אהרון. "לא אנוח ולא אוותר עד שקטמון תהיה חלק מליגת העל" | צילום: יואב דודקוביץ'

"לא סיפקנו את התוצאה המיוחלת", פותח המנג'ר של הפועל קטמון שי אהרון את שיחת סיכום העונה שלנו, כדי שלא נחשוד לרגע שהוא מנסה לייפות את המציאות או להתחבא מאחורי סיפורים בעלמא. "שואלים אותי בתוך המועדון 'איפה טעינו', ואני לא חושב שיש הסבר כרגע או אפילו בעתיד שאפשר לשים עליו את האצבע ולהגיד 'הנה הסיבה המדויקת'. כל ההחלטות שלקחנו העונה בקטמון היו אחרי סיעור מוחות, תהליך מדוקדק ובחינת הדברים לפרטי פרטים. אני יכול להגיד שלקחנו הכול בחשבון ולא הופתענו באמת משום תסריט, גם מהתסריט שהתרחש בסופו של דבר. בדיעבד אפשר להגיד שההחלטות לא היו טובות כי לא הגענו ליעד והיעד היה בהחלט ליגת העל, אבל בהרבה מקרים, אם נחזור אחורה, היינו לוקחים את אותן החלטות כי הן היו הגיוניות, מתבקשות. גם חכמים וטובים מאיתנו, וגם כאלה שלא, היו פועלים בדיוק באותה הדרך". 

כל שנה אנחנו מדברים בשלב הזה, סיום העונה, והמציאות לא משתנה: אתם לא מצליחים לשבור את תקרת הזכוכית. אפילו נס ציונה, עם כל הכבוד, תפתח היום בצהריים שמפניות.

"אנחנו לא חיים בוואקום והעלייה של נס ציונה היא סנסציונית בכל קנה מידה. העובדה שאחנו לא מצליחים לשבור את התקרה מפליאה הרבה אנשים כי קטמון נמצאת בהתקדמות הדרגתית כי אנחנו מייצרים עניין בירושלים ובכל מקום בארץ, כי נוח לתפוס אותנו בגלל צורת ההתנהלות והמעטפת שיצרנו כאן כמועדון הרבה יותר גדול מכפי שאנחנו באמת. אנחנו מועדון שמוכן לליגת העל, וכל מה שנשאר לנו זה רק לעשות את קפיצת המדרגה המיוחלת הזו.

"השאלה שלך מספרת את הסיפור כולו ומגדירה במידה מסוימת את הכישלון שלנו. זה מתנהל בשני קווים מקבילים: הראשון הוא סביבת העבודה המקצוענית, העובדה שאנחנו המועדון הכי נחשק בליגה הלאומית, וסגל ותנאים שאמורים להוביל אותנו לעלייה; הקו השני הוא שהשנה בניגוד לשנים עברו לקחנו החלטות שהן לא החלטות טיפוסיות בשביל מועדון כמו קטמון, כמו למשל לזוז קצת מהדרך לטובת המטרה. עד היום אמרו שאנחנו מקדשים את הדרך ובפעם הראשונה שברנו מוסכמות כדי לעמוד במבחן התוצאה, ולא הצלחנו. בשנים עברו לא היינו נפרדים ממאמן בגלל משבר של קבוצת צמרת ולא בטוח שהיינו מצרפים שובר שוויון כמו ערן לוי או הולכים למהלך של צירוף קובי מויאל, ועובדה שבסוף זה לא עבד, אז יכול להיות שלא לכל דבר יש הסבר. אומרים לי בכל מיני חוגים: 'מי אתם בכלל? יש מועדוני על בארץ ובאירופה שעושים הכול נכון ולא מצליחים, אז מה אתה מתפלא?' זה לא מנחם אותי".

