גדי קינדה. צילום: עוז מועלם

חבורת ה'למטה', שעימה נמנים אופיר קריאף, שלום אדרי שלומי אזולאי וגדי קינדה, עבדה השבוע שעות נוספות. קינדה ביקש משלושת חבריו שייעצו לו אם לטוס לקנזס סיטי או שמא לדרוש מג'קי בן זקן להישאר בגבולות ישראל בבית"ר, כעדיפות ראשונה, או בבאר שבע, שמחזרת אחריו במרץ. אל תקנאו בשלושת שחקני בית"ר, שהם השכנים של קינדה.

מצד אחד יש כאן נאמנות ברורה למועדון; מצד שני יש כאן חברות אישית עם השחקן. לכן שלושתם נמנעו מלהציג את דעתם. החשש היה להצטייר כמי שדוחפים את קינדה לקבוצה אחרת בארץ, בגידה מוסרית במקום העבודה שלהם, מצד אחד; ועצה שתתברר ככזו שגורמת נזק לשחקן במקרה שידחפו אותו לארצות הברית, מצד שני. בגלל זה הם הציגו חזית אחידה ואמרו לו: "סע בסוף השבוע למשפחה שלך באשדוד. הם ייתנו לך את העצה הטובה ביותר מה לעשות".

על פניו, תמוה שכדורגלן שמחכה כל כך הרבה זמן לכסף גדול ולהזדמנות מעבר לים מעיז בכלל להתלבט. כל אחד ואחת מכם היה שמח לטוס מחר בבוקר לארצות הברית עם שכר של חצי מיליון דולר לעונה ולהשתדרג מקצועית. אבל קינדה, וזה ממש לא לגנותו, הוא עוף שונה במחוזותינו. ילד טוב אשדוד, שאין לא רשיון נהיגה ומתנייד בזכות אופיר קריאף, שמסיע אותו כמעט לכל מקום. בחור צעיר שלא ממש חי חיים עצמאיים, ולמרות שהוא מתגורר לבד, בדירה ששכרה לו בית"ר בשכונת ארנונה, הוא משתמש עדיין בשירותים של חבריו ומשפחתו, כולל משפחת בן זקן שגידלה אותו לסידורים, כביסות, ארוחות שישי וכדומה. לא מדובר כלל בזאב הבודד שבא לכבוש את עיר הבירה. התלות הזו, גרמה לו להיצמד בעונה שעברה לאור אינברום, שכמעט סיבכה אותו בצרות צרורות על גבול מדורי הפלילים. זו, אגב, הסיבה שבבית"ר קיבלו החלטה אסטרטגית לפרק את החבילה הזו ולא לחדש את החוזה עם אינברום.

בכל השבוע האחרון שלושה אנשים לא ישנו טוב בלילה: ג'קי בן זקן שחיכה בכליון עיניים לסגירת עיסקת המכירה מול קנזס סיטי, אלונה ברקת שראתה לנגד עיניה את שחקן הרכש שישנה את הפועל באר שבע, ומשה חוגג שחשש באמת שקינדה יוצג בתוך כמה ימים בטוטו טרנר. רק לפני שבועיים וחצי בן זקן, חוגג וברקת, החברים הכי טובים, ישבו אצל אריה דרעי שר הפנים וביקשו רגולציה שתאפשר להם להפוך לחברות בע"מ. הדיאלוג מול דרעי הרשים את שר הפנים ביכולת שלהם לשתף פעולה ולהפוך לגוף אחד.

