קורנפיין. "כולם ידעו מי זה טביב". צילום: אלכס קולומויסקי

לאיציק קורנפיין יש את כל הסיבות בעולם לשבת היום בבית ולחייך. הרי מי שסילק אותו מבית וגן לטובת 'משיח תימני' מוכן היום לגרש את אלי טביב אפילו בעבור ירידת ליגה. 

אלא שקורנפיין מסרב בתוקף לשמוע מונחים כמו 'אמרתי לכם' או 'שמחה לאיד', רחמנא ליצלן. "18 שנה הייתי בבית"ר ורגעי האושר והשמחה שהיו לי איתה גדולים עשרות מונים מההפגנות ליד הבית והקריאה שאעזוב את הקבוצה", הוא אומר. "לעולם לא ארצה לראות את בית"ר סובלת. עברו מאז חמש שנים. אני לא מסתכל על זה ממקום של 'מגיע לכם' חלילה, רק רוצה שבית"ר תצליח".

"אוחנה במצב בעייתי"

קורנפיין עבר את כל הסרטים בבית"ר. מה שאלי אוחנה חווה עכשיו היה מנת חלקו כמעט ארבעה קיצים ברציפות. חוסר ודאות כלכלי, מכירת שחקנים כמלחמת אין ברירה ואוהדים, שחקנים ובעלי תפקידים שטומנים פתקים בכותל ומתפללים. 

"ההבדל בין מה שאני עברתי לבין מה שעובר על אוחנה הוא שלי היו כל הסמכויות לתפעל את הקבוצה, למצוא רוכש, למכור שחקנים", אומר קורנפיין. "אוחנה במצב בעייתי. יש לו את כל הסמכויות אבל לא את היכולת להחליט מה לעשות, כי יש לו בעל בית בתמונה. זה מצב בעייתי מאוד. לי היתה סמכות לבצע כל פעולה שתשאיר את בית"ר בחיים, כולל מכירת המועדון. לאוחנה יש סמכות לנהל, לא לקנות ולמכור".

"בחודש הקרוב צריך להגיע לבקרה התקציבית ואז הכול יתבהר", ממשיך המנכ"ל לשעבר של בית"ר. "הסדר הוא ששחקנים עם חוזים מהעונה שעברה עוברים ראשונים ואז שחקני רכש כמו קוויאר או איתמר ניצן. אוחנה צריך להמשיך לקוות שטביב יתעשת. אין פה הרבה משחקים כי אחרת לא כולם יעברו בבקרה. אני עדיין מאמין שטביב, במאני טיים, יכניס את היד לכיס וישים מיליון או שני מיליון שקל. הוא לא ייתן לעסק שהוא שלו יתפרק. אוחנה בכל מקרה לא צריך להתפטר או לשקול את זה, רק לעשות את המקסימום ולקוות לטוב". 

למה אתה בטוח שברגע האמת טביב יכניס את היד לכיס?
"כי הוא מסתכל על הדברים פרופר כלכלית והוא יעדיף להוציא מיליון או שניים מאשר שהקבוצה תתפרק. העסק הזה הוא שלו והוא בר מימוש. הוא לא יכול להרוס אותו". 

מחפשים תדמית נקייה

בית"ר ירושלים היא מותג פופולארי, אבל גם בעייתי מבחינת תדמיתית. קורנפיין יודע את זה טוב מאוד, אחרי שניסה אינספור פעמים להביא רוכש שיגאל אותה, כולל הפארסה עם אדם לוין ודן אדלר. כולם התעניינו אבל תפסו רגליים קרות בשנייה האחרונה. "חברות עסקיות רוצות אומנם חשיפה, אבל חשובה להן לא פחות תדמית נקייה, מעורבות קהילתית ומותג שהוא ללא רבב", הוא מסביר. "אני וראש העירייה חצינו יבשות והגענו לאנשים אמידים, שכבר היו סגורים כבעלי בית"ר החדשים, ואז הם נכנסו לגוגל, ראו שגאידמק שם פה 400 מיליון שקל וברח, שמאיר לוי, פניג'ל וששון שם טוב כמעט הגיעו לפשיטת רגל, שגומא נעלם בים ושגד זאבי לקח את בית"ר לפירוק בבית משפט - ונבהלו. אחד מהם אמר: 'נבוא, נשים כסף וגם יבואו לנו על הראש. מי צריך את זה?' 

