צילום: אלכס קולומויסקי

לספוג מכל הכיוונים

אם נסתכל על כמות השערים שסופגות הקבוצות בליגת העל לפי חלוקה: התקפות מסודרות, התקפות מתפרצות, מצבים נייחים. הנתונים לקוחים מכל משחקי הליגה ומשחקי גביע הטוטו.

אפשר לראות שבית"ר בולטת לרעה בכל קטגוריה - היא הכי חלשה בליגה בין הקבוצות שסופגות שערים בהתקפות מסודרות ומתפרצות, ושלישית מהסוף בספיגה במצבים נייחים. הנתונים מראים שהבעיה בהגנה של בית"ר היא כללית ולא נובעת רק מאספקט אחד של המשחק.

ספיגת שערים במצבים נייחים של היריבה

ספיגת שערים בהתקפות מתפרצות של היריבה

ספיגת שערים בהתקפות מסודרות של היריבה

ובמקום האחרון: טל בן חיים

נשווה את שחקני ההגנה של בית"ר לשחקנים מארבע קבוצות: מכבי פתח תקוה, בני יהודה, הפועל תל אביב ובני סכנין. נראה שלמרות שלקבוצות אלו יש תקציב נמוך יותר, השחקנים שלהן מבצעים יותר פעולות במשחק.

בן חיים. צילום: עוז מועלם

בהשוואה לשאר הבלמים בארץ, טל בן חיים הוא האחרון בליגה במספר התיקולים המוצלחים. קרלוס קוויאר, האיש שנזרק מבית וגן כדי לפנות מקום לסרגיי טרטיאק, סליחה, לטל בן חיים, שלישי בליגה בקטגוריה זו. 

כמות התיקולים המוצלחים למשחק של בלמים

כנפיים שבורות

לא עוז ראלי ולא מתן פלג הם פתרון. קריאף וקלטינס אומנם שיפרו מעט את המצב, אבל דבר אחד בטוח: בית"ר היא הקבוצה היחידה בכדור הארץ ללא מגן ימני טבעי אחד, פרט לפלג, שחקן של ליגה לאומית. קלטינס, קריאף וגם ראלי הם פתרונות זמניים.

כמות חילוצי הכדור למשחק של המגינים

60 שנה, לך תזכור

הפעם היחידה בהיסטוריה שספיגת שערי החובה של בית"ר התקרבה בממדיה לספיגת השערים בעונה הנוכחית היתה בעונת 1958/9, שבה ספגה הקבוצה 27 שערים בעשרה משחקים. במהלך עשרת המחזורים של העונה ההיא ספגה בית"ר שתי רביעיות מהכח ומהפועל חדרה ושתי חמישיות ממכבי שעריים ומהפועל קרית חיים. בית"ר התייצבה באותה עונה, ומהמחזור העשירי ועד למחזור ה־26 ספגה רק שמונה שערים נוספים. בעונת 1993/4 ספגה הקבוצה ב־39 משחקים 66 שערים (הכי הרבה בתולדותיה, כולל תבוסה 8:2 לבני יהודה).

בעונת 1954/5 ובעונת 2003 ספגה בית"ר 59 גולים. העונה עומד שיעור הספיגה על 76 שערים, וגם זה בהנחה שהקבוצה תגיע לפלייאוף התחתון ותשחק רק 33 משחקים. הנתונים באדיבות רון עמיקם.

פולהאם באנגליה, בית"ר בישראל 

2.3 שערים למשחק זה נתון אומלל. כל כך אומלל עד שבית"ר היא קבוצת צמרת בעולם אם בוחנים את ההגנות המחוררות מסביב לגלובוס. אבי לוזון אמר פעם שליגת העל היא "השישית בטיבה באירופה", אז בין 22 הליגות באירופה, בית"ר היא השישית ב"טיבה" בספיגת שערים. 23 שערים שפגשו את הרשת של דודו גורש ואיתמר ניצן, היו רובם ככולם, שערים קלים, כאלה שלמסתכל מהצד נראים כמו גולים שסופגים ביום שישי בצהריים. בית"ר ספגה לראשונה בתולדות טדי, חמישייה במשחק ליגה (מול בני יהודה), והיא שומרת על רצף אומלל של ספיגה בכל משחק.  

 ההגנות הטובות ביותר באירופה. יוקאנוביץ'. צילום: ראובן שוורץ