קלינגר. מלכוד 22 . צילום: עוז מועלם

כשניר קלינגר נשאל לפני כמה ימים על סיכויי הקבוצה שלו להגיע לפלייאוף העליון, הוא ענה: "אין מחשבה אחרת". משפט וינרי, ראוי להערכה בעולם של הנמכת ציפיות ואובססיה למילה 'תהליך', אבל גם אם קלינגר מנסה להדביק את השחקנים שלו במשהו מהרוח המנצחת שלו, הוא מכניס את עצמו למלכוד מסוכן. בבית וגן יודעים שכדי להגיע לפלייאוף העליון הם יצטרכו 35 נקודות או משהו באזור, כלומר ארבעה נצחונות ותיקו בשישה משחקים. אפשרי אבל לא ריאלי. כולם מדברים על זה שפלייאוף עליון זה מאסט, שפחות מזה ואפשר להגדיר את העונה כישלון. קלינגר יכול בצדק לטעון שקיבל קבוצה שנאבקת על חייה, שחוף מבטחים הוא הישג, אבל הוא משתף פעולה עם הבוס שלו חוגג, שמבחינתו כל הנסיבות בטלות בשישים. קלינגר קיבל כל מה שהוא רצה. ביקש את פלומיין והבוס פתח את הכיס. רצה את שטקוס כבר עכשיו, חוגג רץ לעקוף את יואב כץ ודאג שהשוער והמאמן יחזרו (על הנייר כרגע) לשתף פעולה. ביקש את החלוץ הרומני מיחאי וודוץ ולחץ שלמרות שמדובר בטראבל מייקר הוא האיש הנכון? חוגג, למרות שנשבע שנגמר מסע הרכש, נתן אור ירוק מיפן הרחוקה.

עכשיו קלינגר לוחץ על חוגג להנחית כאן את הקשר הגנאי אנתוני אנאן. חוגג משתף פעולה למרות שאין עדיין עסקה. יש כאן מצב מובנה בדיאלוג של הבעלים מול המאמן, שלפיו חוגג אומר: "אני עשיתי את שלי, נתתי לך את כל הכלים, עכשיו תביא אותי לארץ המובטחת, הפלייאוף העליון". הבעיה שקלינגר לא מבין, או שהוא בטוח ביכולות שלו לפתור את הפלונטר בעת הצורך, שאם הוא לא יגיע לשישייה הראשונה אף אחד לא יזכור את תחילת העונה של בית"ר, את הקבוצה שקיבל במצב קסטרופלי. "גם לגיא לוזון היה חוזה עד סוף העונה", אומרים בבית"ר כששואלים אותם על החוזה של קלינגר עד סוף העונה הבאה. "לא הבעלים הביא את הקבוצה לאוברדראפט שבו היא רחוקה מהמקום השישי בשבע נקודות. היה פה סגל מספיק טוב לפני הרכש כדי להגיע לשישייה הראשונה, קל וחומר שיש כאן עכשיו קבוצה הראויה לפלייאוף העליון. זה מאסט". 

בקיצור, קלינגר במלכוד, כזה שהוא משתף איתו פעולה. ואת חוגג לא מעניין כלום כי הוא רוצה תכל'ס. ותכל'ס זה להגיע ליעד. גם כך הבוס הלך והתפשר משבוע לשבוע, בהתחלה הציב רף של מקום ברביעייה הראשונה וגביע, עבר לפלייאוף עליון וכדורגל יפה, והיום הוא רק רוצה שהליגה של בית"ר לא תיגמר כבר בחודש מרץ, שמשחקים מושכי קהל בפלייאוף  מול מכבי תל אביב, באר שבע ומכבי חיפה ימזערו את הנזקים שיש לו בבקרה התקציבית. קלינגר קיבל הכול. אם יקבל גם את הקשר הגנאי אנתוני אנאן הוא יצטרך לנצח בלי הפסקה עד תום העונה הרגילה, כי אם לא חוגג עלול לסמן אותו כאבי הכישלון ולהנחית כאן מישהו אחר על הקווים

