"כבר לא מעניין אותי כמה נקודות אקלע"  | צילום: עוז מועלם

מאז שעזב את הארנה ועבר לסוג של אזור נוחות באשדוד, ליאור אליהו מילא פיו מים. אולי זו ארוחת הערב המכובדת שארגנו לו גיא הראל ואייל חומסקי, ויכול להיות שלמרות שסבל כאן מכל רגע בעונה החולפת, היו אלה הראל וחומסקי שהיו לצידו לכל אורך הדרך וגם עזרו להחליט אם לפרוש, או כפי שהכריע - להישאר על הפרקט. ואולי בכלל אלה המילים החמות שאמר הראל על אליהו, כשהודה לו על שש שנים מלאות בחוויות במדי האדומים. אליהו לא מעוניין לפתוח פה על האנשים בארנה, וזה לא שלא ניסינו.

"לא כואב לי בכלל שאני לא בהפועל", אומר אליהו על הפרק הקודם. "עזבתי את ירושלים בלב שלם", הוא מוסיף.

ליאור, אבל הפרק שלך לא נגמר יפה.
"למה לא נגמר יפה?"

כי המאמן פחות ספר אותך בשנה האחרונה וההנהלה רצתה להיפטר ממך בגלל החוזה הגבוה.
"מבחינת העובדות, העונה הקודמת היתה פחות טובה ממה שהיה בשנים קודמות. אני אומר שיש גם שנים כאלה בקריירה. לא תמיד דברים מסתדרים לאורך כל הקריירה".

ציפית למשל ליחס אחר חם יותר בשנה שעברה?
"אני לא נכנס לזה".

כי אולי אתה מעוניין לעשות 'דליט' על מה שהיה שם בסוף?
"אמרתי לך, אני ממשיך הלאה. בקריירה יש עליות ומורדות, ואם אתה נשבר בירידות לא תוכל להיות אחר כך בעליות. הפרק בהפועל ירושלים היה ונגמר. ממשיכים הלאה".

מחכה למפגש מול האקסית כדי לנקום?
"זה לא משנה לי".

אליהו התחיל השבוע לנסוע ליעד חדש מבחינתו - אשדוד, לאולם הכדורסל ברובע הסיטי, שם החל להתאמן עם חבריו החדשים, להסתגל למציאות וללוקיישן החדש. מנהל המשק החירש־אילם, סימון אלון, קיבל אותו בברכה ובחיוך ענק ונתן לו את ברכת הדרך. אליהו קיבל במועדון את הפינה האישית והארונית, וכמה צפוי, את הגופייה מספר 8.

"אני נמצא כמה ימים באשדוד: אני נכנס לעיר, הכל מתקדם ומתפתח וגם מעניין. אני לא חי בפנים באשדוד אבל מרגישים פה את השינוי הגדול", אומר אליהו. לכל מקום שהוא מגיע בעיר הנמל ילדים מבקשים ממנו לעשות איתו צילום סלפי, הוא מושך את רוב תשומת הלב. התקווה היא שמכבי אשדוד יחד איתו תמריא יותר על הפרקט.  

"אשדוד זה אתגר חדש מבחינתי. זה שונה ממה שחוויתי בשנים האחרונות, אם זה שש שנים בהפועל ירושלים או שש שנים קודם לכן במכבי תל אביב. אני נמצא בסיטואציה חדשה שלא הייתי בה בשנים האחרונות ומקווה שנעמוד בזה בגבורה. חתמתי באשדוד לשנה ולא ברור לי מה יהיה לאחר מכן. בינתיים אני מרגיש טוב ומתחיל להתרגל לאווירה ולמקום. אני יכול להגיד שאני מגיע ממקום נקי מתוך אהבה למשחק וכדי להצליח. יכול להיות שאני אשאר פה רק שנה אחת ויכול להיות שאשאר פה ליותר זמן, למשך שלוש וארבע שנים. פיזית כרגע אני מרגיש טוב. נראה איך דברים יפתחו".

אולי אתה עדיין חושק לחזור לקבוצות הצמרת של הכדורסל הישראלי ולא להיות במועדון קטן כמו מכבי אשדוד?
"אני שלם עם ההחלטה להגיע לאשדוד ומרגיש טוב עם זה. ברור שיש פה שינוי בתפיסה היומיומית. אני מגיע עכשיו לקבוצה שרוצה להשיג מטרות אחרות שאפשר לומר צנועות יותר ולא תארים כמו שהיה במכבי תל אביב או בהפועל ירושלים".

