אורי אלון . צילום: אלכס קולומויסקי

חמש שנים מאז שרכש את המועדון, אורי אלון מחוץ להפועל. לפני כחודשיים, כשצצו הדיווחים על עזיבה אפשרית של אלון, הבעלים הכחיש נמרצות וטען בשיחות סגורות כי הוא אינו הולך לשום מקום. מנגד, גורמים במועדון הביעו סקפטיות בנוגע להכחשות והודו כי הם כבר מתכוננים ליום שאחרי אלון. כעת אנחנו יודעים כי כבר באמצע העונה, שזה עתה הסתיימה, סיכם אלון עם שאר הקברניטים כי זו העונה האחרונה שלו במועדון, ללא קשר להישגיה של הקבוצה בליגה או בגביע.

"זכיתי להגשים חלום ולראות את הקבוצה שאני אוהד מילדותי זוכה פעמיים באליפות המדינה ומצליחה בעקביות תוך שהיא מגיעה בכל שנה לפיינל־פור", מסר אלון בהודעה רשמית. לדברי הבעלים לשעבר, שהשקיע בהפועל עשרות מיליוני שקלים מכיסו, "ראיתי צמיחה עצומה בקהל האוהדים, שבחמש השנים האלה התבסס כאחד הקהלים הדומיננטיים באירופה, ויחד שברנו הגמוניה של 50 שנה בארץ".

אלון הסביר את עזיבתו את הפועל בהצלחות הרבות שקוצרת חברת 'קומפאס', שהוא הקים וכיום הוא עומד בראשה. "בחודשים האחרונים רוב פעילותי הוקדשה לקומפאס, ובצורה הדרגתית הצטמצם היקף הפעילות שלי בקבוצת הכדורסל", הודה הבעלים, שנעדר משלב הפלייאוף ומההפסד לחולון בחצי גמר הפיינל־פור השבוע. אם הפועל היתה מעפילה לגמר הוא היה צפוי להיות בהיכל ביום חמישי.

בקרוב צפוי אלון להודיע רשמית על הפיכתו לבעלים של קבוצת הפאר בוסטון סלטיקס מהאן־בי־איי. כידוע, אלון אוהד את בוסטון, אך פרט לקשר הרגשי לקבוצה, שליטה על קבוצת אן־בי־איי גם תעלה את קרנו כאיש עסקים בעיני עמיתיו בארצות הברית.

אלון לא ציין בהודעתו את סוגיית היורוליג, אך בהפועל מודים כי אם דרכם של האדומים למפעל היוקרתי היתה סלולה ייתכן מאוד שאלון היה נשאר בארנה. בהפועל מחזיקים בטן מלאה על מכבי תל אביב, שלטענתם סיכלה את הגעתם ליורוליג. במפגש שנערך ביום שלישי האחרון סירב גיא הראל להתייחס לסוגיה, אך מנגד גם לא שלל את האפשרות כי הצהובים הכשילו את המהלך. "לא מתעסק בספקולציות", אמר המנכ"ל. "היינו תמימים לחשוב שאליפויות, מתקן מפואר וקהל גדול ואיכותי יספיקו לנו כדי להיות ביורוליג – אבל התבדינו", הוסיף חומסקי.

יותם הלפרין. צילום: אוהד צויגנברג

כל מי שניסה לנתח את העזיבה של אלון לא שם את האצבע על עוד סיבה שיש מי שבטוח שהיא הסיבה העיקרית: אלון מיצה את השעשוע בצעצוע ששמו הפועל ירושלים אז הוא החליט לוותר עליו. בסופו של יום, הביקורות במסדרונות הארנה על כך שהבוס הגדול מעלה לאינסטגרם תמונות של יאכטה או של אופנוע ים משוכלל ומתחת להן מתייחס לסוגיות שקשורות להפועל ירושלים מספרות את כל הסיפור. כמו יאכטה, אופנוע ים או משחק סוני פלייסטיישן של ילד, מגיע הרגע שנגמר הריגוש.

"בהתחלה אתה בטוח שעם המשחק שזה עתה רכשת תעשה כך או אחרת, ואז פתאום אתה מגלה שלא רק שקטגוריות מסוימות במשחק חסומות בפניך, אלא שאתה גם משלם על זה המון כסף", אומר גורם בהפועל. אלון עשה הון מטורף מעולם האקזיטים. זו תרבות של נגעת, עשית את המכה ויצאת. אלון הוא לא שמעון מזרחי או יענקל'ה שחר, אפילו לא אברהם לוי של בית"ר, עם כל הכבוד למה שעשה עבור ולמען הפועל, ובלי לחשוד בכך שהוא אינו אוהד הקבוצה, כל השמות האלה, שחר ומזרחי ולוי, לא יכולים לדמיין את חייהם בלי קבוצת הספורט שהם אוהדים. אלון כן. כי הפועל זה לא משהו שנמצא בראש סדר העדיפויות שלו, לא משהו שהוא רוצה להוריש לילדיו ולנכדיו. זה בילוי בלונה פארק. עשינו את כל המתקנים שיכולנו, לאחרים כמו היורוליג אי אפשר להיכנס אז נחתוך.

