הקמתה של הפועל קטמון בקיץ 2007 החלה גל חדש בספורט הישראלי. אוהדים שמאסו בהתנהלות הכוחנית או הנפסדת, לראייתם, של בעלי השררה כלפי קבוצתם האהובה, לא הסתפקו בהשמעת טרוניות בקרב חבריהם והחליטו לאתגר את הסדר הישן. שבע שנים חלפו מאז יצא פרויקט קטמון לדרך ונדמה כי טרנד קבוצות האוהדים רק הולך ומתחזק. הפועל אוסישקין (שהפכה להפועל תל אביב) פותחת את העונה השלישית בליגת העל בכדורסל, מכבי קביליו יפו מחיה מחדש את האגדה הבולגרית, והקיץ הקימו אוהדי הפועל חיפה שאינם מרוצים מהבעלים יואב כץ את הפועל 'רובי שפירא'.

על מה התלוננו אוהדי הצהובים?
מה אמר יו"ר בני לוד על בית"ר?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ביום שישי הבא (13.30, גבעת רם) תארח העיר ירושלים פעם נוספת משחק בכורה של קבוצת אוהדים, הפעם מהצד הצהוב של המפה הספורטיבית, כש'בית"ר נורדיה ירושלים' תרשום את המשחק הרשמי הראשון שלה, בבית מול מכבי קרית עקרון."קבוצת כדורגל שייכת קודם כל לאוהדים ורק אחר כך לבעלים", מנסה משה בן־ארוש, המנהל המקצועי של נורדיה ושחקן העבר של בית"ר ירושלים, להגדיר במשפט אחד את ההבדל בין נורדיה לבית"ר של טביב.

"האסימון שמשהו דפוק נפל לי בתחילת העונה שעברה. הייתי אז יו"ר מחלקת הנוער ותלינו דגלים ענקיים של בית"ר בהפנינג של המחלקה. הקהל שבא לאימון הבוגרים פרץ למגרש והגיע גם לאזור של הנוער. הם התפרעו ותלשו כל מה שנקרה בדרכם. פניתי לאחד המתפרעים, ילד בן 14, ושאלתי אותו למה הוא תולש סמלים של בית"ר. הוא אמר לי, 'תשתוק, למה נוריד גם אותך'. אמרתי לעצמי שאם ככה מדברים לשחקני עבר ואנשי צוות בהווה, ואם הפנינג יפה הופך לזירת קרב, נחצה פה קו אדום. הבנתי שמשהו פה צריך להתחיל מחדש".

בגין, ז'בוטינסקי, לה פמיליה
האירוע שעליו מדבר בן־ארוש היה רק קדימון לאירוע מכונן אחר שהוליד את בית"ר נורדיה. ב־1 ביולי 2013 ערכה בית"ר ירושלים את אימון הבכורה שלה לקראת עונת 2013/2014. האירוע החגיגי הפך בתוך כמה דקות למפגן בהמי של קומץ פעיל במיוחד של אוהדי בית"ר, מתודלקי שנאה כלפי שוערה דאז, אריאל הרוש. האוהדים ניפצו את חלונות מתחם האימונים בבית גן, וחלקם גם השליכו אבנים תוך קריאות "בוגד" כלפי הרוש. האשמה החמורה שבגינה הרוש, שחקן הבית של המועדון, היה יכול להיות קורבן ללינץ' אלמלא השוטרים במקום, היתה תמיכתו בצמד השחקנים הצ'צ'נים־מוסלמים של בית"ר שנה קודם לכן - זאור סדאייב וג'יבריל קדאייב.בבית"ר הסתפקו בגינוי רפה, שהוביל לסולחה עם האוהדים הפורעים, וכבר באותו ערב פתח אוהד בית"ר, חייל בשירות חובה, דף פייסבוק תחת השם 'בית"ר ימק"א', שבו הביע זעזוע מהמצב שאליו הידרדרה הקבוצה וקרא להקים מחדש את המועדון.

"האירוע של הרוש והקמת דף הפייסבוק היו הקש ששבר את גב הגמל עבורנו", מסביר ד"ר איציק אלפסי, יו"ר נורדיה וחבר בגרעין המייסד של המועדון. "אני אוהד בית"ר מזה 30 שנה והייתי יושב שנים ביציע המזרחי. גם אם לא חטפתי מכות היתה אווירה מאיימת כלפי כל מי שהעיר נגד קריאות גזעניות או קללות נוראיות ביציע. נמאס לי להיות אוהד של קבוצה שמזוהה עם אלימות וגזענות, שאוהדים שלה זורקים אבנים על שחקנים ושאנשים נורמטיבים כבר לא יכולים להיות חלק ממנה. אי אפשר לחיות יותר בהכחשה, כפי שאנחנו חיינו, שהכל בסדר, ולומר לעצמנו שזה רק קומץ. אנחנו רוצים שאנשים יהיו גאים לומר, 'אנחנו אוהדי בית"ר'".

אלפסי וחבריו, אוהדי בית"ר ותיקים, החליטו שלא להסתפק בשיחות סלון וחלום הקמת הקבוצה האלטרנטיבית קרם עור וגידים. הם החליטו להחליף את השם המסחרי 'ימק"א' ב'נורדיה' ההיסטורית. החיבור בין השם נורדיה לבית"ר נולד ב־1947 כשהבריטים אסרו על השימוש בשם 'בית"ר' כצעד ענישה על השתתפותם של רבים משחקני בית"ר תל אביב וירושלים בפעולות מלחמתיות נגד השלטון הבריטי. ראשי בית"ר תל אביב שינו בתגובה את שמם ל'נורדיה', על שם המנהיג הציוני ואיש יהדות השרירים מקס נורדאו, וההחלטה היתה תקפה גם לגבי בית"ר ירושלים, ששיחקה אז בליגה השנייה. השם בית"ר ירד זמנית למחתרת, עד לשחרור הארץ בתום מלחמת העצמאות. "בית"ר ירושלים נולדה מתוך תנועת הימין בית"ר (בית תרומפלדור) שהיתה לאומית וליברלית גם יחד", אומר אלפסי. "הניסיון לקשור בין הימין האידיאולוגי שעליו מבוססת בית"ר, זה של בגין וז'בוטינסקי, לחברי לה פמיליה הוא בבחינת ייהרג ובל יעבור".

אוהדי בית"ר יגידו שאתם קבוצה של שמאלנים.
"אנחנו מדברים על ערכים לאומיים וציוניים וגאים בזה. ערכנו את מסיבת העיתונאים על הכרזת הקבוצה (שבמהלכה הוקראה גם ברכה מנשיא המדינה כיום ויו"ר בית"ר לשעבר, רובי ריבלין; ג"צ) במרכז בגין, וגם חידשנו את הקשר עם תנועת בית"ר העולמית, שהתנתקה מבית"ר ירושלים. מובן