סילבסטר. צילום: עוז מועלם

מחפש חיבור לרשת: ביציאה מטדי, ביום ראשון האחרון, כשיאקוב סילבסטר יצא מחדרי ההלבשה ואחד האנשים המוכרים בטדי הושיט לו יד ללחיצה, החלוץ של בית"ר הרים את מבטו וחייך. "היי, לפחות היום לא החמצתי", אמר בהומור. זו היתה הדרך של הסלובקי, אחד האנשים הנעימים בבית וגן, להתמודד עם הספסול שלו, עם הגעגוע שלנו ושלו לראות אותו פוגש שוב את הרשת אחרי שבעה מחזורי ליגה, אחרי שבעונה שעברה היה האקס פקטור של בית"ר

בראשון בערב, כשסילבסטר הבין שהוא לא בהרכב של בית"ר למשחק מול מכבי תל אביב, שלח הסוכן שלו, עו"ד שחר גרינברג, מסרון ללקוח שלו. "תהיה חזק", כתב לו הסוכן. "אל תדאג, הכול בסדר. אלה החיים של כדורגלן, במיוחד של חלוץ", כתב הסלובקי בתגובה, רגע לפני שבבית"ר מתחילים את טקס הפרידה מאיתי שכטר, דקות ספורות לפני תחילת המשחק. היה כאן משהו אירוני.

סילבסטר הוא הרי זה שבסיום העונה שעברה זכה לקרדיט אינסופי מאלי טביב על חשבונו של שכטר, סוג של מסר שלפיו עדיף לטפח את הזר החדש שהוא הברקה של בעל הבית על פני שכטר הדומיננטי והאהוב, שדורש עכשיו סכומים שכבדים על בעלי בית"ר

סילבסטר הוא אולי האיש היחיד בבית וגן שמתגעגע לטביב. מהרגע שבו נחת בישראל, טביב, גם כדי להעצים ולהוכיח לעולם את יכולות הסקאוטינג שלו, שהנחיתו בבית"ר חלוץ שהוא בבחינת גניבת השנה, עשה הכול כדי שסילבסטר יצליח כאן. משיחות טלפוניות מעודדות, דרך פגישות אקראיות בבית וגן, כשטביב היה מגיע לביקורים באימונים ומכניס אותו לחדר, ועד שיחה משולשת נדירה של הבעלים עם סילבסטר וחברו הסלובקי אריק סאבו.

 "אין ספק שאצל טביב הכול היה נראה אחרת. סילבסטר כל הזמן קיבל ביטחון ופרגון ומילים שמביעות אמונה ביכולת שלו", אומר מקורב לחלוץ. "יאקוב זה לא שחקן שמתרגש ממשהו, בטח אחרי מה שהוא עבר בכדורגל האירופי, עם כל הכבוד לכדורגל הישראלי, אבל טביב הצליח להפוך אותו לסופר מחויב, לסופר רעב ועם רצון גדול להוכיח". 

שיהיה ברור: אף אחד לא מצפה ממשה חוגג שינהג בצורה הזו של שיחות אל תוך הלילה עם שחקנים. הוא בעלים, לא גננת ולא מש"קית ת"ש. הביטחון שהשחקנים צריכים לקבל, זה תפקידו של הצוות המקצועי, כמו הרבה פרמטרים אחרים.

הבעיה היא שמהרגע הראשון שבו נחת בבית וגן יש דם רע בין גיא לוזון לסילבסטר ולחברו סאבו, שבינתיים עזב לבאר שבע. חלק מזה נובע מהעובדה ששני הסלובקים, בייחוד סילבסטר, בטוחים שבעונה שעברה אחרי שהחלוץ הוצע למכבי חיפה לפני שהגיע לבית"ר, לוזון הטיל וטו על הגעתו.

בצד של לוזון נשבעים שהדברים לא מדויקים בעליל ושאת ההחלטה לוותר על סילבסטר קיבל הדרג הניהולי במכבי חיפה, שמתערב בצורה מאוד רחבה בבניית הסגל. הסיפור הזה המשיך, כשלאורך כל הקיץ סילבסטר הרגיש, בצדק או שלא, שלוזון מנסה להפטר ממנו ומסאבו. הידיעות על טרייד אפשרי בין בית"ר להפועל באר שבע, שבו בן שהר מגיע לירושלים וסילבסטר עושה את הדרך ההפוכה, הוציאו את הסלובקי מדעתו. הוא לא הבין איך דברים כאלה מתבשלים מאחורי גבו, תמה על חוסר ההערכה המקצועית כלפיו.

רק שיחת הרגעה של אנשי בית"ר, שלפיה הוא לא הולך לשום מקום, הרגיעה אותו. גם הניסיון לצייר את לוזון כמי שהיה שמח לגרוע אותו מהסגל התברר, בעקבות ההתנהגות של המאמן, כלא יותר מאגדה אורבנית. עובדה שסילבסטר קיבל את חולצת ההרכב מאז פתיחת העונה ועד למשחק האחרון. אבל מעבר לזה, שיחה שהתקיימה בין לוזון לחלוץ לפני שבועיים מראה שלפחות מעל פני השטח מאמן בית"ר כן מנסה להוציא ממנו את המקסימום במקום להפוך אותו לנער פוסטר

לוזון ביקש מסילבסטר, לא פחות ולא יותר, להסתכל על כריסטיאנו רונאלדו. ההשוואה, על פי המאמן, היתה בכך שגם בכל רחבי איטליה ואירופה עמד כל עולם הכדורגל עם סטופר והמתין שמספר 7 (זה של יובה, לא זה של בית"ר) ישבור בצורת.

