כץ. לא שוכח, לא סולח. צילום: עוז מועלם

יואב כץ כבר הספיק מאז שנפרד בטונים צורמים למנות מאמן חדש ומצליח בדמות שרון מימר, לאבד את גביע המדינה ולחזור לביתו הקבוע בוושינגטון, אבל הוא עדיין לא נרגע מה'יברח' שעשה לו ניר קלינגר. השבוע, בשיחה טרנס־אטלנטית, כץ התעלם בהפגנתיות מפערי השעות בין הבירה הישראלית לבירה האמריקנית, וכשהוא שמע שאנחנו על הקו, כשאצלו בשכונה בקושי זרחה השמש, הוא היה מאוד שמח לשחרר עוד קצת קיטור על קלינגר.

"ניר קלינגר לא יקבל פרס נובל לג'נטלמניות על מה שהוא עשה", אומר כץ. "אני משוכנע שאם הוא לא היה מקבל הצעה מבית"ר הוא לא היה עוזב את הפועל חיפה, למרות שהדברים הוצגו כלפי חוץ כאילו הוא מיצה את עצמו וכאילו הוא שואף למקום עם יותר אמצעים. יש צורה לעשות דברים וזה לא נעשה בצורה הראויה בלשון המעטה. הוא קיבל הצעה מבית"ר, ובא ואמר לנו שיש לו הצעה מבית"ר שהתקבלה דרך צד שלישי, איזה סוכן או משהו כזה. בוא נגיד בעדינות שלא קניתי את זה".

היתה לכם שיחה קשה. הוא הציע לך פיצוי כספי, אמר לך: "אני מוכן לפדות את עצמי", ולא הסכמת לשמוע

"הוא הציע פיצוי כספי אבל יש דברים מעבר לזה. אני לא חשבתי שזה הצעד הנכון, לא מבחינה אתית ולא מבחינה מקצועית, ובגלל זה פיצוי כספי לא היה רלוונטי. בית"ר טענו לאורך כל הדרך שהם לא פנו אליו לא ישירות ולא בצורה עקיפה, ואני לא מאמין לזה. בכל התקופה של אלי טביב היה בינינו שיתוף פעולה פורה והבנו אחד את השני, אבל אני לא רוצה לדבר על בעל הבית החדש של בית"ר כי אני לא מכיר אותו וזה לא הוגן. בוא נגיד שכל הסיפור הזה לא היה לעניין". 

קלינגר רצה להתקדם ואפשר להבין אותו. חוץ מזה, גם אתה לא טלית שכולה תכלת. אחרי הניצחון בדרבי על מכבי חיפה אמרת: "המלך מת, יחי המלך החדש", וזה כוון לקלינגר. זו אמירה אומללה.

"זה לא ביטוי שאני המצאתי אלא ביטוי ספרותי. תראה, ניר היה מאוד דומיננטי בהפועל חיפה. ברגע שניר עזב אנשים פה במועדון היו בפאניקה. התגובות היו קשות. אנשים הרגישו שהם איבדו מנהיג ושאלו את עצמם איך ממשיכים מכאן הלאה. ניר עשה לעצמו דין אז הפועל חיפה צריכה להתקדם ולהמשיך הלאה, וניסיתי להעביר מסר שלמרות שאיבדנו את ניר אנחנו ממשיכים קדימה. לא צריך לעשות עניין מביטוי ששגור בספרות ודרכו ניסיתי לתת את התחושה שהפועל חיפה ממשיכה כרגיל". 

× × ×

כץ הוא עוף מוזר בכדורגל הישראלי, לעיתים רבות מושא ללעג. 'בובה של לילה' עשו לו דמות שמתייגת אותו כחסכן בצורה אובססיבית. כל מי שעבר בהפועל חיפה יודע להגיד שאלה לא תנאים אופטימליים במועדון. אבל דווקא כץ ואלי טביב, שהוא סוג של מקבילה שלו, הצליחו בעונה שעברה איפה שמכבי חיפה ומכבי תל אביב נכשלו, יתרה מזאת, דווקא כשבית"ר מצאה אחרי שנים בעל בית שבא לתת ולא בא לקחת, היא אומנם הולכת אט אט והופכת למועדון שהולם את מידה הפופולריות שלה אבל לא מצליחה מקצועית בלשון המעטה.

