אוהדי בית"ר ירושלים. צילום: עוז מועלם

1. החידוש: קרב משפטי נגד טביב

את מה שלא מצליחים לעשות ההתאחדות לכדורגל או אפילו אלי אוחנה, החליטו האוהדים לעשות. במכתב לא פחות ממדהים שנשלח השבוע להתאחדות ניסתה עמותת האוהדים (שלטענתה שותפים בה 'לה פמיליה', 'שער האריות' וכמעט כל מי שקורא לעצמו בית"ר ירושלים) להסביר לראשי הכדורגל בארץ מדוע בעל הבית שלהם פועל בניגוד לחוק. 

"בינואר 2017 דחה בית הדין העליון של ההתאחדות את ערעורו של טביב וקבע כי עליו להעביר את זכויות הניהול לתקופה של שנתיים", נכתב. "לאורך השנה החולפת ובימים האחרונים בפרט, מצוטטים בכלי התקשורת גורמים בקבוצה, לפיהם טביב הפר לכאורה ברגל גסה את העונש שהושת עליו ולא רק שהתערב בניהול אלא שהיה הוא המנהל, הוא ואין בלתו כך שמינויו של אלי אוחנה היה למראית עין בלבד".

האוהדים לא עצרו כאן. "יתרה מכך", כתבו, "עולה מן הפרסומים כי רק בעת הזו, כשנה בחלוף תחילת העונש, הודיע לכאורה טביב לאוחנה כי הוא מדיר רגליו מניהול הקבוצה מה שאמור היה להתבצע כשנה קודם לכן".

בשלב זה עברו האוהדים לדרישה של ממש. "על ההתאחדות לכדורגל לפעול בנדון, כך שמחד ייאכף העונש ומאידך תישקל האפשרות לנקוט בצעדים נוספים כנגד טביב ובכלל זאת הארכת העונש לכל הפחות לתקופה של שנה נוספת".

האוהדים גם דרשו לזמן לחקירה בנושא דמויות מפתח מבית"ר, בהן אוחנה, הדובר אושרי דודאי ושחקנים מהעונה החולפת בהן יוסי בניון, איתי שכטר ועידן ורד. "הכל במטרה להגיע לחקר האמת בדבר החשד להפרת העונש על ידי טביב", סיכמו.

2. הטענה: גזר דין בלתי ישים

בדבר אחד האוהדים צודקים – בכל מה שקשור להתנהלות מול טביב ההתאחדות רופסת. אין לה שיניים, בקושי שיניים תותבות. הרי אם שחקן או מאמן היו מקבלים כרטיס אדום ומצפצפים על הסנקציה, הם היו כנראה מורחקים לתקופה ארוכה. גורם בהתאחדות שביקשנו ממנו להתייחס לדברים טען בתוקף שגזר הדין נגד טביב מחורר יותר מגבינה שוויצרית והוא בלתי ישים בעליל. "תביאו לנו בנאדם אחד שיחתום על תצהיר שטביב ממשיך לעשות מה שהוא רוצה בבית"ר ונפעל", אומרים בהתאחדות. בנאדם כזה אין, כי עולם הכדורגל לא רווי בשטינקרים. וטביב? הוא חוגג.  

נחזור לעמותת האוהדים. "אנחנו משערים בסבירות קרובה לוודאות שהיתה התערבות בלתי מקצועית בסגל השחקנים ובהרכבים שנקבעו", אומר השבוע אריאל גבאי, יו"ר העמותה. "חמור מכך, יש לנו חשש שההתערבות היתה משיקולים שאינם מקצועיים לחלוטין. מבחינתנו נחצו קווים אדומים וטביב לא יכול להמשיך להיות הבעלים של בית"ר". 

טביב במסיבת העיתונאים. צילום: ראובן שוורץ

גבאי מדגיש כי בעיני האוהדים הם לא אלה שפתחו במחאה. "טביב כינס מסיבת עיתונאים, השתלח בכל העולם עוד לפני שהגיע מפגין אחד מול ביתו", הוא אומר. "זה גם לא לגיטימי לומר מצד אחד שהוא רוצה למכור אבל מצד שני לא לנקוב תג מחיר ריאלי, מה שמשתק את הקבוצה. לכן מחוסר ברירה קמה מחאה נגדו".

וגבאי ממשיך: "אנחנו יודעים שהוא השקיע אבל הוא הפך את בית"ר לעסק בלתי מכיר. מחוסר ברירה ואם המצב יישאר כמו שהוא אנחנו נגרום לשיתוק של בית"ר. לא נגיע למשחקים, לא נקנה מנויים ולמעשה תהיה התנתקות מוחלטת במשחקי הבית של הקבוצה מצד הקהל. אם הברירה האחרונה תהיה פירוק וירידת ליגה – אז אין שום בעיה. מה שצריך לקרות שיקרה העיקר שהבעלים לא יהיה יותר בבית"ר ירושלים. 

"מעולם אוהדי בית"ר לא היו בקונצזוס כזה. כולם  בעד מהלך שבו הולכים עד הסוף כדי שטביב ישחרר את בית"ר ירושלים שהפכה לבת ערובה בידיו".

