סילבסטר. צילום: ראובן שוורץ

יאקוב סילבסטר הגיע בתחילת השבוע לאימוני בית"ר וראה את ניר קלינגר פוער זוג עיניים. "מה אתה עושה פה?" שאל המאמן. "לא עזבת?" סילבסטר, ג'נטלמן, ענה: "אני מחכה שבית"ר תודיע לי רשמית שאני עוזב". קלינגר שאל: "אני יודע שהרבה קבוצות רוצות אותך". הסלובקי פרץ בצחוק: "כולם רוצים אותי", אמר לקלינגר, "כולם, חוץ ממך". 

בניגוד גמור לישראלי הממוצע, סילבסטר הוא רובוט. כדורגל זה מקום עבודה בשבילו, אין מקום לרגע. בית וגן, שכונת התקווה, דנמרק, הכול הולך, העיקר שיש חוזה. את בית"ר עזב כשהוא אומר למקורבים: "העונה הזו היא פספוס אדיר שלי ושל הקבוצה. רציתי להישאר, להוכיח שמה שראו ממני בעונה שעברה לא נעלם, שהשיקום של הקבוצה והחזרה לדרך המלך היו מחזירים גם אותי לעניינים. חבל שזה נגמר לפני שהספקנו לתקן את הרושם, אני כשחקן, בית"ר כקבוצה".

אבל סילבסטר מייצג אולי את מה שהיתה בית"ר ומה שהפכה להיות. פעם כל שחקן שהיה עוזב את בית וגן היה יוצא עם דמעות, ונשבע שיום אחד יסגור מעגל. סילבסטר איים השבוע שאם לא ישחק במדי בני יהודה נגד בית"ר לא תהיה עסקה, והתרצה רק אחרי שלא נותרה לו ברירה. הוא היה מת, לשים מחר כדור ברשת של איתמר ניצן ולרוץ לכיוונו של קלינגר. בית"ר במובן הזה נהייתה כמו חיפה, שכל מי שעוזב אותו נשבע לנקום במגרש. חוגג ואברמוב, מנעו את זה מסילבסטר.  

לא היה מנוס מלוותר על סילבסטר, כי בכל פעם שהיה נדמה שהוא ישבור את הבצורת היה מסתיים עוד משחק כשהוא לא מוצא את הרשת או מספק החמצה מסמרת שיער. הסיבות לנפילה של הסלובקי העונה הן לרוב באשמתו, אך לא רק. הפגיעה בול של אלי טביב עם ההנחתה שלו בינואר שעבר הפכה את בעלי בית"ר בדימוס למי ששומר על קשר הדוק עם סילבסטר וסביבתו. כזה הוא טביב. הוא אוהב לנכס לעצמו הצלחות מקצועיות. בגלל זה גם כשהוא רחוק אלפי קילומטרים מבית וגן כשהוא שוהה במיאמי, הטלפון הסלולרי שלו עובד שעות נוספות והסביבה של סילבסטר, סוכנו וחבריו, היא ברשימת המועדפים שלו.

השבוע כשטביב שמע שהוא עובר לבני יהודה הוא העביר לו את המסר הזה: "בית"ר טועה כשהיא מוותרת עליך, כי גם כששחקן במשבר אתה מסתכל על כל החבילה וצריך להיות סבלני גם אם משלמים מחיר מקצועי בדרך. אין לך תחליף כשאתה בכושר טוב. עכשיו זה הזמן שלך ללכת לבני יהודה, לשחזר שם את חצי העונה שהיתה לך החל מינואר שעבר בבית"ר ולחזור להיות סחורה חמה בכדורגל הישראלי, אולי גם לחזור לחו"ל למועדון וליגה ברמה גבוהה". 

סילבסטר נפל בבית"ר בגלל אפקט חוסר הביטחון. זה החל לנקר בו ביום שבו גיא לוזון חתם בבית"ר. מהרגע הראשון לוזון סימן את סילבסטר וגם את אריק סאבו כשחקנים שהם אוברייטד, שניים שמפריזים באיכויות שלהם, שאפשר למצוא להם תחליפים טובים בהרבה. לוזון הפך את כל בית וגן כדי לשכנע את משה חוגג ושות' לטרייד שבו סילבסטר יעבור לבאר שבע תמורת בן שהר, סאבו תמורת איינבינדר. הטרייד הראשון לא צלח בגלל התנגדות של שהר לעלות לירושלים. הטרייד השני דווקא הלך מצוין.

