אפונסו ומריאנה טיירה. "התעברתי בירושלים" | צילום: האלבום הפרטי
מריאנה טיירה, אשתו של קשר בית"ר לשעבר אפונסו, תנצור לעד את התקופה של הזוג בישראל. "לכל מי שמתעניין, אני יכולה לבשר שעשינו בירושלים תינוק ואני בהריון ראשון, מזכרת נפלאה לכל החיים מהעיר המיוחדת שלכם", היא אומרת בשיחת טלפון מפורטוגל.

חוץ מהרך הנולד שיגיע (טפו טפו) בעוד כמה חודשים לבית משפחת טיירה, הזיכרון של הזוג בכל הקשור לכדורגל, הסיבה שבגללה הגיעו לבית וגן, הוא די חמוץ. "אפונסו לא קיבל צ'אנס בבית"ר. בניגוד גמור להרבה שחקנים אחרים בעונה שעברה, ששיחקו עוד משחק ועוד משחק ועוד משחק בלי קשר לפעמים לביצועים שלהם על כר הדשא, אפונסו משום מה תמיד היה על תנאי. אפילו בתקופה שניר קלינגר היה בחופשת מחלה ואפונסו פתח שלוש פעמים בהרכב ובית"ר ניצחה, איך שניר חזר להיות על הקווים הוא הוריד אותו לספסל. לא היה לו מספיק אומץ להשתמש באפונסו כקשר שאמור להניע את המשחק של בית"ר קדימה. כל מה שהוא דרש מאפונסו זה לשחק לרוחב ולבצע משימות הגנתיות. זה היה פספוס אדיר כי הכוח של אפונסו זה להעביר את כובד המשקל של המשחק לחצי המגרש של היריבה".

חודש ימים פחות או יותר טיירה מחפש בנרות קבוצה שתקלוט אותו אחרי שבית"ר הראתה לו את הדלת החוצה. "זה היה קיץ מסויט. היינו בלחץ כי לא מצאנו קבוצה", אומרת מריאנה. "כל מי שדיבר איתנו הרים גבה למה במשך חצי שנה אפונסו בקושי שיחק. אף אחד לא האמין שהוא בכושר טוב ושהוא בכלל בריא, כי בדקו קצת ומצאו שהוא לא היה על כר הדשא במשך תקופה. היתה לנו הצעה קונרקטית מהפועל חיפה של חיים סילבס, שאימן את אפונסו בקרית שמונה והוא מאוד מעריך אותו, אבל משום מה זה לא הסתייע. ורק ברגע האחרון מצאנו את הרמנשטאדט הרומנית, אז עכשיו אפונסו ברומניה, מנסה להתאקלם, ואני אצטרף אליו בעוד מספר שבועות".

ובכל זאת בית"ר ויתרה עליו כי הוא לא הוכיח את עצמו.
"
היה בבית"ר כאוס בעונה שעברה. ניסו לבנות קבוצה באיחור בגלל הנסיבות, ובכל פעם שמשהו לא הסתדר ניסו להוסיף עוד שחקן ועוד שחקן ולמצוא עוד מישהו שישנה את התמונה. אני מבינה שלבעל הבית היה לחוץ לצאת מהמצב שבו הקבוצה היתה, אבל לפעמים כשאתה בלחץ אתה לא חושב מהראש ואתה מקבל החלטות שגויות ומחפש בכוח תשובות לכל מיני בעיות, וככה זה נראה. דווקא לקראת סיום העונה שעברה האנרגיות היו טובות. חשבנו שעונה חדשה בפתח, שיש כוונה לבנות קבוצה חזקה עם שאיפות ולהתחיל פה משהו גדול ושנהיה חלק מזה, אבל לצערי התבדינו".

אפונסו טיירה אז בבית"ר. צילום: עוז מועלם

ואז מגיע מחנה האמונים, אפונסו יוצא עם בית"ר, אבל ברור לכם ולכולם שלא מעוניינים בו.
"
זה לא עלה על השולחן בצורה ברורה. הכל היה מגומגם. הכניסו אותנו לסיטואציה מסובכת ודחקו אותנו החוצה. מצד אחד זה לא פֵיר. מצד שני, זה הכדורגל. אפונסו לא היה הבעיה של בית"ר בעונה שעברה וגם אף אחד לא נתן לו הזדמנות להראות מה הוא שווה. אני לא יודעת את מי להאשים ואם יש אשם אחד, אבל כשאפונסו שיחק הוא היה בסדר גמור ובחלק גדול מהזמן הוא בכלל לא קיבל קרדיט. הפעילו עלינו לחץ".

