אהוד כחילה. אהבה זה כואב | צילום: עוז מועלם

סיום המשחק ביום שלישי בין בית"ר לאתלטיקו מדריד. אהוד כחילה לא יודע את נפשו מאכזבה, אחרי שבנו טל, משותף רק 30 דקות, ובסיום מודיעים השניים, טל ואהוד שהילד עוזב את בית"ר. "היו הרבה דמעות גם שלי וגם של טל ביום שלישי האחרון בטדי" אומר אהוד. "זה הבית שלנו וחשבנו שנקבל את הכבוד הראוי וטל קיבל בקושי חצי שעה בחלון ראווה כזה וכל זה הצטרף לכל ההתנהלות בחודשים האחרונים"

עם סיום המשחק כתבו אהוד וטל כחילה פוסטים שבעצם בישרו על פרידה מבית וגן אחרי עשר שנים. "עשר שנים עברו מאז אותו רגע. טלפון באמצע היום ממנחם נידם, מנהל הקבוצה הבוגרת של בית"ר ירושלים" כתב טל. "עניתי בקול רועד וכל מה שאני זוכר זה 'תגיע מחר בשעה 10:00 לבית וגן לאימון הבוגרים'. תודה לך בית"ר ירושלים על עשור מרגש, תודה לכם אוהדים על אהבה ותמיכה בלתי פוסקת. איך מסכמים עשור? זה נראה מבחוץ עולם ורוד למי שמסתכל מבחוץ אבל האמת היא שחיים של כדורגלן לא פשוטים. שחקן ממשפחת כחילה יישאר על המגרש גם עם תחבושת על הראש או אף שבור. חונכתי להיות בית"רי מלידה".

ומחר? מחר אקום לבוקר חדש ואחפש את המטרה הבאה שלי. מקווה לשוב ללבוש את המדים הצהובים ולפגוש אתכם שוב בטדי בצד הנכון". אהוד כחילה כתב: "יום עצוב מאד עבורי. חשבתי שטל שגדל בבית"ר ועל מורשת המועדון יסיים שם את הקריירה אבל לצערי היום זה הסתיים והילד המדהים הזה ממשיך לתחנה הבאה שלו". 

לנו אמר כחילה השבוע: "כבר כמה חודשים אנחנו שומעים שטל הולך לקבוצה כזו או אחרת בתמורה לשחקן כזה או אחר ושתקנו. עכשיו הגיע הזמן לעשות לזה סוף, כי בבית"ר במקום לבדוק איך מחתימים את טל מחפשים איך לעשות קופה על דמי ההשבחה על טל".   

אז בצמוד לחגיגות בטדי, הדיווחים מהדסה עין כרם על הפציעה של דייגו קוסטה והובלת הילדים שפרצו לכר הדשא למעצר במשטרה, טל כחילה נפרד מבית"ר.

ילד של אבא 

זו היתה שנה קשה עבור טל כחילה. הייבוש על הספסל, החתונה עם בת הזוג אלמוג לוי שבוטלה ברגע האחרון, חוסר הוודאות בחודשים האחרונים לגבי עתידו המקצועי, כשבבית"ר לא מעוניינים בו אבל דורשים דמי השבחה גבוהים שאף קבוצה לא מוכנה לשלם. הטרנד של השנים האחרונות, שהורים לכדורגלנים הופכים לחלק מהסצינה, המצאה שליעקב בוזגלו ובתיה שהר, אימו של בן, יש עליה זכויות יוצרים, הוא כבר חלק מהמציאות. גם אהוד כחילה, בלם העבר של בית"ר ואביו של מספר 6 הנוכחי בבית"ר, מאוד מעורב בקריירה של בנו, והגם שהוא מעולם לא יצר פרובוקציות מהסוג של בוזגלו ושהר, החליט השבוע שהוא מתפוצץ

"התחושות שלנו, של טל ושלי, הן קשות מאוד. כמי שבית"ר זורמת להם בדם, היה למועדון זמן של עונה שלמה להציע לטל חוזה חדש, אבל כל הזמן אני שומע מסרים ופרסומים, כבר יותר מחצי שנה שלא מעוניינים בו. עם כל הצער והכאב, ואף על פי שכבר שנים אנחנו דוחים הצעות בכסף גדול רק כדי להמשיך להיות חלק מבית"ר, שהיא הבית של טל, זה לגיטימי לגמרי להחליט שטל לא מתאים להם. מה שלא לגיטימי זה לדרוש דמי השבחה מופרכים שאף קבוצה לא מוכנה לשלם ולהתייחס לטל כמו אל חפץ שמעבירים מיד ליד.

"לא יכול להיות שבית"ר הציעה כבר חמש עסקאות של טרייד שבמהלכן היא מקבלת שחקן ומעבירה את טל בתמורה בלי לשאול אותנו. מצחיק ועצוב, תבחר אתה, שבקיץ שעבר היו לטל הצעות מפתות מאוד ובית"ר של 250 ו־280 אלף דולר לעונה וזה בזמן שבבית"ר שרר כאוס עוד לפני שמשה חוגג הגיע וכולם רק חיפשו לברוח וטל פשוט לא ראה את עצמו לובש את המדים של קבוצה אחרת".

למה טל, לשיטתך, לא קיבל העונה הזדמנות הוגנת ולמה כל כך דחוף לשחרר אותו?
"
אני חייב לסייג ולומר שאין לי הוכחות, אבל אני שומע רכילויות ושמועות שלכאורה יש שחקן מסוים בבית"ר שמעדיף לשחק אם מישהו אחר לצידו, לא עם טל".

