קלטינס. צילום: אורן אהרוני
במהלך השבוע שעבר, באחד הדיונים בין אנשי בית"ר להפועל באר שבע בעניין מיכאל אוחנה, העלו אנשיה של אלונה ברקת את האפשרות שלפיה אוחנה יעבור לבית"ר תמורת דוד קלטינס וסכום כספי נוסף שאותו יעביר חוגג לברקת.  שלל אפשרויות עלו בין קברניטי טוטו טרנר לאנשי בית וגן, והן נבחנו ברצינות תהומית, אך זה היה הרגע היחיד שבו משה חוגג אמר, עם סימן קריאה מהבהב בסיום המשפט, את המילים: "לא יקום ולא יהיה". 

בלי לגרוע מחשיבותו של קלטינס עבור בית"ר, היה פה הרבה מעבר לפן המקצועי. הרי במחשבה קרה לבית"ר יש היום בסגל את דן איינבינדר, עלי מוחמד, אופיר קריאף וגדי קינדה והיא משוועת לשחקני התקפה ישראלים. אלא שקלטינס הוא אתרוג בבית"ר. הוא אחד השחקנים האהובים ביותר על אנשי היציע, העתיד של המועדון ומי שאמור ביום מן הימים לשמש קפטן, וגם אחד שעשוי להימכר לאירופה בכסף גדול, אם רק יתחיל כבר לממש את הפוטנציאל שלו. "קלטינס זה קו אדום", אמרו בבית"ר כשיצאו מהפגישה עם באר שבע. "זה לא על הפרק".

אגב, כידוע, חוגג דחה הצעה דומה כשפנה לאייל סגל, בעלי מכבי נתניה, בחודש ינואר, כשסגל דרש ממנו 2.5 מיליון יורו ואת מספר 3 של בית"ר. חוגג אמר אז: "הדרישה הכספית לא הגיונית, והדרישה לגבי דוד היא מדע בדיוני". 

ברמת הפיקנטריה, זה היה יכול להיות מהלך מתקבל על הדעת, שבו אוחנה וקלטינס מחליפים צדדים. הם גדלו יחד בילדים של בית"ר, יחד עם הצלע השלישית, בחור בשם תומר דר שהיה שוער. השניים, אוחנה וקלטינס, המשיכו יחד עד הבוגרים, כשאבא של קלטינס, כבר כשהיו בני 14, הימר שמאוחנה ייצא כוכב גדול. השלישי, דר, פרש. העובדה שבת הזוג של קלטינס, שרון אייזנברג, באר שבעית היא גם נתון שבמטבחון של ברקת לקחו בחשבון, שכן כל שחקני הרכש של באר שבע מחויבים להתגורר בעיר. אלא שחוגג אוחנה ובניון אמרו בפורומים סגורים: "אנחנו מנסים להשתדרג ולצרף נכסים מקצועיים. מה ייתן לצרף נכס אחד (אוחנה) ולשחרר נכס אחר (קלטינס) שגם הוא חלק מהנוף?"

דוד קלטינס. צילום: עוז מועלם

קלטינס הוא לא פחות מאתרוג בבית וגן. שחקן בית, הנכס היחידי שהוא בר מימוש בעתיד כלכלית ומקצועית, חביב הקהל, בטח אחרי שער הניצחון מול הפועל תל אביב בתוספת הזמן ב־8 באפריל השנה, שער שהפך את השיר 'דוד מלך ישראל', שהיה נחלתו של דוד אמסלם, לכזה ששייך לקלטינס, כשגם תמונת האינסטגרם יום למחרת של משה חוגג עם פתק של קלפי לכבוד בחירות שעליו השם קלטינס רק מאדירה את השער שלו. אבל לפני הכל, השער הזה, שהיה כולו לחימה ונחישות, סימל את מה שכל כך צמאים לו בבית וגן: סמל אמיתי, שהפך ברגע אחד את האתוס של 'למות או לכבוש את ההר' למציאות, ועוד מול היריבה הכי מרה של בית"ר: הפועל תל אביב. ב־NBA היו עושים מזה חולצות וכובעים עם הדיוקן של קלטינס. בבית"ר זה רק העלה לו את המניות בקרב ההמון ביציעי טדי.