חומסקי את הראל

מיום שלישי הפך אייל חומסקי ל'פוסק האחרון' בהפועל, לפי הגדרתו של גיא הראל. "יש לי רק מילות הערצה לאורי. הייתי תולה בארנה דגל עם השם שלו לאות כבוד", אמר חומסקי. אחזקותיו של אלון בהפועל הועברו לאנשי צללים, "יהודים טובים מארצות הברית", כפי שתיאר אותם חומסקי. במקביל חומסקי, שלום מנורה, אמארה סטודמאייר והווארד וייטשנר ימשיכו לשמש שותפים בקבוצה.

תקציב המועדון, שעמד על 11 מיליון דולר בעונה החולפת, יקטן בשיעור של 15-10 אחוזים. "עדיין יהיה לנו הסגל השני בגודלו בליגה – בפער גדול מאוד מיתר הקבוצות", אמר חומסקי. "ירושלים היום זו קבוצה שיכולה להתקיים אך ורק מההכנסות שלה. אני משוכנע שבתוך שנים ספורות נוכל למלא את הארנה כולה במנויים. לכן אנחנו גם לא מעוניינים כרגע במשקיעים חדשים, למרות פניות שהיו אלינו מאז שאלון הודיע על עזיבה".

אם בחמש השנים האחרונות ההחלטות במועדון התקבלו במשולש אלון־חומסקי־הראל בשיתוף המאמן, מעכשיו מדובר בגוף דו־ראשי של חומסקי והראל, כשסמכויותיו המקצועיות של האחרון יורחבו. נכון לעכשיו אין כוונה לגייס מנהל מקצועי.

אוהדי הפועל ירושלים. צילום: אורן אהרוני

לצד המחמאות שהורעפו על הראל, חומסקי ידע גם להודות כי נעשו העונה טעויות מקצועיות רבות: "אנחנו נכנסים לעידן של צניעות", הבהיר. "אנחנו צריכים לבדוק מה לא עשינו בסדר. היינו עם יד קלה על ההדק מבחינת תחלופת שחקנים. נלמד, נפנים וניכנס לעידן חדש שבו אני מקווה שנעשה פחות טעויות".

הראל הודה גם הוא בטעויות שנעשו השנה. לדבריו, הירידה הקלה בתקציב הקבוצה תיאלץ את מקבלי ההחלטות להחתים "שחקנים פחות מוכחים" מאלו שהגיעו בשנים האחרונות לארנה. הראל מציין כי בעוד אלון היה מוכן 'ללכת מהר', כלומר לקחת סיכונים עם השחקנים, מתוך הנחה שאם ההימור לא יצליח הבעלים יוכל לכסות את הבור התקציבי – "הפעם נצטרך להיות מחושבים יותר כי לא יהיה מי שישקיע בתיקונים". עם זאת, לנוכח הרמה הבלתי מספקת של חלק נכבד מהשחקנים שעברו העונה בהפועל, לא בטוח שמדובר בבשורה רעה עבור אוהדי הקבוצה.

אחד השמות המסקרנים ביותר שעלו במפגש עם הראל וחומסקי היה כמובן זה של אמארה סטודמאייר. "יש הפתעות בקנה", הצהיר חומסקי בנוגע לסגל השחקנים בעונה הקרובה, והראל הודה כי סטודמאייר נמצא בקשר יומיומי עם הקבוצה. "אמארה הביע רצון לשחק אצלנו. זה ידוע. נראה בימים הקרובים מה יהיה עם זה".

חומסקי הודה לאלון וגם הראל שמר על כבודו, אבל נראה שאף אחד מהם לא הזיל דמעה נוכח העזיבה שלו. ראשית כי הקרקע היתה בשלה לכך כבר מספר חודשים. שנית, כי מערכת היחסים גם של חומסקי אבל בעיקר של הראל עם אלון לא היתה סוגה בשושנים בלשון המעטה. בארנה היה מי שסיפר על נתק בין המנכ"ל לאלון, על ריחוק ועל חוסר הסכמה גורף בהמון נושאים. התחושה הכללית בארנה היתה שאלון מתייחס להפועל כמו אל 'ואן מן שואו'.

