ההפנה בעונה שעברה. צילום: עוז מועלם

אמא גביע: זה המשפט של פיני גרשון שניות ספורות אחרי הזכייה ההיסטורית של הפועל בגביע הראשון בתולדותיה. גרשון, איש שהטביע כמה מטבעות לשון בקריירה הארוכה שלו, חלקן מביכות ומזעזעות, ייזכר לעד צורח אינסטינקנטיבית רגע אחרי סל הניצחון של עדי גורדון: "אמא, הבאתי גביע".

בני השרון: קבוצת השעטנז של רעננה, הרצליה והסביבה, הדיחה בחצי הגמר את מכבי תל אביב ב־2007, הפסד ראשון לצהובים במפעל אחרי 53 נצחונות רצופים. דן שמיר המאמן ומאיר טפירו הקפטן יחד עם דרור חג'ג' ושות' החזירו את הגביע לכיכר ספרא אחרי עשר שנים.

גורדון עדי: כמו מלמיליאן של בית"ר ב־1976, כמו רונאלדו הברזילאי ב־2002, גם עדי גורדון הפך מנסיך למלך ירושלים בערב אחד שבו הודיע לפיני גרשון בפסק הזמן שימחק מהלוח את כל התרגילים וייתן לו את הכדור האחרון כדי לקבור אותו על הראש של טום צ'יימברס.

דאבל: 1996 היתה הפעם הראשונה, 1997 הזכייה השנייה, 2007 הזכייה השלישית, 2008 הרביעית ו־2019 החמישית. אתם יודעים מה בא אחרי 2019, אל תקלקלו את הרצף.

 C:\Users\user\Downloads\2020-02-06_1109.png

המהפך: גמר 2008 ייזכר כמהפך הגדול ביותר בתולדות גביע המדינה בכדורסל. בדקה ה־26, עוד הובילה מכבי על הפועל 45:67 ושמעון מזרחי כבר הזמין את השולחן המסורתי במסעדת 206. אלא שברבע הרביעי הפועל התפוצצה והתחילה לחטוף כדורים ולהפציץ משלוש. 89:93 להפועל בסיום. מכבי סירבה להשתתף בטקס. יש גביע מספר ארבע.

וינר גביע: הפועל נוטה בשנים האחרונות לזכות בגביע הטוטו של הכדורסל מדי קיץ. זה נחמד אבל לא באמת ממלא את הראש. עכשיו הזמן לדבר האמיתי.

זכייה: עם כל הכבוד לחולון, ראשון לציון, גלבוע/גליל ומכבי חיפה או אילת, יש רק אימפריה אחת בכדורסל הישראלי לצד מכבי תל אביב. הפועל כבר לא אלטרנטיבה, אלא שווה לגמרי לתמנון הצהוב.

חג'ג' דרור: האיש שהניף את הגביע ב־2008, אחרי משחק הכדורסל הכי גדול בקריירה שלו בגמר מול מכבי, כשבסיום התמונה הכי זכורה מהגמר הזה היא הריצה של חג'ג' לחיבוק ארוך עם ארז מרקוביץ'.

טימור בר: קפטן הפועל לעולם לא יבין את התפקיד האמיתי של ראש קבוצה עד שלא יעמוד על הפודיום ויניף תואר כקפטן. יום חמישי הקרוב זה בדיוק הרגע (אינשאללה) שאותו טימור יצטרך לתעד ולהראות יום אחד לנכדים.

יש בי אהבה והיא תנצח: זה הסלוגן שהגה גורדון בערב גמר הגביע של 1996, באדיבותם של יוצרי השיר ארקדי דוכין ואריק איינשטיין. אבל תחשבו רגע על הצירוף הזה, שגם מי שאינו אוהד הפועל יכול להתחבר אליו. זה '100 אחוז אנטי מכבי', כמו שאוהדי הפועל אוהבים לשנן, זה לא השטנה והשימוש הנורא בשואה כמקדם מכירות. זה משהו טהור וחיובי, שגם בגללו גורדון ייזכר כאן לעד.

כיכר ספרא: יום חמישי הקרוב, כל מי שאדום, שהיה בכיכר באפריל 2004 אחרי הזכייה ביול"ב, בחמש הפעמים הקודמות שבהן הפועל זכתה בגביע ובפעמיים שבהן הניפה צלחת אליפות, שיוציא את הצעיפים מהבוידעם, יש חגיגה, אומרים בעיר מסיבה.

