר שהקבוצה מייצגת. גם בבית"ר צריך להתחיל את הנוהג הזה, שבן חיים ולוי ובוזגלו יסתובבו קצת במחנה יהודה, יספגו אווירה ויבינו את מה ואת מי הם מייצגים. או שזה מועדון כדורגל מכובד או שזו פארטייה

היו ויש קבוצות עם אגו מנופח, אבל הקבוצות האלה, שגם מצליחות על המגרש, נוהגות על פי קודים ברורים של היררכיה. בן שהר יוכל לשבת על הספסל בבאר שבע חודשיים אבל הוא ינשוך שפתיים ולא יצייץ. אלירן עטר, בשנייה שבעט בבקבוק מים בגלל חוסר שביעות רצון מדקות משחק במכבי תל אביב, מחשב את קיצו לאחור בקרית שלום. ככה זה עובד. או כפי שאמר מאמן בכיר בכדורגל הישראלי: "זה כמו ביחידה קרבית בצבא. אין היגיון ואין סנטימנטים. על כל טעות משלמים עד שכולם הופכים להיות מדוגמים פלס לפי דרישות המקום".

עד שקלינגר יחתוך בבשר החי, והוא יהיה חייב לעשות את זה בינואר ולקבל החלטות אמיצות וכואבות, במשחקים הקרובים הוא ינסה ללמד את השחקנים שלו כדורגל. קצת הזוי, בהתחשב בצוות המנוסה שיש בבית"ר שאמור כבר להיות בילט אין בדגשים טקטיים, אבל זה לא לגנותו של המאמן, שפשוט מנסה כל דבר אפשרי. ביום שני בשעה 21:00 כינס קלינגר את השחקנים שלו, הראה להם סטטיסטיקות שמוכיחות שהם הכי גרועים בארץ בחילוצי כדור, בתאקלים מוצלחים, בתנועה ללא כדור, בחיפוי הדדי ובקילמוטרז' פר משחק

× × ×

קלינגר הזדעזע כשגילה שיש אינספור כשלים בסיסים בקבוצה שלו, כאלה שלא יכולים להיות ברמות האלה: היעדר חיפוי הדדי, קבוצה שלא עושה לחץ על הכדור, כזו שאין לה מושג בשינויי קצב, ואפילו עניין פעוט כמו הצטרפות של קו שני והכנסת כדור עם כתובת בזמן תנועה ותנועה ללא כדור. במחנה המקוצר בשפיים ניסה קלינגר לדחוס את כל הדברים האלה, כולל קריעה של השחקנים באימוני כושר וסדר יום שמתחיל בשמונה וחצי בבוקר ומסתיים בעשר בלילה.

קלינגר, וזה עניין מתקדם ומודרני, מאמין שהרכב צריך להיות מותאם ליריבה. לא מגיעים עם המחברת מהבית אלא נוהגים בגמישות לפי כל משחק נתון. מערך שיתאים למשחק מול מכבי תל אביב יהיה אחר כשפוגשים את רעננה וכדומה. הבסיס של המאמן הוא ארבעה שחקני הגנה, חמישה שחקני קישור וחלוץ, 4:5:1 שנפתח ל־4:3:3. כשבית"ר רוצה ליזום יותר הקישור יהיה מורכב משני שחקני הגנה, איינבינדר וקריאף, ושלישייה נוספת עם ורד, בוזגלו וערן לוי או אינברום.

כשבית"ר רוצה להיות פחות דומיננטית ויותר נסוגה המערך הזה יכלול שלושה שחקנים הגנתיים, איינבינדר, קריאף וטיירה או איבה או קלטינס, שאחד מהם יהיה על חשבון לוי או אינברום. קלינגר אוהב לדמות את בית"ר לליברפול, קבוצה שהדי־אן־איי שלה הוא התקפי ואטרקטיבי היסטורית מאלף רמזי ודלגליש וג'ון בארנס שנבנתה בצלמו של מאמנה יורגן קלופ שהרים קבוצה שיודעת מה היא רוצה מעצמה ובזכות זה היא מסוגלת לתת פייט למנצ'סטר סיטי.

בחזונו של קלינגר, קבוצה שהיא מכונה משומנת בעתיד בבית וגן תצליח לתת פייט למכבי תל אביב ובאר שבע. עד אז קלינגר משתמש בליברפול כדי להעביר מסר אחר לגמרי. הוא הראה לשחקנים שלו בשפיים איך כשהמייטי רדס מובילים 0:2 נגד פולהאם מוחמד סלאח רץ כמו משוגע כדי לעשות הגנה. המסר היה שאם סלאח יכול אין סיבה שבוזגלו, ורד וערן לוי יעמדו במגרש עם ידים על המותניים. אצל לוזון בית"ר עמדה בשני קווי ארבע והמתינה ליריבה. קלינגר רוצה התנפלות ומשחק לחץ. אין לו כלים בשביל זה אלא אם כן השחקנים שלו יגדילו ראש

× × ×

בהרבה מובנים בית"ר היא כמו זה שתמיד חסר לו הגרוש ללירה. בעידן טביב מחנה אימונים באמצע העונה היה נתקל בניתוק טלפון עצבני ממיאמי. בעידן חוגג זה מובן מאליו כמו הרבה מאוד חידושים מקצועיים שעולים הרבה כסף, ביניהם הרעיון להכניס לבית וגן FOOTBONAUT, מכונה שמאמנת שחקנים (מרקו רויס ומריו גצה עושים את זה בדורטמונד אחרי כל אימון) בקבלת הכדור, השתלטות עליו ושחרור מהיר שלו.

חוגג גם לא מוכן לקמץ את היד בחודש ינואר כדי לעשות כאן מהפכה, אבל דווקא קלינגר לא מאמין בפירוק והרכבה מחדש של בית"ר בחודש הראשון של 2019. המאמן משוכנע שהוא יכול לעשות שינויים פנים קבוצתיים שיפתרו חלק מהבעיה (שני בכירים לספסל, או ליציע אם יהיה צורך), צירוף שני שחקנים חדשים בעמדות מפתח ושחרור של מספר שחקנים שממילא אינם רלוונטיים לרוטציה (בריהון, מתן פלג וכדומה). יכול להיות שהמחנה הזה, שאף אחד לא מזלזל בקיומו אלא להפך, יעזור לשפר את בית"ר במשהו, אבל זה יהיה כמו אקמול לחולה קשה. כל עוד האנשים שלובשים את החולצה הצהובה לא יבינו שאם הם לא יהיו תלויים אחד בשני הם ימצאו את עצמם זה עם זה בחוף הים מחכים לטלפון מהסוכן שימצא להם קבוצה חדשה לאחר שנבעטו מבית וגן.

ברביעי בבוקר, סיימה בית"ר משחק אימון בתיקו 1:1 מול בית"ר תל אביב רמלה. ורד כבש מבישול של בוזגלו, היריבה השוותה אחרי טעות קשה (כמה מפתיע) בהגנת בית"ר. "אני חייב להודות שאני מרוצה מאד מהאופן שבו עבדתם, מההשקעה. זה היה מחנה אימונים אינטנסיבי" אמר קלינגר לחניכיו. "באשר למשחק מצאו חן בעיניי הרבה דברים במחצית הראשונה איך שהקבוצה נראתה ושיחקה. יש דברים שפחות אהבתי במחצית השניה. לצערי יש שחקנים שקיבלו הזדמנות ולא לקחו אותה. נמשיך לעבוד קשה כדי לשפר ולתקן".