זה הגיוני כי אלון שם את הכסף, אבל קשה מאוד לשבת בניו יורק או בבוסטון או בכל פינה אחרת על הגלובוס תוך כדי מינוף העסקים שלו וטלפונית לתת הוראות ולהנחית הנחתות. הראל הוא לא עולה חדש בענף הכדורסל. יש לו הידע, הניסיון והיכולות של ג'נרל מנג'ר, הוא אוטוריטה מקצועית לכל דבר ועניין. הוא ראה שניים ושלושה צעדים קדימה מתחילת העונה איך קאציקריס זו בחירה נוראית ואיך לתת את המפתחות למודי מאור, נהג חדש שאמור להוביל מרצדס, יעשה עוול לכולם: למאור עצמו ולמועדון כמובן. גם הראל וגם חומסקי מאושרים בימים אלה. הם מגשימים חלום כמי שנמצאים בפרונט של קבוצת כדורסל שהיא בדמם. הם יכולים להצליח בלי אלון ויכולים להתרסק, משוואה שהיא אפשרית גם כשאלון בפרונט. הדבר היחיד שהם כנראה הפסידו זה את הלוקסוס לעשות טעויות שאלון בהעברה בנקאית אחת היה מתקן תוך כדי תנועה.

מצד שני, להראל במיוחד יש יכולות לקרוא מהלכים מבעוד מועד. הוא פשוט יצטרך ללמד את חומסקי לא לשלוף מהבטן, כי יש הבדל בין הפגנת אמוציות באולם תוך כדי משחק לבין קבלת החלטות מהבטן, שעלולות לעלות מיליונים. אגב, בימים הקרובים יקבלו הראל וחומסקי החלטה אם הפועל ממשיכה במסגרת היורוקאפ או עוברת למפעל 'ליגת האלופות' של פיב"א. "יש דברים אטרקטיביים מאוד בפיב"א", אמר הראל בחצי חיוך, שאולי מרמז על נטישה של הפועל את ספינתו של ג'ורדי ברתומיאו.

ביידים ריקות

"קטש לא למד ממודי". זה היה הלך הרוחות העיקרי בהפועל אחרי ההפסד (שוב) לחולון במעמד חצי הגמר, הפעם בפיינל־פור. כזכור בהפסד לחולון בפברואר בגביע (76:67) הותיר מודי מאור את יותם הלפרין על הספסל לאורך 40 דקות תמימות. ימים ספורים לאחר ההפסד פוטר מאור מתפקידו. אחת הנקודות שהפריעו יותר מכול לאלון ולאנשי הפועל היתה הייבוש של הלפרין: "אתה לא יכול שלא לתת דקה לקפטן הוותיק שלך בחצי גמר גביע ולצפות שזה יעבור בשקט", טענו אז בהפועל. "להחלטות שלו יש השלכות. קבוצה זה מכלול של דברים, לא רק הצורך הספציפי והמקצועי שלך ברגע נתון. הלפרין לא יקבל באהבה להתייבש משחק שלם על הספסל באחד המשחקים החשובים. אז כן, יותם היה מתוסכל, ולא היה אחד בקרב השחקנים והמערכת שלא ידע על זה".

עודד קטש. צילום: אוהד צויגנברג

תעשו העתק־הדבק למשחק ביום שני, ובדיוק אותה ביקורת יכולה להיות מופנית כעת לקטש. הלפרין רחוק מאוד מלהיות בשיאו ואין ספק שבניגוד לציפיות המוקדמות שלו הוא לא יסיים את הקריירה כשחקן הפועל, לאחר שסיים חוזה. אך זה לא משנה את העובדה כי הקפטן היווה העונה עוגן שבלעדיו האדומים פשוט לא הצליחו לנצח. הכוונה ב'בלעדיו' אינה בהכרח שהלפרין יובש על הספסל אלא שגם בדקות שלהן זכה הוא לא תפקד.

בצד השלילי של המשוואה הפועל הפסידה פעמיים לחולון במעמדי נוקאאוט (חצי גמר הגביע והפיינל־פור), כמו גם במשחק הראשון בסדרת הפלייאוף מול גלבוע, כשהלפרין לא קולע נקודה ב־11 דקות והפועל סופגת הפסד דרמטי בארנה ומאבדת את יתרון הביתיות. מנגד בשלושת המשחקים האחרונים של הסדרה הקפטן התאפס ויכולת סבירה עד טובה שלו סייעה מאוד לקטש לגבור על גלבוע ולהעפיל לפיינל־פור.

