קהילת 'זזה'. צילום: אלינור ביטון

בשקט-בשקט התרחשה בסוף השבוע שעבר היסטוריה של ממש בספורט הנשים החובבני בעיר. על המגרש בשייח' ג'ראח עלו שש קבוצות כדורגל המורכבות כולן מנשים. לא מדובר בשחקניות מקצועניות אלא בחובבניות שהגיעו לשם במטרה אחת: פשוט לשחק כדורגל בכיף, במסגרת טורניר רשמי ראשון מסוגו.

"היתה קבוצה אחת שהורכבה מנשים שלא הכירו אחת את השנייה לפני כן, קבוצה אחרת היתה מהמשטרה, אחרת מהאוניברסיטה, שגם זכתה בטורניר, ואחרת הורכבה בכלל מכמה ירושלמיות שהביאו חברות מחוץ לעיר", מספרת אור חג'בי, אחת ממנהלות קהילת 'זזה' שעומדת מאחורי הטורניר יוצא הדופן.  

צילום: אלינור ביטון

הטורניר הוא רגע השיא של 'זזה', קהילת ספורט נשים שהוקמה בעיר לפני כ-8 חודשים. מאחורי הרעיון של הקהילה עומדת המייסדת הראשית הדר קלינמן, סטודנטית שנה ג' למשפטים שהבינה שיש צורך לנשים בעיר לעשות ספורט חובבני אך אין לכך מענה מספיק בעיר.

תהליך ההקמה של הקהילה היה ארוך אך התוצאות לא פחות ממדהימות: כיום קיימות קבוצות ווטסאפ שונות של משחקי ספורט של כדורסל, כדורגל וכדורעף, כשכל קבוצה מכילה כ-80 עד 100 חברות. "מדובר בסטודנטיות, נשים שנמצאות בשלב הקריירה ואפילו כאלה בשנות ה-40 וה-50 ", מספרת חג'בי, שמשמשת אחת מצוות הניהול של הקהילה. "יש חילוניות, דתיות, ממערב העיר וממזרחה". 

גם הרשויות לוקחות חלק בקהילה. כך למשל במינהל הקהילתי 'לב העיר' מספקים לחברות הקהילה מגרש לשחק בו בשעה קבועה והעירייה מקצה להן את המגרש בשייח' ג'ראח פעם בשבוע. "אנחנו הולכים יד ביד עם אגף הספורט והאגף לקידום מעמד האישה בעירייה לאורך כל הדרך", מספרת חג'בי. "במה שהם יכולים הם עוזרים". 

קהילת 'זזה'. צילום: אלינור ביטון

הנהלת 'זזה' מורכבת ממספר נשים שעושות את הכל בהתנדבות. מלבד קלינמן וחג'בי ניתן למצוא שם גם את תמר אוחנה, עדי לביא, רותי זינדל-אוכמן ונטע שמיר.

אחת מהמטרות הגדולות של 'זזה' מתמקדת בענף הכדורגל והיא לתקן עוולה גדולה שקיימת בירושלים - העובדה שאין כאן קבוצה בוגרת מקצועית לנשים. "חברנו לקבוצה של נשים שפעלו למען פתיחת קבוצה בוגרת בעיר", מספרת חג'בי, שחקנית כדורגל בעצמה. "החיבור נעשה מתוך הבנה שיחד נוכל לקדם את המטרה הזו". 

צילום: אלינור ביטון

ומה הלאה? בזזה מסמנים לא מעט מטרות - החל מטורנירים נוספים בענפי הספורט השונים ועד שיתופי פעולה עם עסקים בעיר ופרויקטים שישלבו דו קיום וספורט. "אנחנו בעיקר רוצים להגדיל את הקהילה שלנו ולעודד כמה שיותר נשים לבוא ולעשות ספורט. המסר שלנו פשוט - כל עוד את אישה שעושה ספורט בעיר את למעשה חלק מהקהילה. אנחנו מעודדים נשים לקחת חלק פעיל בקהילה, כי בסופו של דבר הכל נעשה פה בהתנדבות ואם לא נעשה - זה לא יקרה". 

לקבוצת הפייסבוק- לחצו כאן.

לעמוד הפייסבוק - לחצו כאן.