3. המצב: שיתוק

בינתיים בית"ר משותקת. אלי טביב שהה השבוע ברוסיה, נסע לצפות בחצאי גמר המונדיאל. במצב עניינים רגיל אין בזה שום רע, אבל בסיטואציה בה שורר במועדון כאוס, אף אחד בבית וגן לא מבין איך הוא מרשה לעצמו לשתק מועדון כדורגל שלם ויוצא לעשות חיים. "זה כמו אבא שלילדים שלו אין מה לאכול והוא יוצא להסתובב בעולם", אמר השבוע גורם במועדון.

המצב בבית"ר כל כך רע, שזה כבר לא רק עידן ורד שרוצה לעזוב. זה כבר מגיע כמעט לכל מקבל שכר במועדון, כולל אנשי מנהלה שפשוט נמאס להם. זה הגיע למצב שאנשים בבית"ר, שחלקם מונו על ידי טביב או שסומנו כנאמנים שלו, ניתקו איתו מגע. 

לטענת גורמים במועדון טביב מתפוצץ מהעובדה שהפנו לו עורף. האדם היחיד בבית וגן שמדבר עם בעל הבית על בסיס יומי הוא החשב חיים נבון וזה מטעמים ברורים. בשלב הזה הוא מתנהל מול אוחנה ומול טביב כאילו מצב העניינים הוא רגיל לגמרי. "יגיע היום", אומרים בבית"ר, "ותהיה פה נטישה המונית של עובדים, לא רק של שחקנים".

עד כה, המשכורות מגיעות מדי חודש, באיחור קל של ארבעה עד חמישה ימים, אבל נכנסות לחשבון, אלא שלטענת גורמים בבית"ר זה לא מספיק. "זה לא רק מקום עבודה ואנחנו לא שכירי חרב אלא אנשים שבית"ר באמת יקרה לליבם ואנחנו לא יכולים לסבול את הקיפאון שנכפה עלינו", אומר אחד מהם. "נשבר לנו הלב לראות מה נהיה מהמועדון הזה".

4. הבעיה: מציאות בלתי אפשרית

גיא לוזון קיבל בתחילת השבוע טלפון מבעלים של קבוצה מאד מכובדת בליגת העל. "מה יש לך לחפש בבית"ר?", שאל אותו בעל בית. "בוא ניפגש, אציע לך חוזה ונסגור עניין. אף אחד לא יכעס עליך שעזבת מועדון שלא מצליח להביא לך שחקן רכש אחד שמשחק בליגת העל". לוזון סגר את הטלפון. אם הדובר היה מתקשר אליו לפני חודש וחצי אולי הוא היה ממהר לסגור עניין, אבל הוא קיבל עם עצמו החלטה שעד שלא יגיע למצב שנגמר לו הכביש הוא לא ינטוש. 

בינתיים הוא פאסיבי, מתפלל לטוב. הוא יודע מצוין שיש כל מיני אפשרויות ואין לדעת מה יוליד יום, אבל כרגע נראה שכל אופציה שעומדת לפניו בבית"ר היא רעה - או שיאמן קבוצה שנלחמת על חייה בליגת העל או שירים ידיים רגע לפני שריקת הפתיחה. 

גיא לוזון. צילום: עוז מועלם

"לוזון יבין את גודל הברוך ביום בו עידן ורד יעזוב את בית"ר ונראה שהיום הזה יגיע", אומרים מקורבים אליו. 

אחד התרחישים שלוזון בוודאי הריץ בראשו במהלך הקיץ הזה הוא שגם עם קבוצה חלשה מאד יהיה אפשר לצאת למלחמה. כי אף אחד לא יצפה ממנו לכלום והקהל של בית"ר יפנה את כל הזעם לטביב ובמקביל יתמוך במאמן ובשחקנים. אלא שגם הסנריו הזה לא אמור להחזיק מים כי אם אוהדי בית"ר יעמדו בדיבורם ויחרימו את משחקי הבית – אז המאבק אבוד מראש. 

לוזון צפוי, שלא באשמתו, לחוות עונה דומה לזו של עונת הצ'צ'נים - שבה הכדורגל והפן המקצועי הוא מיותר וחסר משמעות. הוא יאמן קבוצה שלא רק שאין בה שחקנים ראויים ואין לה בעל בית אלא גם אין לה אוהדים תומכים ויציעים ששווים נקודות בכל משחק. קבוצה שהקהל שלה רוצה שהיא תתמוטט משבוע לשבוע, העיקר להיפטר מבעל הבית. 

אבל בינתיים לוזון לא נוטש. יש עליו לחץ בלתי רגיל ממשפחתו המורחבת שיקפל את עצמו ויחזור הביתה. השבוע הוא אמר בשיחות סגורות כי "יש עוד חודש וחצי לפתיחת הליגה, עד אז אני פה. אם תוך כדי תנועה המצב ימשיך להידרדר אחשב מסלול מחדש". 

זה לא יהיה מופרך להניח שלוזון לא יעמוד על הקווים במחזור הראשון של העונה מול מכבי פתח תקוה, אבל תזכרו דבר אחד: זה לא בגללו ולא באשמתו. זו המציאות הבלתי אפשרית של בית"ר שתוביל אותו לשם.