כמה אנרגיות יש לך כדי להשקיע באשדוד שאצלה היומרות הן מינוריות ביחס למכבי תל אביב והפועל?
"לכל קבוצה המטרות שלה. יש קבוצה שמרכיבה 12 שחקנים כדי לזכות באליפות ובגביע. להגיד שאשדוד תרוץ לאליפות זה גדול מדי. זה בטח משפט שאי אפשר להגיד אותו. יהיו מטרות אחרות שנרצה להשיג אותן. בעיקרון, הרצון שלי הוא להגיע עם אשדוד ולהיות בין שמונה הקבוצות הראשונות. אבל זה קשור גם להרבה גורמים ופרמטרים".

הישארות בליגה לא תספיק?
"להישאר בליגה זה הרף הנמוך, כאשר הרף היותר גבוה זה להיות בין שמונה הראשונות. מבחינת תנאים ותקציב, אני מבין שאשדוד היא בין הקבוצות הנמוכות בליגה, אבל זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לעשות את זה. אילת בשנה שעברה פירקה את הליגה עם שלושה זרים בלבד".

הסכמת להגיע לאשדוד גם בגלל המאמן בראד גרינברג.
"אחת הסיבות להגעה שלי לאשדוד היתה  המאמן בראד גרינברג. חיפשתי מאמן שייתן לי את הקרדיט והבנתי שזה יקרה לי אצלו. היו לי שלוש-ארבע קבוצות שיכולתי להגיע אליהן. ההחלטה להגיע לאשדוד היתה גם בגלל המאמן. בשיחה מקדימה שהיתה לי איתו הבנתי שאני צריך להגיע לפה".

היו לך אופציות נוספות חוץ מאשדוד?
"אני לא אכנס לזה".

אתה מגדיר את השנה הקרובה ככזו שאיתה תחזור למספרים וליכולת שלך מהעבר?
"אתם מבינים בכדורסל?"

"משתדלים..."
"ראיתם פעם כדורסלן בעולם מצטיין כשהוא לא משחק?"

הבנתי שזה קרה לליאור אליהו בעונה שעברה...
"זה בדיוק העניין. בעונה הקודמת לא שיחקתי כמו שהייתי רגיל לשחק בעונות קודמות קודם לכן. בוא נגיד את זה כך: בשנה הקרובה אני מקווה שאשחק הרבה דקות כדי שאוכל גם להציג כדורסל טוב".

ומבחינה סטטיסטית?
"לא מעניין אותי כמה נקודות אקלע, כמה כדורים אקטוף או כמה כדורים אמסור. בזמן הזה שבו אני נמצא לא מעניין אותי להשיג טריפל דאבל אלא לגרום לקבוצה לנצח, גם אם זה להיות על הפרקט 20 דקות, לעשות עבירות ולא לקלוע".

מעמדו של הכדורסלן הישראלי נמצא עכשיו בשפל גדול. הרצון של קברניטי מינהלת הליגה וראשי הכדורסל הוא לבטל את החוק הרוסי שמחייב הצבת שני שחקנים ישראלים על הפרקט בכל רגע נתון, מה שיגרום לדחיקת השחקן מתוצרת כחול־לבן יותר ויותר הצידה. נבחרת העתודה של ישראל זכתה בקיץ האחרון באליפות אירופה, המשך ישיר לקיץ הקודם שגם בו נרשמה זכייה, מה שהוכיח שיש לענף מה להוציא בכל מה שקשור לשחקנים מקומיים. מעמדו ומקומו של ליאור אליהו מובטחים יחסית, מה עוד שהוא נמצא בשלבי הקריירה, אבל מה הוא אומר על זה?
"אני חושב שיש בעיה מאוד גדולה לשחקן הישראלי, ואם לא ישנו את התפיסה המצב יהיה גרוע מאוד. הכדורסל הישראלי עלול להתחסל. אומנם החליטו לבטל את החוק הרוסי, אבל אני מקווה שיקומו ויודיעו שאי אפשר להתנהל בשיטה הזו. אסור לשחקנים הישראלים לוותר על המאבק הזה. צריך להתאגד מחדש. בצורה הזו השחקנים הישראלים לא יוכלו לשחק כדורסל. יש פה בעיה מהותית של הכדורסל וחבל שכל הקבוצות מתנהלות ככה".

הזכייה של נבחרת העתודה היא ההוכחה שצריך שחקן ישראלי ויש שחקנים ישראלים איכותיים?
"יש פה שחקנים ישראלים וטובים. הזכייה באליפות שמה את החותמת על כך. אבל לשחקן הישראלי צריכה להינתן אפשרות בכל מקרה ובלי קשר לכלום".