לפני שהגיע קלינגר היה בנחיתות כשהתחרה עם רוני לוי על המשרה, אבל חוגג הכריע. בתוך תקופת זמן קצרה (ואף אחד כולל אף אחד בבית וגן לא מאחל את זה לקלינגר, גם לא כותב שורות אלה) המגמה עלולה להתהפך לגמרי. קלינגר רצה בתחילת השבוע את שלומי אזולאי ממכבי חיפה, אבל חוגג התנגד. המאמן כאמור במקביל מפציר בבעל הבית שינחית כאן את הקשר הגנאי אנתוני אנאן (32). אנאן שיחק לאחרונה בה.י.ק. הלסינקי, עם עבר בנורבגיה, שאלקה, ויטסה ואוסאסונה. אם יוחתם, רף הציפיות מקלינגר והאובססיה לפלייאוף העליון רק יגברו, כי מבחינת חוגג, כשהוא מעניק את הכלים צריך לספק תוצאות.

× × ×

המלחמה בין בית"ר לבקרה התקציבית הולכת ונרגעת כי הכסף, לפחות רובו, שהיה אמור להיות מופקד בבקרה כבר מונח שם. חוגג זעם כשאורליצקי, שראה מסמכים של 'העברת זהב', כלומר כסף שמגיע מחו"ל עם אישור שהכסף הגיע, חזר אליו בטענה שהוא לא הופקד בסופו של דבר. חוגג הרי לא יכול לשלוט במעשים של בנקים. חוץ מזה, הבנק אישר העברה אז הכסף עד שיגיע זה כבר עניין טכני. "גם עם אלונה אתה נוהג ככה? לא נראה לי", הטיח חוגג באורליצקי, שענה לו: "גם עם אלונה, גם עם שחר וגם עם גולדהאר".

כשחוגג השתולל ואיים שבית"ר לא תופיע למשחקים הלחץ מהבקרה ירד. שם לחוצים בגלל שבית"ר לא עומדת בצפי ההכנסות מכרטיסים ומההכנסות שחוגג ציפה מכרטיס בית"ריסט. כך או כך, הכוונה להעמיד את הקבוצה לדין כנראה תיגנז כי הכסף באמת בדרך. בבקרה אומרים: "אנחנו לא יכולים לנבא מה יהיה בסופו של חוגג עם כל הכבוד". בבית"ר אומרים: "מתעללים בנו אחרי שפירקו את הפועל תל אביב ומכבירי קיבלו פסלים". זו רק יריית הפתיחה כי בקרוב בית"ר תגיש לבקרה את הדוח החצי שנתי וחוגג בטוח ששם סימנו אותו. אנשי אורליצקי נשבעים שאין כאן שום דבר אישי.  

× × ×

לפני המשחק מול אשדוד קלינגר אמר לשחקניו תוך כדי צפייה בווידאו: "עשינו הכול נכון נגד מכבי חוץ מלשים את הכדור ברשת. אני בניגוד לפאניקה מסביב רגוע ומאמין בכם". זה השתלם לו כי בית"ר ניצחה את אשדוד, הגם שלא הרשימה. אבל קלינגר, ייאמר לזכותו, עובד נקי. שיימן לא פוגע, אז המאמן מוריד אותו לספסל ומציב במקומו את קלטינס. ורד לא כשיר? לא מתעקשים עליו. הולכים עם מה שיש ועם מי שבכושר.

יום לפני המשחק, כשהאוהדים הגיעו לבית וגן וקצת קיללו את ההנהלה, ניגשו אליהם מספר שחקנים וביקשו שיעודדו את עידן ורד שזקוק לכל גרם של תמיכה כי הוא עובר תקופה נוראית. בבית וגן כולם רוצים את ורד חוזר לכושר ומסמנים אותו כמי שאמור להיות זה שיוציא את בית"ר לדרך חדשה.

המשחק מחר מול בני יהודה הפך להיות צומת מרכזי בהמשך הדרך. ניצחון ולכו תדעו איך זה ייגמר, כשהבאות בתור הן מכבי חיפה ובאר שבע, שתי מתמודדות על כרטיס לפלייאוף. הפסד לזהובים של אבוקסיס וכולנו יכולים ללכת לים. כולם, חוץ מחוגג ושות' שימשיכו לדון עם כחילה, זהבי ווארן על הארכת חוזה כי צריך לבנות סגל לעונה הבאה. סגל, ואולי לדידו של חוגג, אם קלינגר לא יגיע לשישייה הראשונה, גם איש חדש על הקווים (מהלך שלא בטוח שהוא הוגן).