בתחילת העונה שטפתם את המגרש, הובלתם את הטבלה, זכיתם בגביע הטוטו. זה נראה אחרת.
"ידענו לכל אורך הדרך שיהיה קשה, אבל בצד זה, גם בתקופות הכי קשות ובמשברים הכי גדולים בחדר ההלבשה היתה אמונה שנעשה את זה. גם ברגעים הכי קשים חשבנו, אפילו במשחק מול עפולה לפני שבועיים שזה כבר היה כמעט אבוד, שלא משנה מה יהיה, זה ייגמר בסוף אחרת ומתוק". 

× × ×

אהרון זז לא פעם העונה מהפורמולה שהנחיל בקטמון בחמש השנים האחרונות, לפעמים אפילו הלך נגד האינסטינקטים הטבעיים שלו, כי גם הוא הבין שזו עונה נדירה שבה יש לקטמון הזדמנות פז ללכת עד הסוף בהיעדר מועדון דומיננטי כמו הפועל תל אביב, בני יהודה או נתניה ששולטים בליגה הלאומית. בין היתר הוא נאלץ להיות חלק מקבלת ההחלטה להיפרד מחברו האישי המאמן ליאור זדה. "אחד הדברים המדהימים עבורי היה לצאת למחנה אימונים עם מאמן שצמח מתוך המועדון, פיזיותרפיסט שהוא איש הפועל קטמון, עוזר מאמן שגדל אצלנו (גולן חרמון), וכך גם האנליסטים. זה היה רגע מעצב שהעיד על ההתקדמות של המועדון הזה. לכולם היה ברור שהמטרה היא ללכת עד הסוף, וכך גם התנהלנו. במשבר הראשון ידענו שיש לנו כלים לצאת ממנו. צירפנו את ערן לוי, אבל גם כשניצחנו הבנו שאנחנו עמוק בתוך המשבר. ליאור ניסה הכול כולל הכול, אבל בשלב מסוים הרים דגל לבן. אחרי ההפסדים למרמורק וללוד ליאור הרגיש סוג של שבר, בייחוד בגלל שקטמון היא הבית שלו והוא מחויב למערכת. ברגע שזה היה המצב, היה ברור שאנחנו מחליפים מאמן".

ואז יוסי מזרחי עולה כמועמד ואתה בוחן מועמדים נוספים.
"לגבי יוסי לא היתה התלבטות. היה ברור שזו הבחירה האולטימטיבית. אבל בשטח יוסי היה תחת חוזה במועדון אחר. זה לא שהוא ישב בבית והיה פנוי אז היינו צריכים לסגור את הבירוקרטיה הזו. אני מרגיש לא נוח ושזה לא הוגן לדבר על יוסי, איש רב זכויות, תארים והישגים בכדורגל הישראלי, שגם העלה אותי לבוגרים של הפועל ירושלים בגיל 17. יוסי ניסה הכול: שיחות, שיטת המקל, שיטת הגזר, שינויי מערכים, טקטיקות. הוא השתמש בכל כלי נשק שהיה לו בארסנל, ואתה רואה שלפעמים מנסים הכול וזה עדיין לא מצליח. ושיהיה ברור: כולנו לא הצלחנו. לא יודע, לא בא לי להשתמש בקלישאות של מזל ולחץ, כי עם כל מה שעבר עלינו, כולל שיפוט שערורייתי, החמצת פנדלים סיטונית ועוד כמה דברים, עדיין פתחנו את הפלייאוף עם נקודה יתרון".

למה אתה לא מסוגל להגיד שיש לך סגל שבאופי שלו ככלל מורכב מכדורגלנים בינוניים, לוזרים.
"לא מקבל את זה. אמרו לי לפני שלושה שבועות שנצרת עילית וינרים ואיכותיים, וגם הם כנראה לא יעלו ליגה בסופו של דבר. כולם היו מחויבים, כולם רצו, כולם הבינו את גודל המעמד. זה נפל על אופן הביצוע, לא על חוסר הבנה או חוסר מחויבות".