חוגג חשש מכמה דברים בו־זמנית. חשש אחד היה מפני שת"פ של בן זקן וברקת שיהפוך אותו לבדיחה, משל השניים משחקים עליו את משחק הילדים 'אחד באמצע'. החשש היותר גדול של בעלי בית"ר היה להצטייר ציבורית כאלי טביב החדש. חוגג וטביב רחוקים זה מזה כרחוק מזרח ממערב. בעל הבית החדש בא לתת, בעל הבית הישן בא רק לקחת. הבוס הנוכחי עובד מהלב, הישן עובד עם מחשבון כיס. ועדיין, בתודעה הציבורית, אם קינדה היה עובר לבאר שבע חוגג היה נתפס כעוד בעל בית שמוכר את נכסיה של בית"ר לכל המרבה במחיר. שנה וחצי הוא הופך עולמות כדי להוכיח שהמועדון שרכש מסוגל להסתכל לבאר שבע ומכבי חיפה בעיניים, עם שאיפה לעתיד ללכת ראש בראש גם עם מכבי תל אביב, וכל זה היה נמחק במחי עיסקה אחת שנרקמת מאחורי גבו.

הטלפון הנייד של חוגג התפוצץ השבוע מהודעות של אוהדים שכתבו לו מילות אזהרה שמאיימות שלא יעיז לתת יד למכירה של קינדה לבאר שבע. לבעלי בית"ר היה נשק מספיק טוב כדי ליירט מעבר של קינדה לבאר שבע שכן זה סעיף ברור בחוזה שלו עם בן זקן. ועדיין, בג'ונגל של הכדורגל הישראלי הכל אפשרי.  

בן זקן שהיה ער לחששות של חוגג, 'ישב' על קינדה כדי שייאות לפחות להתרשם מקרוב מהבית החדש שאליו הוא אמור לעבור.

בחוסר חשק מופגן, קינדה, שלא הגיע לאימון הבוקר של בית"ר ביום ראשון גם בגלל שהוא לא כשיר אבל בעיקר משום שידע שנוכחות שלו בבית וגן תיצור מהומת אלוהים, הסכים לבקשתו של בן זקן לעלות על טיסה לארצות הברית.

בתווך, במסיבת העיתונאים של בית"ר לקראת המשחק מול נתניה, אמר רוני לוי בצורה גלוית לב ראויה לציון: "זה יהיה מאכזב מאוד לאבד את קינדה לקבוצה אחרת בארץ". חוגג לקח את זה קשה, כי מבחינתו המאמן שלו העיר דוב רדום שמנסים לשמור על שקט כדי שלא יתעורר. רק אחרי שבן זקן עדכן את בעל הבית שקינדה הסכים לצאת לקנזס הוציאה בית"ר הודעה רשמית שלפיה "לבית"ר ירושלים יש הזכות להחליט היכן ישחק גדי קינדה בישראל. גדי קינדה לא יעבור לשורותיה של הפועל באר שבע". 

  חייבים להגיד לזכותו של בעל הבית: הוא, בניגוד לטייפ קאסט של בעלי הבית בישראל, לא דורך על אף אחד בדרך למטרה. זה נאיבי, אבל עדיף עשרות מונים על הגישה שלפיה מותר לשחק מלוכלך. דבר אחד הבהיר חוגג מהיום הראשון: "לכל אחד יש מחיר". 3.7 מיליוני יורו עבור שחקן בן 26 או־טו־טו זה סכום עצום. מי שמפקפק בזה, נראה אותו מסרב להצעה כזו.  

גארסיה מקס

"אין קינדה יש גארסיה", צעק השדר עמיחי שפיגלר בשער השני של לוי גארסיה בשידור המשחק מטדי. מציאת התחליפים בתוך חדר ההלבשה של בית"ר, זו כבר שיטה אצל רוני לוי. אין את מיכאל אוחנה?  נהפוך את קינדה לכזה. אין  מוציא לפועל כי הקבוצה בלי חלוצים? גארסיה יצטרך לככב.  כל שיטת המשחק של בית"ר ביום שני נגד נתניה, התבססה על צד שמאל של ההתקפה. גרצ'קין היה אמור להיות זה שדוחף את הכדורים פנימה, גארסיה זה שכל הזמן עם הפנים לשער (ולא כפי שהוא רגיל חותך מהאגף). מרכז ההגנה הפריך של נתניה, שלראשונה העונה עלתה בהרכב הכי חזק שלה, לא היה הסיפור כמו המהירות של החלק הקדמי של בית"ר מול האיטיות של היהלומים. בית"ר ניצחה את המשחק הזה בבליץ וזה היה אחד הנצחונות הכי מרשימים שלה העונה בהתחשב בהרכב הדליל, הפסטיבל סביב קינדה וסימני השאלה האם כדאי, לחשב מסלול מחדש.