× × × 

קלטינס, שציין בימים אלה יום הולדת 24 וחוגג עד תום את המאורע בתאילנד עם זוגתו אייזנברג, סומן מאז שעלה לבוגרים אצל סלובודן דראפיץ' ושי ברדה כדבר הגדול הבא בכדורגל הישראלי, כשגם הזימונים לנבחרת וההשתתפות שלו במשחקים הרשמיים בכחול־לבן רק הוסיפו לרף הציפיות ממנו. לא פעם הודבקו לו הסופרלטיבים 'השחקן הכי אירופאי בישראל', 'הקשר האחורי האולטימטיבי', 'ההולנדי של בית"ר'.

אלא שמאז שדראפיץ' את ברדה עזבו את בית וגן משהו נתקע אצל מספר 3 בצהוב־שחור. פעם זה היה בגלל שרן בן שמעון החליט שהוא הרבה יותר בלם מאשר קשר וניסה גם לנמק את זה בכל מיני נימוקים מוזרים של פציעה שממנה הילד סובל. פעם זה היה כשקלטינס הלך לאיבוד בין קלאודימיר פריירה לאריק סאבו לפני שתי עונות, שוב מכיוון שלאלי טביב לא התאים אולי שהוא יפרח ואז יפציץ בדרישות להארכת חוזה. והשנה המעברים התכופים כגיבוי לאנטואן קונטה הבלתי כשיר תמידית תקעו אותו כמגן ימני. וכל זה כשאף אחד לא מבין באמת שלמרות שמדובר בכלבויניק הוא מרגיש הכי נוח כקשר אחורי קלאסי

כבר כמה שבועות שבבית"ר דוחים על הסף לא רק את ההצעה של באר שבע אלא גם את אלו של מכבי חיפה ומכבי תל אביב שהתעניינו. אפילו אנשי אתלטיקו מדריד שאלו בסיום משחק הראווה בטדי מי זה מספר 3 ואם הוא ישראלי או זר ורשמו את השם שלו במחברת, ולא, זה לא היה משום שקלטינס פצע את החלוץ של הספרדים דייגו קוסטה בתיקול שהוא חלק מהמשחק, אלא בגלל היכולת שלו בניצחון של בית"ר על הקולצ'ונרוס. כל זה, ועדיין קלטינס לא מצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהפוך לכוח מוביל בכדורגל הישראלי אלא חי מהקפריזות של מאמנים בתקווה שאחד מהם ילחץ לו על הכפתורים הנכונים ויהפוך אותו למה שכולם מקווים: הכוכב הישראלי הבא.

אם יש מישהו אחד כזה שמסוגל לסחוט מקלטינס את הלימון עד תומו, זה מאמן בית"ר הנוכחי רוני לוי. לוי הפך עוד כשחקן את תפקיד הקשר האחורי למקצוע כשבעונת 1990/1989, תחת גיורא שפיגל בבני יהודה באחת מעונות השיא שלו, הוביל את הזהובים יחד עם משה סיני ואחרים לאליפות היסטורית. שם גם נולד אחד הדברים המעניינים שלוי יצק לתוך התפקיד הזה, תחילה כשחקן ולאחר מכן כמאמן: 'הבלם האחורי של הקישור', כלומר השחקן האחרון בקישור, שמשמש בעת הצורך כבלם נוסף וכשהקבוצה תוקפת מזיז את המשחק קדימה. למי שזוכר, אחד הדברים שהצילו את בית"ר מירידה בעונה האחרונה של לוי כאן, ב־2014/2013, הוא הציוות של ניסו קפילוטו לתפקיד הזה, כשגם בית"ר הנוכחית בשלבים מסוימים בעונה האחרונה השתמשה בנשק הזה כשניר קלינגר מציב בעמדה הזאת את מיקי סירושטיין.