וגם הודיעו לכם שאפונסו יתאמן עם הנוער או לבד עד שישתכנע לעזוב.
"
זו פעם ראשונה בהיסטוריה של בית"ר ששחקן מנודה (בפעם האחרונה שזה קרה עופר טלקר הוכרח להתאמן עם הנוער אי שם ב־2004; ש"א). זה היה מעליב. דחקו אותנו החוצה. בפירוש. זה לא נעים ולא מוסיף כבוד לאף אחד, אבל זה החלק הפחות נעים בכדורגל. החלק היותר טוב הוא שהכרנו עיר נפלאה עם אנשים נהדרים שעוצרים אותנו בכל מקום ברחוב, מעודדים ותומכים. אני באמת לא מבינה למה לא נשארנו ולמה הדברים הגיעו לזה שמראים לנו את הדלת החוצה".

במבט מבחוץ, מה הבעיה הכי גדולה בבית"ר של השנה?
"
רוצים כאן ועכשיו ומיד. אם לא מנצחים משחק אחד אז בודקים את מי צריך להביא ואת מי לשחרר. אם שני משחקים הקבוצה לא מביאה נקודות מחפשים פתרונות בכוח. זה לא עובד ככה. יש דרך ותהליך והיצמדות לאסטרטגיה. אין אינסטנט. זו בכלל בעיה ישראלית שלאף אחד אין זמן ורגע אחד לנשום. כולם רוצים לגנוב עוד כמה מטרים בפקק תנועה או לעקוף בסופר.

נתונים הגנתיים קבוצתיים

"יש לי רק מילים טובות להגיד על ישראל ואני השגרירה הכי גדולה שלכם בפורטוגל, ועכשיו אהיה גם ברומניה, אבל הדחף הזה שדברים צריכים לקרות מיד אחרת זה סוף העולם זה מתכון לכישלון. אי אפשר להתנהל כמו ילד בחנות צעצועים או כמו אופה שנצמד למתכון של העוגה, זורק אותה לתנור ומבסוט מהתוצאה. יש לבית"ר בעלים נהדר והנהלה מצוינת אבל חייבים בלאנס. גם ככה המועדון הזה הוא סיר לחץ".

את מכירה את הבלם הפורטוגלי החדש של בית"ר, דיוגו ורדאסקה?
"
לא הכרנו אותו אישית מפורטוגל אבל הוא התקשר לקבל חוות דעת לפני שחתם בבית"ר והסברנו לנו שיעלה על המטוס כמה שיותר מהר כי בית"ר זה משפחה ויש כאן מסעדות טובות ואנשים חמים ומדינה שכיף לחיות בה.

"אנחנו לא כפויי טובה. יש פגיעה גדולה ואכזבה עצומה מכך שאפונסו לא בבית"ר, אבל אנחנו יודעים להעריך גם את הדברים הטובים למרות שהקיץ הזה בגלל הסיטואציה היה סיוט. אפונסו היה עצוב, פגוע ומאוכזב מכל ההתנהלות. הוא אמר לי בשלב מסוים: 'אני בן 27. מה נעשה עכשיו? אני מוכן לוותר על הכל כדי לחזור לשחק בצורה מסודרת במועדון טוב'".

איך נסכם את הראיון הזה?
"
נודה לכל האנשים הטובים בישראל ולאוהדי בית"ר על החיבוק הגדול שקיבלנו. נאחל הצלחה לבית"ר ונקווה שיהיה טוב לכל הצדדים. היה מאוד כואב לגלות שבית"ר לא רוצים אותנו, וגם מאוד פוגע לגלות שבית"ר התייחסה בשלב מסוים לאפונסו כאל בעיה. אבל במקצוע הזה אם אתה לא מבין שיום אחד מרימים אותך על הכתפיים ולמחרת עלולים לזרוק אותך מכל המדרגות לא תגיע לכלום".