קלינגר. צילום: עוז מועלם

בסוף השבוע שעבר התנתק ניר קלינגר מקבוצת הוואטסטפ של הצוות המקצועי של בית"ר. קלינגר ידע שזה עניין של ימים עד שבבית"ר יודיעו לו על סיום דרכו כמאמן. מאז סיום העונה לפני שלושה שבועות, בבית וגן התנהלו בסוגיית קלינגר כמו שכתוב בספר. אילו בית"ר היתה מודיעה למאמן על סיום ההתקשרות לפני 1 ביוני היא היתה נאלצת מכורח ההסכם לשלם לו שכר של כל העונה הקרובה. מכיוון שהיא הודיעה לו על הפרידה ביום שלישי האחרון, 4 בחודש, היא תשלם לו שכר של חודשיים בלבד.

הסמנטיקה המשפטית הזאת חשובה. לאורך שבועות בבית"ר נמנעו מלדבר בפומבי על סוגיית המאמן מחשש שלקלינגר תהיה סיבה לתבוע את המועדון, לטעון שמינו מישהו אחר תחתיו לפני מועד פקיעת הדד ליין, 1 ביוני. זו יכולה להתפרש כפרנויה אבל בבית וגן הבינו עם מי יש להם עסק וחששו לקחת סיכונים מיותרים. אומנם קלינגר שידר כלפי חוץ אשראם של 'הכל טוב ומה שיהיה יהיה', אבל מתחת לפני השטח, בין שהיה לו לכך קשר ישיר ובין שבמקרים אחרים לא, בבית וגן הרגישו את הנסיונות שלו להיאחז היטב במשרה

לפני כמה שבועות הגיע מסרון לאחד מראשי בית"ר, מאוהד לה פמיליה. אותו אוהד כתב את המשפט הזה: "אם אתם מתכננים להביא את רוני לוי, אז עדיף כבר להשאיר את קלינגר". בדיקה קצרה העלתה שאותו אוהד מתגורר בצפון, כשקלינגר, אומנם תושב תל אביב כרגע, הוא בן בית באזור הזה של המפה. אין קשר ישיר ומוכח לכך שאותו אוהד נשלח על ידי קלינגר אבל הפרשנות היתה ברורה. אותו אוהד, דג רקק בלה פמיליה, קיבל מחבריו לארגון, הדרג הבכיר, על הראש בעקבות העובדה שבחר להעביר על דעת עצמו מסר להנהלה. "אנחנו לא מתערבים מקצועית", אמר לנו גורם בכיר בלה פמיליה, "בטח לא כשאוהד בודד עושה דין לעצמו, והוא ננזף בצורה חמורה". 

אבל הסיפור הזה של האוהד והמסרון הוא רק נספח. ביום שלישי בבוקר הגיעו אלי אוחנה ויוסי בניון לביתו של קלינגר. הסיטואציה היתה כמו ברבנות הראשית, אחרי שהבעל כבר מסיים את טקס גט הכריתות לאשתו עד לאחרונה ואף על פי שהכל כבר נגמר ונחתם היא ממשיכה לחפור לו על למה מדוע ומה היה הקש ששבר את גב הגמל. אוחנה ובניון, כמו גם מוני ברוש המנכ"ל ומשה חוגג הבעלים, נהגו בקלינגר מאז שנחת בבית וגן בכבוד מלכים. הם תמיד דאגו להחמיא לחריצות שלו, הסיטו את האש לכיוון השחקנים, נתנו לו חופש פעולה רחב, אם זה למשל בהחתמות של שני הזרים 'הכי גדולים' בתולדות בית"ר, מיאי וודוץ ואנתוני ענאן, אם זה בשידוך של שטקוס בינואר 2019 כדי לחבר את השוער מחדש למאמן בלי נדר ביולי (עניין שכבר לא יקרה). 

כשקלינגר עבר אירוע לבבי מצער הקפידו בבית"ר לבקר אותו, להרגיע אותו, להבטיח שיש לו את כל הזמן שבעולם כדי להבריא, שהמשרה שלו מחכה, ש"הם ישמרו לו על השחקנים ושהוא ישמור על הבריאות". בכל שלב שבו כולם ניסו לשדך לבית"ר מאמנים ולהעלות שמות, חוגג, ברוש, אוחנה ובניון הקפידו להדגיש שגם קלינגר מועמד. יש שיפרשו את זה כמטרייה משפטית שהם פרשו מעל הראש למען הסר ספק, אבל מי שמכיר את הנפשות הפועלות יודע שגם אם הסיכויים היו נמוכים, קלינגר היה שם תמיד. או כמו שאמר גורם בכיר בבית"ר לבעל הבית, כשחוגג דיבר על דראפיץ', אבוקסיס ובעיקר על ברק בכר: "זה רוני לוי או קלינגר. כל השאר לא מציאותי".