קלטינס הרבה יותר מוכשר וורסטילי הן מקפילוטו והן מסירושטיין. הבעיה היא, אומרים אנשי מקצוע רבים בארץ שלא לייחוס, היא העוול המתמיד שעושים לילד, שלא משתמשים בתפקיד שלמענו הוא נולד ככדורגלן: מספר 6 הקלאסי, האיש האחרון בקישור שבא לעשות את שתי הפעולות שמשנות קצב של משחק: חילוץ הכדור ומסירה (פס) קדימה. קלטינס, מספרים, הוא אחד המחלצים הטובים ביותר בארץ, האיש שבכדורסל קוראים לו סטופר, כלומר זה שעוצר את התקפת היריב ומוציא את הקבוצה שלו להתקפה במהלך אחד.    

"אין שבוע שדראפיץ' וברדה לא ביקשו מאייל סגל לבדוק את הסטטוס של קלטינס בבית"ר כדי לנסות להביא אותו אלינו", אומר גורם בנתניה. "עד כדי כך ששחקנים זרים שהצוות המקצועי היה צופה בביצועים שלהם היו נמדדים לא פעם על פי מידת הדמיון שלהם לקלטינס". מאמן בכיר בליגת העל הסביר זאת כך: "לבית"ר של העונה הבאה יהיה הקישור הכי מפחיד בליגת העל: עלי מוחמד, השחקן הכי טוב בארץ עם הכדור, בדריבל ובזריזות; קלטינס, השחקן הכי טוב בארץ בלי הכדור שמבצע חיפוי וחילוץ; ודן איינבינדר, שהיכולת שלו להעביר את כובד המשקל מצד לצד במגרש היא תכונה מולדת. אמא'לה".

כדי שכל זה יקרה לוי יצטרך לשחק עם שלישיית קישור חזקה באמצע. זה לא יהיה פשוט כי אז לוי גארסיה, פלומיין או עידן ורד לא יוכלו להיות חלק מה־11 או שקלטינס יהיה זה שלא יכלל בהרכב, ואז שוב נחזור אחורה לשלוש השנים האחרונות שבהן קלטינס פשוט הלך לאיבוד

× × ×

לצד הפוטנציאל המטורף שיש לקלטינס, יש לו גם כמה מחלות ילדות בצורת המשחק שלו שמונעות ממנו לפרוץ. היכולת למשל לחשוב על המהלך הבא עוד לפני שקיבל את הכדור. לא פעם הילד מסתבך או שוגה בקבלת ההחלטה באשר למה שהוא רוצה לעשות בסיום המהלך. אם תרצו להיתלות באילנות גבוהים, אז סרחיו בוסקטס, קשר ברצלונה, שעושה את זה הכי טוב בעולם, יודע לאן הוא ינתב את המסירה שלו גם כשהוא רחוק מהאיש שנמצא עם הכדור ועוד לפני שהכדור ברגליים שלו. על זה יעבוד רוני לוי עם קלטינס עד בלי די. העובדה שמדובר בילד טוב ירושלים שרוצה ללמוד, יודע לציית ובא לשרת את המערכת הרבה לפני המחשבה על ההצלחה האישית שלו, היא נתון פתיחה פנטסטי. הבעיה היא שוב שאחד משחקני בית"ר בחלק ההגנתי ייפצע או לא יספק את הסחורה, ואז קלטינס, ומזה הוא חושש הכי הרבה, ישמש שוב כסותם חורים.

דוד קלטינס. צילום: עוז מועלם

לאחרונה נפוצו שמועות כי קלטינס סירב להצעה של בית"ר להאריך את חוזהו. אלה כזבים, כי קלטינס עדיין לא קיבל הצעה כזאת. ההודעה שהוציא יוסי בניון לפני מספר שבועות אחרי הצעות שבית"ר קיבלה ממכבי חיפה ומכבי תל אביב: "אנחנו רואים בקלטינס חלק חשוב בעתיד המועדון", מדברת בעד עצמה. בקרוב קלטינס יקבל הצעה לחוזה ארוך טווח (שלוש או ארבע שנים) בשכר עונתי של כ־200 אלף דולר לעונה. הגיע הזמו שהוא יתחיל לפרוע את השטרות