אלירן עטר. צילום: בית"ר ירושלים

אלירן עטר ניהל במהלך השבוע שיחה משולשת עם יוסי בניון ורוני לוי. היה חשוב לצמד הקודקודים של בית"ר להבהיר לחלוץ הרכש של בית וגן, עוד לפני שהוא חותם על החוזה, על תיאום ציפיות ברור. לעטר הובהר שהוא לא מגיע כמושיע וגם לא עם פריבילגיות. הרומן שלו עם מכבי תל אביב נכשל בגלל שחשב שהוא יכול לכפות את עצמו על סגנון המשחק של איביץ' ולהתנהל עם מניירות של כוכב שמגיע לאימוני בוקר בזמן יום כן, יום לא. לוי שם מראש את כל הקלפים על השולחן. "אני אתן לך את כל הקרדיט, אבל תצטרך לעבוד קשה ולעמוד בכללים" הבהיר.

"יהיה לך חופש פעולה במגרש כנדרש, אבל אין הבטחה מראש למקום קבוע בהרכב, גם לא למשחק שיבוסס עליך. תהיה טוב כדי לגרום לקבוצה לשחק עליך". עטר, שיודע מצוין כמה לוי סלד מההתנהלות של החלוץ תחתיו במכבי חיפה, עשה קולות של ילד טוב ירושלים. בעיקר ניסה להעביר מסר שלפיו הוא רעב ורואה את ההצטרפות שלו לבית"ר כאתגר. "אני בא כדי לחזור ליהנות מכדורגל. לאווירה, לגולים, לדבר הזה שכל כך התגעגעתי אליו. ישבתי כמה חודשים על הספסל במכבי ולא הוצאתי מילה".

רק אחרי השיחה הזו בניון ולוי נתנו לחוגג אור ירוק לסגור את הסיפור. חוגג התמהמה, כי רצה למצות את סכום הפיצוי שעטר יקבל ממכבי תל אביב. אחרי שכולם עשו את הוויתורים שלהם, חוגג שהעלה את ההצעה, עטר שעשה 'הנחה' ביחס לשכר שלו בקרית שלום ומכבי שסגרה איתו על פיצוי מניח את הדעת, אפשר היה לברך על המוגמר. עטר, שהרוויח במכבי 42 אלף דולר בחודש, ישתכר עד לסיום העונה קצת יותר מ־125 אלף דולר. בעונה הבאה חוזהו יעמוד על רבע מיליון דולר, והאופציה לעונה השלישית תמומש אם ישחק מספר משחקים מסוים בהרכב ויבקיע ויבשל שערים שיגיעו למספר הדו־ספרתי שעל גב החולצה שלו - 16.

ייאמר מיד: עטר הוא לא גיבור החלומות של בניון ולוי, אבל במצב השוק הקיים הוא הכדורגלן הישראלי הטוב ביותר שניתן היה לחזק באמצעותו את בית"ר. אף אחד משחקני בית"ר לא ממש קפץ משמחה עם ההודעה על ההחתמה של עטר, שכן חדר ההלבשה הבריא מאוד בבית וגן לא ממש זקוק לטיפוס דומיננטי ואגוצנטרי כמו מספר 16 החדש. בצד זה, בית"ר תמיד היתה הבמה הכי טובה לשחקנים מסוגו של עטר. איציק זוהר, מנור חסן, ערן לוי בקדנציה הקודמת שלו, בית"ר היא קרקע פורייה לסוסי פרא שהקהל נדלק מהם ומדליק אותם. 

