אדוה כהן. צילום: יאיר שגיא

כששואלים את אדווה כהן מה הכיף הגדול בריצת 3,000 מטר מכשולים הוא צוחקת. "אני מאוד אוהבת אתגרים ואוהבת שקשה, והריצה הזאת, עם המכשולים, זה לא דבר רגיל". 

וכשכהן מדברת על אתגרים כדאי מאוד להקשיב לה. אחרי הכל הירושלמית הזאת, בת 23 בלבד, מדורגת 17 בעולם, השיגה את הקריטריון לאליפות העולם הקרובה בדוחא, ומקווה מאוד שכולנו נחזיק לה אצבעות גם באולימפיאדת טוקיו בקיץ הבא.

כהן גדלה בגבעון החדשה ולמדה באורט רמות. "אני מאוד אוהבת את ירושלים", היא אומרת, "מתחברת לשקט כאן, לאפשרות להתרכז, למזג האוויר המיוחד". אל עולם הריצה היא הגיעה די במקרה, כשבסיומה של תחרות מרוצי שדה שאליה יצאה עם בית הספר (וסיימה ראשונה), המורה שלה לחינוך גופני אמרה לה שלא כדאי לה לוותר על הריצה. "התחלתי להתאמן ומצאתי את רומן פרדמן, שמאמן אותי עד היום".

פרדמן ומאמנת הכושר והיועצת איילת סרוסי בנו את כהן והביאו אותה לאליפות אירופה ב־2017 וכעת לאליפות העולם. בשנתיים האחרונות כהן לומדת בקולג' בארה"ב במלגת אתלטיקה מלאה ומתחרה במסגרת ליגות הקולג'ים. "ארה"ב פתחה אותי לעולם גדול יותר ולתחרויות ברמה יותר גבוהה", היא מספרת. "יש שם תמיכה מסביב שאין בארץ. יש לי מאמנים שם, אבל אני בקשר יומיומי עם המאמן שלי בטלפון". 

לסיום, למה דווקא 3,000 מכשולים?
"
כקדטית רצתי 1,500 ו־3,000 מטר, אבל כשסיימתי את גיל הנוער עברתי לריצות 1,500 ו־5,000. באתי לרומן ואמרתי לו שאני רוצה גם לרוץ 3,000 מטר, ואחרי מסע שכנועים הוא הסכים שאנסה 3,000 מטר מכשולים".