זדה. צילום: עוז מועלם

בכל מועדון כדורגל בעולם, במיוחד בישראל, רצף של כשלונות מוביל היישר אל ראשו של המאמן. בהפועל קטמון אף אחד אינו מתעלם מהמשבר והקטסטרופה של השבועות האחרונים, אבל אף אחד גם, וזה לא מצג שווא, אינו מעלה בדעתו לשלוח את ליאור זדה הביתה. אורי שרצקי, יוסי ליפקין, בני סיון, אם כבר, עסוקים בלחזק את זדה, בלתמוך בו, בלתת לו גיבוי אמיתי, לא כזה שמפיצים בתקשורת ולמחרת שולחים הודעת פיטורים בווטסאפ. רק דבר אחד יגרום לעזיבה של זדה, והוא המציאות. אם היא תמשיך להיות עגומה ולא יהיה מנוס, או שזדה יקבל הודעת פרידה או שהוא ייזום אותה בעצמו.

אף אחד לא רוצה שזה יקרה: לא זדה, שנמצא בצומת הדרכים המשמעותי ביותר בקריירה שלו והחלום הכי גדול שלו, לא כמאמן אלא עוד כילד, הוא להוביל קבוצה אדומה וירושלמית לליגת העל; לא קטמון, שאנשים בה אומרים, ואפשר להבין אותם, שזדה הוא בשר מבשרו של המועדון ושפרידה ממנו היא אפשרות רק מחוסר ברירה. אין כאן מחנות של כאלה שמצדדים בפיטורים של המאמן וכאלה שתומכים בו. יש כאן קונצנזוס שמולו מתגרות הטבלה והתוצאות האחרונות.

זדה הוא מאמן עם ביקורת עצמית גבוהה, אולי גבוהה מדי. בשישי האחרון הוא לא שקל ללכת הביתה. הוא לא יתחבא ולא יאחז בקרנות המזבח אם במשחק הבא או בזה שלאחריו קטמון תמשיך לא לנצח. השבוע הוא הגיע לשיחת חתך עם הוועד המנהל. הוא נשאל שם איך הוא מתכוון להוציא את העגלה מהבוץ, אילו פתרונות יש לו להציע. זדה הסביר שהוא מנסה הכול, עובד קשה מהבוקר עד הלילה כדי לתת לשחקנים את הכלים המקצועיים ואת הביטחון ולבחור את האנשים הנכונים שיש להם יכולת לעמוד בלחץ כדי להוציא את הקבוצה מהמשבר. "אין פתרונות קסם בשרוול פרט ללעבוד ולעבוד ולעבוד ולשבור את הראש כדי למצוא את הפתרונות הנכונים", הסביר.

זדה שמע השבוע ובשבוע שעבר מיליון עצות מה ואיך הוא צריך לעשות, מזריקת שחקנים ליציע כדי ליצור בלגן שיגרום לאנשים להתעורר ועד כל מיני פעילויות חברתיות שיחזירו את האנרגיות הנכונות לחדר ההלבשה. זדה נמנע משני הפתרונות הפוטנציאליים האלה. בראשון הוא לא משתמש כי צריך סיבה כדי להפוך פתאום לרס"ר, וכשיש לך, כמו בקטמון, חבורת ילדים טובים זה לא הוגן. את הפתרון השני של גיבוש ואחדות מספקים השחקנים בעצמם בעצם זה שקיימו לאחרונה ערב גיבוש, בעצם זה שבאימונים זדה דוחף אותם כל הזמן לשמור על מצב רוח טוב לצד עבודה במגרש. "הפתרון ליציאה מלחץ הוא לא ליצור לחץ נוסף ומיותר", הוא מסביר לחניכים שלו.

למזלה של קטמון בליגה הלאומית יש יותר מדי קבוצות שמתנהגות כאילו הן לא רוצות לעלות ליגה: כפר סבא, שהפסידה השבוע להפועל רמת גן והרסה לעצמה אפשרות לברוח לצמרת; נס ציונה, שהפסידה לבני לוד במקום לשפר עמדות; אשקלון, שעמוסה בבלגן ניהולי והשחקנים שלה קיבלו הודעת שחרור גורפת בגלל מחסור בתקציב; ואפילו נצרת עילית, שבמשחק האחרון רצתה רק לצאת בשלום מהדרבי נגד אח"י במקום לנצל את ההידרדרות של יריבותיה לצמרת ובראשן קטמון.

