אוהדי בית"ר. צילום: עוז מעולם

מי יציל את הבית שלי? הסמלים הכי גדולים בתולדות מועדון הכדורגל של בית"ר, אותם גיבורי ילדות של כולנו שהפכו את בית"ר משום דבר לשם דבר, שרואים כמו כולם איך כור מחצבתם הולך ונהרס מרגע לרגע, יצאו השבוע בקריאה חסרת תקדים לבעלים אלי טביב שישחרר את הקבוצה רגע לפני שהיא הופכת לאפר ואבק. המונחים האלה אולי נשמעים לכם דרמטיים מדי, אבל אתם מוזמנים, כדי להבין את גודל הברוך, לעשות סיבוב במתחם האימונים בבית וגן, לראות את הלך הרוח, את האנשים הכבויים, את הערפל ואת חוסר הוודאות. חודש ימים לפני השריקה הראשונה למחזור הראשון של הליגה בית"ר הולכת אל הלא נודע, והאנשים שחתומים על ההיסטוריה של המועדון המפואר הזה מנסים בכלים המאוד דלים שברשותם להציל אותו בזעקה

אודי רובוביץ', האיש שהוביל את בית"ר לליגה הראשונה וכבש במדיה 81 שערים ב־281 הופעות, פנה השבוע אל טביב מעל דפים אלה ואמר כך: "הלב נשבר לראות איך בנאדם אחד צוחק בפנים של מאות אלפי אוהדים. לא מובן לי איך מי שהחריב את הפועל כפר סבא ואת הפועל תל אביב קיבל מנדט להחריב גם את בית"ר ירושלים. זה מה שמקבלים אלה שנותנים אוצר כמו בית"ר בידיים של איש עסקים שרואה רק שטרות מול העיניים. אני לא יודע על מי יותר נשבר הלב, על המועדון או על אלי אוחנה, שהיה בטוח שיצליח למתן ולרסן אותו. אדון טביב, הרסת וקלקלת מספיק, עכשיו שחרר אותנו. הרווחת ביושר את התואר קברן של מועדוני כדורגל. עכשיו די.

רובוביץ'. צילום: מהאלבום הפרטי

"אני קורא לאוהדים שבכל הדרכים הלגיטימיות והחוקיות לא ייתנו מנוחה לאיש הזה, שלקח מכרה זהב וגאווה של אינספור אנשים והפך אותו לקרקס. משפט שלמדתי מזמן אומר שפראיירים מתרבים כי דופקים אותם. אז אנחנו הפראיירים התורנים. אבל למרות שהוא אדם חסר רגשות, אני פונה אליו, לרגש שלו: איפה המצפון שלך? איפה הדרך ארץ? מהיכן עזות המצח להחריב לנו את הבית? לך, ויפה שעה אחת קודם".

בן יעקב. צילום: באדיבות הספר "אני אוהב את ביתר"

עו"ד ארצי בן יעקב, אחד מסמליה של בית"ר בשנות ה־70, עם 79 הופעות במדים הצהובים־שחורים, ניסה השבוע לדבר על התחושות הקשות שלו לנוכח מצבה של בית"ר. "כמי שבית"ר עמוק בליבו, בלתי אפשרי לראות את המצוקות של בית"ר, שעומדת מדי שנה־שנתיים ללא תפקוד ולא מסוגלת להכין את עצמה לעונה הקרובה. התופעה הזו לא חדשה, ולכן אני חושב שאלי טביב, שיודע ומבין מה זו קבוצת כדורגל, והרקורד שלו מוכיח את זה, חייב לעשות מעשה ולהגיע למצב שהקבוצה תעמוד על הרגליים. מכיוון שאינני יודע ואינני מכיר את ההתחייבויות הקיימות בבית"ר, כעורך דין אינני יכול להביע עמדה אם צריך למכור את מניותיו ובכמה, אבל זו בעיה שניתן לפתור כשלנגד עיניו להציל את הקבוצה לטובת העיר וקהל האוהדים האדיר שעומד מאחוריה".  

יצחק ג'אנו, קפטן בית"ר במשך שש שנים רצופות, אמר לנו השבוע: "אני לא מצליח להבין איך בא בנאדם אחד ומפרק מועדון שלם. אנחנו, שהקרבנו את החיים שלנו עבור בית"ר ירושלים, מביטים מהצד ולא מאמינים שטביב הפך את הקבוצה של המדינה לבדיחה של המדינה. מר טביב, אתה לא רק בעלים, אתה גם איש ציבור והציבור מאס בך. לך הביתה".   

ג'אנו. צילום: מהאלבום הפרטי

דני נוימן, שלו 264 הופעות בבית"ר וזכייה בשני גביעי מדינה: "שנים לא היה מצב של כאוס כזה במועדון, שהוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. כואבת לי ההתנהלות בתקופה האחרונה, ואני קורא מכאן לכל אלה שמנהלים את העסק הזה שנקרא בית"ר ירושלים להתעשת מהר מאוד. מר אלי טביב, טובת בית"ר מעל הכול. בית"ר עלולה ללכת לאבדון, וחבל. אנחנו, אני וחבריי, השארנו את האיברים שלנו על מגרש הכדורגל, הקזנו דם, וכל זה בשביל שזה יהיה המצב של בית"ר? תמיד יש אור בקצה המנהרה, אבל כל המעורבים בעסק הזה חייבים להתפכח ולעיתים גם להתפשר. אבי, פרופ' צבי נוימן איש בית"ר, מתהפך בקברו, כמו גם רבים מאוהדי בית"ר שאינם בין החיים. היו קשיים לכל אורך ההיסטוריה של בית"ר, אבל בשנים ההם היו לאנשים לב ונשמה גדולים".

נוימן. צילום: מהאלבום הפרטי

ויקטור לוי, עוד סמל בית"רי (204 הופעות במדי בית"ר), כעס מאוד שהשתמשנו במילה סמל. "אחרי מה שעושים לאלי אוחנה, הסמל הכי גדול בתולדות בית"ר, נשארו סמלים? מה אני יכול להגיד לטביב אחרי מה שהוא עושה לאלי אוחנה, שנתן את נשמתו לבית"ר וטביב רמס את כבודו? ככה עושים? כואב הלב. צריך למצוא אוהדים שאוהבים את הקבוצה ויעשו מהפכה. אלי טביב לא רוצה להשקיע חוץ מכסף גם קצת לב ונשמה. אנשים הם לא כלבים. הוא לא יודע להתייחס לאנשים, הוא מתנהג כאני ואפסי עוד. וזו לא דרכה של בית"ר. בימים שלנו, עם פרוטות, הקבוצה הביאה הישגים, כי היינו משפחה גדולה, והיום זה פשוט מביש. לא נשאר כלום מבית"ר. טביב כיבה את המנורה. הוא לא מכיר אף אחד חוץ מאשר את עצמו ואת הכסף שלו.

לוי. צילום: מהאלבום הפרטי

"הוא עשה את זה להפועל תל אביב ולכפר סבא, והגיע הזמן לעצור אותו לפני שהוא ימחק אותנו. צריך להזיז את טביב הצידה לפני שכל מה שאנחנו ואנשים אחרינו עשו למען בית"ר יימחק יחד עם המועדון הזה, שהפך להיות מנכס לאומי לתיאטרון הבובות הפרטי של אלי טביב. אני הולך לבקר את המשפחה שלי בחצור הגלילית, המקום שממנו הגעתי לבית"ר, וכולם מסתכלים עלי, וחלק צוחקים או מרחמים על בית"ר ירושלים. עד לאן נגיע?"