אולי האובססיה הזו ללכת לפי הספר, עם אנליסטים ותוכניות והפיכת כל העסק הזה למדע, זו הבעיה שלכם. תהיו קצת שכונתיים, קצת ליד. אשקלון, חדרה, נס ציונה לא ניתחו כל דבר אלא שיחקו כדורגל. למה הם יכולים ואתם לא?
"כשהתנהלנו באופן הזה בלי סדר ומתודיקה המועדון ירד לליגה א' ומאז בנינו מערכת מקצוענית והתבססנו כמועדון מאוד מוערך בכדורגל הישראלי. זה כלעצמו עונה על השאלה שלך. זנחנו השנה קצת את המתודיקה הזו וקיבלנו החלטות לא 'קטמוניות', אבל מועדון כדורגל שמסתכל רחוק ורוצה להגיע למקום מסוים ולהישאר בו צריך לחשוב ולהתנהל בדרך מקצוענית. נכון שבחלק מהזמן צריך לקדש את מבחן התוצאה, אבל אני לא מוכן לקחת את המקצוע הזה ולהשאיר אותו ליד הגורל גם אם בהבלחה כזו או אחרת זה משיג את המטרה".

× × ×

ספק רב אם לפני כמה שנים קטמון היתה הולכת למהלך שבו היא מנחיתה בשורותיה כוכב כדורגל מליגת העל, בין שאף אחד כזה לא היה מוכן להוריד את עצמו מהפסגה של טדי וסמי עופר לעילוט ולאצטדיון גרונדמן ובין שכלכלית זה היה חלום רחוק. אך ברגע שהתברר שערן לוי זה עניין ריאלי, בטח כשיוסי ליפקין ובני סיון בסביבה, אהרון לא חשב פעמיים. "זה מקרה נדיר שאינו מעיד על הכלל, שיש לך הזדמנות להביא את ערן לוי, שחקן נבחרת לפני שנתיים וחצי ואחד משחקני העונה בליגת העל בעונה שעברה, לליגה השנייה לקטמון. תוסיף לזה שבמשך עשרה מחזורים הקבוצה לא מייצרת מצבים וערן הוא שחקן של גולים ובישולים ואנחנו מגלים שיש לו תשוקה בלתי רגילה להגיע לקטמון כשיש לו הצעות מקבוצות גדולות בליגת העל. אז ידענו מראש שערן הוא דמות ססגונית וצבעונית, וכל החבילה הזו היתה מתקבלת בעין יפה אם הוא מסיים את העונה עם שמונה בישולים ושבעה שערים והיינו עולים ליגה. לקחנו הכול בחשבון ובצד כל הלמה לא היתה גם האפשרות שערן, הנשק הכי גדול ויעיל שקיים, לוקח אותנו לליגת העל. אז כן, היו לנו כל הסיבות שבעולם להחליט כן לצרף אותו". 

ערן לוי. צילום: אלכס קולומויסקי

ואז בשלב מסוים אתה נהיה גננת והוא נכנס אליך לחדר כל שני וחמישי ומחפש כתף ואוזן קשבת, במקום שתגיד לו: "הלו, אתה פה כדי להעלות אותנו ליגה". 
"לא אוהב את המונחים שאתה משתמש בהם. מי שיודע מה זה כדורגל ומה המהות של מנהל מקצועי, אז בין היתר זה להכיל ולתת תמיכה והקשבה ובמקביל לדרוש משחקן כזה את המקסימום, ולתבוע ממנו לספק את כל התכונות שיש לו שבגללן הוא אמור להוביל אותך לליגת העל. היו מיליון דברים חיוביים בערן, אם זה להביא לחדר ההלבשה סלסילות פירות, לתת לשחקנים כרטיסים לסרט בשעות הפנאי ולנהל שיחות עם הצעירים ולכוון אותם. הוא גם היה הגורם הישיר לכך שלקחנו שש נקודות מנס ציונה וכפר סבא, שתי קבוצות שעולות ליגה. התפיסה לגבי ערן לא הוגנת".

