צילום: פרטי

13 שנים אחרי: הילד שנקרא על שמו של ד"ר דוד יעקב אפלבוים, שנרצח בפיגוע בקפה הלל, מגייס כספים לרכישת אמבולנס שייקרא גם הוא על שמו של הדוקטור המנוח. עד כה גויסו יותר מ־90 אלף דולר. "החלטתי לוותר על מתנות בר המצווה שלי כדי לגייס כסף לטובת קניית אמבולנס לאיחוד הצלה", סיפר.

י-ם: בתו של ד"ר אפלבאום ממשיכה בדרכו

הפיגוע אירע בספטמבר 2003 בסניף של קפה הלל בירושלים. ד"ר אפלבוים, מנהל חדר המיון בשערי צדק, נרצח עם בתו נאוה ערב לפני חתונתה. שלושה ימים לאחר מכן נולד ישראל דוד ביר ונקרא על שמו של הרופא המנוח. בקרוב הוא יגיע למצוות, אך ראשו אינו עסוק באירוע הגדול, באולם ובמתנות, אלא בגיוס כספים לקניית אמבולנס.ישראל הוא בנו של אלי ביר, הנשיא והמייסד ארגון איחוד הצלה. כל חייו הוא היה עד למפעל הצלת החיים שמנהל אביו, וכעת החליט שגם הוא מעוניין לתרום תרומה משמעותית לזולת. ביר ג'וניור הודיע לכל מכריו שהוא מוותר על מתנות בר המצווה, פרט למכשיר פלייסטיישן שאותו ישמח לקבל, והוא מבקש מכולם לתרום במקום זה לפרויקט המימון שפתח.
את הפרויקט, הנושא את השם 'המצווה שלי', הוא מנהל באמצעות אתר אינטרנט על שמו. עד כה הצליח לגייס סכום בלתי נתפס של 90 אלף דולר - חצי מהעלות הדרושה לקניית אמבולנס חדש. לאחר שיגיע ליעד ייתרם האמבולנס לארגון איחוד הצלה ויקרא על שמו של ד"ר אפלבוים ז"ל.

"אני יודע שאתה אוהב מאוד לעזור ולעשות מצוות. עוד מעט אתה בר מצווה והתכוננת לזה הרבה זמן", אומר אביו בסרטון המקדם את פני התורמים באתר. "מה החלום שלך?" הוא שואל אותו. "החלום שלי הוא לקנות לאיחוד הצלה אמבולנס, כדי לעזור להציל חיים", משיב הבן.

בעמוד הפרויקט כותב ביר לתורמיו: "ד"ר דוד אפלבוים הקדיש את כל חייו לעם ישראל ולתורת ישראל. לכן, כשאני רואה את אבא שלי עוסק בהצלת חיים אני רוצה שהמצווה שלי תהיה גם להציל חיים".