צילום: שלומי כהן

נס גדול היה פה: בשבוע שעבר הגיע חובש בכיר במד"א, נחמן לביא, לשכונת הר חומה לטיפול בנפגע של תאונת דרכים, אבל לא שיער שהגורל הכין לו תסריט אחר. "היה מדובר ברוכב אופנוע שנפצע קל ברגלו בעקבות התנגשות ברכב פרטי, סיפר לביא והוסיף כי נאלץ להחנות את האמבולנס במרכז הכביש ולהשאירו עם אורות דולקים, מטעמי בטיחות.

ירושלים: לא נעים: החובשים התקוטטו בכניסה לבית המנוח

באותה שעה בדיוק חזרה לביתה רבקה הלל עם בתה בת השנה וחצי נויה־שרה מביקור אצל הרופא. "הכנתי ארוחת ערב ונויה־שרה ישבה בכיסא התינוק", היא משחזרת. "נתתי לה חתיכת גבינה צהובה ומדי כמה רגעים הבטתי לעברה. לפתע שמעתי קול מוזר מכיוונה. הסתכלתי והיא היתה סגולה, לא נושמת".רבקה, שעברה קורס במד"א בעבר, ניסתה להעניק לפעוטה עזרה ראשונה, אך ללא הצלחה: "הייתי לחוצה מאוד. הצלחתי להרגיש את חתיכת הגבינה בגרון אבל לא הצלחתי לתפוס אותה".

כשבתה בזרועותיה רצה רבקה לחדר המדרגות וזעקה לעזרה. "שכנה נוספת ניסתה להוציא את הגבינה אבל ללא הצלחה. לפתע אחד השכנים אמר שברחוב יש אמבולנס. הוא לקח ממני את התינוקת ורץ איתה לכביש".

סמוך לאמבולנס פגש השכן את לביא ומסר לו את התינוקת. "היא היתה כחולה וללא הכרה", משחזר לביא. "הצלחתי להגיע לעצם הזר שהיה תקוע בגרונה ומיד סיפקנו לה חמצן".

התינוקת, מלווה באם, נלקחה להמשך בדיקה בבית החולים. למרבה השמחה הפעוטה התאוששה מהר מאוד מהחוויה הטראומטית אבל אמה פחות. "בבית החולים התעלפתי והקאתי במשך שעות. אני לא רוצה לחשוב אפילו מה היה קורה אם האמבולנס לא היה שם. העובדה שבזכות התאונה הקלה ברחוב חיי בתי היחידה ניצלו היא לא פחות מנס בעיניי".

גם לביא מסכים שככל הנראה הוא היה במקום הנכון בזמן הנכון, "אמנם היא היתה מקבלת הדרכה טלפונית עד להגעת האמבולנס", הוא אומר, "אבל ייתכן שזה היה מאוחר מדי בשבילה".