רוני לוי. צילום: אלעד גרשגורן

בשיחה שקיים יוסי בניון לפני מספר שבועות עם משה חוגג, שבה ביקש המנהל המקצועי להסביר לבוס את הבחירה שלו ושל אלי אוחנה ברוני לוי כמאמן הבא של בית"ר, אמר מספר 15 את הדברים האלה: "התאמנתי אצל המאמנים הטובים בעולם. אני אומר לך שרוני הוא בטופ של הטופ לבל של המאמנים, בדיוק האיש שאנחנו צריכים כדי להחזיר את בית"ר לצמרת". זו מחמאה ענקית, במיוחד כשהיא באה מפיו של בניון, שבעונה האחרונה שלו במכבי חיפה הוא ולוי נקלעו לא פעם לעימותים, כשבשיאם הוזמן בניון למשרדי הונדה וולוו בתל אביב לפגישה עם יעקב שחר, שם הודיע לו הנשיא החיפאי שלוי העמיד אולטימטום: "או שבניון יתחיל להתנהג כמו השחקן הכי יקר והכי חשוב בקבוצה הזו או שיישאר בבית". אבל בניון לא פראייר. כמו בהרבה מקרים אחרים, כששמים את האגו ואת האמוציות בצד, הוא יודע לזהות איכות. אחרי השיחה ההיא אצל שחר הוא הבין שבחיפה משתמשים בו ובלוי כדי לייצר ביניהם פיצוץ והחל מאותו הרגע הם סיכמו בשתיקה על ברית ביניהם. בזמן שאנשים ניסו למלא את בניון על לוי ולהפך, הם היו מספרים אחד לשני על הנשמה הטובה שניסתה לסכסך ביניהם ונטרלו אותו.

גם בניון וגם לוי מסמנים את הטוויסט ביחסים ביניהם כדבר שהוביל את חיפה באותה עונה לזכייה בגביע אחרי 18 שנים שלא קיבלו מידי הנשיא את הפרס השני בחשיבותו בכדורגל הישראלי. לוי, עם הזכייה הזו בגביע, הפך למאמן המעוטר ביותר בתולדות מכבי חיפה, כשהוא משאיר מאחור שמות כמו שלמה שרף, אברהם גרנט, אמציה לבקוביץ' וג'וני הרדי.   

בתוך כל פסטיבל הפרישה שערכו לו, מהמשחק מול אשדוד ועד המשחק מול אתלטיקו מדריד, בניון הקפיד להגיד בשיחות סגורות שהמאמן הישראלי שהכי קרוב בסך חלקיו כאיש מקצוע לפיגורות באירופה הוא לוי. עם הטיקט הזה הוא בא לחוגג כשבמשך שבועות כל מיני נשמות טובות טפטפו לו, לבעל הבית, רעל על לוי. על הקשיחות שלו, הדיסטנס, העיקשות שלו, ועוד כל מיני תכונות שהן מינוסים למי שלא מבין את רזי המקצוע, ולמי שכן מבין אותם הן פלוסים גדולים

בכל תקופת הזמן הזאת, כשלוי היה נשאל על בית"ר בחוג החברים הכי קרוב שלו הוא היה ממלא את פיו מים, מסביר שלבית"ר יש מאמן מכהן, ניר קלינגר שמו, ושהוא לא יכול אתית ומוסרית להידרש לבית"ר כל זמן שיש לה מאמן תחת חוזה. הבדל דק ועבה אם תרצו בינו ליוסי אבוקסיס למשל, שמקפיד להתהדר בנאמנות לברק אברמוב ובני יהודה אבל גם לא שוכח להגיד ש"בית"ר ירושלים קורצת לי. יש גורמים בלה־פמיליה שרוצים אותי בבית"ר". לוי לא ניסה בשום שלב בחודשים האחרונים לעשות לעצמו לובינג למשרת מאמן בית"ר. הוא לא במשחק הזה. במידה מסוימת זה רק הדליק יותר את בניון ואוחנה וגרם להם לרצות אותו. לוי לא מתקשר לעולם לאף אחד. הוא מחכה שיתקשרו אליו. בעולם שבו כל הכדורגל הישראלי בנוי על קומבינות וקשרים וחבר מביא חבר זו תכונה נדירה.

במהלך השבוע הבא, בלי נדר, אמורה בית"ר להציג רשמית את לוי כמאמן לעונת 2020/2019. העובדה שההסכם עם ניר קלינגר יפוג ב־1 ביוני ועד אז בית"ר לא יכולה להודיע על מאמן חדש כדי שלא להיות חשופה לתביעה משפטית מהמאמן היוצא, מעכבת את הרשמיות. לוי, מאמן שאתם יודעים בעצמכם עד כמה הוא חרוץ, כבר יושב מהבוקר עד הלילה על משחקי בית"ר בעונה החולפת, צופה בשחקנים זרים שאמורים להיות הרכש הבא שלו וצופה גם באימונים מצולמים של קבוצות מחו"ל כדי לקבל רעיונות חדשים. "כמו שאני מכיר את רוני המחשב שלו כבר מפוצץ בחומר על בית"ר ובחומר של תוכניות עבודה לעונה הקרובה", אומר מאמן בכיר בליגת העל שמקורב ללוי. "הוא לא משאיר שום דבר ליד המקרה".