שחקני בית"ר על המגרש. צילום: אלכס קולומויסקי

איציק ג'אנו: "מה זו השכונה הזו?"

"אם טל בן חיים הוא הבלם של בית"ר ירושלים אז גם אני יכול היום לחדש את כרטיס השחקן ולעלות בהרכב. אז מה אם אני בגיל שישים ומשהו? תאמין לי שעם הדם הבית"רי שזורם לי בגוף אני נראה יותר טוב מחבורת הפנסיונרים המפונקים שיש היום בבית וגן ומרשה לעצמה לקבל חמישייה משחקנים שאף אחד לא יזהה ברחוב, כמו ירדן שועה, עם כל הכבוד לו.

"מה זו השכונה הזו? במגרשי האספלט בשכונה בקט רגל לא מקבלים גולים כאלה, ועוד יצאנו בזול. בכדורגל המקצועני רק בדקת דומייה אפשר לקבל גולים כאלה כשהגנה שלמה שרה את ההמנון כשהיריב עם הפנים לשער. הביאו שחקנים שיש להם רזומה בנבחרת ישראל ולא הייתי נותן להם לשחק בנבחרת של תזמורת המשטרה.

איציק ג'אנו. צילום: שלומי כהן

"בית"ר מקבלת גולים בכמויות שקבוצה רצינית מקבלת במהלך עונה שלמה. כואב הלב לראות את האומללות של בית"ר. זה לא ההפסדים, זו הצורה. נהיינו קבוצה של כוסיות. סליחה על הביטוי, אבל אין גברים בקבוצה הזו. חוגג צריך לשלוח אנשים ליציע ובינואר הביתה. זה לא מתנ"ס ולא חוג של גיל הזהב פה. שישלח את כל מי שנראה ככה למחלקת הגריאטרית בביטוח הלאומי ויעלה ארבעה שחקני נוער.

"אם מביאים לפה שחקנים שיש להם רק רקורד והמקום שלהם הוא בקטמון, בנורדיה ובבני לוד, אז למה שלא יביאו גם כמה שחקנים מקבוצת הוותיקים של בית"ר? אנשים פה באו לעשות עלינו סיבוב רגע לפני שהם תולים את הנעליים ומישהו חייב להפסיק את הביזיון הזה. בונים את הקבוצה הכי חשובה בכדורגל הישראלי לרוחב כמו מעבדת ניסויים עם שמות מפוצצים שצריכים וייז כדי להגיע לבית וגן ואנחנו אוכלים את הלב. במוצאי שבת היו צריכים להחזיר את הכסף לעשרת אלפים איש ולבקש סליחה אבל במקום זה מעלים תמונות לאינסטגרם. זה מה שנהיה מבית"ר ירושלים".

אודי רובוביץ': "בית"ר נראית כמו תוכניות הריאליטי"

"מישהו אמר פעם שכשיהודים צוחקים סימן שהם מיואשים לגמרי וכל זמן שהם בוכים עוד אפשר לתקן. ראיתי מחצית של המשחק בשבת ובפעם הראשונה בחיי כיביתי את הטלוויזיה כי לא רציתי לראות עוד. הביאו לפה שחקנים שלא יכולים לרוץ ולא משחקים עם הפנים קדימה והתקפי. צריך לתת לשחקנים להתבשל במיץ של עצמם. הקבוצה הזו מקולקלת ואין שחקן אחד שנמצא בכושר. כולם בפגרה. אין מאמן, וגם זה שהיה לא הבין מה הוא עושה.

אודי רובוביץ'

"בית"ר נראית כמו תוכניות הריאליטי, הופכים כל אחד למשיח וזה מתברר כבועת אוויר. קבוצה זה לא שמות וזה לא רקורד וזה לא תדמיות. קבוצה זה חבורה של אנשים שבאה לעבוד ביחד. בנו פה מגדל בבל. שמיכת טלאים לא תחמם אותך. היא תיקרע מכל משב רוח קל. זה הסיפור שלנו".