אמצע הלילה בכפר 

ביום ראשון תצא קטמון לקרב צמרת נגד הפועל כפר סבא, באצטדיון לויטה (19:30). מצד אחד המשחק הכי קשה בליגה, מצד שני ההזדמנות הכי טובה שיש לצאת מהמשבר ולהעביר מסר לליגה שקטמון אומנם יצאה לחופשה קצרה מנצחונות אבל עכשיו היא חוזרת בכל הכוח. יצחק שום, המנהל המקצועי של כפר סבא, אמר לנו השבוע לקראת המשחק: "אלה שתי קבוצות שלא מצויות בכושר האופטימלי שלהן ושתיהן רוצות לנצח. בליגה הזו כל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה. קטמון בירידה, אבל עד התקופה האחרונה היא שיחקה את הכדורגל הכי טוב בליגה. אנחנו רוצים לעלות ליגה ופחות משנה לי מי תצטרף אלינו. נכון לעכשיו כפר סבא וקטמון, למרות המשבר שלהן, הכי ראויות לעלות ליגה, אבל מי כמוני יודע שאין בכדורגל מגיע".

קטמון תחסר במפגש הצמרת עם כפר סבא את אבי מלכה וויליאם אגדה, שייעדרו בגלל כרטיסים צהובים. לפני שבועיים מול הפועל פתח תקוה, ביקש זדה במשך דקות ארוכות מהחלוץ הניגרי שלו שיימנע מעבירות מיותרות שבגללן יפסיד את המשחק מול כפר סבא, אבל ככה זה עם כשרונות בני 19. יש להם כדורגל אבל הם עדיין לא מבושלים מנטלית. אז אגדה הכניס מאוזן אחת, הוציא מהשנייה, קיבל צהוב מיותר וגרם לזדה, פרט למיגרנות שיש לו ממצב הקבוצה, עוד כאב ראש לא צפוי לקראת אחד המשחקים הכי חשובים בקריירה שלו כמאמן, ואולי בלי להגזים, בתולדות מועדון הכדורגל של הפועל קטמון.  

ניתוח לוי  

עם או בלי קשר למשבר המתמשך בקטמון, במועדון האוהדים ממשיכים לעשות הכול כדי להנחית במועדון רכש שובר שוויון, והשם הכי חם הוא כידוע ערן לוי. בקטמון העבירו פנייה מסודרת לבית"ר, כולל פגישה שהתקיימה בין שי אהרון לאלי אוחנה, כדי ללמוד את המספרים של לוי, והעלויות של השחקן, שהן לא זולות, דווקא לא הרתיעו את ההנהלה האדומה. החל מעכשיו ועד סיום העונה לוי אמור לקבל מבית"ר חצי מיליון שקל, שרובם בדמות שכר פיקס וחלקם המזערי עבור הוצאות. על פי המתווה המסתמן, בית"ר תישא בכ־200 אלף שקל משכרו של הקשר וקטמון תשלם לו עוד כשלוש מאות אלף, כסף שיתחלק בין המועדון עצמו לבין אנשי העסקים יוסי ליפקין ובני סיון.

לוי, שבשבועות האחרונים מנהל שיחות רבות עם אנשי קטמון, כבר הצהיר בפניהם שהוא נעול להגיע לקבוצה מהלאומית, שהוא רואה בה קרש קפיצה מחודש לקריירה שלו ושהוא משוכנע שהמודל של מכבי נתניה, שאותה הוביל לליגת הראשונה ומשם לפלייאוף העליון בליגת העל, יכול לעבוד מצוין גם בקטמון. הבעיה הגדולה עם לוי, שאף אחד לא מפקפק בדבריו, היא שהוא יכול לפתע להתפתות להישאר בליגת העל עם הצעות שיש לו מאשדוד, רעננה והפועל חיפה. למרבה ההפתעה, בכל הדיאלוג עם קטמון לוי מסכים כרגע לחוזה עד סוף העונה ואינו דורש התחייבות עד סוף העונה הבאה