טביב במסיבת העיתונאים. צילום: ראובן שוורץ

אלי טביב ישב ביום שישי באולפן של 'אופירה וברקוביץ'' ושם חותמת על כל מה שכל מי ששונא את בית"ר ירושלים הפך לאג'נדה: שכולנו, כל אוהדי בית"ר, מכל פינה בארץ ובכל משלח יד, אלימים וגזענים. "הקומץ", צרח טביב בכל פעם שברקוביץ' גרם לו מבוכה, או בכל פעם שלא היה מסוגל לתת תשובה כנה ואמיתית. "הם הורסים הכול", אמר כמה וכמה פעמים וקינח בסוף במילה "איכסה". כי כולנו, לדידו של טביב ולדידם של  הרבה תל אביבים והחיפאים, כולנו יציע מזרחי.

אז מר טביב, ליקטנו כמה אנשי רוח, פרופסור, אנשי תרבות ואפילו פוליטקאים לשעבר, כולם אוהדי בית"ר אמיתיים משחר נעוריהם, שיבואו ויוכיחו לך שהאהדה לבית"ר היא לא נחלתם הבלעדית של לה־פמיליה ושות', שהיא חוצה גבולות ומגזרים ומגדרים

"בית"ר ירושלים איננה ככל הקבוצות"

ד"ר אבשלום קור, אוהד בית"ר, והמומחה הכי גדול לשפה העברית ניסה להסביר זאת כך השבוע: "בית"ר ירושלים איננה ככל הקבוצות. במידה רבה היא "הקבוצה של המדינה"־ כמו מכבי תל אביב בימי זוהרה. הפקקים ממשחקי בית"ר, ראשיתם הרבה לפני מבואות העיר, כי אוהדים מארבע כנפות הארץ נמשכים לצפות בקבוצה האהובה. ובמשחקים המכריעים אצטדיון טדי קטן מן הדרוש לאוהדי בית"ר הרבים. אלא שבין עיתונאי הספורט מעטים העיתונאים  שהם אוהדי בית"ר, ובכך המצב חמור עוד יותר בין היחס המספרי לבין אוהדי ראש הממשלה למתנגדיו בתקשורת בארצנו

"עיתונאים, ובעקבותיהם מוסדות, נותנים הנחה למתפרעים מסכנין, מהפועל תל אביב, ממכבי תל אביב, ממכבי חיפה. אבל לבית"ר הוציאו שם רע. הקיפוח הזה מתסיס את האוהדים. כמו ילד, שהוריו מעדיפים שוב ושוב את אחיו האחרים".   

"אנחנו בני ערובה"

"בית"ר ירושלים זו קבוצה גדולה מדי בשביל לשמש בת ערובה של מישהו", אומר עמוס תמם, שחקן תיאטרון וקולנוע מוכשר ועסוק. "זה פשוט עצוב שאנחנו מחכים שמישהו יגאל את הקבוצה שלנו מייסוריה ויוציא אותה לדרך חדשה. אם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת תוקף חזיתית את טביב, ואני חותם על כל מילה שאמר עליו ברקת, אז מי אני בכלל?" 

עמוס תמם. "אנחנו בני ערובה". צילום: אוהד רומנו

"הכתובת היא טביב"

פרופ' אבי ריבקינד, ראש מחלקת טראומה בבית החולים הדסה עין כרם, היה קצת יותר מיליטנטי מתמם. "אני שומע את טביב והוא פשוט זורה חול בעיני הציבור, כי הוא שוכח שהוא איש עם הרשעה פלילית שאינו יכול להיות בעלים של קבוצת כדורגל, בטח לא של בית"ר ירושלים. מי זה ומה זה הקומץ? הקומץ זה כל אוהדי בית"ר? אני לא מגיע למשחקים של בית"ר כבר חמש שנים לא בגלל הקומץ אלא רק בגלל אלי טביב, שלא יכול לשמש דוגמה לבני נוער ולייצג מועדון מפואר כזה ועם היסטוריה כזאת כבעלים שלו".   

פרופסור ריבקינד. "הכתובת היא טביב ". צילום: אלכס קולמויסקי,

× × ×

איציק רוחם, השף של מסעדת 'מחניודה' ודווקא תושב קבע ביציע המזרחי, שמע את טביב אומר: "קומץ" ו־"לא טעיתי בכלום", והתפוצץ. "צריך להיות עיוור או טיפש כדי להגיד דבר כזה, אבל שני הדברים טביב הוא לא. הגיע הזמן להתעורר ולמצוא פתרון. השנה, לראשונה אחרי עשרות שנים, אני לא אגיע לטדי ואני רק מתפלל שכל השמועות על רוכש יתבררו כאמת שתוציא אותנו לדרך חדשה.

"כל אוהדי בית"ר צריכים לתבוע את עלבונם כי הוא הפך את כולנו לגזענים, ואנחנו לא. אני לא מתייפייף. יש לאוהדי בית"ר אוהדים מכל המינים ומכל הצבעים כמו לכל קבוצת כדורגל, כמו בבאר שבע, בחיפה, בתל אביב ובפתח תקווה. התהפכו היוצרות. יש קומץ קטנטן בקהל שרוצה את טביב בבית"ר, הרוב המכריע לא מעוניין בו יותר.