פרופ' אבי ריבקינד: "להביא את קלינגר זו טעות ענקית"

"המאמן הוא לא מאמן, השוער הוא לא שוער, הבלמים הולכים במקום לרוץ ובעל הבית בנה לנו מושב זקנים עם בוזגלו שלא שיחק שנתיים, בן חיים שכבר צריך לצאת לפנסיה וזרים שהם הרבה יותר זרים למקצוע מאשר שחקני חיזוק. יש כאן קבוצה של אנשים שבעים עם אגו מנופח שאי אפשר לדבר איתם בכלל ורוצים שיהיה פה כדורגל? במקום קבוצת כדורגל בו פה אלבום של סופר גול. ראיתי את המשחק בשבת עם איציק קלה ושנינו שמנו את הידיים על הראש מהבושה. העונה הזו מתה ובעל הבית צריך לשקם את ההריסות של המועדון. הדבר הראשון שצריך לעשות זה לשלוח הביתה ארבעה־חמישה שחקנים שהם שכירי חרב ולשים במקומם נוער.

אבי ריבקינד. צילום: שלומי כהן

"בעל הבית לא מבין גדול בכדורגל ולהביא את קלינגר זו טעות ענקית. כזה מאמן אתה מביא, שברח מהספינה בגלל שיש ספינה אחרת? מה קלינגר עשה? לקח גביע בזכותו האדיבה של אלי טביב שהחריב את בית"ר? ברפואה צריך אבחנה ואז טיפול. פה אין אבחנה כי כולם טומנים את הראש בחול כמו בת יענה. עם כל הכבוד לבעל המאה, הוא חייב להפסיק להיות בעל הדעה כי ראינו מה יוצא מזה".

אנדי רם: "האוהדים באים להצגה ורואים סיוט"

"משהו מקולקל בבית"ר. אני הכי אופטימי בעולם אבל מבואס ומיואש לגמרי מאיך שזה נראה. הבסיס זה לשרוף את הדשא, בכלל לא לחשוב במונחים של ניצחון והפסד, כי גם אם היינו לוקחים חמישה אנשים מהרחוב הם לא מקבלים חמישייה בטדי מבני יהודה. אחד הדברים שאני עושה כמנטור זה לנטרל את הלחץ מניצחון והפסד. זה לא הסיפור במצב שהקבוצה נמצאת בו. צריך רק להסתכל מה צריך לעשות כדי להצליח. לרוץ יותר, לתת יותר, להיות מחויב. שחקנים מקצוענים מקבלים כסף כדי לספק תוצרת ואין להם תירוצים. אמרו שהבעיה היא במאמן אבל כנראה זה לא הסיפור.

אנדי רם. צילום: עוז מועלם

"התפקיד של הקהל זה לעודד, ליהנות ולהתאכזב. אנשים באים להצגה ורואים סיוט. כמו ללכת לתיאטרון ולקלוט שהשחקנים לא יודעים את הטקסט. הכול מבובלבל בבית"ר, כאוס טוטאלי, אף אחד לא יודע מה הוא עושה. האוהדים קולטים שאנשים יורדים מהמגרש בלי שהם נתנו 100 אחוז ואת כל מה שיש להם. חייב להיות פה שינוי, וזה קודם כל בראש. להפסיק להאמין שיהיה בסדר כי הם משחקים בבית"ר ירושלים אלא ברגע שהם יתחילו להזיז את התחת. צריך להתחיל לגרד בכפית את הנקודה הראשונה, ואז את הניצחון, ואז לצבור משחקים. אין קסמים. עוד לא נולד הספורטאי שאחרי תקופה שחורה התחיל לתת הצגות. צריך לחפור ממשחק למשחק".

האוהד נומה: "השחקנים יורקים עלינו ועל בעל הבית שלהם"

"אני אוהד בית"ר 60 שנה ובשבת יצאתי מהמשחק במחצית מהבושה. מה זה? השחקנים האלה יורקים עלינו ועל בעל הבית שלהם שמשלם להם ים של כסף כל חודש. נהייתה פה קייטנה. כל אחד בא עם האוטו החדש ועם הפוזה שלו ועושה מאיתנו קרקס. כל הליגה על הגב שלנו והם מסתלבטים שהם הצליחו לעשות על בעל הבית סיבוב רגע לפני סיום הקריירה. לאן הגענו? אוהדים של קטמון צוחקים עליי שבשנה הבאה לא יהיה דרבי כי הם יעלו ואנחנו נרד. אני עם כאבים בחזה.

נומה. צילום: שלומי כהן

"ביום שני אנחנו בסמי עופר ואם גם שם ניראה ככה נראה לי שאני אגמור את הלילה ברמב"ם. אני לא מפסיק לבכות. אבל עם מי תדבר? אם חוגג גבר, ונראה לי שהוא גבר, שייתן הוראה שחצי קבוצה עולה ליציע. שיעלו ילדים במקומם. עין תחת עין".