מירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירב
בנות עם חיג'אב שרצות לצד נשים יהודיות, צעירים ממזרח העיר מזיעים ומנסים לנצח בני גילם ממערבה. אלה הם רק חלק מהמראות שניתן היה למצוא ביום שישי שעבר סמוך למתחם 'יס פלנט', במסגרת המרוץ היהודי-ערבי של ירושלים.

מאחורי המרוץ עומדת עמותת 'רצים ללא גבולות' ששמה לעצמה מטרה לנסות לגשר על הפערים הקיימים בעיר דרך הספורט. מדובר במרוץ ה-8 שמארגנת העמותה, שהיה גם אחד המוצלחים שלה וכלל יותר מ-1,100 משתתפים. "היו כ-500 רצים ערבים, מתוכם 400 ממזרח העיר ו-550 חבר'ה יהודים ממערב ירושלים וכלל הארץ", מספר מנכ"ל העמותה ישראל הס. "בנוסף, במרוץ השתתפו מעל ל-10 בתי ספר ממערב ומזרח העיר. ויש גם פיקנטריה - הבן אדם הכי מבוגר היה בן 88 והצעיר בן 4 בלבד".

אז נכון שהריצה הייתה הסיבה המרכזית לשמה כולם התכנסו, אך לא רק. חלק מהותי מפעילות העמותה והמרוץ עצמו היה להראות שאפשר לעשות דברים אחרת, אפילו בירושלים. "בשלב גיוס הרצים והרצות פנתה אליי אחת המתנדבות ואמרה לי שבנות עם חיג'אב שאלו אותה אם הן יכולות להשתתף גם?", מספר הס. "חשוב לציין שזו שאלה שלצערנו הפכה ללגיטימית בעיר, כי בנות עם חיג'אב מרגישות לעיתים שהוא מסמן אותן כלא רצויות בהרבה אירועים ומקומות".

הס מספר כי בשלב זה הבינו בעמותה שהם צריכים לתת לגיטימציה לנערות ונשים הלובשות חיג'אב להשתתף במרוץ ולכן מיקדו בכך את השיווק. "תחושת השייכות כאן הייתה המפתח המרכזי", אומר הס.

אז מה הלאה? ב'רצים ללא גבולות' ממשיכים לסמן יעדים ולכבוש אותם, חושבים כבר על המרוץ הבא (שההרשמה אליו כבר פתוחה) וממשיכים לאמן את הקבוצות שלהם – כדי להצליח בריצה וכדי לקדם את דו הקיום בעיר.