בכל מקרה, מאז הסיפור הזה סילבסטר הסתובב בבית וגן כשהוא עם הראש באדמה. "אני ברירת מחדל מבחינת המאמן", אמר למקורביו. "הוא לא רוצה אותי, לא מאמין בי". גם השיחה של לוזון עם סילבסטר, שבה הקרין לו וידאו של כריסטיאנו רונאלדו ששבת מהבקעות ביובנטוס, לא הרשימה את החלוץ. "ברגע שיבוא הגול הראשון זה יהיה כמו גשם", אמר לוזון, כשהוא מתכוון למספר 7 של בית"ר ולמספר 7 של אלופת איטליה באותה נשימה. סילבסטר הודה על העידוד, אבל באותו יום קרא באינטרנט שארון אולנארה בדרך לבית וגן. "אלגרי (מאמן יובנטוס) לא מחפש לרונאלדו תחליפים", אמרו בלעג בסביבתו של הסלובקי.

חלוץ, ויהיה הכי גדול בעולם, חי מביטחון, מליטוף האגו, מהעובדה שהוא לא צריך כל רגע להסתכל לעבר הספסל כי פעולה לא טובה תביא לחילוף שלו. בגלל היחסים עם טביב והאובססיה של הבעלים הקודם להוכיח לעולם שהוא צייד מציאות ברמה של ג'נרל מנג'ר, סילבסטר ידע שהוא באנקר בהרכב גם אם יתהפך העולם, אז הוא נתן תוצרת. מצד שני, אין טאבו בכדורגל, וכשקלינגר ראה שהחלוץ הסלובקי שלו פוגע בקירות לא נותרה לו הרבה ברירה

אלא שההגעה של אולנארה סיימה סופית כל אפשרות להפיק מסילבסטר משהו. כששחקן בחדר ההלבשה יודע שלפני המשחק בסיבוב הראשון באשדוד הבעלים משה חוגג מתחנן לאולנארה שישחק אפילו שהוא לא בכושר משחק, הוא מתנהג בהתאם. כשאותו אולנארה מגיע לכל אימון עם נהג פרטי, מאחר לאסיפות, יורד לחדר ההלבשה אחרי שקלינגר החליף אותו ועונה בתנועות מזלזלות לדברים שחוגג מטיח בו - ובכל זאת הוא פותח מול רעננה (וחוטף אדום(, אז סילבסטר מבין שהוא תקוע לאנשים מסוימים כמו עצם בגרון. ואז, בדרך פלא, בית"ר לא מייצרת מצבים והחמצה מורידה את הביטחון בעוד כמה סנטימטרים, עד שאתה שואל את עצמך: "יכול להיות ששכחתי לעשות את מה שאני הכי טוב בו? שאיבדתי את הקסם?"

קלינגר אינו אשם שסילבסטר קרס, גם לא מועדון הכדורגל של בית"ר. השחקן עצמו אחראי לזה, אבל יש לו ים של נסיבות מקילות. יש גם ראייה מקולקלת של בית"ר מתחת לפנס. לא היה קורה כלום אם במועדון היו נושמים עמוק ומנחיתים חלוץ במקביל להשארתו של סילבסטר. הרי מי שהיה אובססיבי לתת לטל בן חיים צ'אנסים עד שזה נתפס יכול היה לנהוג כך עם סילבסטר. חצי עונה רעה לא גרמה לאף אחד שמבין לחשוב שהוא כבר לא חלוץ מצוין.  

סילבסטר לא ישחק מחר במדי בני יהודה מול בית"ר. הוא היה שמח להוכיח כמה דברים לאנשים בבית וגן אבל ייאלץ להמתין בסבלנות שבוע אחד לפחות. יוסי אבוקסיס עשה מבחינתו את העיסקה הכי טובה במצב הנתון והביא במקומו של ירדן שועה, שלפני כמה חודשים אף אחד לא ידע מיהו, חלוץ מוכח שרק צריך שיחזירו לו את האמונה בעצמו. אל תתפלאו אם בקיץ, אחרי חצי עונה טובה בבני יהודה, בית"ר תשוב לאופציית סילבסטר, או שאולי הוא יגיע למכבי חיפה. שחקנים טובים לא מאבדים את זה, הם פשוט נקלעים לתקופות פחות טובות. בפעם הבאה שבבית"ר יתעקשו לחפש תחליפים עוד לפני שהם מתחילים עונה, שייקחו בחשבון שהם יכולים להפסיד פעמיים, גם לא למצוא אלטרנטיבה וגם להפסיד את מה שיכלו להפיק ממי שנמצא. בשלישי בערב, פורסמה בדף הפייסבוק של מועדון הכדורגל של בית"ר, תמונה עם הכיתוב: "תודה יאקוב".