קלינגר. צילום: עוז מועלם

ניר קלינגר הוא טיפוס אסרטיבי. כשהוא מסמן מטרה אף אחד לא יעצור אותו. תשאלו את יואב כץ כשקלינגר הפך לו את המשרד כדי לקבל את האור הירוק לעבור לבית"ר (ולא קיבל). תשאלו את אבי נמני וטל בנין, שקלינגר כמאמן זרק מקרית שלום באוגוסט 2003. תשאלו את איזי שרצקי שהיה מי שדאג להעביר לו את שמו של המאמן כמועמד לאימון קרית שמונה.

זו הסיבה שקלינגר בסיום העונה שעברה הרגיש שהוא בדרך לפרידה מבית"ר וניסה לעשות הכל כדי לשנות את רוע הגזירה. כלפי חוץ שידר המאמן ש"מה שצריך לקרות יקרה ושהכל לטובה". בפועל, כך גם אומרים בבית וגן, הוא ניסה להעלות על השולחן בכל פעם מחדש את סוגיית המאמן הבא של בית"ר בתקווה שיקבל איזשהו קצה חוט שמשאיר אותו בבית וגן. "ניר דחף בכל הכח כדי להשאיר לעצמו סיכוי להישאר בבית"ר" אמר השבוע גורם בבית וגן.

למשחק הראווה מול אתלטיקו מדריד קלינגר הגיע כשברקע כבר ברור לכולם שרוני לוי הוא המאמן הבא בבית וגן, אבל קלינגר התייחס למאצ' אפ מול דייגו סימאונה כמשחק הכי חשוב בעולם. מקורביו טענו שזה סימן לווינריות שלו, לרצון לרשום ברזומה ניצחון על אחד המאמנים הגדולים באירופה. אחרים טענו שניצחון על הענקית ממדריד יהיה מסר ברור למשה חוגג שמה שיש לו בידיים מספיק טוב כדי שיפסיק לחפש מאמנים אחרים, ובעיקר להקשיב לבניון ואוחנה שבליבם גמלה ההחלטה להחתים את רוני לוי.

כשבניון ואוחנה הגיעו לביתו של המאמן בתחילת יוני, השיחה בין קברניטי בית"ר למאמן היתה לא נעימה בכלל. הם ניסו להיות עדינים עם משפטים כמו: "הכדורגל אכזרי, זה קורה לכולם". אוחנה אפילו הדגים לקלינגר איך כסמל הכי גדול בתולדות בית"ר הוא נבעט באכזריות אל מחוץ לבית וגן על ידי ארקדי גאידמק. קלינגר התעקש לדעת (כאילו זה היה עוזר לו) מי קיבל את ההחלטה. האם אוחנה ובניון הם המכריעים או שמא חוגג היה זה שביקש למצוא אלטרנטיבה.

"אנחנו קיבלנו את ההחלטה", אמרו לו. "קיבלנו את המנדט מהבעלים והחלטנו להמשיך הלאה. חוגג לא אמר לנו מעולם 'רק לא קלינגר'. הוא ראה בך מועמד ראוי וביקש שנכריע".

קלינגר סירב לקבל את רוע הגזירה. בבית"ר סיפרו השבוע שראה בפרידה הזו סיום צורם לאפשרות שיחזור למועדון גדול. בשיחות שערך טרם הביקור של אוחנה ובניון בביתו אמר: "קיבלתי קבוצה מרוסקת והצלתי אותה מירידה. אם תיתנו לי את המנדט לבנות הכל מהתחלה בקיץ ולא במהלך עונה, אוכל לעמוד בציפיות של המועדון הזה".

"הוא לא שוכח ולא סולח שמנענו ממנו את האפשרות לאמן מועדון גדול. צחוק הגורל הוא שאחרי כמה חודשים הוא כן קיבל ג'וב במועדון גדול וחתם בהפועל תל אביב", אומרים גורמים בבית וגן. אגב, גם אחרי הפרידה הרשמית בין הצדדים קלינגר הוציא הודעה רשמית שמרמזת על העובדה שנעלב עד עמקי נשמתו: "מרגיש פספוס שלא ניתנה לי הזדמנות להתחיל עונה מההתחלה", כתב, "אך בטוח שדרכינו עוד יצטלבו בעתיד. זאת זכות גדולה לאמן את בית"ר ירושלים. אשמח להעביר בצורה מסודרת את הקבוצה למאמן הבא".

ניר קלינגר שלום. כמה כעסת כשהודיעו לך שאתה לא ממשיך בבית"ר?
"חשבתי שמגיע לבנות כמו שאני יודע, אבל כיבדתי את ההחלטה. מה שאני מרגיש בפנים זה שלי.  נתתי את כולי למועדון אבל זה הכדורגל".