קלינגר חוגג גביע, כץ מריע מהצד, בימים אחרים . צילום: ראובן כהן

הסיוט של כץ הוא בעלי בית עתירי ממון, שמשתמשים בהפועל חיפה ככר נוח להשבחת שחקנים. ככה אלונה ברקת גילחה לו מתחת לאף את חנן ממן ושמואל שיימן, ככה משה חוגג הצליח לקחת לו את קלינגר. עכשיו בבית וגן סימנו יעד חדש, את ארנסטס שטקוס השוער הנפלא של חיפה, שנמצא בראש רשימת הרכש של חוגג. אם כץ יתגמש, זה יקרה כבר בינואר הבא עלינו לטובה. אם כץ יתעקש, בבית וגן יחכו בסבלנות עד הקיץ, המועד שבו שטקוס יסיים חוזה, וינסו להנחית אותו בבית וגן. "אני יכול להרגיע את כל אוהדי הפועל חיפה שחוששים שהם יאבדו את השוער שלהם ולהכניס לפרופורציות את אוהדי בית"ר שמפנטזים על שטקוס. זה לא יקרה. הוא לא ישחק בבית"ר". 

לא למדת כלום? אמרת שקלינגר לא הולך לשום מקום והוא בבית"ר, שממן לא רלוונטי לבאר שבע והוא כבר שנה שלמה בטוטו טרנר, וששיימן יישאר אדום והוא הספיק לעבור לבאר שבע ואז לבית"ר. זה לא בידיים שלך.

"ריד מיי ליפס: שטקוס לא ישחק בבית"ר. איפה הוא כן ישחק? אני מקווה ומאמין, ולדעתי גם מסוגל מתוקף תפקידי לשער, שהוא יישאר בהפועל חיפה גם העונה וגם בעונה הבאה". 

נחזור לקלינגר כי כץ, כך נדמה, יכול לספר לעולם שהפועל חיפה והוא המשיכו הלאה, אבל בכל פעם שהוא מדבר בהקשר של מאמן בית"ר הטונציה שלו משתנה והוא מתחיל לדבר אוטוסטרדה, רוב המלל באנגלית, חלקו הקטן בעברית שמשלימה את המשפט. כנראה הרבה יותר קל לו להתעצבן בהברות שמזכירות ובכן, את טל ברודי. "זה לא משחק נגד ניר קלינגר. זה משחק שאנחנו צריכים לנצח במיוחד אחרי שעפנו מהגביע, וזו היתה מכה כואבת כי אנחנו יותר טובים מהפועל עכו, אבל עשינו טעויות בגישה ושילמנו עליהן. בית"ר יבואו עם מוטיבציה מיוחדת לנצח בשביל ניר ובשביל למחוק את ההדחה הכואבת שלהם מהגביע, אבל זה לא צריך לעניין אותנו".

ספק רב אם כץ אומר הכול, כי בהפועל חיפה יש מי שאומר שהוא מתייחס למשחק ביום שני כאל דרבי פרטי, מעין הזדמנות להעביר לקלינגר את המסר: "נו, היה שווה לעשות את כל הבלגן הזה ולעזוב אותנו?" אבל כץ יודע שבשביל שלצ'ק הזה יהיה כיסוי מימר והחניכים שלו יצטרכו להביא שלוש נקודות".

לסיום, הדלת שלך סגורה בפני קלינגר?
"הוא כבר נטש אותי כבר פעם אחת כשעבר לאשדוד. גם אז זה קרה בטונים צורמים והוא התנצל פומבית. הוא ילד גדול ובאנגלית יש משפט שאומר: 'אם דפקו אותי פעם אחת, שיתביישו, אם דפקו אותי פעמיים, שאני אתבייש. זה מתלבש בול על הסיפור הזה עם קלינגר".