אבל קלינגר כאמור הפך את הפרידה הזו למשהו קצת פחות ג'נטלמני. הוא שאל את בניון ואוחנה למה הם לא נותנים לו צ'אנס. השניים ענו לו שהוא לא עמד ביעדים. "המטרה היתה פלייאוף עליון ולא הגענו לשם", הסבירו לו. "אתה אמרת, לא אנחנו, כשהגעת, שאנחנו יכולים וצריכים להגיע לאירופה, שהמטרה היא 3-1". קלינגר השיב: "כשהגעתי לא ידעתי עד כמה המצב קשה, עד כמה הקבוצה הזו עמוסה בבעיות". 

אוחנה ובניון, שציפו שהדיאלוג הזה יהיה חברי, הבינו מהר מאוד שהם צריכים לשחק כאן פינג־פונג שלא נעים לאף אחד מהצדדים. הם ניסו להיות אמפתיים. "זה הכדורגל, אלה החיים, זה קורה לכולם ויקרה לכולם", ניסו לנחם את קלינגר כמו שמנחמים ילד שהרגע לקחו לו צעצוע. "אני רוצה לדעת מי קיבל את ההחלטה, מי הכריע שאני לא ממשיך?" התעקש קלינגר, כאילו זה משנה, וכאילו משה חוגג הוא בית"ר ירושלים ויוסי בניון הוא עובד קבלן והשלושה הם לא יישות אחת. "אנחנו קיבלנו את ההחלטה", אמרו לקלינגר. "אנחנו קיבלנו את המנדט מהבעלים ואנחנו העדפנו להמשיך הלאה". קלינגר לא הרפה, ניסה לברר אם התזה שלו שלפיה חוגג גזר את גורלו היא נכונה. בניון ואוחנה אמרו כאן דבר שלא בטוח שהיו אומרים במחשבה נוספת והסבירו את זה כך: "חוגג כיוון לברק בכר ועובדה שהוא לא מאמן בית"ר, אז ככה שגם זה לא הוא שהפיל את הפור לגביך, למרות שזו זכותו כבעל בית. הוא גם מעולם לא אמר לנו משהו בסגנון 'רק לא קלינגר', הוא חיפש משהו אחר וחדש, והשם שלך גם היה ברשימה, גם מצידו". 

מפתיע, אבל כאקט של כבוד והתעקשות באמת אורתודקסית לשמור על כבודו, בבית"ר ביקשו שההודעה הרשמית על סיום דרכו של קלינגר בבית"ר תהיה הודעה משותפת שתהיה מקובלת על שני הצדדים. ביום שלישי בבוקר יצאה ההודעה הזאת: "מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים הודיע לניר קלינגר על סיום ההתקשרות בין הצדדים - הבוקר נפגשו המנהל המקצועי של המועדון יוסי בניון והיו"ר אלי אוחנה עם מאמן הקבוצה ניר קלינגר בביתו וסיכמו על פרידה. מועדון הכדורגל של בית"ר מודה לניר קלינגר על תקופתו במועדון ומאחל לו הצלחה בהמשך". אלא שגם כאן קלינגר עיקם פרצוף ובא בטענות על כותרת ההודעה: "מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים הודיע לניר קלינגר על סיום ההתקשרות בין הצדדים", כשהוא, קלינגר, ציפה שההודעה תהיה בסגנון "בית"ר וקלינגר סיכמו על פרידה", במה שיתפרש כאקט משותף, ולא לשיטתו של קלינגר, על פי הנוסח שיצא, כפעולה חד צדדית של המועדון. בחלק של קלינגר בהודעה הרשמית נכתב - ניר קלינגר: "מרגיש פספוס שלא ניתנה לי הזדמנות להתחיל עונה מההתחלה, אך אני בטוח שדרכינו עוד יצטלבו בעתיד. תודה לבית"ר ירושלים ולקהל הנפלא שלה. זאת זכות גדולה לאמן בבית"ר ירושלים. אשמח להעביר את הקבוצה בצורה מסודרת למאמן הבא". 
ניר קלינגר אמר לנו בתגובה לשאלות לגבי תוכן הדברים וההתנהלות שלו: "אמרתי, וגם עמדתי מאחורי הדברים: אם ניפרד ניפרד באהבה, וזה מה שקרה". 

היתה או יש כוונה מצידך לתבוע את בית"ר, על פי השמועות.
"
לא תביעות ולא נעליים. הכל על פי החוזה".

גורמים בבית""ר סיכמו זאת כך: "ניר קלינגר הגיע כהבטחה גדולה והרצון של משה חוגג להחתים אותו בשעתו הפך לקונצנזוס לתקופה מסוימת. נסיבתית ולא נסיבתית ניר לא עמד ביעדים שהוצבו לו וגם הוא הודה יותר מפעם אחת שהוא נכשל. באופן שבית"ר תתנהל מקצועית החל משנה זו בראשות יוסי בניון קלינגר לא התאים לתוכניות. זה לא אומר שהוא מאמן פחות טוב אלא שבנקודת הזמן הזאת החיבור בינו לבין המועדון פשוט לא מתאים".