ליאור אליהו, צילום: עוז מעולם

ליאור אליהו: בעונה שעברה מספר שמונה של הפועל הפך בשלב מסוים לפרסונה נון גארטה בפיס ארנה. גמר הגביע מול ראשל"צ, עם תצוגת כדורסל מרשימה החזיר אותו לרגע אחד לעניינים. הפרס: הנפה על הפודיום.  

מכבי: כולם היו רוצים כנראה קלאסיקו במעמד הגמר, אבל דווקא ההופעה ההרואית של הפועל ברבע הגמר והבעיטה שהעיפה את הצהובים מהמפעל הופכות את החבורה של קטש לראויים ביותר כנראה לזכייה בתואר. כל זאת בתנאי שהם לא יגיעו לשבוע הקרוב במנטליות הכל כך ישראלית שאיתה הם הפסידו את שני משחקי הליגה האחרונים.

נס ציונה, נהריה: בהנחה שהפועל תעפיל לגמר, אחת משתי הקבוצות הצנועות של דני פרנקו או נדב זילברשטיין תחכה לה למשחק האחרון לפני זכייה בתואר הכל כך מתוק כמו הגביע. ראו הוזהרתם: גם בקבוצה הסגולה מהצפון ובקבוצה הכתומה מהמרכז רוצים להירשם בפעם הראשונה בדפי ההיסטוריה.

סולימאן בריימו: לסנטר הניגרי של הפועל וחביב הקהל, אין עדיין תואר משמעותי בקריירה. הוא הגיע לירושלים כדי להתחיל שושלת של זכיות בגביעים ואליפויות. תעשו את זה השבוע גם בשבילו.

 סולימאן בריימו. צילום: אוהד צויגנברג

עודד קטש: האיש על הקוויםעדיין לא לקח אליפות עם הפועל אבל גביע שני אחרי זה של העונה שעברה ימצב אותו כאחד המאמנים הגדולים בתולדות המועדון.

פלדין ג'יימס: הידית של הפועל קצת הלך לנו לאיבוד השנה, ולמרות שהוא עושה הכל כדי לשלב בהרמוניה הקבוצתית את בראון, הולנד, מאק ותומאס, משחקי מאני טיים כמו חצי גמר וגמר גביע נולדו בשביל הגו טו גאי של הפועל. שני ערבים גדולים באמת שלו מול ראשון לציון בחצי הגמר בשני ואז בגמר, ואפשר להתחיל לקרר את השמפניות.

צבא אדום: 2,800 אוהדי הפועל בלבד יזכו לצפות בחצי גמר הגביע הנוכחי בגלל חלוקת הכרטיסים בין הקבוצות. העפלה לגמר, ו7,000 מהם יגדשו את היציעים בגמר. גם בשביל אלה שלא השיגו כרטיס לחצי, מגיעה חוויה מתקנת.

קידר גדי: דורות של שחקנים ומאמנים גידל המאמן הירושלמי שחייבים לזכור את התרומה שלו לכדורסל המקומי. אבל הזכייה בגמר הגביע של 1997, כשהחליף בתפקיד את פיני גרשון, כתבה אותו בדפי ההיסטוריה של הפועל ועשתה צדק עם פועלו.

קטש. צילום: עוז מועלם

ראשון לציון: כנראה כל פסגה שהפועל צריכה לכבוש בשנים האחרונות חייבת לעבור דרך יצחק פרי וגיא גודס. בעונה שעברה הפועל זכתה בגביע אחרי ניצחון על הכתומים בגמר, אבל הודחה על ידה בחצי גמר הפיינל־פור. גודס והחניכים שלו יחפשו נקמה ספורטיבית על הגמר אשתקד. אל תיתנו לזה לקרות.

שמיר דן: שמיר, מאמן לפטופ כפי שכינו אותו בציניות כשקיבל את המפתחות של הפועל, הביא למועדון הזה שני גביעי מדינה. סביר שהיום אף אחד לא מפקפק ביכולות של שמיר כמאמן, שבימים אלה מפריח את שממת הכדורסל בניו זילנד.

תביאו גביע: אין לכם שום סיבה לא לעשות לנו שמח. אתם הקבוצה הכי טובה מכל הארבע במפעל, מכבי כבר לא בסביבה, האוהדים יהפכו את חצי הגמר והגמר למשחקים ביתיים לכל דבר ועניין, וזה בסך הכל 80 דקות לפני עוד ציון דרך בקריירה שלכם ובדפי הזהב של המועדון.