המאמן החליט לשים את כל הביצים בסל של יוגב אוחיון, שנעדר בשלושת החודשים האחרונים בשל פציעה. קטש אומנם טען לפני המשחק כי אוחיון צפוי לשחק דקות בודדות אם בכלל, אך בפועל הגארד זכה לעשר דקות על הפרקט, שבמהלכן תרומתו היתה מזערית עם 0 נקודות ומדד 1. גארד ישראלי נוסף, בר טימור, זכה לקרדיט נרחב יותר מקטש (24 דקות), אך השפעתו על הקבוצה היתה שלילית: בזמן שטימור נכח על הפרקט הפועל היתה בפיגור של 17 נקודות, בעוד הקבוצה עצמה הפסידה בארבע נקודות בלבד.

במילים אחרות קטש ייבש את הקפטן והעוגן שלו 40 דקות תמימות על הספסל ושם את יהבו על צמד שחקנים שבמידה מסוימת הזיקו לקבוצה יותר משהועילו. אין ספק שמדובר בכישלון של המאמן, שניסה לתרץ בסיום החלטותיו: "אני לא בא מהבית עם חלוקת דקות", אמר קטש. "הרגשתי שאני צריך את יוגב בהובלת כדור. בדיעבד הייתי יכול לעשות הרבה דברים. זה נכון שיש שחקנים אחרים שהשתמשתי בהם בפלייאוף, אבל מאמן צריך לקחת החלטות. הרגשתי שאני צריך לייצב את המשחק הגנתית".

מלבד הלפרין גם לוקאס לא זכה לדקת פרקט. במועדון מספרים כי לוקאס חווה תקופה לא קלה מבחינה אישית, אך בסיום הביע לוקאס פליאה על ייבושו לכל אורך המשחק. "הייתי מוכן לשחק וחבל שלא נתנו לי הזדמנות", אמר הגארד, ששב וחזר על כך שהוא הרכז היחיד בסגל של האדומים ולכן תמוה בעיניו מדוע לא ראה פרקט מול חולון. במקום זאת קטש העניק קרדיט בלתי מוגבל לדייסון, שעם יד פצועה עשה אינספור טעויות, שעליהן ניסה לכפר בדקות טובות בסיום.

בהפועל גם תהו מדוע קטש השאיר את רוברטס על הפרקט ברבע השלישי כשלחובתו נזקפו ארבע עבירות. לצערה של הפועל רוברטס ביצע את העבירה החמישית, בלי שיוכל להיות זמין עבור קטש בעשר הדקות החשובות ביותר של העונה. "ישבתי בבית והרצתי את המשחק בראש", סיפר קטש בשיחות סגורות לאחר ההפסד בחולון. המאמן מודע לטעויות שביצע בניהול המשחק, אך מציין כי הוא חש גאווה על החזרה של שחקניו למשחק אחרי שכבר פיגרו בפער דו־ספרתי בתום הרבע השלישי. "יש מערכת נפלאה בירושלים ואנשים חכמים ואין לקח אחד. אני מאמין שיש הרבה לקחים מהשנה הזאת ואנחנו נפיק אותם", אמר קטש. "הסדרה מול גלבוע נתנה לנו ביטחון. אני גאה בשחקנים שנשארנו למרות שהמשחק לא היה בכיוון שלנו".

הפועל ירושלים. צילום: אלעד גרשגורן

קטש כאמור ממשיך בוודאות לעונה הבאה וכעת תהיה לו הזדמנות לבנות קבוצה מאפס. שחקנים שכבר מחזיקים בחוזה לעונה הבאה הם הישראלים ליאור אליהו, יוגב אוחיון ובר טימור. אוחיון כנראה ימשיך, טימור מתנדנד, ולגבי אליהו צפוי כאמור קיץ ארוך. הפורוורד כידוע מחזיק בחוזה יקר ביותר, כחצי מיליון דולר, ולנוכח יכולתו הדלה העונה והירידה בתקציב אין ספק שאליהו יתבקש לקצץ בשכרו. לא מן הנמנע כי בקשה זו תוביל לסיכום על שחרורו של הפורוורד, בתמורה לפיצוי כספי. הראל וחומסקי סירבו להתייחס לגורלם של שחקנים ספציפיים. בגזרת הזרים דייסון הוא היחיד שמועמד להמשיך לעונה נוספת.

"אין מה לעשות, חולון היו טובים יותר מאיתנו השנה, עם גלן רייס או בלעדיו", מסכמים בהפועל. "בשנה הבאה ננסה לנקום על ההפסדים בגביע ובפיינל־פור. ננסה לספק את העונג הזה לאוהדים", אמרו בהפועל. על דבר אחד אי אפשר להתווכח: איך עונה קטסטרופלית, עם שני נצחונות באירופה והפסד כפול בחצי גמר הגביע ובפיינל־פור של הליגה לחולון, ושום משחק שבאמת נזכור לטובה מעונת המשחקים החולפת - ובסוף כל העולם כולו עוסק באורי אלון.