פסיכולוגים ומומחי כדורגל ניסו להסביר את המעבר ממדריד לטורינו, אחרים ניסו לשכנע שההגנות באיטליה קצת יותר קשוחות מאשר בספרד, והיה גם מי שפקפק בתעודת הזהות של המגה סטאר הפורטוגלי. לוזון הסביר ש"הכול שטויות במיץ עגבניות" וש"זה כמו אופניים. אתה יכול להיות חלוד, אבל אתה לעולם לא שוכח איך עושים את זה. מה שרק צריך זה שהכדור הראשון יפגוש את הרשת, ואז אחרי שהפקק יישלף זה יגיע בצרורות".

"אני יודע כמה זה מתסכל, אבל חוץ מסבלנות ואמונה וריכוז ועבודה קשה אין הרבה מה לעשות", סיכם המאמן בשיחה עם הסלובקי.

× × ×

סילבסטר אינו בורח מאחריות. בשיחות עם חבריו בבית וגן הוא אומר לא פעם: "אם אני על המגרש ואני לא מספק את הסחורה ונותן גולים אז המאמן צריך להוריד אותי לספסל. אין מה לעשות. בדיוק כמו שהייתי מצפה שאם אני מחכה להזדמנות מהספסל והחבר שלי לקבוצה שבהרכב לא מבקיע, שהמאמן ינסה משהו אחר".

אבל סילבסטר גם מבהיר בשיחות סגורות שהבצורת שלו נובעת מכך שהקבוצה העונה שונה מזו שהיתה כאן בעונה שעברה. אם אשתקד בית"ר היתה קטלנית בחלק הקדמי ולעיתים מופקרת בגלל הריצה קדימה והלהט לכבוש, היום הכול הולך או מתנהל בצורה עקומה. אין כדורי עומק, אין יצירת מצבים, ולצפות שסילבסטר או וארן יספקו אחוזי הצלחה של כדורסל, כלומר שער מכל מצב וחצי, זה לא פחות מחוצפה

"אני יאקוב סילבסטר. לא רונאלדו, לא מסי, וגם לא מוחמד סלאח", אמר השחקן בשיחות סגורות בבית וגן. "אני יודע שאני צריך להיות יותר חד אבל המקצוע שלי הוא להבקיע, כלומר צריך לייצר לי מצבי הבקעה כדי שאמצא את הרשת. אי אפשר לצפות שאתן גולים מחצאי מצבים. בעונה שעברה הבאתי שינוי חיובי לבית"ר כי הקבוצה שיחקה כל הזמן התקפה. היו לנו המון אופציות ליד השער אז כשהייתי צריך לשים את הכדור ברשת הייתי עושה את זה בקלות".

× × ×

סילבסטר הוא דוגמה לכל מי שמסתובב בבית וגן וסופר את הדקות שגיא לוזון מעניק לו על כר הדשא. בסוף השבוע שעבר לפני המשחק מול מכבי אמר החלוץ: "הלוואי שאנתוני יעשה את ההבדל. העיקר שננצח", כשהוא מתייחס למחליפו בהרכב וארן.

כשמנסים לערער אותו עם העובדה שבית"ר החתימה את ארון אולנארה החלוץ הניגרי, צעד שהוא בהחלט סוג של הבעת אי אמון בסילבסטר, או לפחות אקט שיכול להתפרש ככזה, הוא ממש לא משתף פעולה.

"אז אם לא החלוץ הניגרי שמגיע, יכול להיות שהיה מגיע מישהו אחר או שהיו מזיזים אותי הצידה לטובת שחקן אחר. אלה חוקי המשחק בכדורגל", אמר השבוע בבית וגן. "הרי גם בעונה שעברה אמרו שאני מגיע כמחליפו של שכטר, ובסוף שיחקנו יחד, שיתפנו פעולה ועשינו את העבודה, וכשווארן הבקיע כל משחק אמרו שלבית"ר יש שלושה חלוצים על מקום אחד בהרכב וגם אז כולם שיחקו והבקיעו. הסיפור הוא לא את מי הביאו ולא מי יש בסגל. הסיפור הוא שאתן את הגול הראשון, אעזור לקבוצה, ואז הכול ייפתח מחדש".

ויש עוד עניין: אם בקיץ סילבסטר נקשר בשמו של בן שהר, כמי שאמור להחליף איתו מקומות בבאר שבע ובבית"ר, החלוץ הסלובקי של חוגג דווקא שואב בימים אלה השראה משהר. הוא מסביר לכולם ששהר היה עם רגל וחצי מחוץ לבאר שבע, שאף אחד כבר לא נתן לו סיכוי לקאמבק אצל האלופה, ופתאום משחק אחד בשבת שעברה נגד מכבי פתח תקוה שבו שהר הבקיע צמד, וכולם הפכו את הטון, נזכרו עד כמה בבאר שבע התגעגעו לשהר ואיך מכל החלוצים בעולם שאלונה ברקת חיפשה והחתימה דווקא שהר, זה שנמצא מתחת לפנס, הוציא כנראה את האלופה לדרך חדשה. ורק בגלל הגישה הזו מגיע לסילבסטר שהדברים יתחברו לו.