דניאל שאלוי. מחמאות מבקהאם | צילום: האלבום הפרטי

למי שזוכר, סטפן שאלוי, אחד הזרים הכי גדולים שנחתו כאן, סיגל לעצמו סמל מסחרי. כמו מייקל ג'ורדן, שאלוי היה רץ עם הלשון בתוך הלסת, ותוך כדי תנועה משרבב אותה החוצה בדרך לעוד שער או בישול. שאלוי הוא מלך השערים של בית"ר בכל הזמנים בקרב השחקנים הזרים, עם 59 גולים ב־116 הופעות ומשקל כבד בשתי האליפויות של בית"ר בעונות 97/96 ו־98/97. "אנחנו כל הזמן צוחקים על זה בבית שגם אני כשאני רץ לכיוון השער אני מקפל את הלשון", אומר דניאל שאלוי, בנו של סטפן. "אנשים שראו את אבא שלי משחק אומרים שהתנועה שלו עם הלשון היא כמו של מייקל ג'ורדן. זה רק מעצים את ההילה שלו".

דניאל שאלוי בן 23, קשר כנף עם רגל שמאל בקנזס סיטי מה־MLS, הקבוצה החדשה של גדי קינדה. הוא נולד בהונגריה, שהה בישראל כשנתיים עם אבא סטפן ואמא שילה ואחותו אנה, שמבוגרת ממנו בשנה. בימים שבהם שהו בישראל, בשכונת ארמון הנציב, ירושלים דיממה עם אוטובוסים שהתפוצצו ברחובות, ודווקא אז, כשהעולם כולו נגדנו, סטפן שאלוי היה זה שמטיף לצדקת הדרך של ישראל בכל פורום אפשרי, כולל במעוזים אנטישמיים בהונגריה. "אני יודע שאבא שלי היה סוג של שגריר הונגריה בישראל, ואני גם  מאוד רוצה להפוך להיות סוג של שגריר בקנזס סיטי, דרך הכדורגל להיות גשר לאנשים", מסביר שאלוי ג'וניור.

ספר בבקשה לגדי קינדה על הקבוצה והמועדון בקנזס סיטי.
"אנחנו קבוצה חזקה בליגה הזו, נמצאים בצמרת. זכינו לפני שנתיים בגביע. זו אומנם עיר קטנה אבל אנשים פה מאוד אוהבים כדורגל. האצטדיון מלא עד אפס מקום ב־20,000 איש בכל משחק. לפני כמה חודשים ביקר אצלנו באצטדיון דייוויד בקהאם ואמר ש'יש לקנזס עתיד גדול'. הליגה תיפתח כאן בפברואר, אז ככה שקשה להעריך איך ניראה ביחס לקבוצות האחרות, אבל המועדון מכוון גבוה, אנחנו לא באים להעביר עונה. לא שמעתי מעולם על קינדה, אז אבא שלי סיפר לי שהוא שחקן מאוד ורסטילי, טכני ואחד כזה שמשנה מומנטום של משחק. אני חושב שעם כל החששות שיש לו, אם הוא יחתום בסופו של דבר הוא יתקדם מכל הבחינות, גם כלכלית כמובן ובעיקר מקצועית". 

איך החיים בקנזס סיטי?
"זו לא ניו־יורק ולא לוס אנג'לס. יש כאן מסעדות טובות. האנשים מאוד חמים ובסך הכל זה מקום מאוד נחמד לחיות בו, למרות שמזג האוויר קפוא, בין מינוס 10 למינוס 15 מעלות. אני אגיד לך את מה שחשבתי לעצמי כשנחתי כאן לפני כמה שנים: אם אתה רוצה להיות כדורגלן טוב יותר ולפתח לעצמך את הקריירה וגם לקבל שכר נאה אז זה מקום מצוין. אם מה שמעניין אותך זה חיי חברה ועיר ללא הפסקה אז אתה במקום הלא נכון וכנראה במקצוע הלא נכון. אני בטוח שלקינדה יהיה הלם ראשוני של כמה ימים, אבל אני ממליץ לכל מי שרוצה להשתדרג ככדורגלן להגיע לכאן".

גדי קינדה. צילום: עוז מועלם

× × ×

שאלוי גדל באויפשט ההונגרית. באימון הראשון הוציא האפסנאי של הקבוצה את החולצה מספר 9 ונתן לו אותה, שכן זו הסיפרה שנשא אביו על גבו לאורך כל הקריירה. שאלוי ג'וניור סירב בנימוס. "אני מעריץ את אבא שלי. אני סוגד למה שהוא עשה בקריירה ולאופן שבו הוא חינך אותי ואת אחותי, אבל אני לא רוצה להיות סטפן שאלוי, אני רוצה להיות דניאל שאלוי, גם בגלל שאף אחד לא באמת יכול להיות גירסה נוספת של אחד כמוהו", הוא מסביר. "באימון ההוא ביקשתי את הסיפרה 10, שהיתה תפוסה. לקחתי את המספר 30. בשנים האחרונות אני עם 20. 9 לא בא בחשבון".