שלשום הגיע עטר למשרדיו של חוגג, בצמוד למתחם הבורסה, מלווה בסוכנו אבי נמני. חוגג של 2020 שונה לגמרי מזה של 2019. בעבר כשהיה מחתים שחקנים היה מתלהב מהם כמו ילד שזה עתה זכה בסלפי יוקרתי. היום חוגג קורקטי ומעונב. הוא איחל לעטר בהצלחה, ביקש ממנו להצדיק את כל המאמצים של כל הצדדים כדי שהעיסקה הזו תקרה. החתונה הזו היתה מתבקשת - עטר הפך בחצי השנה האחרונה מהשחקן הכי משמעותי במכבי תל אביב לנער פוסטר. לבית"ר נגמרו הפתרונות ברגע שגדי קינדה עלה על הטיסה לארצות הברית. השאלה הגדולה עכשיו היא אם בגיל 32 וחצי עטר מסוגל להמציא את עצמו מחדש בבית וגן או לקלקל מרקם חברתי נדיר. רוני לוי ובניון בטוחים שיש להם את כל התכונות כדי להוביל אותו לתשובה הראשונה. אגב, בשבועות האחרונים ניהל עטר לא מעט שיחות עם איתי שכטר חברו במכבי, וזה שכנע אותו שבית"ר היא הדבר הכי טוב עבורו. כמו עטר, גם לשכטר ירד החשק מהמקצוע עד שהגיע לבית"ר. בבית"ר מקווים שכמו שכטר, גם עטר יהפוך בתוך זמן קצר לחביב ההמונים בטדי. 

כרטיס בכיוון אחד

לפני שנתיים ישבו אלי אוחנה ואלי טביב לשיחה צפופה בנוגע לסגל של בית"ר. אוחנה גרס אז שאנטואן קונטה מיותר לגמרי במצבת השחקנים בבית וגן. הנימוק שלו היה שלמרות שמדובר באחד המגינים הכי טובים ששיחקו בישראל, קונטה הוא חבית של חומר נפץ. המילים 'זלזול במועדון' היו המנטרה של אוחנה, שאחרי 40 שנה בבית וגן עדיין נעלב כשמישהו מנסה לפגוע בבית"ר. לאוחנה היתה רשימה שלמה שתוכיח את הדברים: איחורים בהגעה מחופשות בחו"ל, בקשות חוזרות ונשנות לצאת לביקורים תכופים בצרפת, זלזול מתמשך בעובדה שהוא משחק בקבוצה אזוטרית בישראל, ובעיקר המסר לעולם שהוא כאן רק בגלל שהסתבך בפלילים בצרפת והעונש שלו הוא עבודות שירות בטדי.

טביב נעמד אז על הרגליים האחוריות. אחרי ששילם על כרטיס השחקן של קונטה 350 אלף יורו, גם אם היה צריך להפוך את הצרפתי לשוער כדי להצדיק את העובדה שפתח את הארנק, סביר שטביב היה מעניק למספר 2 את האפודה של זה שניצב בין הקורות.

נסו אתם להיזכר מתי בפעם האחרונה קונטה תרם משהו לבית"ר. מתי בכלל הוא עמד לרשות המועדון בלי פציעה/יציאה לצרפת לצורך סידורים/ טיפולים אישיים בדובאי - מחק את המיותר. אם היה מחויב אפשר היה לומר שזה חלק משגרת חייו של כדורגלן, שקונטה הוא סתם חסר מזל.

אבל ביום ראשון האחרון, אחרי הצהוב הראשון שספג מאוראל גרינפלד, אין כמעט שחקן או בעל תפקיד במועדון, לרבות רוני לוי, שלא הזהיר את קונטה שהכרטיס האדום בדרך ושהרחקה שלו יכולה למוטט לבית"ר את המשחק. אבל על קונטה, מסתבר, אי אפשר לסמוך, ושוב הוא בעט בדלי.

בבית"ר נשבעים שההרחקה מול בני יהודה לא תעבור לסדר היום, שלמרות שקונטה חוזר לסגל בשני הקרוב מול מכבי חיפה בכלל לא בטוח שאפשר לבטוח בו ולתת לו את חולצת ההרכב.   

נזכיר גם את התקרית של קונטה עם אוהדי מכבי חיפה בסיבוב הקודם. גם אם ההתנהגות של קומץ מאוהדי חיפה מבחילה במקרה ההוא, עדיין קצת מוזר שדברים מהסוג הזה עם הקהל והמועדון הכי ליברליים בארץ בסמי עופר, זה קורה דווקא לו.