תסביר לי פעם אחת למה אחרי כל סיום עונה כזה מחפשים את הראש שלך?
"זה חלק מהתפקיד וחלק מהחיים. אני שומע את המילים של הרוע ואת הלחן של הרשע, וזה בסדר בטח בעונה של כישלון. בהפועל קטמון כמועדון כדורגל וכמערכת יודעים ומבינים מה היתרונות ומה החסרונות שלי. בסופו של יום, שום דבר מהדברים הנפלאים שעשינו כאן בשנים האחרונות אינו מחפה על הכישלון של העונה הזו, כמו שהכישלון של העונה הזו אינו יכול להרוס שום דבר מהדברים הגדולים שעשינו כאן בשנים האחרונות".

אהרון יתחיל כבר ביום ראשון הקרוב לבנות את הפועל קטמון של העונה הבאה. הוא מסרב לדבר פרסונלית על משחק הכיסאות הצפוי במועדון, אבל כמו שזה נראה ערן לוי וקובי מויאל לא יהיו כאן, כמו גם המאמן יוסי מזרחי. ובכלל, קטמון תצטרך לצד תקציב שחקנים צנוע שיקטן מ־900 אלף דולר לאזור ה־700 אלף דולר גם להעמיד קבוצה שתתמודד שוב על עלייה וגם לקבל מתחרות דומיננטיות כמו מכבי פתח תקוה וסכנין, אבל לא רק הן. "אנחנו לא הולכים לעונה של להיות או לחדול והמטרה היא להיות שוב חברים קבועים בצמרת ולנצח בכל משחק ובכל מגרש, למרות שההגעה של סכנין ומכבי פתח תקוה לליגה השנייה יכולה לגרום לשינויים בליגה הזו. צריך להבין את החוזק של קטמון שלפני הכול אין סכנה קיומית שמרחפת מעליה, וזה ממש לא מובן מאליו. זה גם לא טריוויאלי שאנחנו קבוצת הפועל המובילה בירושלים ושאנשים רוצים וכמהים להגיע ולהיות חלק מהמועדון הזה למרות שהוא בליגה השנייה ולמרות שזו הבמה המשנית ולא המרכזית של הכדורגל הישראלי".

וברמה האישית שלך. אתה לא מוטרד מכך שעוברת עוד שנה ועוד שנה ואתה לא מביא את המועדון אל הארץ המובטחת?
"לפני עשר שנים, כמלך השערים של הליגה הלאומית ועם הצעות מליגת העל, אמרו שאני לא שפוי שאני עובר לשחק בקטמון בליגה ב', ואמרתי שיש לי אתגרים להוביל את המועדון הזה לצמרת הכדורגל הישראלי ושלהיות חלק מזה לפני פרנסה וקריירה ועבודה זה חלק מהזהות ומההגדרה העצמית שלי. זו זכות עבורי להיות חלק מזה ולהוביל פה דרך, ואני לא אנוח ולא אוותר כל עוד הפועל קטמון לא תהיה חברה קבועה בצמרת ליגת העל".

הפועל ירושלים בליגה ב'.
"זה עצוב, מאוד מאוד עצוב. אבל זה סוף שהיה ידוע מראש. אני עדיין חושב שהפועל קטמון ירושלים היא הבית החדש של הפועל ירושלים". 

אני יודע שבשקט בשקט ניסיתם אתה וכמה אנשים בקטמון לעזור השנה להפועל ירושלים.
"זה לא משנה ולא חשוב, ואני בטח לא רוצה שתעסוק בזה כי זה ייראה ויישמע מתנשא". 

יוסי בניון הופך למקבילה שלך כמנהל המקצועי של בית"ר. תן לו טיפ.    
"משחק הפרידה שלו היה תעודת כבוד לכדורגל ולבית"ר. זה מזכיר מאוד את מה שקטמון עשו עבורי. יוסי הגשים את החלומות של כולנו בקריירה המופלאה שהוא עשה. הוא ראוי לכל הכבוד וההערכה. הוא לא צריך עצות ממני, אבל הוא יצטרך להיות פילטר בין מיליון גורמים: בעלים וספונסרים וקהל ותקשורת ומאמן ושחקנים. אני בטוח שאחרי כל מה שהוא חווה הוא יידע לעשות את זה מצוין".