עזוב רמזים, אתה אומר שלכאורה טל בן חיים מעדיף לשחק עם אור זהבי מאשר עם טל כחילה.
"בדיוק כך. ושוב, אלה רכילויות ושמועות שאין להן שום ביסוס אמיתי. מצד שני, אולי טל בן חיים יודע שאם טל כחילה ישחק איתו הוא יאפיל עליו". 

 טל כחילה. "שחקן ממשפחת כחילה יישאר על המגרש גם עם תחבושת על הראש או אף שבור"  | צילום: ראובן שוורץ

אתה שועל ותיק בכדורגל. אתה יודע שאלה החיים. היום אתה פה, מחר את שם.
"
כואב לשמוע שבית"ר מנהלים משא ומתן על החלפת טל, שהם מעדיפים שחקן מבחוץ על מישהו שהוא בית"רי בכל רמ"ח איבריו. אני לא אוהב את הדרך הזאת. לא מכובד שנקרא באתרי האינטרנט שבית"ר מציעה את טל לבני יהודה תמורת שי קונסטנטין ועוד כל מיני טריידים לקבוצות אחרות. אנחנו לא אוהבים את הדרך הזאת. עכשיו כשהסתיים הפסטיבל סביב המשחק מול אתלטיקו מדריד, אנחנו נבקש לשמוע מבית"ר מה בדיוק דמי ההשבחה שהם דורשים ואז ניערך בהתאם". 

זה היה ביתי 

כחילה, האבא וגם הבן, הם קצת אולד פאשן במובן החיובי של המילה. המונחים נשמה, הקרבה ונאמנות הם חלק מהם למרות שהם יותר מתאימים לכדורגל של שנות השבעים והשמונים. אולי בגלל זה, תמונות עם תחבושות על הפרצוף ועל הראש במגרש כדורגל סטייל תמונת כיבוש הכותל מ־1967 תמצאו רק כשהיא מגיע בסט עם הספרה 6 וסמל המנורה. ואולי בכלל התפיסה הזו, של סמל ובית לא תופסים כשאנחנו בשנת 2019, מה שמוסיף לאכזבה של הכחילות, שמסרבים לקבל את הקלות, הציניות והמעברים מקבוצה לקבוצה נכון להיום.

"לצערי, יש אופנה בכדורגל ברוב הקבוצות ששחקן שמגיע מבחוץ,  שווה משום מה, יותר משחקן בית" אומר אהוד כחילה.  "תראה את דן ביטון למשל שבאר שבע העבירה לאשדוד תמורת ניב זריהן כולל סכום כסף עצום, והיום ביטון שווה מיליון יורו ואלונה ברקת מנסה להיפטר מזריהן. ככה זה: שחקן בית מקבל הצעות של 40 אלף דולר או שמחפשים להיפטר ממנו, ושחקן מבחוץ מקבל שכר של 200 אלף דולר ויותר. ואני אומר לך שרק בגלל שבבית"ר לא נתנו לטל את המפתחות הוא לא שחקן נבחרת ישראל היום. אני לא חושב שבניון וחוגג מבינים את החשיבות של שחקן בית".

אני אזכיר לך שטל איבד את מקומו בהרכב לאור זהבי, שחקן בית. זה לא שהעדיפו על פניו איזה שכיר חרב.
"
על הכיפאק. הנושא הוא לא זהבי, שהוא בלם מוכשר וילד טוב. מה שאני שואל זה: אם טל בן חיים ואור זהבי הם הבלמים של בית"ר, אז מה, יישארו שני בלמים בסגל? אם היו רוצים את טל היו מוצאים את הדרך להשאיר אותו. היה להם מספיק זמן. היום הם כבר מחכים לקבוצה מבחוץ שתשלם את דמי ההשבחה".

מה אתם מתכוונים לעשות?
"
עד היום לא התערבתי. השארתי את הכול לטיפולם של הסוכנים של טל (האחים קצב; ש"א). בימים הקרובים אשב עם בית"ר ואסביר להם שאלה הן האפשרויות: דמי השבחה סבירים והגיוניים ואז טל יעבור לקבוצה ישראלית (בבלם מעוניינות מכבי נתניה, בני יהודה, הפועל תל אביב והפועל חיפה; ש"א), או שבבית"ר יפציצו מחיר ואז טל ישחק מעבר לים (במקרה של מעבר לחו"ל בבית"ר לא זכאים לדמי השבחה; ש"א). יש כבר הצעות משווייץ, קפריסין, אוסטריה, פורטוגל והליגה בארצות הברית. הרזומה של טל מדבר בעד עצמו והוא מבוקש, וברור שאם לא תהיה הצעה אטרקטיבית בארץ זה יהיה חו"ל". 

זאת אומרת שהסיפור עם בית"ר נגמר.
"
לצערי ככה זה נראה. לפני חודשיים טל יחד עם בן חיים פתח בהרכב נגד בני יהודה בניצחון של בית"ר 0:2 והיה מצוין. שבוע אחרי זה הוא לא פתח בהרכב אז שלא יספרו לי סיפורים על מקצועי ולא מקצועי. שום החלטה לגבי טל לא היתה מקצועית. החליטו לתת את המפתחות לטל בן חיים, שהוא אומנם אחד מגדולי הבלמים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, אבל הוא הגיע אחרי שנתיים בלי כדורגל ובגיל לא צעיר בלשון המעטה. אלה הן הבחירות של בית"ר ואנחנו תמיד נאהב את המועדון ונכבד את האנשים שם, אבל אי אפשר לפגוע ככה בילד".