לפני קנזס הוא הגיע בעונת 2015/2014 לקבוצה הצעירה (מקבילה לקבוצת נוער). אחרי שנה הוא חזר בהשאלה לאויפשט, כבש שבעה שערים, בישל ארבעה נוספים, ושב לקנזס ושילב לימודי קולג' עם חוזה בקבוצה המקומית. הוא קשר כנף שמאל, מאוד טכני ומהיר. בעונה שעברה כבש שער אחד בעונה לא טובה. לפני שנתיים כבש שישה עשר שערים בכל המסגרות.

השם שלו כמועמד לבית"ר עלה בשנים האחרונות מספר פעמים, כשפרט לאיכויות שלו כשחקן מובן שיהיה מדובר באקט שיווקי בלתי רגיל. תארו לכם בעונה הבאה את ההתקפה של בית"ר מורכבת ממיכאל אוחנה ודניאל שאלוי, כשכל אחד מהם נושא את שם המשפחה עמוס המוניטין על גבו. אם זה לא רטרו, אז מה כן?

משפחת שאלוי־ מימין: סטפן, שילה דניאל ואנה באצטדיון הביתי של קנזס. צילום: מהאלבום הפרטי

"זה יכול לקרות. ישראל, ירושלים ובית"ר זה משהו  שיישאר במשפחה שלנו בלב כל החיים", אומר הג'וניור. "אבל בשום פנים ואופן בלי המספר 9. אתה יודע איזה תיק זה? כל פס לא טוב שלי יגידו 'הוא לא כמו אבא שלו' ו'איפה אבא שלו ואיפה הוא'. בצניעות, אני שחקן מצוין אבל אבא שלי היה ענק. עד היום אני פוגש ישראלים, אוהדי בית"ר וקבוצות אחרות, שאומרים לי 'היינו קונים כרטיס כדי לראות את סטפן משחק'".

כרגע הוא קשור בחוזה עם קנזס, שמסרבת בחודשים האחרונים למכור אותו. "הכיוון שלי כמו כל כדורגלן הוא להגיע לליגות הבכירות באירופה: צרפת, גרמניה, בטח אנגליה וספרד. אבל אני מאוד ממוקד. כרגע חשוב לי רק להצליח עם קנזס. אני בן 23, לא ממהר לשום מקום, רוצה לדעת שהטבעתי חותם במקומות שבהם הייתי. אני כבר חמש שנים פה, אז נקשרתי למקום. להגיע יום אחד לבית"ר יהיה נהדר ויסגור מעגל לכל המשפחה שלנו. אבא שלי היה מאוד רוצה לשבת ביציע הכבוד בטדי ולראות את אוהדי בית"ר צועקים שוב 'שאלוי', אבל אי אפשר לדעת אם זה יקרה".

× × ×

לא יכולנו להתאפק, אז רגע לפני שמסיימים העלינו את אבא סטפן לשיחת ועידה. למי שלא יודע, שאלוי הגיע בעונת 96/95 לישראל למבחנים במכבי תל אביב ונזרק אחרי שני אימונים על ידי אברהם גרנט. חזי ויטקובסקי, סוכן השחקנים, הביא אותו לבית וגן, ויוסי מזרחי, אז באימון הראשון שלו כמאמן בית"ר, הוריד אותו מכר הדשא אחרי חמש דקות. "אין שחקנים כאלה בארץ", אמר לאברהם לוי, "תחתים אותו". לוי עוד ניסה להתווכח מחשש שהתלהבות יתר תעלה את מחירו של ההונגרי הבלונדיני, אבל לבסוף יישר קו עם מזרחי.

דניאל שאלוי | צילום: מהאלבום הפרטי

 "אני כל כך מתגעגע לישראל", אומר שאלוי סניור. "אין כמעט יום, כשאני בהונגריה, שאנשים שאני לא מכיר מדברים איתי על בית"ר, על הכדורגל הישראלי ועל הכדורגל ההונגרי. עברו כבר יותר מ־20 שנה וזה מדהים אותי איך אחרי כל כך הרבה זמן עדיין נשארתי בלב של אוהדי בית"ר. קרו לנו רק דברים נפלאים בירושלים, וכן, בטח שהייתי שמח שיום אחד דניאל ילבש את המדים הצהובים־שחורים עם סמל המנורה. זה הזמן להגיד תודה גדולה (צוחק) לאברהם גרנט, שבלעדיו כל זה לא היה קורה".