 כך או כך, קונטה יעזוב את בית"ר בקיץ גם אם יימכר בסכום שלא יניב רווחים נאים. נקעה נפשם של כל אלה שקשורים לבית"ר מהמגן הצרפתי, ואם לא חוזה שקושר את בית"ר משפטית אליו סביר שהיה נשלח הביתה לצרפת כבר השבוע. 

עלילות משה

יום ראשון האחרון היה אמור להיות יום חגו של משה חוגג. בעלי בית"ר היה בטקס מרשים בבית הנשיא, לאחריו הגיע לטדי, הצטלם על רקע האצטדיון ושם את הכיתוב 'רק לא לבעוט בדלי'. המסר היה ברור: חיפה הפסידה לכפר סבא, לבית"ר היתה הזדמנות פז להיצמד לצמרת, חוגג הרגיש שהדברים הולכים בכיוון הנכון.

את יום ראשון בערב סיים בעלי בית"ר באכזבה עמוקה מההפסד של הקבוצה שלו, עם ניידת מד"א שהוזעקה להעניק טיפול לרעייתו ההריונית ענבל (הכל בסדר תודה לאל)  ועם התובנה, שוב, שהכדורגל לא דומה להייטק אלא להכנת חמין: אתה יודע מה אתה מכניס, אתה לא לעולם לא יכול לדעת מה ייצא.

משה חוגג. צילום: ראובן שוורץ

אבל ביושר ובהגינות, צריך להצדיע לחוגג על ההתנהלות שלו בשבוע האחרון. בעוד בעלי בית אחרים מנהלים על פי רוב מלחמת התשה על ענייני רכש מול הצוות המקצועי שלהם - המאמן רוצה כמה שיותר, הבוס לשלם כמה שפחות - חוגג שולח כבר שבוע וחצי מסרונים לבניון ורוני לוי עם המשפט: "תביאו לי שחקני רכש, תנו לי שמות כדי שאסגור איתם". בצר לו, אחרי ששני שחקנים שהיו בדרך לירושלים, הקשר האנגלי ראבל מוריסון שהעדיף את מידלסבורו ושחקן נוסף שחתם לבסוף בטורקיה הבריזו, יכול היה חוגג לומר לבניון ולוי: "עשינו את המקסימום, לא הצלחנו, בואו נסתדר עם מה שיש. הרי אליפות לא ניקח ולאירופה כנראה נגיע". ובכל זאת חוגג סחט השבוע את המיץ של הטלפון, שוחח עם רעננה על האפשרות לרכוש את אור דסה או להשאיל אותו, בדק את מצבו של מתן חוזז במכבי תל אביב, וניסה לראות אם חנן ממן משתחרר מבאר שבע.

חלון ההעברות הסתיים אתמול ב־19:00, אחרי סגירת הגיליון. על הפרק עמדו שלוש אפשרויות: ממן לבאר שבע ואנתוני וארן לבית"ר. אור דסה מגיע בהשאלה (בלי קשר לממן) ושחקן זר. איך זה נגמר, אתם כבר יודעים.

 חוגג בטוח שהחיזוק שהגיע, גם ישדרג את כמות הקהל במשחקים. בגלל זה הוא יצא במבצע לפיו אוהדי בית"ר יוכלו לרכוש חבילת טריפל־ כרטיסים למשחקי הבית מול מכבי חיפה הפועל תל אביב ואשדוד ב־199 שקלים בלבד. "אוהדים יקרים" מסר חוגג, "אני משקיע ימים ולילות והרבה מאד כסף, על מנת לבנות כאן מועדון ברמה גבוהה ולהחזיר את בית"ר למקומה הטבעי. בנוסף להחתמה של אלירן עטר צפויים עוד בישולים ועכשיו התור שלכם להצביע ברגליים לרכוש את החבילה האטרקטיבית למשחקים הקרובים ולהוכיח שאני לא לבד.  מחכה לכם בטדי. יאללה בית"ר".