"אם הוא בא ומדבר ככה ואומר איכסה על הדבר שאני הכי אוהב בעולם, אנחנו יודעים מצוין מי איכסה. הוא מתעלם מהעובדה שגם 50 ו־60 אלף איש היו מגיעים לגמר הגביע אם היה אפשר, וזו כמות האנשים שרוצים אותו יוצא מבית וגן ולא חוזר יותר. תודה, אבל לא תודה. טביב קוסם. הוא הצליח לאחד נגדו את כל הפלגים של אוהדי בית"ר. אנחנו לא מטומטמים". 

החקיין והבדרן מיקו ג'מאל ממש לא משועשע מהסיטואציה של קבוצת נעוריו, אף על פי שטביב מעניק לו הרבה חומר למלא בו כמה וכמה תוכניות של 'בובה של לילה' בכיכובו. "צריך הוכחה יותר טובה מזה שלמשחק של בית"ר באירופה מגיעים 800 איש ונמכרו בקושי 200 מינויים כדי להבין שזה לא קומץ שיצא נגד טביב", אומר ג'מאל. "אנחנו למודי סבל, אבל אני מקווה בשביל מאות אלפי אוהדי בית"ר, שזה לא קומץ קטן כאמור, שתהיה לנו סוף סוף קצת נחת. אני רוצה להחרים ולמחות אך ההגעה למשחקים חזקה ממני. אני לא יכול להתחייב למרות שאני לא רואה את עצמי מגיע למשחקים.

"למישהו יש בכלל פירוש מילולי למילה קומץ? זו מילה שאברהם לוי הגאון המציא כדי לצאת בזול בהעמדות לדין בהתאחדות, והפכו את זה למטבע לשון. כשטדי עם 30 אלף מושבים ריקים, אז כנראה הקומץ זה מי שכן מגיע, אחרת אין לי מושג במתמטיקה. אם לא טוב לאף אחד צריך להיפרד. הרעיון להוציא את הנשמה אחד לשני הוא טיפשי כי במלחמות האלה אין מנצחים. שחרר אותנו".

ד"ר אבשלום קור. "התקשורת עוינת" . צילום: שאול גולן

ד"ר אבשלום קורשדרן הרדיו הוותיק ירון אילן, שחורש את כל הארץ עם תוכנית הדגל של ערוץ 24, שבה מתארח צוות התוכנית עם שורה של זמרים מכל פינה בארץ ניסה דווקא לצאת להגנתו של טביב: "אני חושב שהוא אמר 'קומץ' בהקשר של מתי המעט שבאים אליו הביתה ומפגינים ומנסים להוציא אותו מדעתו. אף אחד מאיתנו לא היה מוכן שיבואו להפגין לו מול הבית. בסך הכל המצב של בית"ר כואב לכולנו וזה לא משנה בכלל מי נגד מי. הנכס הכי גדול של בית"ר הוא אלפי אוהדי הנפלאים ואם טביב איבד את הנכס הזה, אז באמת שנשבר הלב". 

"כור אטומי"

עו"ד רוני בר־און היה הראשון לפענח את הדנ"א של אוהדי בית"ר. בקיץ 1986, רגע לפני שנכנס לתפקידו כיו"ר בית"ר, התקיים משחק גמר הגביע בין בית"ר לשמשון תל אביב באצטדיון רמת גן. בר־און העמיד קאונטרים, אנשים שיספרו את המכוניות שנכנסות לאצטדיון רמת גן, כדי להבין אם בית"ר תהיה מסוגלת להעתיק את מגרשה הביתי מימק"א המיתולוגי לאצטדיון בלומפילד, או ליתר דיוק אם המאניה סביב בית"ר מקומית או ארצית. "ספרנו מכוניות וראינו נתונים מדהימים", אומר עו"ד בר און.

עו"ד רוני בר־און. "כור אטומי" . צילום: צביקה טישלר

"מכל מחלף כולם זרמו לרמת גן עם צעיפים צהובים: מבת ים, מלוד, מהצפון, מהדרום. אתה מבין שזו לא הקבוצה של ירושלים אלא הקבוצה של המדינה. קומץ זה מונח שבבסיסו דברי הבל. במה שונים האוהדים הקולניים/אלימים של בית"ר מאלה של מכבי או של הפועל תל אביב? בית"ר ירושלים היא לא מדורת השבט, היא כור אטומי של השבט. זה מועדון שהצמיח חמישה שרים בממשלה, נשיא מדינה, ראש ממשלה, רופאים, אנשי הייטק ומה לא, ומאחוריו עמך ישראל מכל הסוגים: נהגי מוניות, פרופסורים, באסטיונרים בשוק וכדומה. אם זה קומץ אז צריך להחליף את ההגדרה המילולית של המונח הבעייתי הזה".