אבל אומרים בבית וגן שהפעלת לחץ כדי להישאר.
"ממש לא. רציתי מאד אבל לחץ זה לא הסגנון שלי".

המשחק האחרון. צילום: ראובן שוורץ

"ההחלטה להעזיב את ניר לא הגיונית. זו זכותם של חוגג, אוחנה ובניון, אבל לא הוא בנה את הקבוצה והגיעה לו הזדמנות לבנות את הקבוצה מההתחלה" אומר ניסן יחזקאל, עוזרו של קלינגר בעונה שעברה בבית"ר.

"אם אנחנו לוקחים את בית"ר בעונה שעברה אז ניר הביא את קינדה, ניר הפך את איתמר ניצן לאחד השוערים הטובים בליגה והיה במרחק נגיעה מהפלייאוף העליון. נכון שהמטרה היתה פלייאוף עליון ולא הגענו לשם, אבל כששמים את הכל על המאזניים הוא עשה הרבה יותר טוב מאשר פחות טוב".

הוא נפגע מהמהלך להעזיב אותו מבית"ר?
"לא ידענו כמה צרות יש בבית"ר. כשהגענו היו פה בעיות בחדר ההלבשה, היו בעיות עם הקהל. הוא טיפל בכל הדברים בצורה מעוררת כבוד. הקבוצה התחברה, שיחקה טוב והשיגה תוצאות טובות חוץ ממשחק אחד או שניים במאני טיים, שגרמו לנו לפספס את הפלייאוף העליון. ניר קיבל בבית"ר קבוצה גמורה והחיה אותה. עשו לו עוול כשלא נתנו לו להמשיך".

לב פראי

שני דברים לא סימפטיים ליוו את קלינגר בחלק האחרון שלו בעבודה ובבית"ר, ובחודשי הקיץ עד המינוי למאמן הפועל תל אביב לפני שלושה שבועות. הראשון: התקף לב לא סימפטי, שהשבית אותו מעבודה. "ניר היה צריך קצת לחשב מסלול מחדש בהתקף הלב הזה, שאני מגדיר כרגע הכי קשה שלי בקריירה", אומר יחזקאל.

"זה היה מפחיד. בתקופה שהחלפתי אותו על הקווים הכל נעשה בתיאום מלא איתו ובליווי צמוד שלו". לפני התקף הלב היה מי שהציע שיחזקאל יחליף את קלינגר אחרי שורה של כשלונות בבית"ר, כשרק הנאמנות של עוזר המאמן טרפדה את המהלך.

בית"ר מול הפועל תל אביב

במהלך הקיץ סירב קלינגר לכמה הצעות מליגת העל. "היו שתי קבוצות שרצו אותו אבל הוא דחה אותן על הסף מהשיקולים שלו", אומר יחזקאל.

רוצה לומר: קלינגר כיוון לקבוצה גדולה. הבעיה היא שמכבי תל אביב מועדון סגור למאמנים ישראלים ולקלינגר בפרט, מכבי חיפה לא מתלהבת ממנו, בבאר שבע לא מחפשים מאמן, ובבית"ר הרומן הרגע נגמר. זו הסיבה שקלינגר כיוון כל הזמן לכיוון וולפסון והפועל תל אביב, ידע שרק משם יכולה להגיע נחיתה במועדון גדול, הגם שהוא עמוס בבעיות מקצועיות וכלכליות. אגב, קלינגר קיבל מגורמים בבית"ר מסרונים עם איחולי הצלחה ויצא מגדרו להודות להם.

בשידור חוזר

קלינגר ינסה לעשות בהפועל את מה שעשה בבית"ר, לברוח מסכנות התחתית בתקווה שבעונה הבאה יזכרו לו את העונה החולפת ואולי הקבוצה תימכר למיליארדר ותגרום לקלינגר לחזור למאבקי צמרת אמיתיים.

דבר אחד קלינגר למד בבית"ר: אם כשנפגש עם חוגג לראשונה הבטיח לבעל הבית מקום באירופה לפחות, משפט ששימש נגדו בסיום העונה, אז מול הניסנובים ויחד עם סיני הוא נמנע מלהגדיר מטרות בקדנציה בבלומפילד. במשחק הבכורה שלו כמאמן בית"ר קלינגר ניצח את מכבי חיפה בסמי עופר וסיים את המשחק ללא קול.

במשחקו הראשון בהפועל תל אביב הוא ניצח את קרית שמונה ושוב איבד את הגרון. שבוע אחרי הפרמיירה המוצלחת בחיפה הפסידה בית"ר לבאר שבע. אולי גם הפעם קלינגר, שמחפש להוכיח משהו לבניון, אוחנה וחוגג, יפסיד במשחקו השני בקבוצתו החדשה.