"היינו לקראת סגירה עם אחד היהודים העשירים בעולם שבשבילו להשקיע בבית"ר כמה מיליונים בשנה זה ממש בקטנה. הבן שלו אמר לי: 'זה אפילו לא עשירית ממה שהוא תורם למדינת ישראל, אבל צריך לשאול מה יקרה כשהוא ירצה לצאת מפה'. הוא אמר שהוא לא רוצה שיעמדו מול הבית ויקללו אותו ביציע, אז הוא ירד מזה". 

ועם התובנות האלה טביב רוצה 40 מיליון שקל על הנכס.
"זה פשוט: או שישלמו או שלא. בהפועל תל אביב הוא דרש וקיבל 30 מיליון שקל, וזה סימן שהוא גאון, ואם הוא יקבל על בית"ר 40 מיליון זו עוד הוכחה שהוא גאון. הגדולה של טביב היא שהוא לא מקבל החלטות לפי מה יגידו או מה חושבים עליו, או אם האוהדים יפוצצו משחקים ויגרמו לקנסות או יחרימו קניית מינויים וכרטיסים. זה לא מזיז לו. הוא ימשיך לדרוש את הסכום הזה, ובמקרה הכי גרוע יוציא עוד מיליון עוד שניים ויחכה שיקום מישהו שישלם את מה שהוא דורש או קרוב לזה". 

היית מועמד לראשות ההתאחדות לכדורגל. בוא תסביר לי איך טביב מורחק מההתאחדות ומצפצף על כולם?
"הוא קיבל עונש שלא ניתן לאכוף אותו ובגלל זה בהתאחדות רצו לתת לו חנינה כדי שהם לא יתבזו. ירצו או לא, הוא מעורב. מי שחשב שהוא רק ישים את הכסף ובאמת יזוז הצידה או שהוא נאיבי או שהוא טיפש". 

גם הקהל וגם טביב אשמים

דווקא בימים טרופים אלה דומה שבית"ר צריכה מישהו כמו קורנפיין, בעיקר בגלל היכולות להכניס את הדברים לפרופורציות המתאימות. אלי אוחנה עושה את זה, אבל נדמה שהשאיפות שיש עכשיו לטביב לפגוע אישית באוחנה בגלל שעבר צד יפגעו בכולם, הן במועדון והן באוחנה עצמו. קורנפיין מסרב להתרגש. "זו מחזוריות של מועדון כדורגל, וגם אם בית"ר תלך לשנה קשה או אפילו מאוד קשה, צריך לדעת להתמודד עם זה, להכיל את זה ולנסות למצוא את הדרך להעלות אותה שוב על דרך המלך. ביום שבית"ר תגיע לבקרה התקציבית, כמו שכבר ציינתי, טביב ידאג שהכול יבוא על מקומו בשלום".   

לסיום, שאלת מיליון הדולר: העובדה שבית"ר מקיאה מתוכה בעלי בית - זה בגלל הקהל או בגלל הבעלים עצמם?
"זה גם וגם. במקרה הנוכחי, ההתנהגות של טביב פגומה, וגם אצל חלק מהאוהדים תמצא לא מעט פגמים. כולם ידעו מי זה טביב ולא היה לי צל של ספק שהחיבור שלו לבית"ר לא יהיה סיפור אהבה בלשון המעטה. זה קרה לו במקומות אחרים, והיה ברור שזה יקרה לו גם בבית"ר. בצד זה, אי אפשר להשחיר כל דבר שקשור בטביב כי הקבוצה ב־4-3 השנים האחרונות הגיעה להצלחות מקצועיות, ואתם שוכחים שהיא הגיעה לגמר הגביע והיתה חזק במאבק האליפות. אי אפשר למחוק את זה".