קראז. "לא רצתי כדי לעשות תוצאה חזקה". צילום: פרטי

קצת יותר משעה וחצי לאחר הזינוק למקצה חצי המרתון ביום שישי לפני כ-10 ימים, חלף על פני קו הסיום בקלילות בחור רזה, לבוש בחולצה ומכנסיים שחורים, עם ציצית מבצבצת, זקן ומשקפי שמש. "לא רצתי כדי לעשות תוצאה חזקה", הוא אמר בסיום חצי בהתנצלות, "כי אני מתאמן לחצי איירון-מן בקנדה ביוני".

הכירו את מנדל קראז, חב"דניק שהגיע לירושלים לפני כמה חודשים ומאז משלב בין לימודים בישיבה לריצה, שחייה ורכיבה על אופניים. וכשהוא אומר שהוא לא רק כדי לעשות תוצאה חזקה, אך בכל זאת מסיים במקום ה-31 הכללי, אפשר להבין שמדובר בספורטאי יוצא דופן.

בטריאתלון. צילום: פרטי

אלא שלא רק הצניעות עושה את סיפורו של קראז (20) למשהו מיוחד. גם העובדה שהוא החל להתאמן בצורה רצינית לפני שנה וחודשיים בלבד הופכת אותו ליוצא דופן במיוחד. "התחלתי לרוץ בגיל 19, עוד כשהייתי בקנדה", הוא מספר. "רצתי 3 פעמים בשבוע למרחקי של 5 קילומטרים ומשם התקדמתי. עשיתי את זה בעיקר כי רציתי להגיע לישיבה ערני. זה נתן לי התחלה טובה ליום וזה גרם לי להרגיש טוב".

קראז. צילום: פרטי

ההתקדמות של קראז היתה מטאורית. "אחרי חודשיים בערך התחלתי גם לרכוב על אופניים ולשחות", הוא משחזר. "אני מאוד תחרותי, אז התחלתי להתחרות בתחרויות. הבנתי מהר מאוד שהתוצאות הן טובות. חצי שנה אחרי שהתחלתי להתאמן כבר עשיתי חצי מרתון בקנדה בתוצאה של שעה ו-28 דקות. פתאום הבנתי שאני בעצם ספורטאי".

קראז הגביר את הקצב באימונים וחודשיים מאוחר יותר כבר השלים חצי איירון-מן בארה"ב. "עשיתי שם טעות", הוא נזכר עם חיוך. "בריצה לבשתי את נעלי הרכיבה שלי. היא היתה בשטח והייתי צריך לרוץ לאט כדי לא להיפצע. אבל עשיתי את זה בחמש שעות, אז בסוף הייתי מרוצה".

קראז. צילום: פרטי

בשלב הזה החליט קראז להגיע לשנה לירושלים, כדי ללמוד בישיבה ולקבל תעודת רבנות. גם כאן הוא לא הזניח את התחביב החדש וחיפש קבוצה להתאמן איתה. הוא הקליד בגוגל 'טריאתלון ירושלים' ומצא את הקבוצה שעונה לשם הזה בדיוק. "מצאתי שם אנשים מדהימים", הוא מספר. "התחלתי להתאמן איתם והיה כיף גדול, אבל בשלב מסוים הפסקתי כי הם מתאמנים גם בשבתות ואני לא".

מאז הוא ממשיך להתאמן בכל יום חול. "אני קם בחמש וחצי ומתאמן לפני התפילות", הוא מספר. "אם אני יכול אני מכניס עוד אימון בצהריים – ואם לא אז בערב. להתאמן בירושלים זה כיף כי זה המקום הכי טוב. יש פה את הכל – זו עיר יהודית, אתה עובר בעיר העתיקה, דרך ההיסטוריה ודרך ההרים היפים".

קראז. היעד: חצי איירון מן בקנדה. צילום: פרטי

במקביל לאימונים, הוא גם משלב לא מעט תחרויות מקומיות. "עשיתי את חצי ישראמן והגעתי שלישי בקטגוריה שלי", הוא מספר. "בשבוע שעבר רצתי חצי מרתון בירושלים ובאפריל אעשה את הגראן פונדו – תחרות האופניים הגדולה שתגיע לעיר".

ומה היעד הבא?
"חצי איירון מן בקנדה, שזה ליד הבית שלי ואני רוצה לסיים שם במקום טוב. אבל המטרה המרכזית זה חצי איירון מן ואז מרתון מלא בניו יורק. וכן, גם איירון מן מלא עד הקיץ הבא".