אז לא. בית"ר חזק בתמונת המקום השלישי והגרלת רבע גמר הגביע שזימנה את מכבי פ"ת בטדי בתחילת מרץ, מבטיחים לנו עניין עד חודש מאי (ואולי בלי עין הרע גם תואר).   

יש מחליף

40 מיליון שקל. זה הסכום שהוציא משה חוגג מכיסו כדי לתפעל את בית"ר העונה. עיסקת קינדה, אם תצא אל הפועל בסופו של דבר, תזכה אותו בתשעה מיליוני שקלים, וגם את הסכום הזה הוא יראה במהלך הקיץ, מכיוון שעל הצ'ק הזה חותמים ראשי הליגה באמריקה ולא הקבוצה הקולטת עצמה. כעת חוגג צריך להחליט מה הוא עושה עם הכסף הזה: מנחית כאן מחליף ראוי לקינדה ועוד שני שחקנים שיהפכו את בית"ר לקבוצה בריאה וחזקה או מכסה חלק מסוים מההשקעות שלו העונה.

השבוע נודע לנו שבית"ר כבר סגרה את הפרטים עם קשר זר אירופאי, על פי גורמים בבית וגן: "כישרון ענק", שאמור להיכנס למשבצת של קינדה. הוא אמור להגיע לכאן אחרי שיתפרו את כל הסיפור של קינדה וקנזס בתקווה שלא יקבל רגליים קרות. הבעיה היא שרוני לוי רוצה שני שחקנים נוספים לפחות וחוגג עומד על הרגליים האחוריות. במידה רבה, לוי הכניס את עצמו לפלונטר, כי הוא מנצח משחק אחרי משחק למרות שבכל שבוע הוא נאלץ להתמודד עם חוסרים של עוד שחקן ועוד אחד. במשחק האחרון הספסל שלו מנה את שלום אדרי, דוד דגו, אביאל זגורי, אור דוגה, אורי מגבו ותמיר עדי (והשוער נתנאל דלויה). כלומר ללא בלם, חלוץ ומגן ימני. מבחינת חוגג, לוי מוצא פתרונות להכל אז למה להוציא כסף?

זה מקבל משנה תוקף, כשטדי ממשיך להיות ריק שבוע אחרי שבוע. רק כדי לסבר את האוזן, סך ההכנסות של מכבי חיפה ממכירת כרטיסים ומינויים הוא 32 מיליוני שקלים בעונה, של בית"ר רק 13 מיליון. חוגג לא מסתכל על חיפה. הוא רוצה להקדים לפחות את באר שבע והפועל תל אביב שמגיעות לממוצע של 11 אלף איש. עיסקת קינדה זו הזדמנות למזער נזקים.

 בבית"ר עובדים על מיזם, שכולל הוזלה משמעותית של מחירי הכרטיסים ורכישת 'מניית דירקטוריון'. תמורת סכום סמלי ניתן יהיה לרכוש את הזכות להיות חבר דירקטוריון בבית"ר, תוך קבלת החלטות חשובות. המיזם הזה שנמצא כרגע בהקמה, ייצא לאור תוך שבועיים שלושה.

עוד בענייני רכש:  השבוע החל להתאמן בבית"ר, בן  לדרמן, קשר יהודי אמריקאי בן 19, שגדל במחלקת הנוער של ברצלונה ועבר לגנט.  שחקן נוסף שהחל להיבחן הוא שאדראק אסייגבו, הניגרי, שגם אם ירשים צפוי להיות מושאל לקבוצה אחרת.