לוזון. מיום שני הוא במלחמת הישרדות על המשך דרכו. צילומים: עוז מועלם

בכל ארוחת שבת וחג בבית משפחת לוזון, על השולחן שהכינה סבתא עליזה המסובים דנים כמעט רק בדבר אחד: כדורגל. ענייני מכבי פתח תקוה, המציאות של גיא לוזון בקבוצה שבה הוא מאמן, נבחרת ישראל וכדומה. גם בראש השנה התכנס שבט לוזון אצל הסבתא החביבה, אבל זו היתה אחת הפעמים הנדירות שבהן המציאות של גיא לוזון בבית"ר לא עלתה על הפרק.

הדודים והדודות והאחיינים והאחייניות ידעו לזהות את הלחץ והדאגה על הפנים של גיא אז הם נמנעו מלהעלות על סדר היום את המתרחש בבית וגן. את מה שיש לאבי ולעמוס לומר לו, לייעץ לו או להזהיר אותו הם אומרים לו בארבע או בשש עיניים. עכשיו זה לא הזמן, כי מדובר בנושא רגיש ואין שום סיבה להעיב על מצב רוחו עוד יותר. הסיטואציה הזו מעידה אולי יותר מכול עד כמה המשך דרכו של לוזון כמאמן בית"ר שביר.  

לוזון אינו שלם לגמרי עם שחקני הרכש שחוגג הנחית לו כאן, לא שלם גם עם הפלרטוט המתמשך עם יוסי בניון. עד כדי כך שבבית"ר בטוחים שהשרירים שעושה אבי לוזון לגבי קאמבק של בניון לבית וגן הם בשירותו של לוזון. כלומר, המאמן לא מעוניין בשחקן ובגלל זה אבי לוזון מונע מעבר שלו לבית"ר.

"גיא לא מבסוט מההחתמה של ערן לוי, וזה לא סוד, והוא גם לא משתגע על ההתעניינות של בית"ר בבניון", אומרים בסביבת המאמן. "הבעיה היא שלוזון לא בעמדה שבה הוא יכול לעמוד על הרגליים האחוריות כי אחרי האכזבה שנחל במכבי חיפה ובהפועל תל אביב הוא לא מגיע מעמדה של כוח ועוצמה". המאמן מכחיש. "זו אגדה. אבי לא משחרר את בניון כי הוא דואג למכבי פתח תקוה". 

בצד אחר של מקורבים ללוזון בטוחים שאלה אינם בדיוק פני הדברים. הם אומרים שהשיקולים הם פרופר מקצועיים. שבניון ועידן ורד וערן לוי ומאור בוזגלו זה יותר מדי מנצחים על התזמורת עד שלא נשאר מי שינגן ועדיין לא אומרים לא כשמציעים לך את בניון בכל מציאות ובכל גיל. הבעיה היא שגם כאן וגם במקרה ערן לוי, לוזון מזניח את העקרונות שלו כמאמן, ואם תשאלו כל בעל מקצוע שעמד פעם על הקווים, הוא יגיד לכם שזה הדבר הגרוע ביותר. לוזון מתייחס לסגל שלו כאל מציאות של חוסר ברירה. הוא לא היה מנחית כאן את איתמר ניצן ולא מביא במקומו שוער בן 38; הוא לא היה מצרף גם את ערן לוי וגם את בוזגלו, ולא היה ממהר להחתים בגילו ובכושרו את טל בן חיים

לוזון הולך ביום שני הקרוב לקרב מאסף. השינוי שהוא הולך לעשות זה להתחיל לעבוד לפי האמת שלו ופחות על פי פשרות. ההרכב בסמי עופר יהיה של לוחמים, פחות של וירטאוזים.

"ישחקו ביום שני קמיקזות וצריך להביא את הנקודות בכוח", אומר המאמן בשיחות סגורות. בית"ר לא תלחץ גבוה ולא תנסה להכתיב קצב אלא תנסה בעיקר להוציא להפועל חיפה את הנשמה. הבעיה של לוזון היא שלא בטוח שיש לו את השחקנים המתאימים לכך, וגם לא בטוח שתהיה להם המחויבות הנדרשת. בעונה שעברה בית"ר רצה לאליפות בלי טביעת אצבע של מאמן כי היה פה חומר אנושי שהגדיל ראש ועשה את הדברים גם בלי תרגולים ואימונים כמו שכתוב בספר. השנה יש כאן כוכבי על שמאמינים למה שכותבים ואומרים עליהם ויודעים שכל כישלון ייפול על ראשו של המאמן.

לוזון צריך הפעם את השחקנים שלו וזה יהיה עבורם סוג של מבחן אם הם נלחמים עבורו או מתנהגים כרגיל ומעמידים את הג'וב שלו בסכנה. גורמים בבית וגן משוכנעים שהפסד ביום שני בסמי עופר לא יסיים את תפקידו של לוזון בבית"ר, אבל ידיים ריקות בחזרה מחיפה ופעם נוספת כזאת מול סכנין בטדי שבוע אחרי ולא יהיה מנוס משינויים. "גם הפסד ביום שני בסמי עופר לא יביא לשינויים בעמדת המאמן. צריך להיות הוגנים ולתת לגיא זמן כי הקבוצה עדיין נבנית, אבל אסור שניראה כמו נגד חדרה. אם ניראה בשני המשחקים הקרובים כמו שנראינו נגד חדרה והתוצאות יהיו דומות לתוצאה מול חדרה עשויות להיות התפתחויות", אומרים בבית"ר. זה רמז עבה. עבה במיוחד.